Dan toch «wit was wet» voor de liberalen? Ernstige oproep tot onze verantwoordelij ken en partijgenoten Oktober: de maand van de konfrontatie De Instap-Uitstap Editoriaal Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Binnen in... SP-Alternatief CSC Vormingswerk Gewest Aalst Kadervormingsavond «Tijdsbesteding in krisistijd» Vrijdag 26 augustus 1983 45' jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P Reeds geruime tijd aast de liberale politieke familie op een of andere vorm van witwassen van zwart geld. In maart van dit jaar dacht men nog luidop aan het uitgeven van een lening waarop met zwart geld kon worden ingeschreven. De herkomst van dit geld waarmee zou worden inge schreven zou niet worden nagegaan. Dit voorstel van liberalen huize werd toen door de CVP grandioos gekelderd. De voorzitter van die partij verklaarde op dat moment in de Ka mer: «In een tijd van inle vering zou fiskale amnes tie sociaal onbegrijpelijk zijn. Het zou alleen nog verder fiskaal incivisme in de hand werken en een kaakslag zijn voor de trou we belastingbetalers». Wat betekent dit nu? Reakties van de regerende politieke partijen Wie zal dat betalen? Terug naar school. met of zonder studiebeurs, pag. 5 Beslissingen open gemeenteraad te Zottegem weldra volledig uitgevoerd, pag. 3 Sociaal-ekonomische toestand in Aalst rond 1886,pag. 4 Euro-Telex pag. 5 Socialistische reaktie Ook na een drastische ar beidsduurverkorting zoals het SP-alternatief voorstelt, zal een enorm tekort aan arbeidsplaatsen blijven be staan. Daarom bevat het SP- Alternatief ideeën die een aanzet geven tot een andere visie op de relatie tussen ar beid, vrije tijd en zelfont plooiing. Het gaat hier wel degelijk om ideeën, geen de finitieve voorstellen. Dinsdag 13 september 1983 om 20 u Volkshuis, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 93(1(1 AALST l el.: (153/7(1.51.51 - Poslrekeningnr. 00(1-0952464-21 Maandabonnement: 40 f'r. - Jaarabonnement: 450 Ir. erantHoordelijke uitgeser: Willy Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst Nu, amper vijf maanden later, is de regering zinnens dan toch fiskale amnestie te verlenen onder het mom van de strijd tegen de ekono- mische krisis. «Bijzondere ekono- mische omstandigheden nopen de regering ertoe een beroep te doen op uitzonderlijke en tijdelijke pro cedures», zo heet dat. Bij elke investering in de nieuw bouw en renovatie van woningen of elke industriële investering met te- werkstellingseffekten, zou de her komst van de aangewende financië le middelen om die investeringen te bekostigen op geen enkele manier fiskaal moeten worden verant woord. Wanneer een belastingplichtige een onroerend goed verwerft of wan neer hij belangrijke aankopen of investeringen verwezenlijkt, moet hij tegenover zijn kontroleur van belastingen kunnen aantonen dat het geld waarmee hij die aankopen of investeringen verricht, niet voortkomt van aan de fiskus ver zwegen inkomsten. Als hij de gel den niet kan verantwoorden wor den die aangezien als voorheen niet aangegeven inkomsten en alsdusda- nig aangeslagen. De periode na de vakantie is het tijdperk waarin de partijen hun plannen maken voor de politieke akties. Er zullen trouwens feiten genoeg zijn om een degelijke en ik hoop geloofwaardige oppositie te voeren. Oppositie voeren vergt inderdaad planning, vraagt geld en moet kunnen steunen op uitgewerkte partijstrukturen. Diege nen - en zij zijn steeds talrijker ook binnen de partij - die erin geloven dat alleen persoonlijke inbreng volstaat, begaan naar mijn mening een zeer ernstige fout. Een van de meest doeltreffende middelen, zowel voor wat de nationale en zeker voor wat de gemeentelijke politiek betreft, is ongetwijfeld ons weekblad «Voor Allen». Maar er is inderdaad een grote maar! Men kan niet loochenen - dit zou de waarheid ontlopen zijn - dat ons blad de laatste