Het Oostvlaams ekonomisch verval moet gestopt worden Bestuurshervormingen zijn onmisbaar Naar aanleiding van. of waarheen met Europa SP-Federatie Aalst Federaal Kongres: Ekonomisch SP-Alternatief Editoriaal Socialistisch Alternatief in Oostvlaamse Provincieraad Zitpenningen voor 11.11.11-aktie te Haaltert SP-Alternatief Binnen in Inleiding: Willy Claes Volkshuis, Markt 15 te Zottegem Oostvlaams ekonomisch verval Raadszitting te Zottegem, pag. 8 Heibel na artikels over OCMW-ziekenhuis te Aalst: reaktie van de SP (E. Dierickx), zie pag. 2 SP bekritiseert fel rioleringswerken te Geraardsbergen (F. De Chou), pag. 7 Een nieuwe rubriek van Aalst: «Aalst met de grimlach», uiteraard door de Man van Aalst, pag. 2 Planning Financiële sektor Kapitaaluitvoer Energie Openbare initiatieven Arbeiderskontrole Woensdag 9 november 1983 om 20 uur Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALS'I lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: VNill\ Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 4 november 1983 45° jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P. In twee vorige bijdragen ga ven we de hoofdlijnen weer die door kd. Jean Lepeau als woordvoerder van de SP- fraktie in de Oostvlaamse provincieraad werden verde digd in de algemene bespre king van de begroting 1984. In voorliggende bijdrage for muleren wij de konkrete SP- voorstellen die de tewerk stelling in Oost-Vlaanderen mede moeten stimuleren vanuit het provinciaal be leidsniveau. De SP-fraktie hoopt met deze bijdragen de diskussie te stimuleren over de rol die socialistische man datarissen kunnen spelen om de tewerkstelling te helpen bevorderen. Freddy Van den Bossche De Oostvlaamse ekonomische struktuur wordt nog steeds geken merkt door een relatieve dominan tie van bedri jfstakken die als geheel weinig perspektieven bieden en trouwens reeds vóór de ekonomi sche krisis van 1974 door de afbouw van de werkgelegenheid werden ge kenmerkt. Vandaar ook dat sprake is van sektoren met strukturele Het is een feit dat ons huidig kapitalistisch georiënteerd economisch systeem faalt en zijn onmacht tegenover de krisis bewijst. Niemand betwist dat ook morgen de privé-sektor een belangrijke rol zal blijven spelen. De doelstellingen van een ekonomisch beleid mogen echter niet gedikteerd worden door de belangen van enkele grote financiële groepen of maatschappijen. Vermits de grondslag van het S.P.- Alternatief een ander ekonomisch groeimodel is, gebaseerd op de be vrediging van de behoeften van de bevolking en op het recht op zinvol le arbeid voor man en vrouw, is een demokratisering van de ekonomie een strikte noodzaak. De grote massa van de bevolking kan maar aan haar trekken komen indien de gemeenschap meer in vloed heeft op de ekonomie. Voor financiële groepen als de Société Générale, de Bank Brussel-Lam- bert, Almanij-Kredietbank e.a. be tekent herstel van de ekonomie en strijd tegen de krisis immers niet de werkloosheid oplossen, maar op nieuw meer winsten maken. Als socialisten stellen wij de strijd voor zinvolle werkgelegenheid voor man en vrouw echter prioritair. Het is het uitgangspunt van ons ekono mische plan en niet een twijfelach tig resultaat in de verre toekomst. Daarom zijn die struktuurhervor- mingen in het SP-Alternatief zo belangrijk. Zij moeten toelaten dat de werkgelegenheid het eerste oog merk wordt. Struktuurhervormin- gen betekenen immers precieze en konkrete maatregelen nemen om onafgebroken stapsgewijs een eko nomisch systeem te realiseren, dat uitgaat van de behoeften en de wensen van de bevolking. Hetgeen ons dus leidt naar een socialistische samenleving. Deze structuurhervormingen zijn dus geen doel op zichzelf, maar onmisbare instrumenten om een einde te stellen aan het hedendaags falend liberaal beleid. Ekonomische planning, kontrole op de financiële sektor en de grote holdings, vat krijgen op de energie- sektor, dynamische en belangrijke overheidsbedrijvenarbeiderskon- trole op alle niveaus, dat zijn stuk voor stuk de noodzakelijke instru menten waarop we aangewezen zijn om onze ekonomie uit het slopt te halen. Daarom zijn deze struktuurhervor- mingen