Pleidooi voor een rekreatief en toeristisch beleid voor gans de provincie SP- Aalst T weede arrondissementeel kongres «Het ekonomisch SP- Alternatief» Wordt het rakettendebat een maat voor niets, of toch.. Planning en de financiële sector Editoriaal Het vervolgverhaal van de stuurgroepen stads- en dorpsherwaardering Provincieraad Oost-V laander en SP-Alternatief Aalst Gedecentraliseerd rekreatiebeleid Dinsdag 6 december 1983 om 20 uur Zaal «De Marbol» (Volkshuis) Markt 15, Toeristische bewegwijzering Internationale wandelroute Binnen in Kerkfabrieken taboe in gemeenteraad te Aalst, pag. 2 SP-alternatief: herstel van de koopkracht,pag. 5 Geraardsbergen op de drempel van de 20ste eeuw. door A. Ruiz.pag.4 Striemende interpellatie van Jacques Timmermans over het illegaal storten te Pollare, pag. 6 De nieuwe besluiten inzake pensioenen, pag. 8 en ontwerp van regering omtrent harmonisering pensioenregeling, pag. 5 Kidaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AAI,S I lel.: <153/70.51.51 - Poslrektningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - Jaarabonnement: 450 Ir. Verantwoordelijke uitgever: V\ ill\ Yernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst vrijdag 11 november 1983 45e jaargang nr. 43 Weekblad van de S.P. Bij de artikelsgewijze be spreking van de provinciebe groting 1984 kwam het raads lid Freddy De Chou, net als de vorige jaren, tussen inza ke rekreatie en toerisme in Oost-Vlaanderen. De begrotingspost. Algeme ne Rekreatie, is één van de voornaamste uitgavenrubrie- ken van de begroting. Noch tans had het raadslid heel wat kritiek op het beleid van de Bestendige Deputatie, dat geheel is afgestemd op de twee provinciale rekrea- tiedomeinen «Puyenbroeck» en «Het Leen», beiden hele maal in het noorden van de provincie. Hij vroeg hierbij voor de toekomst meer aan dacht voor de gewestelijke rekreatiecentra. Op het vlak van het sociaal toeris me pleitte hij voor een betere en uniforme bewegwijzering van de toeristische merkwaardigheden en routes met het oog op een betere ontsluiting van de minder gekende regio's en vestigde tevens de aan dacht op het bestaan van een inter nationale wandelroute in onze pro vincie. Wij geven hierna samengevat enke le uittreksels uit deze tussenkom sten. Bij de bespreking van de begroting 1982 hield ik een pleidooi vpor een meer gewestelijke uitbouw van re kreatiecentra in onze Provincie. Ik brak toen een lans voor het zelf uitwerken, het zelf financieren, eventueel subsidiëren van bepaalde deelprojekten in de rekreatiecentra met een bepaalde regionale uitstra ling: het Donkmeer te Overmereisneelskosten. 23.140.000 fr de Gavers te Geraardsbergen, het Kluisbos te Kluisbergen, de IJsmo- len te Ronse, de Brielmeersen te Deinze, het Verloren Bos t,e-Loke- ren. de Ster te Sint-Niklaas, het jaar domein Breivelde te Zottegem e.a. Verder wees ik op de gewoonte van bezoekers en gebruikers van re- kreatiedomeinen om zich te ont spannen in hun onmiddellijke om geving, een ontwikkeling die zich trouwens in een periode van inlever, ring en besparing* nog verder heeft geaksentueerd. Ik meen toen als antwoord te heb ben gekregen dat de Bestendige Deputatie eigenlijk wel het inzicht had «aan de toeristische en rekrea- tieve ontwikkeling van bepaalde re gio's in Oost-Vlaanderen aandacht te besteden», maar dat dit Om bud gettaire redenen op dat ogenblik niet mogelijk was. In de ons voorgelegde begroting 1984 blijkt dit nog steeds niet mo gelijk. alhoewel zo'n kleine 300 miljoen meerinkomsten aan belas- 4 tingen worden voorzien. Zuivere budgettaire redenen liggen dan ook niet geheel aan de basis voor het totaal ontbreken van provinciale initiatieven ten gunste van de regio nale zones. Integendeel, zuiver financieel zou een gedecentraliseerde rekreatieve politiek minder kostend Zijn en bo vendien efficiënter en arbeidsinten- vjci ïxm U3UC1 ^cu siever. Stellen wij immers in deze begroting niet vast dat voor de provinciale domeinen «Puyen broeck» en «Het Leen» samen 163.058.752 fr. aan uitgaven wor den voorzien. waarvan 84.294.752 fr. aan aflossingen en intresten, 55.465.000 fr. aan perso- m Inleider: Freddy Willockx Alle SP-militanten worden ten stelligste verwacht! werkingskosten en 159.000 fr. voor overdrachten. In het totaal werden reeds voor 755.162.000 fr. aan in vesteringen geboekt en volgend wordt nog eens voor 64.810.000 fr. uitgetrokken. De re gionale zones moeten het met heel wat minder financiële middelen klaren en met een niet onaardig sukses als men het getal bezoekers als basis zou nemen. Ik zou dan ook de Bestendige Deputatie willen voorstellen dat vooraleer nogmaals grootschalige projekten te Wachte- beke worden opgezet zoals een luxueus vormingscentrum, men eerst eens zou denken aan de meest noodzakelijke behoeften van de ge westelijke domeinen. De Oost- vlaamse rekreant zal dit beter we ten op prijs te stellen. De zeshoekige borden waarmee ook in onze Provincie auto-, fiets en wandelroutes worden aangeduid en de brochures die deze routes begeleiden, spelen ongetwijfeld een belangrijke rol in de toeristi sche ontsluiting van een streek. De bewegwijzering kan een waardevol hulpmiddel zijn die de Provincie toeiaat om bijvoorbeeld in die stre ken waar private of zelfs gemeen telijke initiatieven ontbreken, zelf op te treden en kan aldus een aanhef zijn voor een toeristische bedrijvigheid. Het is immers duidelijk dat eens de mogelijkheden aangetoond, de pri- vésektor zal inpikken en een bron van inkomsten voor de streek is aangeboord. Op het vlak van de tewerkstelling ligt hier dan een schat aan mogelijkheden geborgen, die in onze provincie nog te weinig wordt benut, iets dat reeds door onze partijgenoot Lepeau werd aangeklaagd. Daarnaast is. bij gebrek aan een nntinnnl» -*^rinn tprTll/o uauuuaic ic^iciiA.'