SP-FRACTIE PLEIT VOOR EEN ACTIEF PROVINCIAAL BELEID VAN TEWERKSTELLING BEWAPENING WEL... VREDE NIET Wie betaalt de arbeidsherverdeling MDIGIN M Editoriaal 22 oktober 1983 markt lid van het Europees parlement zalen „de marbol geraardsbergen gastvedette FREDDY BRECK en orkest SP-FEDERATIE AALST FEDERAAL CONGRES: «ECONOMISCH SP-ALTERNATIEF» I/ aanvang 20 U Met aanwezigheid van Karei Van Miert Bij de algemene bespreking van de begroting 1984 van de provincie Oost-Vlaanderen werd door de woordvoerder van de SP (kd. Jean Lepeau van Gent) een pleidooi ge houden voor een aktiever provinciaal beleid op het vlak van tewerkstelling. Wij geven hierna de belang rijkste stukken van zijn uit gebreide en degelijk uitge werkte tussenkomst evan. Conservatief CVP-PVV beleid PVV bedriegt en beliegt de bevolking Woensdag 9 november 1983 om 20 uur Inleiding door Willy CLAES Volkshuis, Markt 15 te Zottegem Met de drastische werktijd verkorting met verplichte aanwervingen is heel veel geld gemoeid: in totaal is zo'n 125 miljard nodig om deze operatie te doen slagen. Daarom wordt in het S.P.- Zlternatief veel belang ge hecht aan een gedetailleerde uitwerking van deze opera tie. In totaal worden drie verschillende bronnen aan geboord: de bedrijven, de grote vermogens en de hoge re inkomens. Ki'daktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 930(1 A AI.S I lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgeser: Wills Vernimmen, Houtmarkt I Vrijdag 21 oktober 1983 45" jaargang nr. 40 Weekblad van de S.P 9300 Aalst (Freddy Van den Bossche) Op 6 juli 1981 verklaarde de toe nmalige Minister van Economische Zaken Willy Claes: «gezien de ernst van de economische toestand moeten de werkgevers hun verant woordelijkheid opnemen en een nieuwe economische politiek uit denken». Vermits de Provincie, tot de be langrijkste werkgevers van het ge west mag gerekend worden, zien ook wij, provinciale mandatarissen, ons tot een gewetensonderzoek ge noopt en behoren wij ons af te vragen of ons beleid, of liever dat van de Bestendige Deputatie, vol doende rekening houdt met de eco nomische en sociale noodwendig heden, voortvloeiend uit de crisis die ons land en ons gewest treft. De activiteit van het provinciaal bestuur in 1984 wordt weerspiegeld door het begrotingsontwerp dat wij vandaag bespreken. Wat dat betreft, oordeelt mijn groep dat de begroting 1984 een uitzonderingsbegroting had moeten zijn, een begroting die de gebaande paden resoluut verliet om zich met kracht in de strijd tegen de econo mische recessie te werpen, een be groting die een nieuwe conjunctu rele en dynamische politiek zou hebben ingeluid, een krachtdadige en vastbesloten begroting. Ongelukkig genoeg houdt de be groting die ons wordt voorgelegd in geen enkel opzicht met die nood zaak rekening. Het is een routine begroting, gecopieerd op de voor gaande en in grote trekken eraan gelijk. Ze laat gewoon het feit terzijde dat het land een der zwaarste 'crisissen uit zijn geschiedenis doorworstelt. Wij zijn er ons van bewust dat onze begroting een belangrijke reeks verplichte uitgaven omvat, maar wij zijn er evenzeer van overtuigd dat met enige goede wil en durf sommige kredieten en toelagen ver schoven hadden kunnen worden naar sectoren die met de economie en de tewerkstelling in direct ver band staan. Bekijken we nu de buitengewone begroting. Meer nog dan de gewone begroting is dit document de weerspiegeling van het beleid, vermits het de be voorrechte getuige is van alle ge plande projecten en van alle uitzon derlijke initiatieven. Het onderzoek, door mijn groep aan de buitengewone begroting ge wijd, heeft geen enkele belangrijke investering aan het licht gebracht en ons niet één project laten ont dekken dat van de normale activi teiten en het dagelijkse gangetje van het provinciaal bestuur afwijkt. Dat komt des te betreurenswaardi ger over omdat de buitengewone begroting bij uitstek geschikt is om rechtstreeks invloed op de econo mische en sociale conjunctuur uit te oefenen. De S.P.