het sluitstuk, dat de drie krachtlijnen van het Alternatief, meer werk. herstrukturering van de ekonomie en herverdeling van de inkomens schraagt. De idee van planning wordt cen traal gesteld. Daarom moeten tal van hervormingen worden doorge voerd. Langs de invoering van de glijden de planning wordt elk jaar (bij vastlegging van de Rijksmiddelen begroting) het Plan aangepast voor de volgende vier jaar. De planning moet ruimer zijn dan louter het ekonomische. Het investeringsprogramma van de overheid en de begroting moeten een verplichtend element zijn van de uitvoering van dit plan. Dit geldt ook voor bedrijven waarin de over heid een grote belangrijke partici patie heeft. Een kontrakt moet tel kens de basis vormen voor elke vorm van overheidssteun. Deze kontraktuele planning moet het mogelijk maken niet zo maar geschenken te geven aan de be drijven. Tevens stellen we voor dat privé- bedrijven of groepen met een om zet van 5 miljard of meer (ca. 140 bedrijven in ons land) een plan ningsovereenkomst met de Staat of het gewest kunnen aangaan. Doel is dat de overheid met de betrok ken bedrijven of groepen duidelij ke en precieze overeenkomsten af sluit over de richting van hun inves teringspolitiek. In ruil bekomt het bedrijf dan speciale overheidssteun onder kontrole van de vertegen woordigers van arbeiders en be dienden. Het sparen van de gezinnen en de bedrijven moet worden gericht op het nieuw investeringsbeleid. Daar om is er niet alleen een inschake ling van de hele financiële sektor in de financiële planning nodig. Een grotere kontrole op de financiële instellingen en hun overkoepelende holdings is hierbij een must. Konkreet moet het geld- en kapi taalverkeer van banken, onderne mingen en partikulieren in strikte banen worden geleid. Op termijn streven we ernaar de financiële sektor in gemeen- schapsbezit te brengen. Hoewel dat eigenlijk op Europees vlak zou moeten gebeuren, kunnen we toch nationaal al maatregelen treffen. Zo moet op korte termijn een ster ke openbare sektor worden uitge bouwd. Die moet een sleutelrol spelen in de ekonomische planning, om zijn sociale opdrachten naar behoren te vervullen. Tevens moeten de privé-financiële instellingen, en in het bijzonder de financiële holdings, spoedig stren ger worden gekontroleerd. zowel langs de Bankkommissie als door meer openheid in de Raden van Beheer en Beheerskomités. Dit is de enige mogelijkheid om op de fraude en de kapitaalsvlucht meer vat te krijgen. Een verscherping van de kapitaal- kontrole en de wisselreglemente ring is uiterst belangrijk. Het kapi taal mag niet langer zo maar onge- kontroleerd de grenzen van België verlaten. Ook in de energiesektor moet men komen tot struktuurhervormingen. Dit is in de eerste plaats nodig om een politiek van rationeel energie verbruik mogelijk te maken. Het bevorderen van energiebesparin gen zal immers nooit de bekom mernis zijn van de privé-onderne- mingen. Dit past immers niet in hun streven naar een zo groot mo gelijke omzet en winst. De overheid mag niet enkel bedrij ven in handen hebben in sektoren of ondernemingen in moeilijkhe den, maar ook en vooral in sekto ren of ondernemingen die ofwel een belangrijk tewerkstellings- aspekt hebben, ofwel in technolo gisch opzicht toekomstgericht zijn. Deze overheidsbedrijven, mogen niet bureaukratisch werken en moeten voorbeelden zijn inzake in terne demokratie en arbeidsvoor waarden. De ekonomie beheersen is voor ons geen synoniem van centrale betut teling of loodzware bureaucratie. Alleen al vanuit deze gezichtshoek is een demokratisering op alle ni veaus van het ekonomisch proces onmisbaar. Arbeiderskontrole is een middel om op basis van totale informatie de werknemers steeds meer vat te doen krijgen op het sociaal-ekonomisch gebeuren. Het is een essentjële stap naar meer ekonomische demokratie in onze samenleving. Konkreet stelt de SP dat de arbei derskontrole moet versterkt wor den bij de uitvoering van de werk tijdverkorting en verplichte aan wervingen, bij de kontraktuele overheidssteun, bij de invoering van de nieuwe technologieën en bij de planningsovereenkomsten. Norbkrt