Brussel 23 oktober: een plebisciet tegen de raketten SP-Alternatief voor een aktief tewerkstellingsbeleid op provinciaal vlak Nu niet meer loslaten SP-Federatie Aalst Federaal Kongres: Ekonomisch SP-Alternatief Willy Vernimmen «25 jaar» onovertroffen op de bres Ëditoriaal s? Provincieraad Oost-Vlaanderen **4, K Alice De Coensel in provincieraad Inleiding: Willy Claes Volkshuis, Markt 15 te Zottegem Zondag 30 oktober om 11 u. Europees Parlementslid Willy Vernimmen in T.V.-Konfrontatie op B.R.T. wmm. SP-alternatief dat door kd. Jan Lepeau werd naar voor gebracht in naam van de so cialistische fraktie. Nood aan een socialistisch alternatief Provincie en werkgelegenheidspolitiek Woensdag 9 november 1983 om 20 uur Kfdaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AAI.SI lel.: 053/70.51.51 Poslrekeninjjnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - .laarabonnement: 450 Ir. Veranlwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 28 oktober 1983 45" jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P. wmmmm Tijdens het voorbije week end vonden er in verschillen de Europese landen massa betogingen plaats voor de vrede. Miljoenen mensen protesteerden op die manier tegen de waanzinnige bewa peningswedloop en de ge plande installatie van de Eu roraketten. In West-Duits- land waren er dat alles samen meer dan één miljoen. In Londen stapten een kwart miljoen vredesbetogers door het stadscentrum en in Rome manifesteerden meer dan een half miljoen mensen te gen de installatie van cruise raketten op Sicilië. Brussel bezette stad In Brussel waren er zondag tussen de drie- en de vierhonderdduizend betogers, nog meer dus dan voor de massale vredesbetoging van 25 ok tober 1981. Hiermee klopte de Bel gische vredesbeweging proportio neel alle rekords. Per duizend in woners waren er in Brussel,meer dan 30 betogers. Op de middag was het al zeer druk nabij de drie verza melpunten aan het Centraal, het Zuid en Schaarbeek, waar de beto ging opgevrolijkt werd door een aantal officieel geplande optredens en een aantal vrij optredende strijdfanfares en teatermensen. Ve len droegen spandoeken gaande van de acht officiële ordewoorden tot slogans als «Wijnkelders ja, schuilkelders neen» en «Aalsterse ajuinen willen geen bommen in hun tuinen». Velen hadden het gelaat beschilderd of droegen gasmaskers of steriele verbanden. Ludiek en kleurrijk was het dus wel. Heel wat betogers waren er met hun ganse gezin. Opvallend was ook de aan wezigheid van talrijke groepen als «Religieuzen voor de vrede», «Me dici tegen atoomwapens», «Wel zijnswerkers tegen kernwapens» enz. De betoging bood dan ook een staalkaart van de Belgische bevol king. Toen de kop van de betoging zich aan de verschillende verzamelpun ten in beweging zette bleven de Leden van de Socialistische fraktie van het Europees Parlement onder wie Marijke Van Hemeldonck, Karei Van Miert en WiJly Vernimmen, betogen voor het NATO-gebouw te Brussel. Een zee van slogans... en mensen treinen en bussen Brussel binnen stromen. Achter de officiële slo gans - de betoging mocht in geen geval uitgroeien tot een vrijblijven de vredesbetoging - stapten naast delegaties uit Florennes en onze buurlanden de nationale politici op. De Vlaamse socialisten waren mas saal aanwezig met o.m. partijvoor zitter Karei Van Miert, de Vlaamse ministers Galle en De Wulf en talrijke socialistische parlementsle den. Naast dezen stapten ook de partijvoorzitters van de PS, de KP, de VU, de partijleidingen van Aga- lev en Ecolo en de vakbondsvoor zitters André Van den Broucke en Jef Houthuys mee op in de kop. Van de Aalsterse parlementairen merkten we naast Mare Galle ver der nog op: Euro-parlementslid Willy Vernimmen, Herman De Loor, Jan Caudroij, Hubert Van Wambeke en ere-volksvertegen- woordiger Bert Van Hoorick. Ook de verschillende socialistische orga nisaties uit ons gewest waren ruim vertegenwoordigd. Van op de Houtmarkt had het ABVV hiertoe niet minder dan 26 bussen ingelegd, die stuk voor stuk bomvol naar Brussel vertrokken. Even na drie stroomden de eerste betogers toe op het grasplein voor het WTC, waar het eindpunt van de betoging gelegen was. Ondertussen bleef het volk maar toestromen voor het centrale podium, waar de optredens begonnen waren. Mid den eet- en dranktentjes groeide de betoging hier ondertussen stilaan uit tot een ware happening. Een eerste hoogtepunt kregen we toen bij het zingen van Lennons «Please, give peace a chance» tienduizenden ttanden spontaan de hoogte ingin gen. Ondertussen maakten Pierre Galland van het CNPAD en André Bogaert van Vaka zich klaar voor de slottoespraken. Pierre Galland dankte al degenen die zich maan denlang voor het welslagen van deze bttoging ingezet hebben. In een vorige bijdrage gaven we de kritiek weer van de SP-federatie over het totaal gebrek aan initiatief van de CVP-PVV-deputatie op het vlak van tewerkstellingsbe leid. In deze bijdrage geven we een samenvatting van het SïK Door het ontslag van kd. Johan De Wolf (Erpe-Mere) in de Oostvlaamse Provincieraad, kwam eerste opvolger kd. Alice De Coensel (Lede) in de raad. Tijdens de zitting van vorige week legde zij