Bedenkingen na de staking der openbare diensten De SP Sint-Lievens- Houtem met duidelijk profiel &j f Gevolgen van de huidige krisis op het bewustzijn en het tijdsgebruik Arbeiderskontrole en plannings overeenkomsten Werkloosheid in de regio Sint-Lievens-Houtem alarmerend Editoriaal Eén der hoofdprijzen in de federa Vrijdag 30 september 1983 45* jaargang nr. 37 Weekblad van de S.P. Binnen-i Luc De Blieck hekelt de onrechtvaardige tarieven voor het gebruik van stadslokaaltjes en Roger D'Hondt's maidenspeech in de raad over de vuilnis- bergen in de straten tij dens de stakingsweek, lees Pag- KT Het congres van CSC Vormingswerk van vorige zaterdag nam een reeks belangrijke opties voor de toekomst; Chris Vancop- penolle vertelt het u op pag. 4 talist Emile De Nauw een eerste bijdrage de aftopping van de pensioenen opi i j\ K. Ritikaster richtte zijn op de zoveelste on- tige daad van de CL- 5-bestuursmeerder- in Ninove; leeil 6 ingende woorden be lden Kd. Lucien De naar zij» laatste Maats, zie pag. 6 Ine rust Goedgevulde agenda op de gemeenteraadszitting te Haaltert; een verslag van Lieven Matthieu op pag. 7 De staking van de agenten van de openbare diehfeten iV4 voorbij, maar het zou als politieke partij verkeerd zijn niet de nodige lessen uit deze spontane aktie te trekken. Maar laten wij vooreerst om elk misverstand te vermijden een hartelijk woord van dank zeggen aan de duizende sta kers die met hun aktie een voorbeeld hebben gesteld. De vergelijking met 1960 gaat niet op! Velen geloofden dat deze beweging zou uitmonden i"n een herhaling van 1960 de feiten en omstandighe den lagen nochtans anders, hoe betreurenswaardig dit ook kan zijn. In 1960 was het alleen het ABW die een staking georganiseerd had, met als ordewoord: «Eyskens Buiten». Dus duidelijk tegen de regering en met het doel de regering ten val te brengen. In de jaren na 1960 groei de het «syndikaal front» zonder noemenswaardige moeilijkheden vooral door de lopende hoogcon- junktuur. Het is duidelijk dat ook een vak bond zoals het ACV die de klassenstrijd afschrijft zich in een dergelijke periode als vooruit strevend kan opstellen. Eenmaal de krisis bereikt, ziet men dat het syndikaal front minder so- lied is dan men denkt en de gevol gen laten niet op zich wachten. De afdeling Sint-Lievens-Houtem is binnen de arron dissementsfederatie Aalst steeds zowat beschouwd als «het zwakke broertje». De tijd dat men vaak onbewust zoiets zei, zal nu wellicht spoedig tot het verleden behoren: er waait immers een nieuwe wind door de afdeling. Met de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober 1982 zetelt er voor de eerste maal een socialist in de raad, met name Kd. Fons De Rouck, eerder reeds, maar dan wel op een kartellijst, verkozen tot OCMW- raadslid. Het zal wellicht in de toekomst niet bij die ene zetel blijven. Er wordt trouwens hard gewerkt aan de uitbouw van de afdeling. Meer en meer worden met sukses belangrijke aktiviteiten georganiseerd. De integratie van een aantal nieuwe krachten in het geheel van de meer ervaren militanten speelt een bijzonder positieve rol. De dyna mische bestuursploeg met voorzitter Herman Haelter- man, sekretaris Walter Vanderswaelmen (tevens voor zitter van de afdeling van CSC-Vormingswerk welke ook een nieuw elan heeft gekregen), penningmeester Michel Hendrickx, de nieuwe draaispil van de Jongso cialisten Jacqui De Graaf, raadslid Fons De Rouck, Germain Vagenende en nog een aantal andere leden, staan ons inziens borg voor een toekomstige efficiënte werking. Chris Vancoppenolle Sekretaris SP-Federatie Aalst Een stand van de SP, Jongsocialisten en CSC op de Handelsbeurs Breng hen een bezoek: zaterdag 1 oktober van 16 tot 21 uur zondag 2 oktober van 14 tot 21 uur maandag 3 oktober van 17 tot 21 uur dinsdag 4 oktober van 17 tot 21 uur En verder een extra-pagina over de