Onderwijs en 1 jeroepsvorming A «Tijdsbesteding in crisistijd» DE VERLENGING LEERPLICHT TOT 18 JAAR... geen verbetering kansarme jeugd S.P.-Alternatief WÊÊÊÊÊÊÊë Editoriaal Niettegenstaande de anti-politiek van minister Coens... Opnieuw duizenden leerlingen naar het Rijksonderwijs in Het onderwijs is niet afge stemd op de behoeften van de industrie... Het onder wijs leidt op tot werkloos heid... De R.V.A.-beroe psopleiding leidt vaak op tot beroepen waar geen werk voor is zoals bouw vakkers, snit en naad... Als ongeschoolde loop je het meest risico werkloos te worden én te blijven... Het onderwijs De R.V.A.-beroeps opleiding Bericht aan de afdelingen Tombola Emile Vandervelde en de arbeids marktorganisatie Frans Beeckman 'maakte in 1956 een bijdrage over het Aalsterse vredesmo- nument, nu actueler dan ooit; lees pag. 2 De Herzeelse CVP-oppo- sitie spant de kroon met onnozele interpellaties op de gemeenteraad; een ver slag van Jan Ponnet op pag. 6 K. Ritikaster richtte zijn loupe op de kapriolen van de Ninoofse blauwe broe ders op pag. 6 i j Vanuit Geraardsbergen over de niet goedgekeurde lening voor overname H. Hartkliniek en het verschil tussen Van Heuverswijn en De Munter op pag. 7 Het belang van het congres van CSC-vormingswerk Reeds begin deze eeuw sprak de «syndicale com missie» van de B.W.P. Belgische Werkliedenpar tij (voorloper van vakbond en partij van vandaag) zich uit voor een leerplicht tot 18 jaar. De leerplicht zou de toenmalige regeerders verplicht hebben in te staan voor kosteloos on derwijs voor iedereen. De verlenging van de leerplicht Beroepsonderwijs onaangepast en oorzaak - van scholmoeheid Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 93(10 AAI.SI lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 Ir Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 2 september 1983 45' jaargang nr. 33 Weekblad van de S.P. Allemaal uitspraken die iedereen al eens gehoord of gelezen heeft. Zijn vele van deze uitspraken soms wel overdreven, toch kan niet ontkend worden dat er inderdaad een ver band bestaat tussen het opleidings niveau en werkloos zijn. Zopas stemde de Kamer de verlen ging van de leerplicht. De S.P.- fractie onthield zich: het heeft geen zin jonge mensen die schoolmoe zijn op de schoolbanken te houden, als je ze niets anders te bieden hebt. Ook de SP is sedert lang voorstander van een verlenging, maar dan wel een begeleide leer plichtverlenging. In de eerste plaats moet het be roepsonderwijs vernieuwd worden: de overgang van de basisschool naar het secundair onderwijs moet begeleid worden; in de tweede graad moet men de leerling een zo breed mogelijke waaier van be roepsvaardigheden bieden; in de derde graad, die als volwaardig on derwijs moet uitgebouwd worden, kan de leerlingen dan een specifie ke beroepsopleiding volgen. Ook het onderwijs voor sociale promotie dient aan de verlenging van de leerplicht aangepast te wor den: het part-time systeem moet het een volwaardige kwalificatie op secundair niveau verstrekken. Voor jongeren die schoolmoe zijn, moet er gezocht worden naar aan gepaste werkmethoden die het on derwijs beter doen aansluiten bij hun ervaringswereld en hun sociale weerbaarheid verhogen. Voor alle jongeren geldt dat ze moeten voorbereid worden op in houdelijke en structurele verande ringen in hun beroep. Algemeen vormende activiteiten zijn een noodzaak. De jongeren moeten reeds vroeg kennis maken met de nieuwe technologieën. Gespeciali seerde opleidingen in de informati ca moeten op alle niveaus voorzien worden. Wederkerig leven via de open uni versiteit, het tweede kans-onder wijs, de sociale promotie enz... moet de werkenden de kans bieden tegemoet te komen aan evolueren de beroepsnoden en de eigen per soonlijkheid te ontwikkelen. De beroepsopleiding is in eerste instantie een taak van het onder wijs, die een algemene vorming en beroepsopleiding moet verstrek ken, De R.V.A.