I)i Batselier - dus niet uitsluitend konjunkture- le - moeilijkheden. Het is natuur lijk zo dat de aanslepende interna tionale recessie deze achteruitgang heeft versneld. Wat de bedrijfstak ken in struktureel verval betreft, denken wij natuurlijk in de eerste plaats aan de Oostvlaamse textiel- en konfektiebranche. Ondanks de halvering van de tewerkstelling tij dens de laatste tien jaar, blijft deze sektor nog steeds één der belang rijkste - en zeker de meest karak teristieke - van de Oostvlaamse ekonomie. Er zijn dus weinig redenen voor optimisme. Wanneer echter naar •de situatie van afzonderlijke Oost vlaamse bedrijven wordt gekeken, dringt zich een belangrijke nuance ring op: er zijn vele textiel- en konfektieondernemingen die blijk geven van dynamisme, o.m. door een vooruitstrevende aanpak van de produktie- en afzetstrategie. Voor deze bedrijven zou het zelfs ongepast zijn alarm te blazen. Lees door pag. 5 Het 25-jarig parlementair mandaat van kd. W. Vernimmen, lid van het Europees Parlement, werd op luisterrijke maar - en dat is toch wel merkwaardig - vooral volkse wijze vrij recent te Geraardsbergen gevierd. De televisie-uitzending «Konfrontatie» van zondag II. bracht kd. Willy Vernimmen eens te meer in de belangstelling van een schare van kijkers binnen en buiten ons arrondissement. Tijdens deze uitzending ontpopte «onze» Vernimmen zich eens te meer tot de politieker met «feeling», die met een paar rake zinnen verstaanbaar voor elkeen tot de kern van het gestelde probleem wist door te dringen. De begrippen bijdrage van Groot-Brittannië tot de EEG en produktiedrempel voor landbouwproducenten binnen de gemeenschap zullen voor elke kijker die deze uitzending volgde - en dit vooral dankzij Willy Vernimmen - centraal thema blijven in de huidige moeilijkheden rondom een gemeenschappelijk Europees be leid. Naar aanleiding van deze konfrontatie maar vooral met het oog op enerzijds de nakende Europese verkiezingen en anderzijds de kongressen rondom ons ekonomisch alternatief kunnen wij de vraag 'Waarheen met Europa?' niet meer ontwijken. Het zou gewoonweg dramatisch zijn moest het «stagneren» van de Europese instellingen niet kunnen doobro- ken worden. Vrede en welvaart kunnen binnen de enge eigen landsgrenzen, ondanks de uiterst lovenswaardige pogingen van de Vlaamse socialisten om op dat vlak zeker in ons land wat op gang te brengen, geen totale oplossing meer krijgen. Een sterk Europa, met een Europees parlement dat dringend de rol van de nationale parlementen dient over te nemen, kan een halt toeroepen aan de miljarden verslindende waanzin van de bewapeningswedloop en een uitweg zoeken uit deze diepe ekonomische krisis. De thesis dat het Europees parlement wetgever moet worden voor alle burgers van de lidstaten en terzelfdertijd kontroleur van een waarachtige Europese rege ring wint meer en meer veld. Het is enkel en alleen op die wijze dat een toekomst kan opgebouwd worden zonder nationalisme en oorlogsdreiging, binnen een dergelijk Europa kunnen de toekomstige generaties welvaart en vrede vinden. Op enkele maanden van de iweede rechtstreekse Europese verkiezingen, waarbij miljoenen burgers de samenstelling van het nieuw Europees parlement gaan bepalen, zou een kampagne moeten op gang gebracht worden om dit parlement niet verder tot «praatbak dat Europese richtlijnen maakt» te laten degrade ren maar het integendeel te verheffen tot «de hoogste instantie die Europese wetten maakt». Het socialisme dat de solidariteit in zijn banier draagt en dat bovendien elk nationalisme verwerpt zal gediend zijn met een dergelijk parlement. Ons lijkt het dat dit de inzet moet worden van de kieskampagne van de Vlaamse socialisten en naar wij vurig verhopen ook deze van alle socialistische partijen van de lidstaten. A. Van den Bossche Arrondissementeel SP-voorzitter Bij de opening van de ge meenteraadszitting op maan dag 24 oktober werd een mi nuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de overleden OCMW-voorzitter en gemeenteraadslid, Allaer Désiré. Namens de CVP- fraktie sprak Deleenheer vervolgens een in memoriam uit. Hierbij citeerde