afdeling Sint-Lievens-Houtem, zie pagina 8 f Was deze staking een «uitlaatklep» voor de AC V-leiding? Wij hebben met een zekere eerbied opgekeken naar de gewone ACV- leden, die toch niet de traditie van deze strijd kennen. In de meeste plaatsen was hun houding korrekt eh gaf de stakingsbeweging de no dige stuwkracht. Maar de eisen ble ven beperkt tot loutere professio nele eisen, die de staking vooral in Vlaanderen in een keurslijf gedron- Willy VERNIMMEN Lees door pag. 5 Over dit onderwerp hield prof. dr. Hugo Van den En den een bijzonder boeiende en erg opgemerkte toespraak op het Nationaal Congres van C.S.C. Vormingswerk (Gent, 24 september). Zijn vaststellingen, conclusies en bedenkingen waren van die aard én van zo'n verstrek kend belang voor de ganse socialistische beweging, dat wij hier enkele van de voor naamste krachtlijnen uit zijn betoog willen weergeven. De krisis wordt gezien als een natuurramp Centraal staat de manier waarop de overgrote meerderheid van de be volking tegen de krisis aankijkt. Kommentaren als «'t Is nu eenmaal slechte tijd... Na de vette jaren zijn thans de magere aangebroken... Het gaat nergens nog goed...» wor den ook in ónze rangen steeds va ker gehoord. Zij wijzen er duidelijk op dat men meent met een fatali teit, een natuurramp te maken te hebben. Deze in wezen neo-liberale visie wordt er via haast alle media met de lepel ingegoten. Men slaagt er zo in, vrijwel iedereen ervan te overtuigen dat het nu eenmaal ano nieme, ekonomische wetmatighe den zijn, die aan de basis van de krisis liggen. Men ziet het ganse verschijnsel als iets totaal a-poli tiek, en niét als een uitvloeisel van Jean-Luc FRANCHET het kapitalisme met zijn klassente genstellingen en met zijn door hen die er de belangen van verdedigen, gelegde opties en prioriteiten. Lees door pag. 4 Sinds 1971 bestaat er in ons land een Planbureau en een wet op de planning. In principe voorziet deze wet belangrijke instru menten om de ekonomische ontwikkeling echt te gaan sturen, plannen dus. Tot nu toe is de planning in ons land echter dode letter gebleven, vooral door een gebrek aan politieke wil. Toch is de planning noodzakelijk om op de fundamentele, strukturele oorzaken van de krisis een antwoord te kunnen bieden. Het probleem is dat de werkelijke ekonomische ontwikkelingen door de investeringsplannen van de grote bedrijven bepaald worden, en dat de overheid deze plannen niet kent en er geen enkele greep op heeft. We stellen daarom een nieuwe vorm van planning voor, die zich precies richt op de grote bedrijven. Alle privé-bedrijven of groepen met een omzet van 5 miljard of meer moeten aan de overheid duidelijke en precieze informatie geven over hun investe- rings- en tewerkstellingsplannen voor de toekomst. Op basis daarvan kunnen zij met de overheid een planningsovereen komst aangaan. In ruil voor overheidssteun, zouden deze bedrijven zichzelf dan ook kontraktueel verplichten om bepaalde investeringen te doen, tewerkstelling te scheppen enzovoort. Zonder kontrakt zou geen enkele overheidssteun voor deze grote bedrijven mogelijk zijn. Dergelijk systeem van planningsovereenkomsten biedt het grote voordeel dat het geen bureaukratische, dirigistische vorm van planning is. Integendeel, het moet rechtstreeks gekoppeld worden aan een aktieve arbeiderskontrole in de bedrijven. Dit kan gebeuren op de volgende manieren: - alle dossiers en onderhandelingen over de te verstrekken informatie en de af te sluiten overeenkomsten zijn toegan kelijk voor de syndikale vertegenwoordigers in de onder nemingsraad; - als er een planningsovereenkomst bestaat, maar ze wordt door het bedrijf niet nageleefd, dan kan de syndika le vertegenwoordiging door middel van een ingediende klacht de overheidssteun opschorten. Indien een bedrijf, bijvoorbeeld inzake tewerkstelling, de gedane beloften niet nakomt, dan