«Neen aan de wapenhandel» «Geen elektronische wapenbeurs in Brussel of elders» Minister Galle keurt saneringslening goed De C.V.P.-snaren zijn nog niet geakkordeerd Al loopt de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt ze wel Editoriaal AALST GERAARDSBERGEN Internationaal initiatief tegen E.N.S. Binnen-in De plechtige beloftes voor 10 oktober 1982 Gewest Aalst rmingsavond in krisistijd» Vrijdag 9 september 1983 45' jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P - De internationale wapen handel is weer op pad. Deze keer met elektro nisch spul. Elektronika, hedendaagse spitstechnologie met als toepassingsgebied: 'wa pensystemen', databanken en bewaking. België geniet dit jaar de twijfelachtige eer om de grootste handelsbeurs op dit gebied te mogen huis vesten. Onder de bollen van het Atomium gaat het allemaal gebeuren van 27 tot 29 september onder de naam E.N.S. Electronics for National Security. Tegen deze beurs werd «Intens '83» opgericht. Het Aalsters stadsbestuur ontving zopas een schrijven van Gemeenschapsminister van Binnenlandse Aangelegenheden Mare Galle, waarin deze zijn akkoord betuigt met het saneringsplan opgesteld door de gemeenteraad. Dit houdt in dat de voogdijminister ook zijn toestemming verleent tot het opnemen van de saneringslening ten bedrage van 200.537.000 fr. door de Stad Aalst. Wat is een saneringslening? Welke gemeenten kunnen een saneringslening krijgen? Wie financiert de saneringsleningen? Welke zijn de hoofdvoorwaarden? Na Amerika en Duitsland nu in Brussel Net als U werd ik de laat ste helft van de maand augustus onaangenaam ge- konfronteerd door de briefwisseling uitgaande van het Ministerie van Fi nanciën. U weet ongetwij feld reeds wat ik bedoel: de berekeningsnota van uw belastingen. Deze berekeningsnota is bijzonder leerrijk. Niet al leen blijkt hieruit dat van Wordt de Aalsterse gemeenteraadszitting van 6 september echt woelig? Luc De Blieck meent dat de kans er dik in zit. Waarom verneemt U op pag- 2 De Marianne maakt zich behoorlijk kwaad op pag. 5 In de afdelingen Haaltert en Denderleeuw wordt al Vredesweek. Onze medewerkers berichten U daarover op pag. 6 en 8 ?t het uit op K. Ritikaster: een breekhamer, verkeerschaos, gravier, een centimeter-affaire en .Antwan. Lees pag. 6 Alle hens aan dek bij SP- Geraardsbergen. Voorzitter Dirk Van der Maelen geeft een verklaring op pag. 8 de belofte van minder be lastingen van Willy De Clercq en Guy Verhof- stadt niets in huis is geko men. Integendeel! Net als U heb ik geleden onder een verhoogde belas tingsdruk. a. J.L. Rens 1 b. A. De Munter c. A. Van Heuverswyn d. Besluit Volkshuis, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 93(H) AALST Tel.: «53/70.51.51 - Postrekeningnr. IMI0-0952464-21 Maandabonnement: 4(1 f'r. - Jaarabonnement: 45(1 l'r. Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen. Houtmarkt I. 93(1(1 Aalst Van 22 september tot 2 oktober wordt door deze aktiegroep een vredeskamp ingericht in de buurt van de Heizel. Dit kamp zal ruimte bieden aan 500 tot 1000 mensen. Vele groepen uit Nederland (Acht ste Internationale Mars tegen mili- Belangrijk is dat Mare Galle onder streept dat wanneer het algemeen overschot van de begroting in de toekomst opnieuw ruim genoeg wordt, in de eerste plaats dient gezorgd te worden voor een ver mindering van de belastingdruk en de leningsdruk van de bevolking. Op 28 juli heeft de Vlaamse Regering beslist, op voorstel van de Gemeenschapsminister Mare Gal le, de deficitaire gemeenten van het Vlaamse Gewest in de mogelijk heid te stellen onder bepaalde voorwaarden bij het Gemeentekre diet van België een zogenaamde saneringslening op te nemen. Een saneringslening is een krediet verlening die door het Gemeen tekrediet van België ter beschik king wordt gesteld van deficitaire gemeenten welke de verbintenis aangaan en uitvoeren via een haal baar saneringsplan en op de wijze door henzelf bepaald, binnen een vooraf gestelde termijn van vijf jaar (31.12.1987) het evenwicht van hun gewone begroting te herstellen en waarvan de aflossing en de rente uiteindelijk worden gedragen door het Hulpfonds van het Gemeen tefonds en dus niet door de ge meenten zelf. Een saneringslening kan na goed keuring door de toezichthoudende overheid worden opgenomen door iedere gemeente van het Vlaamse Gewest met uitsluiting van de ste den Antwerpen en Gent, waarvan de voorlopige vastgestelde reke ning over 1981 en de goedgekeurde begroting voor 1982 met een tekort in de gewone dienst afsluiten. Zijn eveneens uitgesloten de gemeenten die vanaf 1 januari 1983 deel uitma ken van nieuw-Antwerpen. Het Gemeentekrediet van België stelt de nodige financiële middelen ter beschikking. Het toekennen van de lening gebeurt slechts na het uitdrukkelijk akkoord van de Ge meenschapsminister van Binnen landse aangelegenheden. De gemeente moet de volgende voorwaarden vervullen: 1. ten laatste op 31 december 1983 een aanvraag indienen; 2. zich verplichten tot het treffen van maatregelen die normaliter in het eerstvolgende dienstjaar het evenwicht van het eigen dienstjaar en binnen een termijn van ten hoogste vijf jaar het algemeen evenwicht tot gevolg hebben. 3. een minimale fiskaliteit vast stellen; 4. instemmen met de bijstand van een begeleidingsgroep. Op 19 mei 11. had de gemeenteraad van Aalst een saneringsplan opge steld teneinde in aanmerking te kunnen komen voor een sanerings lening. Het toestaan van een derge lijke kredietverlening wordt afhan kelijk gesteld van een gemeentelijk plan dat een sluitend geheel van maatregelen moet behelzen, die op termijn het evenwicht van de gewo ne begroting tot logisch gevolg hebben. Het stadsbestuur moet nu binnen de grenzen van het door haarzelf opgestelde plan tot sanering van de gemeentefinanciën en op de door haar bepaalde wijze binnen een vooraf gestelde termijn van vijf jaar het evenwicht in haar begroting herstellen. Dit alles zonder dat er voor de stad Aalst ook maar één frank bijko mende last mee gepaard gaat. En kel moet het stadsbestuur er over waken dat het plan, dat het zelf vastlegde en via de prioriteiten die het er zelf in vervatte, strikt uitge voerd wordt. In elk geval kan Aalst nu werk maken van een financieel herstel beleid, dat in de nabije toekomst moet leiden tot een gezonde en evenwichtige struktuur. (f.v.) tarisme) en Duitsland hebben hun medewerking reeds toegezegd. In het kamp worden trainingen in geweldloze direkte aktie georgani seerd evenals specifieke akties voorbereid. Daarnaast is er ook een aktieplat- form tegen E.N.S. dat we onder dit artikel afdrukken en ondermeer werd ondertekend door Humanisti sche Jongeren, Jongsocialisten, Masereelfonds, VAKA en Socialis tische Solidariteit naast onze parle mentsleden De Batselier, Vanden Bossche en Tobback. In 1972 organiseerde «Kiver Com munications» voor de eerste keer een groots opgezette elektronische wapenbeurs in Chicago en dit on der de naam Mede Military Electro nic Defence Expo. Deze naam zegt duidelijk waar het over gaat: een internationale wapenbeurs. Dezelf de groep is overigens aktief met andere wapenbeurzen in Panama en Azië (Latin America National Security Expo en Asian Defence Electronic Expo). In Chicago ontstaat een vooral ker kelijk georiënteerde protestbewe ging tegen deze tentoonstelling on der impuls van «The Catholic Wor ker». Mede verhuist dan ook in 1976 naar Wiesbaden in de Bonds republiek. In 1979 is MEDE uitgegroeid tot de grootste vakbeurs voor militaire electronika ter wereld met 8767 officiële bezoekers uit 67 landen. Lieven Mathieu Lees door pag. 5 Nu de vakantieperiode alweer achter de rug is, komt het politieke leven stilaan op gang en wordt weldra in het parlement een nieuw politiek jaar ingezet. De partijbureaus kwamen reeds samen alsook de bureaus van de twee grote vakbonden. Zij bogen zich over landsbegroting 1984, die net voor de vakantie door de regering nog werd klaargestoomd en die, zoals men weet, een tekort vertoont van