hij in het Frans uit wat blijkbaar nog steeds de krant is van de behoudsgezinde katolieken. namelijk La Libre Belgique. Als eerste punt van de eigenlijke zitting werd hulde gebracht aan de laureaat van de arbeid, Cyriel Van der Eecken. wonende te Haaltert, Houtmarkt 45. Meerderheid tegen oppositie wer den vervolgens de bevoegdheden voor de opdrachten die betrekking hebben op het dagelijks beheer van de gemeente overgedragen aan het College van Burgemeester en sche penen. Ook tijdens deze zitting kwam de begroting dienstjaar 1983 nogmaals ter sprake. Nu reeds staat vast dat deze begro ting die ogenschijnlijk in evenwicht is zal leiden tot een verhoging van de gemeenteschuld wanneer de re keningen op tafel zullen liggen. Talrijke uitgavenposten zijn im mers onderschat. Van dit wanbe leid werd opnieuw een staaltje ge geven door het wegcijferen van een supplementair tekort van 600.000 fr. (van een der kerkfabrieken) over verschillende niet-samendruk- bare begrotingsposten. Niet alleen zijn er uitgavenposten onderschat, de SP heeft er reeds meermaals op gewezen dat ook aan inkomstenzijde, personenbelasting en roerende voorheffing voor 4 a 5 miljoen werden overschat. De re sultaten zullen zich volgend jaar laten voelen. Ondertussen verhoogt de gemeente toch nog lekker de uitgaven voor recepties, feesten en plechtigheden met 130.000 fr. en schrijft voor deze posten het mooie sommetje van 550.000 fr. in. Naar aanleiding van de jaarlijks te hernieuwen gemeentebelastingen werd er vanwege de oppositie aan herinnerd dat de Centrumlijst in haar verkiezingskampagne bëloof- de verschillende van deze belas tingen af te schaffen. De burge meester Michiels verschuilt zich nu achter het feit dat de voogdijover heid zulks niet toelaat in gemeen ten met een deficit. Alsof hij niet wist dat de gemeente schulden had! Raadslid Rudy Eeckhout stelde het klaar en duidelijk: «Het is volledig demagogisch dergelijke kiesbelof- ten. waarvan men weet dat men ze niet kan nakomen, te doen. Het is mogelijk dat U binnen vier jaar als verkiezingsstunt de huisvuilbelas ting zult afschaffen maar ondertus sen zal de bevolking gedurende vijf jaar, jaarlijks het dubbele betaald hebben en voor tientallen miljoe nen meer aan personenbelasting en roerende voorheffing betaald hebben.» Kiekens stelt daarop de vraag wel ke andere keuze er is. Eeckhout repbkeerde gevat dat het niet de SP is die onmogelijk te verwezenlijken beloften op het vlak van de belastingen heeft gedaan. 11.11.11-aktie Ook de 11.11.11-aktie kwam als bijkomend punt door Rudy Eeckhout namens de oppositie op de agenda geplaats, aan bod. Het raadslid sprak zijn tevreden heid uit over het lukken van de gemeentelijke vredesweek en de manifestatie in Brussel. Hij wees op het verband dat er is tussen vrede en ontwikkelingssamenwer king. «Hoe zou er in deze wereld van Vrede sprake kunnen zijn zolang er iedere minuut 21 kinderen sterven door de ondervoeding, er jaarlijks 15 miljoen mensen sterven door tekorten. 15 miljoen slachtoffers, dat zijn er meer dan alle gesneuvel den in de Wereldoorlog II. Het beeld van 600 miljoen onder voede mensen in het jaar 2000 roept om veranderingen en meer rechtvaardigheid. De begroting voorziet 1 fr. per inwoner voor ontwikkelingssamen werking. dat is l/14duizendste van de begroting! Rudv stelt daarom voor dat de gemeenteraadsleden hun zitpenning van 900 fr. zouden storten in de 11.11.11-kas en hier mee hun morele steun zouden be nadrukken aan de aktie.» Ook de burgemeester betreurde het dat er voor ontwikkelingssa menwerking nog steeds aan de deu ren van de belastingbetalers moet worden geklopt en verklaarde na mens de meerderheid principieel akkoord te gaan met de symboli sche gift der zitpenningen. Sommi ge CVP'ers vonden het evenwel nodig deze aktie af te schilderen als een publiciteitsstunt van de opposi tie, ze waren wel akkoord mee te doen maar wilden niet dat dit in het verslag werd opgenomen. Hoe dan ook, de gemeenteraadsle den zullen eerstdaags namens het 11.11.11-komitee ee uitnodiging ontvangen voor het storten van hun zitpenning. Lieven Matthieu

Voor Allen | 1983 | | pagina 1