Kw Jt- Een betere kwaliteit van het leven en het werk Atoomwapenwedloop en Europese veiligheid r O WG Stop een investeringstijger in uw tank SP-ALTERNATIEF Editoriaal dfiUSSEL De belangrijkste doelstel ling van het SP-alternatief is de bestrijding van de werkloosheid. Als tweede doelstelling wordt een ver betering van de kwaliteit van net leven en van de arbeid vooropgesteld. In onze visie zijn beide doelstellingen met mekaar verbonden. Herverdeling van de arbeid Binnen-in Gemeenteraad Aalst: fair- play van de oppositie niet geapprecieerd door de meerderheid. Luc De Blieck geeft een verslag OP pag- 2 Nog meer nieuws over de aan de op pag. 2 niet mijn Valère rt belicht het van de kulturele 5 vafde SP Nino de persmededeling PVV-jongeren: gee onbezonnen en overhaaste beslissingen inzake leegkomende stadsgebouwen. Zie pag. 6 In een eerste deel van een nieuwe syndikale kroniek van Abraham Ruiz: vuur 2en. Lees C .7 Openbare en private investeringen zinvol aanwenden Verbruik anders richten «Dat je je moet verzetten als je niet wilt ondergaan, zul je toch wel inzien» Naar aanleiding van een zeer interessante uiteenzetting door L. Tobback, ten overstaan van Socialistische Vrouwen in Brussel, volgt volgende samenvatting: 1. Waarover gaat het? 2. Waarom ertegen? m> VLAAMS Vrijdag 16 september 1983 45' jaargang nr. 35 Weekblad van de S.P. LLEN m Ki'duktic - \clministmlH' - Publiciteit: Houtmarkt I It 430(1 M S I lel.: 053 70.51.51 - l'<»lrtktnin|>nr. 000-0452464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - Jaarabonnement: 450 Ir. erantuonrdelijke uitgewr: Wille Ycmimmen. Houtmarkt 1. 4300 \alsl Zowel de herverdeling van de ar beid en de andere tewerkstellings programma's, als de akties die we wensen i.v.m. de investeringen en het verbruik houden immers ver band met de kwaliteit van ons leven en van ons werk. Op de eerste plaats wordt in het Alternatief gesteld dat de herverde ling van de arbeid op goed geplan de wijze moet gebeuren en niet mag leiden tot een verdere opsplit sing tussen «sterke» en «zwakke» jobs. Dit wil zeggen dat de herverdeling van het werk niet eenzijdig, recht streeks of onrechtstreeks, opgelegd mag worden aan bepaalde groepen zoals vrouwen of jongeren en niet beperkt mag worden tot zogenoem de «ondergeschikte» jobs. Integendeel, het moet gaan om een algemene arbeidsduurvermindering zowel voor mannen, vrouwen als jongeren en om een algemene her verdeling van elk soort werk. Doordat de koopkracht van de lage en gemiddelde inkomensgroepen beschermd wordt, biedt een ver mindering van de arbeidsduur heel wat mogelijkheden om de scheiding tussen arbeidstijd en andere tijd te doorbreken en om ons leven aange namer en zinvoller te maken. Méér tijd komt immers vrij om de huishoudelijke taken te verdelen, méér tijd voor ontspanning, voor zelfstudie, voor sociale en politieke aktie... Onze aanpak is niet gericht op ekonomische groei tegen elke prijs. We hechten alleen belang aan eko nomische groei in de mate dat deze een hefboom is voor werkgelegen heid, en in de mate dat deze groei leidt tot een zuiniger gebruik van grondstoffen en energie en tot be scherming van het milieu. Deze bekommernis komt tot uiting in het openbare investeringspro gramma van 100 miljard dat het Alternatief voorziet. De hoofdbrok van dit programma is gewijd aan Rationeel Energiever bruik. Een voorbeeld hiervan is de openbare aanleg van stadsverwar ming, d.w.z. een systeem waarbij hele wijken of delen van steden vanuit één centrale verwarmd wor den. Op die manier