-beroepsopleiding voor volwassenen moet dan gericht zijn op tewerkstelling en dus direct inspelen op de arbeidsmarkt. Deze arbeidsmarktgerichte opleiding mag zich niet meer tot de traditio nele opleiding tot een beroep be perken: ze moet zeer gespeciali seerde taken onderwijzen en de kennis aan de evoluerende technie ken bijschaven. Daar we echter geconfronteerd worden met een massa volwassen ongeschoolde werklozen die te wei nig beroepsopleiding en onvol- Met het oog op het afsluiten van de verrichtingen van de tombola, verzoek ik u volgende schikkingen te willen nemen. Gelieve zo spoedig mogelijk het bedrag der verkochtelo- ten over te schrijven op rekening nr. 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Houtmarkt 1, te 9300 Aalst met vermelding «boekjes tombola E. Vandervelde». Ik her inner er u aan dat de afdeling 20 frank per verkocht boekje mag behouden, m.a.w. er dient slechts aan 80 frank per verkocht boekje met de federatie afgerekend te worden. De overblijvende biljetten dienen bezorgd ofwel op het federaal sekretariaat (Houtmarkt te Aalst) ofwel ten huize van federaal sekretaris Chris VANCOPPENOLLE (Middenstraat 12 te 9590 Zandbergen) ten laatste op maandag 12 september 1983. Alle niet tijdig ingeleverde loten zullén dan ook aangere kend worden. Chris VANCOPPENOLLE Federaal Sekretaris 3;5??w^"^'OLKSW&EN doende algemene vorming bezit ten, zal de R.V.A. ook een speci fieke opleiding moeten voorzien. Daarbij moet de tewerkstelling centraal blijven staan. Daartoe moet de bestaande infrastructuur efficiënter gebruikt worden. Over leg en nauwe samenwerking met het Ministerie van Nationale Op voeding zijn voor deze opleiding onontbeerlijk De arbeidsbemiddeling is niet vol doende gewapend om haar taak naar behoren uit te voeren. Daar om moeten Alle bedrijven verplicht worden hun vacatures te melden en moeten inbreuken op deze mel dingsplicht effectief bestraft wor den. Bovendien zouden de bedrij ven jaarlijks hun personeelsplan ning moeten kenbaar maken aan de arbeidsbemiddeling, als aan onder nemingsraad en syndicale delegatie zodat de arbeidsbemiddeling hier op kan inspelen. Het beruchte artikel 143 dat toelaat langdurig werklozen te schorsen, moet opgeschort worden. Mensen die geen passend werk vinden, kun nen niet gestraft worden voor om standigheden die buiten hun wil liggen (crisis). Daarom zouden al leen zij die een passende dienstbe trekking weigeren, geschorst mo gen worden. De subregionale tewerkstellingsco mités tenslotte moeten een meer beslissende en coördinerende rol opnemen in de informatieverzame ling over de arbeidsmarkt en in de uitbouw van de beroepsopleiding en arbeidsbemiddeling. S.E.V.I. - ------ Op 24 september eerstkomende organiseert CSC-Vormings- werk haar tweejaarlijks congres rond het thema «tijdsbeste ding in crisistijd». Het volledig programma van deze hoogst belangrijke activiteit vindt men op de cultuurpagina. Vrije tijd speelt in verschillende opzichten een steeds belang rijker rol in de samenleving. Een ander punt, met name wat met de vrije tijd in een crisisperiode, maakt het geheel niet gemakkelijker. De crisis is immers niet enkel een zuiver economisch gegeven, maar heeft duidelijk implicaties op het totale maatschappelijke gebeuren. Zo speelt de crisis op toenemende wijze in op het denken en het bewustzijn van de mens. Elke dag worden wij gekonfronteerd met toenemend racisme, fascisme, propaganda van de rechtse zuil. Het individualisme wordt opnieuw verheerlijkt en betekent de teloorgang van de «scoale mens», van de maatschappelijke solidariteit in het algemeen. Dit is het eerste belangstellings- punt voor het congres. Ook op het huidig tijdsgebruik is de crisis niet meer weg te