-groep verwerpt dan ook de voorliggende begroting omdat het hier gewoon om een register van ontvangsten en uitgaven gaat dat op geen enkele manier met de hui dige economische gegevens rekle- ning houdt en niet van een moder ne beleidskeuze getuigt noch van een toekomstvisie, noch van krachtdadigheid, noch van creatief denken, noch a fortiori van welke vernieuwing ook. (In het vervolg van zijn betoog be wijst de SP-woordvoerder aan de hand van uittreksels uit hun vroege re toespraken toen de PVV nog in de oppositie vertoefde hoe de PVV alles wat zij vroeger aankloeg gewoon negeert. Hun pleidooi voor een tewerkstellingsbeleid blijken ge woon holle woorden en demagogie geweest te zijn. Jean Lepeau stelde dan ook terecht deze PVV-bedriegerij aan de schandpaal): Ja, heren van de PVV, we hebben een alternatief beleid broodnodig, zeker in de miserabele tijd die wij thans beleven. Zeker nu, met al die jonge mensen, die in lange rijen aan de stempellokalen staan en die op uw en mijn zitdagen en laat het mij maar zeggen zoals het wer kelijk is, hoe desastrueus het ook moge zijn om werk komen bede len. Ik overdrijf niet. Vandaar onze grote bezorgdheid voor een echt tewerkstellingsbeleid, ook op pro vinciaal niveau. Ik zou aan alle «mooipraters» de raad willen geven de woorden van CVP-depute Van Steenberge in dachtig te zijn, die hij hier op 17.10.1978 uitsprak. Lees door pag. 4 Er zijn van die ogenblikken waarop zelfs een «politiek» mandataris zich afvraagt of hij wel op de juiste wereld leeft. Gedurende twee jaar probeert de Socialistische Fractie in het Europees Parlement een debat te voeren over ontwapening en de daaraan verbonden aktie voor de vrede. Telkenmale wordt de rechterzijde (met inbegrip van de meeste christen-democra ten) woest wanneer wij deze aangelegenheid opnieuw op de voorgrond plaatsen, et wordt dan weggewuifd met het argu ment dat het Parlement ter zake niet bevoegd is. Waar het Parlement blijkbaar wel bevoegd voor is, is het groots opgezet debat over de wapenindustrie, en dit in het kader van een nieuw industrieel beleid en een relancering van de economie in crisistijd. Toen het zogenaamde verslag Fergusson (E.D.) over de aanschaf van wapens in het kader van een gemeenschappelijk industriebeleid en wapenverkoop, onder hevig protest van de socialisten ter stemming werd gelegd, hebben alle christen-democraten wonderwel en braaf jes hun ja-woord gegeven. Méér nog de zogenaamde vertegen woordigers van de christelijke arbeiders waren de voorvech ters tegen het socialistisch verzet. Is hun «anti-socialisme» werkelijk zo wereldgroots dat zij zelfs geen oog meer hebben voor deze gevaarlijke gedachtengang? De idee van een relance van de economie door bewapening is inderdaad zo oud als de straat; het werd in het Hitler- Duitsland toegepast en het resultaat hiervan kennen wij al te best. Dat vertegenwoordigers van een bepaalde «arbeidersgroep» die bestendig schermen met alle mogelijke progressieve slo gans zó ver kunnen gaan, maakt mij niet alleen droevig, maar roept gevoelens op die men moeilijk onder woorden kan brengen. Strijd voor vrede is veel meer dan een plat opportunisme en gratis weggegeven woorden. Strijd voor vrede is iets fundamenteel, waar wij socialisten de motor en de drijfkracht moeten zijn bij iedere te voeren aktie. