Stakingsgolf tegen de verarming Syndikale organisaties één front Is Louis Waltniel een Chinees Iedereen voor zichzelf? Neen! Editoriaal M (5 9.30 Binnen in Willy Vernimmen Waar gaat het over Het effekt van de staking De eisen Roger D'Hondt Staker Solidariteit kabinetten Galle en De Wulf 9> Patrick De Smedt herneemt zijn reeks interviews met Aalsterse mandatarissen en militanten. Deze week Jan Louies, zie pag. 2 Valère Foucquaert stelt het probleem van de kulturele integratie der gastarbeiders op pag. 4 Gemeenteraad Zottegem: begrotingswijziging en eindfase verkaveling Grote Lage: een verslag van André Minnaert op pag'. 5 Rijksweg 80 door Ninove, een stand van zaken en K. Ritikaster schiet opnieuw met scherp op pag. 6 Pol. Itiek was op de Geraardsbergse gemeenteraad. Vieze reuk in Zandbergen, stoute liefdesbrief van de gouverneur en «De Mol» die in het huisvuil zit, dit alles op pag. 7 Tombolauitslagen Emile Vandervelde op pag. 8 Een spontane staking on der het spoor-personeel in Wallonië, Kortrijk en Oostende is het sein ge weest voor een grote sta kingsgolf van de openbare diensten. De ambtenaren willen hiermee hun onge noegen laten blijken tegenover de regering Martens-Gol, die sinds haar oprichting knaagt aan de verworvenheden van circa 650.000 personeelsle den in openbare diensten en bovendien cadeaus uit deelt aan de bazen in de privé-sektoren. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 A AI.S I lel.: 053/70.51.51 - Pustrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - Jaarabonnement: 450 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmcn. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 23 september 1983 45' jaargang nr. 36 Weekblad van de S.P Beelden van de stakingsdag dinsdag. Boven links spreken W. Cassier van CCOD, Jef Dierickx van het CVCC en Jan De Breucker van ACOD de stakers toe (onderaan). Rechts: achter groene (ACV) en rode vlaggen (ACOD) betogen enkele honderden stakers door het stadscentrum van Aalst. Foto's JC, «Gazet van Aalst». Wanneer men door iemand een verkeerde rekening krijgt aangebo den dan zegt men «het is een Chinese rekening». De uitleg die onze Louis Waltniel hield voor de televisie wijst in dezelfde richting. In politiek - en vooral van de huidige regering - mag men alles verwachten... maar het voorstel aangaande de nieuwe betalingsmetode voor de agenten openbare diensten tergt alle verbeelding. Eindejaarspremie 1983 betalen in 1984, deze van 1984 betalen in 1984 (wat maar billijk is) en dan zeggen dat men in 1984 méér gaat verdienen dan in 1983. Budgettaire en andere truukjes - van Louis de Chinees - zijn echter in het verkeerde keelgat geschoten bij de agenten Openbare Dienst. Nooit was een staking zo spontaan als deze, het is de basis die deze plagerijen beu is. En hoe «Het Laatste Nieuws» en «De Standaard» ook reageren en de brave gemeenschap wijs willen maken dat alles «politiek» is, de stakers zien het terecht anders. Het is een syndikale aktie, steunend op groot ongenoegen en het niet aanvaarden dat aan het Statuut Openbare Dienst eenzijdig wijzigingen worden aangebracht. Wanneer men vandaag de techniek van «andere betalingsmodalitei ten» wijzigt, dan is het morgen ook mogelijk de «werkzekerheid» bij het openbaar bestuur in vraag te stellen. Vandaar ook de verontwaardiging en de scherpe uitval. Bij al deze beschouwingen passen toch nog enkele bijkomende bemerkingen: 1. De agenten van de openbare diensten waren voor wat de inlevering betreft de eerste slachtoffers van de regering. Het argument was: zekerheid van betrekking. Men kan misschien daarmee een bepaalde sympatie winnen bij een ander deel van de bevolking, maar erg steekhoudend is het niet. In de openbare sektor zijn sommige lonen zo laag dat zij slechts eventjes bepaalde werkloosheidsvergoedingen overtreffen. Bijgevolg is ieder lineaire maatregel onrechtvaardig en treft de allerkleinsten. 2. Het uitstellen van de tweejaarlijkse verhogingen is zeker onaan vaardbaar voor de jonge agenten en lagere graden. Indien de regering ten allen prijze deze maatregel wil doortrekken dan zal zij zeer vlug, en vlugger dan zij denkt, de volle rekening terugkrijgen. 