maanden en vooral na de gemeente raadsverkiezingen te weinig politieke inhoud heeft. De reden is kort, maar ze moet gezegd worden: éénmaal de verkiezingen achter de rug vergeten heel wat verantwoordelijken hun plicht en vervallen alsdan in theoretische nietsopbrengende diskus- sies. Ik stel inderdaad met leedwezen vast dat hoogstens één of twee personen per afdeling deze zware taak naar behoren vervul len. Maar ook deze vrienden worden ontmoedigd, met gevol gen die wij vandaag nog niet kunnen overzien. Zelfs al neem ik aan dat ons blad naar buitenuit geen grootse invloed heeft, blfjft het een noodzakelijk bindmiddel met onze eigen partijge noten. De laatste jaren werden genoeg - ik zou zelfs zeggen teveel - gesprekken en debatten gehouden over struktuur, inhoud, verspreiding, enz. Maar alle goede besluiten ten spijt, is alles afhankelijk van de medewerking en de inzet van onze verant woordelijken. De beste manier om ons weekblad «Voor Allen» volledig te doen verdwijnen is voor zichzelf tientallen excuses zoeken. Hetzelfde geldt voor wat betreft de financiële situatie. Enkele jaren geleden werd besloten een inspanning te doen om onder de vorm van publiciteit de zaken recht te houden, slechts twee kameraden hebben hiervoor een paar jaren een inspanning geleverd... en het voorstel kan vergeten worden. De laatste jaren werd kop boven water gehouden dankzij de inspannin gen met de organisatie van het «Feest van Voor Allen» op de Gavers. Maar ook die inspanning gaat niet verder... en wij kunnen nu alleen verhopen dat de tombola en het feest te Geraardsbergen ons de zo broodnodige financies bezorgen. Dit alles is het gevolg van de slordigheid van de afdelingen inzake betaling van lidgelden. Kameraden, geef toe, zo kan het niet verder! Ik behoor tot diegenen die sedert 1956 het goede en het slechte weer hebben meegemaakt in verband met «Voor Allen», maar een dergelijke situatie heb ik NOOIT geduld. Daarom een oproep, doe een inspanning in uw afdeling, schrijf politieke artikels en vooral, tracht uw weekblad te betalen. Dit is een vraag die ik niet meer zal herhalen, maar waarvan ik hoop dat zjj de nodige weerklank zal vinden. Wel, zegt nu de kristelijk-liberale regering, voor bepaalde investerin gen (zie hoger) in de loop van de jaren 1984-1985, mag de kontroleur van de belastingen niet meer vra gen waar het geïnvesteerde geld vandaan komt. Dit gekonkelfoes kreeg de naam mee van «Fiskale Amnestie». Maar volgens het woordenboek is amnestie: «algemene kwijtschel ding van straf». Door het feit dat het zwarte geld nooit werd aange geven bij de fiskus, is het nooit belast geworden, laat staan bestraft geworden met om het even welke boete ook. Dus spreken van «fiska le amnestie» is hier niet op zijn plaats. Wel zou: «fiskale aanmoedi- gings- en beloningspremie voor handige fraudeurs» hier beter pas sen. En bovendien zou dan de naam de lading dekken. Dat de liberale familie blij is met deze immorele maatregel is niet verwonderlijk! Zij dient hierdoor immers haar kieskliënteel. Door de krisis zijn, door spekulaties, mani pulaties van stocks, uitbuiting van de bang geworden werknemer, door de rijken superwinsten ge maakt, die uiteraard niet in een aangifte van de belastingen werden opgegeven. Deze gelden werden naar buitenlandse bankrekeningen doorgesast en moeten nu met vlag en wimpel eekhoornachtig terug worden binnengehaald. Maar wat bezielt de CVP? Zij trapt achterbaks en verraderlijk na, niet alleen naar haar eigen voorzitter, maar ook naar haar achterban: de kristelijke werknemer. Hoe zal het ACW en het KWB nu reageren? Zij voeren immers al maanden in hun eigen pers kampagne tegen de fiskale fraude. «Fraude is diefstal» bloklettert het blad «Raak». Er werd zelfs een boek uitgegeven door de KWB over fiskale fraude. En nu dit... fraude wordt niet al leen vergeven, maar ook