denken. Via een analyse van de huidige tijdsordening en het tijdsgebruik en via een aantal vaststellingen, zoals o.a. de toename van de niet-arbeidstijd, het probleem van de al dan niet gedwongen grotere vrije tijd door de katastrofale werk loosheid, verplichte toename van brugpensioen en deeltijdse arbeid, maar ook de commercialisatie van de vrije tijd en het gebrek aan een visie op een geïntegreerd recreatie- en tijdsbeleid, zal getracht worden een algemeen kader te schetsen. In de totaliteit van de geciteerde problematiek staat natuurlijk de rol en taak van CSC-Vormingswerk centraal: wat is de zin van het sociaal-cultureel vormingswerk in deze crisistijd? Belangrijk is dat deze discussie zal voorbereid worden op een federale kaderavond rond een vierpunten-programma: progressieve frontvorming. kleinschaligheid. verdedigen van de demokratie. politisering en aktie-gerichtheid. Deze activiteit gaat door op dinsdag 13 september om 20 uur in het Volkshuis te Aalst. Tenslotte dient nog gewezen op de dringende realisatie van een alternatief inzake tijdsbeleid, m.a.w. een socialistische visie op arbeid en vrije tijd. Een zware brok dus voor de deelnemers zowel aan het kongres als aan de gewestelijke kadervormingsavond, maar hopelijk zijn ze talrijk. Net zoals de politieke partijstandpunten kunnen de krachtlijnen van de vormingsorganisatie van de SP, die CSC toch is, enkel via de afdelingen de vereiste ruime weerklank via diverse activiteiten vinden. Laat mij dan ook besluiten met een warme oproep tot interesse en participatie van zoveel mogelijk socialistische militanten. Chris Vancoppenolle Secretaris CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Liberalen en katholieken wisten wel beter, onder het motto «Hou jij ze dom, wij houden ze arm» hiel den ze de ontvoogding van de kin deren van de werkende klasse te gen. Bovendien hadden ze alle be lang bij het instandhouden van de kinderarbeid. Schoorvoetend werd in 1921 een wet goedgekeurd waar bij de achturenwerkdag werd inge voerd en die bepaalde dat té zware arbeid voor kinderen onder de zes tien strafbaar was. In wezen is er sinds 1921 weinig verandérd. België is hopeloos achterop geraakt bij "de buurlanden wat de leerplicht be treft. De uiteindelijke wet die de leerplicht verlengt tot 18 jaar is bovendien een typisch Belgisch kompromis waarbij de midden standsorganisaties, boerenbond en patronaat aan hun trekken komen en geen rekening houdt met de werkelijke belangen van de jon geren. Het oorspronkelijk wetsvoorstel 'COENS' voorzag een volledige leerplicht tot 16 jaar. Onder druk van de middenstandsorganizaties en de boerenbond werd dit terugge bracht op 15 jaar. Het is nu zo dat de leerplicht wordt verlengd tot 18 jaar MAAR: «In dien de jongere al 2 jaar op de banken van een middelbare school heeft gezeten (geslaagd of niet) dan kan hij vanaf 15 jaar al van school 'afzwaaien'. Hij moet dan wel een deeltijdse vorming volgen al of niet gekoppeld aan deeltijds werken.» Dit schooljaar zullen 4.000 14-jari- gen en 6.000 15-jarigen op de schoolbanken blijven zitten die ze anders wel zouden hebben verla ten. In de daaropvolgende school jaren vallen ook de 16- en 17- jarigen onder de verlenging van de leerplicht. Op dit ogenblik zijn er in België 43.000 jongeren tussen 14 en 18 jaar die geen school lopen. On geveer de helft daarvan schakelden over op een leerkontrakt (midden standsopleiding). De vioegtijdse schoolverlaters zijn voornamelijk afkomstig uit het be roepsonderwijs. Het is dit onder wijs dat die jongeren in de verleng de leerplicht zal moeten opvangen voor nog minstens één jaar. De verbetering van het beroepsonder wijs werd dan ook als voorwaarde gesteld voor een verantwoorde ver lenging van de leerplicht. Lieven Mathieu Lees door pag. 5

Voor Allen | 1983 | | pagina 1