3. Deze regering komt steeds terug op het budget, - en in zekere mate zijn wij even begaan met onze financiën. Maar mogen wij hier enkele zaken op een rijtje zetten: - deze regering deed enkele miljarden cadeau naar aanleiding van de wet De Clercq-Cooreman. - Deze regering geeft miljarden cadeau aan petroleummaat- schappijen en elektriciteitsmaatschappijen. - de regering weigert (wat in ieder ander land bestaat) een taks op de grote fortuinen. 4. De regering heeft daarenboven het lef, wanneer zij iedereen armer maakt, een grootse campagne op te zetten over «fiskale amnestie». Geen enkele andere rechtse regering in Europa zou dit aan durven. De opgesomde maatregelen behelzen meer dan acht miljard, die men op de rug van de agenten Openbare Diensten wil besparen. En dat zijn dan geen Chinese rekeningen - Mijnheer Louis, het zijn onweerlegbare feiten. Wij hopen dat uw «heldhaftige daden» dan ook zeer vlug zullen worden afgestraft. Simpele berekeningen, door sta kers gemaakt, tonen aan dat de ambtenaren één volle maandwedde zullen moeten inleveren bovenop de inspanningen door de regering reeds aan de ganse bevolking (werknemers uit de privé-sektoren, openbare diensten, gepensioneer den, gehandicapten, studenten, doppers enz.) opgelegd. In dit geval blijft de bevolking maar één keuze meer: hand in hand soli dair in staking gaan tegen dit beleid van verarming. In de regio Aalst is de aktie door de militanten gevoerd een sukses. Bij de Regie van Telegrafie en Telefo nie (RTT) werd voor het eerst in de syndikale geschiedenis het werk voor 85 procent neergelegd. In het OCMW blokkeerden syndikale mi litanten de ingang tot de raadszaal uit protest tegen de voorgenomen afschaffing van de eindejaarspre mie door het stadsbestuur. Dankzij deze aktie krabbelden CVP en PVV terug en verklaren nu deze zware inlevering voor het stadfs- en OCMW-personeel weer bespreek baar. Sinds twee weken bollen er geen treinen meer weg uit het station van Aalst dat volledig plat is gelegd door een solidaire aktie van alle spoormannen, enkele mollen bui ten beschouwing gelaten. Ook Denderleeuw ligt al geruime tijd plat. De spoor-vakbonden liggen aan de basis van de stakingsgolf die vlug door socialistische en kristen vak bonden werd erkend. Sinds 10 jaar zijn er haast geen weddeverhogingen meer geweest voor het personeel in openbare dienst. Integendeel, zijn er de laat ste jaren tal van solidariteitsbijdra gen geëist door de regering welke haar begrotingstekort wil opvullen door in de zakken te zitten van de kleine man, de gemakkelijkste op lossing, maar voor de liberale rege ringspartner, daarin gesteund door de rechterzijde binnen de CVP, de meest voor de hand liggende. De PVV wil integendeel het zwart geld, door bankiers en kapi taalkrachtigen, via allerlei fraude kanalen uit ons land gesmokkeld, laten witwassen. Op een ogenblik dat de ambtenaren en bedienden en arbeiders uit de private sektoren armer worden, worden de rijken rijker. De regering kondigt een nieuwe aanslag aan op de pensioenen van de overheidssektor: het plafond van indexering is vastgesteld op 34.064 frank, de afschaffing van jaar- en tweejaarlijkse weddever hogingen, de harmonisatie van de premies, de stelselmatige verlaging van het vakantiegeld, het uitstellen van de uitkering der vakantiepre mie en vele andere maatregelen die van sektor tot sektor verschillen. De klap op de vuurpijl in dit pakket van inleveringen is uiteraard het feit dat vanaf volgend jaar in de maand juli de ambtenaren hun wedde pas op het einde van de maand zullen worden uitbetaald. Als deze maatregel er doorkomt zal hij met quasi zekerheid ook worden doorgevoerd voor de gepensioneer den. Ten gronde betekent dit dat honderdduizenden volgend jaar één wedde zullen ontvangen op een verloop van twee maanden, en dat in volle krisistiid. De mens is er niet om alleen te leven. Alleen in groepsverband kan hij tot ontplooiing komen en kan hij meteen beter zichzelf maar ook de anderen beschermen. Dit houdt meteen o.m. in, dat de mensen zich zijn gaan verenigen, zeer bewust of spontaan. Enkele dagen geleden sprak ik met partijgenote