verbruikt men heel wat minder energie. Daarnaast kunnen met behulp van openbare investeringen nog op veel domei nen «energiebezuinigingen» door gevoerd worden. Daarnaast wor den belangrijke investeringen voor zien in het openbaar vervoer en het leefmilieu. Een apart hoofdstuk van het Alter natief is gewijd aan de bouw, met een sterke klemtoon op vernieuw bouw en sociale huisvesting. Ook de private investeringen moe ten heropleven. Deze moeten ech ter veel beter georiënteerd worden. Investeringen die de arbeidsvoor waarden verbeteren, of besparen op grondstoffen en energie, kunnen bijvoorbeeld extra aangemoedigd worden. Dit is één van de redenen waarom we de bestaande wetgeving op overheidssteun aan bedrijven wil len herzien. Om tot een werkelijk ander groei model te komen, moet ook het verbruik van de mensen beter ge richt worden. Het SP-alternatief heeft hieraan een apart hoofdstuk gewijd. Inzake milieubescherming kunnen met name een hele serie konkrete akties ondernomen worden, om de produktie en aankoop van ekolo- gisch niet-verantwoorde goederen te ontmoedigen of zelfs te verbie den. Anderzijds kunnen program ma's om het leefmilieu in bepaalde streken te verbeteren precies tot nieuwe tewerkstelling leiden. Tenslotte is het ook nodig om de bestaande kollektieve voorzienin gen niet alleen te verbeteren, maar ze ook breder open te stellen voor alle lagen van de bevolking. Zoals een betere gezondheidszorg. Dit alles is slechts een greep uit de vele maatregelen die in het Alter natief voorgesteld worden. We ho pen echter wel aangetoond te heb ben dat tewerkstelling en kwaliteit van het leven met elkaar kunnen én moeten verbonden worden. S.E.V.I. ■V "V? De situatie in Europa, de betekenis van oorlog en vrede, is militair gesproken afhankelijk van de twee grote blokken, de V.S. met de NAVO aan de ene kant en de USSR met het Warschaupakt aan de andere kant (satellietlanden zijn Polen, de DDR-Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Roemenië, Bul garije en Hongarije). Maar de be langen van de 2 hoofdpionnen val- len niet altijd noodzakelijk samen met de belangen van hun respektie- velijke partners. Zo betekent het begrip veiligheid. Voor West-Europa: veiligheid in Europa Voor de V.S. en de Sovjetunie: wat is de plaats van respektievelijk de V.S., de Sovjetunie t.o.v. de ande re grote tegenhanger op de hele aardbol. De hoofdrolspelers ont moeten elkaar op een globale schaal. Militaire ontwikkeling in de loop van de laatste 40 jaar De oprichting van de NAVO da teert van 1949. De Atlantische we reld had op dat moment een post koloniale wereldvisie. De NAVO werd opgericht uit angst voor het kommunisme vanwege de konser- vatieven en enkele sociaal-demo- kraten, zoals een Spaak («Nous avons peur»). De USSR bezat op dat moment veel wapens, veel tanks, maar geen atoombom. De VS bezat wel een atoombom en was op dat moment dé superieure macht en stelde zich op als bescher mer van West-Europa. In 1957 kwam de Sovjetunie met de lancering van de Spoetnik in een gelijke machtspositie te staan. De atoombom werd vanaf die tijd een onbruikbaar wapen. In 1967 stapte de NAVO definitief af van de dok- trine van de massale vernietiging en huldigde van dan af aan de doktrine van het gegradueerd antwoord. Een gegradueerd antwoord (flexible response) Dit is een drietraps doktrine. Wan neer 1. mislukt om een Sovjet- aanval terug te drijven, gaat de NAVO over naar 2. en als 2. ook onvoldoende is, dan 3. Op de 1000 km lange grens tussen de Sovjetunie en West-Duitsland liggen in vredestijd 1 miljoen solda ten gemobiliseerd. 