beloond! Of hoe de ACV-militant door de regering Martens V wordt ver kracht. Weer eens te meer is de loontrek kende werknemer de dupe van gans dit gedoe. Voor hem bestaat er geen mogelijkheid om enige in komsten voor de belastingen te ver zwijgen daar het fiskale systeem der gesalarieerden sluitend is. Om die reden moest hij opdraaien voor de opeenvolgende deficitaire be grotingen, door allerlei inleverin gen en/of nieuwe belastingen. De zelfstandigen, industriëlen en vrije beroepen geven slechts een gedeel te van hun inkomsten aan en be taalden op die manier minder be lastingen. Zij waren dan ook de trouwe Luxemburg- of Nederland reizigers. Nu de financiële put nog dieper is geworden, geeft men fis kale geschenken, aan die parasie ten, terwijl de eerlijke belastingbe taler de ezelsstamp wordt aange boden. Wat moet de kaakslag ook hard aankomen voor de belastingsamb tenaren, die zich gedurende jaren uitsloven om de frauderende inci vieke burger te pakken te krijgen. Diegenen die door het net glipten, word?n nu daarenboven nog voor die handigheid beloond. Ik vraag mij dan ook af of die staatsbedien de in de toekomst nog veel ijver aan de dag zal leggen om de fiskale fraude daadwerkelijk te bestrijden. Gelukkig was er ook een positief geluid te horen in gans dat immo reel gedoe. De SP engageerde zich ondubbelzinnig bij monde van Ka- rel Van Miert en Willy Claes voor de toekomst. «Vroeg of laat zullen wij toch weer gevraagd worden om zitting te nemen in een kabinet. Ik verklaar hierbij formeel dat onze partij daartoe niet zal overgaan, zonder duidelijke en voorafgaande afspraken om een onderzoek naar de herkomst van zwart geld en de eventuele sanktionering mogelijk te maken,» zeiden deze twee socia listische prominenten. Maar dit mag niet bij een éénmali ge uitspraak blijven. Telkens op nieuw en bij elke mogelijke gele genheid moét de SP erop terugko men en erop wijzen dat de frau deurs, hoe dan ook, zullen betalen. Enkel die wijze van handelen kan de «fiskale amnestie», mocht zij er oojt komen, tot een sisser van for maat doen uitlopen. Etienne De Clercq Het huiswerk dat de Regering gemaakt heeft vóór de vakantieperiode schijnt niet meer te zijn dan een vage intentie of voor sommigen een vodje waardeloos papier. Het zó geprezen akkoord over de volgende begroting, het staal, de sociale zekerheid, enz. wordt nu reeds vooral door CVP-vooraanstaanden in vraag gesteld. Hiermede zal de PVV eens diep gaan aanvoelen wat het betekent koalitiepartner te zijn van de meest huichelachtige partij in dit land. Trouwens, de h. Martens is maar tijdelijk vervangen door de liberaal Gol en reeds nü geeft de achtbare CVP-voorzitter kommentaren op deze uiterst rechtse liberaal, die alle verbeelding te buiten gaat. Daarbij voegt zich dan een ander rechts politicus: de h. Cooreman, CVP-senator, gaat ten aanval tegen bepaalde fiskale technieken. Wellicht is het de h. Cooreman niet te doen om de fiskale amnestie alleen, andere persoonlijke motieven liggen wellicht aan de basis van zijn «oppositie». En of dit alles nog niet volstond doet nu ook de CVP-Jongerenvoorzitter zijn duit in het zakje. Hij is van mening dat de liberalen een beetje te gulzig zijn, maar trekt ook de doeltreffendheid van zijn eigen partij ergens in twijfel. Intussen verschijnen zegebulletins over de verbetering van onze financiëie en ekonomische situatie, maar feit is dat de werkloosheidscijfers opnieuw de hoogte inschieten. Het zo geprezen en bewierookt herstel is meer dan waarschijnlijk bedoeld voor enkele honderden families, die zich gedurende deze periode abnormaal kunnen verrijken. Blijft trouwens de vraag of het staaldossier en het zogezegde akkoord ook niet heel vlug op de helling wordt gezet. In de eerstvolgende maanden zal zich daarbij nog de misnoegdheid van het personeel van de openbare sektor voegen. Het is trouwens