niet minder dan 503 miljard. Een tekort dat volgens CVP-voorzitter Swaelen nog net het toelaatbare bereikt. Ongetwijfeld zal over deze begroting 1984 en de er in vervatte maatregelen inzake de sociale zekerheid en de fiskale amnes tie, waar de liberalen zo aan verknocht zijn, nog heel wat inkt vloeien en diskussies worden gevoerd. De standpunten van de socialistische organisaties (partij, vakbond en mutualiteit) zijn terzake reeds duidelijk naar voor gebracht en er wordt met een keiharde «njet» gereageerd. Van CVP-zijde zijn de stellingen alweer uiteenlopend en zelfs tegenstrijdig al naargelang de standenorganisatie waaruit ze komen of de politicus die ze vertolkt. Dit is ondermeer het geval voor wat betreft de fiskale amnestie die de voorzitter van de Kristelijke Centrale van Hout- en Bouwvakarbeiders als de oplossing bestempelt voor de krisis in de bouwnijverheid, terwijl het A.C.V.-bureau zich tegen de legalisering van de fiskale fraude heeft uitgesproken. Evenmin zitten Tindemans en Swaelen op dezelfde golflengte als men weet dat onze minister van Buitenlandse Betrekkingen totnogtoe eiste dat vóór 31 december 1983 een beslissing zou vallen inzake het plaatsen van kernraketten op ons grondge bied, daar waar de C.V.P.-voorzitter de mogelijkheid van een uitstel niet langer uitsluit. Het is duidelijk dat na deze zonnige vakantie de CVP-snaren nog niet zijn geakkordeerd. Bij afwezigheid van eerste-minister Martens zal de CVP nog heel wat meningsverschillen uit de weg moeten ruimen wil zij enigszins voorkomen met gespreide gelederen het nieuwe parlementaire jaar in te zetten. Herman De Loor V olks vertegen woordiger Deze brief is verder echter bijzon der leerrijk omdat hij ons moet toelaten om na te gaan of dat ander geel-blauw duo, namelijk De Mun- ter-Rens wel degelijk hun kiesbe- lofte van belastingsvermindering gehouden hebben. Hiervoor dienen we eerst terug te gaan in het verle den, namelijk tot 10 oktober 1982, datum van de gemeenteraadsver kiezingen. Laat ons achtereenvolgens eens de beloftes op een rijtje zetten van een paar vooraanstaande leden van CVP en PVV. In zijn kiesmanifest «Voor een nieuw beleid... stemt J.L. Rens» schrijft de huidige schepen van Fi nanciën: - gevraagd: ernstig mandataris die de Geraardsbergenaars spaart van fiskale druk 2. «Wij willen... - de belasting op het afhalen van huisvuil verminderen, door deze dienst aan een privé-bedrijf toe te vertrouwen - de belasting op de inrijpoor ten afschaffen,...» In haar brochure «A. De Munter, Uw burgemeester nu, ook mor gen!» stelt de huidige burgemeester onomwonden: «...Ook ik ben het ermee eens dat de maximale belastingdruk is be reikt.» In zijn brochure «Van Heuvers wyn, zijn realisaties, zijn program ma 1983» liet de huidige voorzitter van het OCMW een tekst afdruk ken die me wel even met verstom ming sloeg. Hier volgt de tekst: «Een zuinig beheer met verlaagde belastingen» De belastingen zijn te hoog. Wij moeten durven toegeven dat in het verleden fouten werden begaan. Zo zijn de belastingen op inrijpoorten en onbebouwde percelen niet ge past. In geen geval kunnen wij verhaalbelastingen aanvaarden. Verminderde belastingen betekent ook minder inkomsten. Maar een drastische beperking van de uitga ven dringt zich op. En uitgaven verminderen kan men best door ze in te krimpen waar ze het hoogst zijn. Alle kleine toelagen afschaf fen brengt geen oplossing. Dat Is een peulschil. Hier is ware reali teitszin en vastlegging der prioritei ten noodzakelijk». Voor 10 oktober 1982 was er geen vuiltje aan de lucht. De goege meente kon er gerust in zijn: niet alleen werd een belastingsverho ging uitgesloten, sterker zelfs, een belastingsvermindering werd in 't zich gesteld bij een CVP-PW-be- stuur van onze gemeente. Dirk Van der Maelen Lees door pag. 7 ding van het nationaal kongres van CSC- Vormingswerk van nationaal sekretaris Martine Lemonnier van Crisiswoordenboek en brochure «Doe wat voor de krisis»

Voor Allen | 1983 | | pagina 1