Hortensia Allende, de weduwe van onze Chileense leider die 10 jaar geleden werd vermoord. Zij zei me dat haar man niet alleen op aanstichting van de Amerikanen en de Chileense christende mocraten maar ook door de verdeeldheid in eigen vakbond aan zijn einde kwam. Sinds enkele maanden echter beleeft men gedreven door de nood dat die die verdeeldheid onder de socialisten opgehouden heeft te bestaan en dat zelfs talrijke christendemocraten aan betogingen deelnemen. Bij ons is nu iets gelijkaardigs gebeurd, hoewel de situatie natuurlijk niet ten volle kan vergeleken worden. Het-op- straat-komen lijkt bij ons sinds enkele jaren niet meer te lukken, maar tijdens de eerste betoging in Brussel tegen het plaatsen van raketten, hebben we het protest van honderddui zenden mensen gehoord en op 23 oktober moet en zal dit nog aanzienlijker zijn. En de staking heeft ons geleerd dat geen grote slogans nodig zijn, om alles stil te leggen. Gedisciplineerd en overtuigd van de onrechtvaardigheid die door de CV-PVV-regering wordt aangedaan aan de werknemers, werklozen, gepensioneerden, mindervaliden, enz. hebben meer werknemers dan tevoren het werk neergelegd. Getergd door de verarmende maatrege-i len en aan de andere kant verbogen over de onrechtvaardige «belastingsvergiffenis» die de fraudeurs krijgen. Hier geldt niet het liberale principe: «Ieder voor zichzelf». Wij weten dat dit de leuze is van de vos in het hoenderhok. In geen geval mogen wij ons in de strijd voor een meer gelijke verdeling van vermogen, macht, onderwijs en cultuur, arbied, enz. laten versnipperen. Er is in Vlaanderen maar één partij die de sociaal-democratische ideeën verkondigt, en dat is de SP, de partij van de Vlaamse Socialisten. Alleen de eenheid en solidariteit in woord en daad van de sociaal-democraten hebben in landen als Spanje, Frankrijk, Griekenland, enz., het rechtse regime, dat de privébelangen boven het algemeen belang plaatst, in de oppositie kunnen duwen. Dit kan bij ons evengoed, als wij kameraadschap niet als een hol woord hanteren maar ze in de dagelijkse werkelijk heid toepassen! Mare Galle Een kaakslag voor de werkende bevolking. Zonder de minste twijfel kan ge steld dat de eerste stakingsweek een sukses is geweest. De regering staat voor een moeilijke beslissing, durft de knoop niet doorhakken ondanks het aandringen van de li beralen. De reden daarvoor is dat CVP-regeringsleden, die de ACV- vleugel vertegenwoordigen, door hun syndikale organisatie voor hun verantwoordelijkheid gesteld wor den. De volgende uren en dagen zal moeten blijken hoe machtig de kristelijke arbeiders wel staan, wie hen met hand en tand verdedigt binnen de regering! Het is eenieder opgevallen dat de minister van sociale zaken, Jean- Luc Dehaene, een totaal andere toon aanslaat dan zijn kollega De Croo, voor wie de ambtenaren niet genoeg kunnen inleveren. Woensdag reeds bleek de regering bereid een nieuw gesprek met de vakbonden aan te gaan. Als men terugkrabbelt is er zwaar gezichts verlies voor de PVV of gaat men regelrecht naar een splitsing binnen de regering zelf? In elk geval heeft de stakingsgolf haar doel niet gemist. En wat volgt! Het ABVV toonde zich deze week bereid een staking te organiseren in de private sektor. Voor de stakers bij de openbare diensten een riem onder het hart want het is genoeg zaam bekend dat het platleggen van sektoren als de petroleum zware gevolgen heeft voor de rest van de nijverheid. De regering wordt on der uiterst zware druk gebracht. Zal ze begeven? De eerste grote arbeidersstaking sinds 1960 mag niet verloren gaan. Sinds verschillende jaren hebben de vakbonden hun eisenpakket moeten milderen. De gouden jaren liggen achter de rug en dat beseft iedereen, maar niemand is bereid de verworvenheden - na vele jaren syndikale strijd - in te leveren. De regering heeft andere mogelijkhe den om haar deficit op de begroting weg te werken. Lees door pag. 4 Git solidariteit hebben de kabinetten van de SP-ministers Galle en De Wulf besloten een financiële bijdrage te storten in het stakersfonds van het A.C.O.D.- Nationaal.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1