een beetje onbegrijpelijk dat een maatregel zoals het niet toekennen van de tweejaarlijkse verhogingen nog niet meer reaktie heeft uitgelokt. Maar na de vakantieperiode zal wellicht de bezinning komen. En wat doet het ACV, zult u zich wellicht afvragen. De kristen-demokraten doen wat zij over gans Europa doen: warme en koude lucht blazen. Een paar ronkende verklaringen, inspelen op gewestelijke voorvalletjes en voor de rest «marcheren» in de lijn van de verrechtsing. En wie dit nog niet heeft gemerkt, mag gerust het etiket «naïef» meedragen. Maar hier is de verantwoordelijkheid van de SP in het gedrang: het komt er op aan in het najaar bij de te houden kongressen onze standpunten duidelijk te stellen. Dit is niet alleen de taak van de leiding van de partij, ook onze militantén moeten krachtiger dan ooit hun stem laten horen. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement Vele mensen hebben tijdens hun loopbaan wel eens het verlangen om eens een jaar «vakantie» te nemen om iets te doen waar men werkelijk zin in heeft. Zoals zelf studie, herscholing, kulturele en politieke vorming, hobby, rust, rei zen, sport, voorbereiding op pro motie, vrij om familiale redenen, enz... Door het risiko dat men loopt niet meer in dezelfde of in een evenwaardige job terecht te komen, promotiekansen en anciën niteit te verliezen en bovendien het een jaar zonder inkomen te moeten rooien, wagen slechts weinigen de stap. Aan de andere kant zitten talloze werklozen die graag zouden willen werken, opgescheept met een mas sa gedwongen «vrije tijd». Het instap-uitstapsysteem wil aan beide verzuchtingen tegemoetko men. Het voorstel komt erop neer dat iedereen recht heeft op een vijftal «uitstap»-jaren tijdens zijn haar loopbaan. Op zijn/haar ver zoek kan de werknemer tijdelijk uit zijn/haar job stappen. De werkge ver moet wel tijdig op de hoogte gesteld worden van dit voornemen. De duur die men wenst uit te stap pen, wordt in een kontrakt over eengekomen. Na elke «uitstappe- riode» heeft men de garantie terug aan het werk te kunnen in de vroe gere betrekking. Indien men ermee akkoord gaat, kan dit ook in een andere maar evenwaardige betrek king. Tijdens de uitstapjaren wordt men vervangen door een werkzoekende, ofwel door een medewerker die op zijn beurt vervangen wordt door een werkzoekende (de instapper). De vervanging gebeurt in samen werking met de Dienst voor Ar beidsbemiddeling van de RVA en in overleg met de kandidaat-uit- stapper. De uiteindelijke beslissing over de persoon die instapt, ligt bij de werkgever. De instapper krijgt het loon dat normaal voor die funktie betaald wordt. Anciënniteit kan berekend worden volgens de loopbaan van de instapper. De uitstapper zou dan tijdens zijn uitstapperiode een vergoeding krij gen van bijvoorbeeld 80% van zijn bruto-loon, waarvan een ge deelte werkloosheidsuitkering zou zijn. Zo'n systeem kan pas op middel lange termijn ingevoerd worden. Er stellen zich immers nog heel wat organisatorische en technische pro blemen. Bovendien vergt het een lange aanloopfase. Naast een aantal in het oog sprin gende voordelen biedt dit voorstel nog heel wat stof voor diskussie: hoe zullen de kosten van dit (dure) systeem verdeeld worden tussen de privé-sektor en de overheid; schuilt er in het voorstel gevaar voor rol- bestendiging tussen man en vrouw; zullen de instappers niet gedwon gen tweederangswerkers zijn... Al met al lijkt het idee ons interes sant en kan het zeker een aanzet bieden tot een brede diskussie over arbeid, arbeidsverhoudingen en vrije tijd in de toekomstige samen leving zoals wij die zouden willen. S.E.V.I. Ter voorbereiding van het nationaal kongres van CSC- Vormingswerk Met medewerking van nationaal sekretaris Martine Lemonnier Voorstelling van Crisiswoordenboek en brochure «Doe wat voor de krisis»

Voor Allen | 1983 | | pagina 1