1. konventionele wapens: een eerste verdediging door troepen uit de verschillende geallieerde landen (manschap pen, tanks, kanonnen...) 2. taktisch-nukleair geschut 'kleine', korte afstands atoomwapens in West- en Oost-Europa die toch nog 1/2 tot 2 a 3 keer de groot te van de Hiroshimabom bezitten. 3. Wanneer dit niet afdoende mocht zijn, dan komen de V.S. Laten we het nog maar eens herhalen en beklemtonen: met de huidige neo-liberale afbraak-politiek geraken we nergens. Integendeel, steeds meer nog zullen we de gevangene worden van een duivelse kringloop, die steeds méér werkloosheid en méér verarming zal veroorzaken. Elke politiek, die de bestrij ding van de werkloosheid en het behoud van de koopkracht, althans van de lage inkomens, niet centraal en strikt prioritair stelt, is tot mislukking gedoemd. Dit is de voornaamste reden waarom de Vlaamse Socialisten een billijke herverdeling van de beschikbare arbeid via een drastische arbeidsduurvermindering bepleiten. Maar zelfs dat is niet voldoende! Vergeten we immers niet dat in ons land, zoals overigens elders in de wereld, de ekonomie muurvast is gelopen. Al te weinig bestellingen sieren de orderboeken van de bedrijven, zodat de investeringen achter wege blijven. En nochtans, de zo noodwendige relance van de ekonomie kan enkel geschieden via een krachtige en volgehou den investeringsinspanning, zowel vanwege de privé-sektor als vanwege de overheid. Er zal op streng selektieve wijze dienen tewerk gegaan, waarbij absolute voorrang zal gegeven worden aan onze eigen bedrijven, waarbij de nadruk zal gelegd worden op arbeidsintensieve projekten, die bovendien moeten gericht zijn op de werkelijke behoeften van de bevolking en op de kwaliteit van het leven. Hoe dan ook, indien wij er in slagen de investeringen en de konsumptie selektief en gelijktijdig aan te zwengelen, dan zal ons bedrijfsleven en dus de tewerkstel ling er terug op vooruitgaan. Slechts dan zal aan de voor naamste voorwaarde beantwoord zijn om de zó belabberde openbare financiën geleidelijk weer gezond te maken. Voor deze eenvoudige, logische redenering heeft de neo liberale regering Martens V niet het minste begrip opge bracht. Integendeel, de openbare investeringsbegrotingen - met uitzondering voor de militaire!! - werden drastisch afgebouwd. Nu ganse sektoren, zoals de bouw, er op dramati sche en onherroepelijke wijze dreigen onderuit te gaan, wil de regering let haar totaal ongeloofwaardige begroting 1984 de bakens op overigens al te bescheiden en geïmproviseerde wijze te verzetten. De SP stelt formeel de oprichting van een fonds van 130 miljard voor, met hetwelke speciale openbare investeringen, gespreid over vier jaar, zullen gefinancierd worden. Aldus zal de zó sterk tanende bouwsektor, voor dewelke de SP een allesomvattend reddingsprogramma heeft uitgewerkt, de no dige zuurstof toegediend krijgen. Aldus zal eindelijk een programma van energiebesparend en alternatieve energieprogramma's kunnen gepland en gereali seerd worden. Aldus zullen bepaalde spitssektoren, zoals telekommunikatie, micro-elektronica en biotechnologie, bij machte zijn de razendsnelle technologische evolutie te volgen. Aldus zal er opnieuw tewerkstelling gekreëerd worden! In het erg belabberde begrotingsklimaat een indrukwekkende som van geld van 130 miljard vinden, is niet niets! Wij oordelen dat een éénmalige herwaardering van zowat 15% van onze goudvoorraad veruit de meest voordelige formule