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement. Wat de bedrijven betreft, wordt van volgnde redenering uitgegaan. Jaarlijks stijgt immers de produkti- viteit of met andere woorden elk jaar lukken de bedrijven erin meer produkten te maken of diensten te leveren zonder hiervoor meer men sen aan te werven. De loonkosten die in de totale prijs van het pro- dukt of dienst zitten, dalen dus. Hierdoor komt een zeker bedrag vrij, dat de basis vormt voor de onderhandelingen tussen patronaat en vakbonden in het kader van het overleg. Sinds het patronaat voelt dat deze regering haar door dik én dun steunt is er echter bijna geen sprake meer van overleg. De vrij gekomen middelen worden bijna automatisch naar de winst doorge sluisd en de lonen dalen in plaats van te stijgen. Hier willen we een einde aan stellen. De koppeling van de lonen aan de index moet her steld worden en de onderhandelin gen moeten terug op gang komen om een belangrijk stuk van die produktiviteitsstijgingen opnieuw aan de arbeiders ten goede te laten komen. Niet in de vorm van reële loonstijgingen, maar van nieuwe aanwervingen of behoud van ar beidsplaatsen. Het S.P.-Alternatief stelt dus voor om een gelijkgeble- ven geïndexeerd loon uit te betalen aan meer mensen. Op basis van de verwachte produktiviteisstijgingen kan langs deze weg ongeveer 63 miljard of de helft van de noodza kelijke middelen bijeengebracht worden. Voor het overige deel gaan we dan aankloppen bij de rijkere bevolkingsgroepen. Zij hebben het immers het gemakkelijkst. Bij die sterke schouders horen dan in de eerste plaats zeker de grote vermo gens. Reeds jaren ontsnappen zij aan de belastingen en meestal ook aan de krisis. Geld en goud, grond en huizen geraakt men immers niet zo snel kwijt als werk. Een rente nier. speculant of grootgrondbezit ter wordt niet werkloos. Bovendien is meer dan de helft van het roe rend en onroerend vermogen in België in de handen van een kleine 10% van de bevolking, de «200 families» zoals men dat is gaan noemen. Ook zij zullen hun steen moeten bijdragen voor de oplossing van de werkloosheid. Daarom moet er een belasting ko men op vermogens vanaf 7,5 mil joen fr. Qjt moet zo'n 7 miljard opleveren per jaar. Rest ons nog jaarlijks een 24 mil jard bijeen te brengen, die we wil len gaan zoeken bij de hogere inko mens. Op het netto belastbaar in komen van alle inkomenstrekkers wordt vanaf een bepaalde grens een tewerkstellingsbijdrage geheven met een progressief tarief. Deze grens bepalen is uiteraard een deli cate zaak. Vertrekkende van de vaststelling dat 2/3 van de Belgische inkomenstrekkers in 1983 nog geen 475.000 netto belastbaar inkomen hebben, werd dit bedrag als bene- dengrens aanvaard. Konkreet zul len slechts 1/3 van de Belgen een tewerkstellingsbijdrage dienen te betalen en tewerkstellingsbijdrage is klein voor bruto maandinkomens van 45.000 frank maar ze klimt langzaam omhoog om vanaf een netto belastbaar jaarinkomen van 1.350.000 of meer dan 100.000 frank maandinkomen op 5.2% uit te lopen. Het is misschien goed nogmaals te beklemtonen dat het hier om individuele inkomens gaat. Het totaal van deze drie financie ringsbronnen wordt uitsluitend aangewend voor de financiering van de verplichte aanwervingen in het kader van de werktijdverkor ting. S.E.V.I.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1