reeds de eed af. De SP-federatie Aalst wenst haar sympatieke ondervoorzitster een vruchtbare werking toe en houdt eraan haar te feliciteren. Uitgangspunt van een socialistisch alternatief is dat de steeds toene mende werkloosheid in onze pro vincie weinig of geen uitzicht biedt op verbetering. In weerwil van deze vaststelling is echter in de provin ciale begroting geen enkel, maar dan ook geen enkel artikel voor zien, specifiek bestemd voor de fi nanciering van een regionaal werk gelegenheidsbeleid. De vraag dringt zich dan ook op of er dan helemaal geen Oostvlaams werkge legenheidsprogramma is. Enkele kritische bemerkihgen en hervor mingsvoorstellen zijn hier zeker op hun plaats. De krisis op de arbeidsmarkt is niet /omaai een van de vele problemen waarmee de overheid woidl gekon llonlrrid Jndeidaad ili maal schappelijke impakt ervan is niet meer te overzien. De toekomst baart zeker zorgen. Het provinciale beleidsniveau vormt traditioneel een schakel en een filter tussen de nationale en gewestelijke politiek enerzijds en de meer lokale aktie anderzijds. Aldus is de provinciale overheid bij een hele waaier van facetten van het overheidsbeleid betrokken. Daarbij wordt ingestaan voor een loutere doorstroming en operatio nele uitwerking van nationale be slissingen of worden, binnen de bevoegdheidsgrenzeninitiatieven uitgewerkt die inspelen op specifiek subregionale noden en mogelijk heden. Wat de werkgelegenheidspolitiek zelf betreft vervult de provincie deze schakelfunktie vandaag niet, althans niet op het eerste gezicht. De opdrachten van de centrale en gewestelijke overheden worden na melijk onmiddellijk via de subre gionale tewerkstellingsdiensten uit gewerkt. /.(•cv door png- Lees door pag. 5 Wie de betoging van zondag heeft meegemaakt, is met de overtuiging teruggekeerd dat de nationale CVP-PVV-regering niet meer anders kan, dan er rekening mee te houden. Maar zal dat ook zo zijn Al lange tijd zijn de Vlaamse socialisten en vooral Karei Van Miert de kampioenen van de strijd tegen de kernbewapening. Met grote voldoening hebben zij zondag vastgesteld dat zij niet in de woestijn hebben gepredikt. Ze stelden ook met genoegen vast, dat een aantal CVP-parlementsleden aanwezig waren. Ja, die bleken zelfs de opdracht te hebben gekregen om in de voorste rangen te lopen. We hopen nu maar dat ze in het Parlement, als de beslissing over de raketten ter sprake komt, evenzeer met de SP zullen optreden. Afwachten en waakzaam blijven! Onze provincie en ons arrondissement waren uitstekend vertegenwoordigd en we wensen via deze weg alle mede betogers te danken, alsook de Vakbond die de bussen (27 voor ons arrondissement alleen al!) heeft ter beschikking gesteld. Zoals iedereen weet, hadden we ook aan alle inwoners van ons arrondissement een prachtige speciale editie bezorgd van ons Vlaams Weekblad Voor Allen waaraan onder de leiding van Chris Van Coppenolle en René Van der Speeten talrijke PartÜgenoten hebben meegewerkt. Frans Wauters had zijn beste tekeningen bovengehaald! Onze Federatie draait op volle toeren en dat moet ook zo blijven. Daarom doen we een speciale oproep om massaal aanwezig te zijn op het kongres dat op'9 november in Zottegem plaats heeft en waar Willy Claes komt spreken. Het Volkshuis in Geraardsbergen moet op 3 december te klein zijn voor het F eest van en voor Voor Allen, dat meteen de aanloop is van onze strijd om de Europese verkiezingen voor de SP suksesrijk te laten verlopen. Werk genoeg, maar wat zondag in Brussel is gebeurd, geeft de nodige aanmoediging om op de ingeslagen weg verder te gaan! Marc Gallb Ministei Het was nauwelijks zeven uur za terdagavond laatstleden en het Ge- raardsbergse marktplein was reeds herschapen in één overvolle parking. Uit alle hoeken van het arrondisse ment, en zelfs uit een groot stuk van het Vlaamse land was men naar de feestzalen «De Marbol» geko men. «Onze» Europarlementair Willy Vernimmen zou er deze avond gehuldigd worden, een ver diende hulde voor 25 jaar onafge broken en ongeëvenaarde inzet op het politieke voorplan in het belang van «zijn» mensen. En al deze mensen waren er dan ook, om hem een handdruk te geven, een schou derklopje, een glimlach, een knip oog of bloemen. Velen hebben zelfs niet de gelegen heid gehad de «jubilaris» te bena deren want omstreeks het beginuur van het bal was de verwarring we gens akute overbevolking reeds een voldongen feit. De verantwoorde lijken hadden het dus bijzonder moeilijk om de «speciale gasten» door de massa te loodsen. Ook dezen schenen in uitbundige stem ming, net zoals de jubilaris zelf trouwens. We bemerkten o.a. sena tor en mevrouw De Smeyter uit Ronse, ere-senator en mevr. Dieu- donné Van der Bruggen, volksver tegenwoordiger en mevr. Herman De Loor, Europarlementslid Marij ke Van Hemeldonck, onze nationa le SP-voorzitter Karei Van Miert en uiteraard «onze» minister Marc Galle. I.cc.s door pag. 7 Willy Vernimmen, 25 jaar onvermoeibaar op het politiek toneel, iets waarvoor ook zijn vrouwtje Simonne onze dank verdient, hier samen met Karei Van Miert: in één woord drie lachende gezichten vorige zaterdag!

Voor Allen | 1983 | | pagina 1