is. Zeker, de zogeheten monetaire financiering is vatbaar voor heel wat kritiek, maar massaal in het buitenland lenen om... werklozen te vergoeden, biedt helemaal geen perspektief! De uitvoering van een dergelijk omvangrijk investeringspro gramma zal ongetwijfeld belangrijke meeslepingseffekten in de privé-sektor veroorzaken. Doch de goede wil en de inspanningen kunnen en mogen niet steeds uit één en dezelfde hoek komen. Welnu, de privé-investeringen blijven slabakken, ondanks de 100 miljard F die de overheid jaarlijks aan de bedrijven overmaakt, ondanks de indrukwekkende, fiskale miljardenge schenken met dewelke deze regering de patroons bedacht, ondanks de indexblokkering en de opgelegde loonmatiging. Voor ons mag de overheid gerust het bedrijfsleven op ruime wijze steunen en stimuleren, maar dan moeten er ernstige tegenprestaties gewaarborgd worden. Zulks vereist dat elke vorm van overheidssteun kontraktueel wordt vastgelegd, waarbij de patroon er zich uitdrukkelijk toe verbindt voor waarden inzake tewerkstelling, investeringen en dergelijke meer te eerbiedigen. Niet met geschenken, maar met een dergelijk beleid voert men een voluntaristische industriële politiek voor vernieuwing en tewerkstelling. Zo besteedt men op verantwoorde wijze het geld van de belastingbetaler! Om al deze redenen hebben we dringend behoefte aan een nieuwe wet op de overheidssteun, die volgende kenmerken zal verto nen: doorzichtigheid, eenvormigheid en doelmatige kontrole. Om dezelfde redenen is een andere aanpak van de bedrijven in moeilijkheden noodwendig. Ook hier zal de privé-sektor zijn verantwoordelijkheden moeten opnemen. Het is immers al te gemakkelijk zwaar gehypothekeerde, door slecht beheer to taal ondermijnde bedrijven, op schaamteloze wijze naar regering en gemeenschap door te sluizen. Samengevat, de privé-sektor kan niet langer de niet te versmaden voordelen, eigen aan de vrije marktekonomie, en allerhande vormen van staatssteun blijven opeisen zonder zijn plichten ten aanzien van de gemeenschap na te leven, zonder te zorgen voor voldoende investeringen en tewerkstelling, zonder zich in te schrijven in het ekonomisch beleid, zoals omschreven door regering en parlement. Ziedaar één der voornaamste leidmotieven van het SP-Alternatief, dat duide lijk aantoont dat er een weg is uit de krisis, dat een boodschap van hoop inhoudt voor de duizenden werklozen, voor de minstbedeelden, die hun koopkracht en sociale voordelen elke dag verder afgebouwd weten, voor de vele jongeren, die zich met angst vragen stellen over al dat onrustwekkende dat de toekomst blijkbaar nog in petto heeft. Willy CLAES eraan met de interkontinentale ballistische raketten. Dit zijn ra ketten die vanop Amerikaans grondgebied de Sovjetunie kun nen bereiken en omgekeerd. In deze derde faze wordt ook het grondgebied van de Sovjetunie en de V.S. op het spel gezet. Het nieuwe met Pershing 2 en kruisraketten is het verschijnen van een faze 2 l/z. In een faze 2 '/2zouden de Russische steden nukleair beschoten worden van uit West-Europa, de V.S. zou den dan nog niet met hun grof geschut hoeven op te dagen. terwijl de Amerikaanse steden zouden gespaard blijven. M.a.w. voor het eerst zou men in staat zijn om vanuit West- Europa doelen in de Sovjetunie nukleair onder vuur te nemen. In ruil voor al die wapens krijgen we veel minder veiligheid. Een oorlog die beperkt blijft tot Europa is voor ons onaanvaardbaar en verhoogt de onveiligheid. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1983 | | pagina 1