kunnen de werknemers meteen aan de noodrem trekken. Ook met betrekking tot de invoering van nieuwe technolo gieën voorziet het SP-Alternatief een vergaande arbeiders kontrole, waarover reeds in een vorige bijdrage uitgeweid werd. Wat betreft de bestaande wetgeving of de financieel-ekono- mische informatie en de ondernemingsraden, leest de erva ring dat het niet gemakkelijk is deze wettelijke verworvenhe den in een daadwerkelijke arbeiderskontrole te vertalen. Het patronaat slaagt er steeds in om bestaande verplichtingen in de praktijk uit te hollen. Op dit vlak is dus de eerste prioriteit niet zozeer een verfijning van de wetteksten, maar wel een op arbeiderskon trole gerichte mentaliteit, en bereidheid tot aktie! Arbeiderskontrole betekent nie dat men weigert verantwoor delijkheden te nemen. Integendeel, vanuit een socialistisch uitgangspunt zal men altijd zijn visie op konkrete problemen weergeven. Arbeiderskontrole is een hefboom om via een volledige informatie de werknemers steeds meer vat op het sociaal- ekonomisch leven te doen krijgen. Het is een essentiële stap naar meer ekonomische demokratie in onze samenleving. De kenmerken van de arbeiderskontrole kunnen als volgt sa mengevat worden: - kontrole op alle niveaus; - tijdige informatie voor elke beslissing, zodat de arbeiders niet voor een voldongen feit worden geplaats; - beschikking over het geheel der gegevens; - mogelijkheid om, tijdens de raadpleging, eigen oplossin gen voor te stellen en het kontestatierecht aktief uit te oefenen; - onafhankelijkheid tegenover de beslissingsinstanties; - nodige tijd en ruimte om de kontrole uit te oefenen. Arbeiderskontrole is de houding waarmee we ook het Alternatief in de praktijk zullen moeten brengen. Het onderhandelen, plannen en konkreet organiseren van een drastische arbeidsduurvermindering is bijvoorbeeld onmoge lijk zonder bewuste en volledige inzet van de vakbeweging op alle niveaus. Arbeiderskontrole is dus wel degelijk een sleutelidee van het SP-Alternatief. SEVI «Meer jobs, minder belastingen!» Onder deze slogan voerde de liberale partij bij de voorgaande parlementsverkiezingen haar propaganda. Na bijna twee jaren regeren bezorgde de CVP-liberale koalitie minder jobs en meer belastingen. De gevolmachtigde regering doet waar ze zin in heeft en zorgt er voor dat de patroons hetzelfde kunnen doen. daarentegen moet meer uitgeven en u ontvangt minder of, erger nog, u bent werkloos gewor den. U moet de eindjes aan elkaar knopen, de wagen zélf herstellen, de kinderen een stuk speelgoed minder kopen, besparen op verwar ming enz... U betrapt er u steeds meer op te denken waar je honderd, duizend of meer franken kan besparen. Het lukt u niet want de overheid, zowel staat als gemeente, zitten aan uw zuur verdiende centen. Een devaluatie, hogere belas tingen, inleveringen, minder kin dergeld, solidariteitsbijdragen, ver kleinde tussenkomst op ziektever zekering, minder werk, minder stempelgeld, minder - en verval ste - indexaanpassing. Daartegenover: minder belastingen op de winsten, witwassen van zwart geld. minder BTW op goud. Maar dat. néé, dat heeft u niet. Want wij Bij het ter perse gaan vernam SP-sekretaris Chris V; prachtige wagens «VW de federatie Aalst. Het winnende lot 525.544 werd Omer Haelterman. Een hartelijk proficiat aan de der naar aan de worden armer en zij, u weet wel wie, zij worden rijker op de rug van de kleine man. Op onze rug. de uwe en de mijne. Lees door pag. 8 WËÊÊm Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALS'l lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Wille Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst - 1ÉÉ( i VSMM. De stakers in de Openbare Diensten lieten zich vorige week in de straten van Aalst horen, dit om hun eisen kracht bij te zetten (foto «Gazet van Aalst). 6?»

Voor Allen | 1983 | | pagina 1