.'iliuig, wizum,, de provincie als intermediair or gaan het best geplaatst om een zekere eenvormigheid in de beweg wijzering te brengen. Men kan toch niet blijven dulden dat eenieder zomaar zijn eigen borden en aan duidingen aanbrengt. Bovendien kan de provincie of de Federatie voor Toerisme de verschillende ini tiatieven koördineren en promo veren. Het inschrijven in deze begroting Nan een krediet van een half mil joen voor de uitrusting van toeristi sche wegen en infrastruktuur, waarvan de bewegwijzering slechts een onderdeel uitmaakt, is dan ook meer dan verantwoord, waarschijn lijk zelfs onvoldoende. Zo zijn mij een aantal aanvragen voor beweg wijzering van fiets- en wandelrou tes bekend (o.a. van de Stad Ge raardsbergen en de v.z.w. De Ga vers). die reeds jaren terug werden gesteld en beloofd, maar waarvan tot heden, waarschijnlijk bij gebrek aan voldoende krediet. niets konkreets in huis kwam. Mag ik de heer Député vragen of inzake deze problematiek enige programmatie bestaat en zo ja. welke kriteria worden gehanteerd? Tenslotte zou ik nog even de aan dacht willen vestigen op het be staan van een internationaal net van wandelwegen, bij ons gekend onder de benaming Grote Route -of G.R. - paden, die uniform bewegwijzerd zijn met wit-rode te kens Hiervan kruist het Europese lange afstandswandelpad E2 «Noordzee-Rivière». dat Oostende en Bergen op Zoom verbindt met Nice (1957 km) en waarvan de paden GR5 en GR5A integraal deel uitmaken, onze provincie. Het pad GR5A vertrekt te Oostende en bereikt via de Westhoek, het West- vlaamse Heuvelland en de Leieval lei Oost-Vlaanderen te Kluis bergen. Langs Ronse. Geraardsbergen en de Dendervallei bereikt men Den- dermonde vanwaar langs de boor den van de Schelde wordt verder gewandeld tot Antwerpen. Ik zou bij de Federatie voor Toerisme wil len aandringen op een samenwer king met de v.z.w. «Grote Route paden», die opgericht werd in de schoot van de Vlaamse Jeugdher bergcentrale. Talrijke problemen zoals het uitstippelen van een alter natieve route tussen Oostende en Antwerpen langs het noorden van de provincie, het beschermen en het onderhouden van de roodwitte kentekens, het vrijwaren van het doorgangsrecht van de paden zou den in gemeenschappelijk overleg kunnen worden opgelost. Talrijke wandelaars rekenen hier voor op uw medewerking. Bij het ter perse gaan van dit artikel zal in de Kamer van Volksvertegenwoordigers het debat over de plaatsing van de kernraketten begonnen zijn. Of dit debat, dat uiteindelijk werd afgedwongen dankzij de jarenlange en sukses volle akties van de Vredesbeweging en dank zij de onverpoosde inzet van de SP onder de stimuleren de leiding van haar voorzitter Karei Van Miert, het verhoopte resultaat zal opleveren is vooralsnog niet geweten. Benieuwd wordt uitgekeken of de regering Martens-De Clercq bereid zal zijn, naar het voorbeeld van de landen zoals Griekenland en Denemarken, haar beslissing voor de plaat sing van nieuwe kerntuigen op ons grondgebied minstens zes maanden uit te stellen. En dit met de bedoeling dat de vredesbesprekingen te Genève tussen de Amerikanen en de Russen zouden kunnen worden verder gezet. Veel zal afhangen van de wijze waarop de CVP- kamerleden zich in dit debat en vooral bij de stemming zullen opstellen. Zal de CVP deze keer haar dubbelzinnigheid en haar gesple tenheid prijsgeven, waarvan zij zich in het verleden steeds zo meesterlijk wist te bedienen bij de behandeling van moeilijke en delikate politieke problemen? Voortgaande op de houding en het stemgedrag tijdens de voorbije vergadering in de bevoegde kamerkommissie van sommige in de vredesbetoging meemarcherende CVP-kamer- leden en voortgaande op de recente verklaringen van bepaalde CVP-ministers van ACW-strekking, is er weinig hoop op een gunstige afloop. Vandaag mag er inzake kernbewapening, oorlog of vrede, geen onduidelijkheid of vaagheid blijven bestaan. Daarvoor is het leven en de toekomst ons te dierbaar. De CVP zal dus deze week moeten kleur bekennen. Van de andere regeringspartner, de vlaamstalige en franstalige libe ralen, moet in dit debat geen heil worden verwacht. De PVV en PRL komen nog steeds openlijk uit voor het plaatsen van deze raketten op het voorziene tijdstip. Hun houding is een volledige negatie van de m&ssale vredeswil die in alle landen maar ook in ons land zo spektakulair aan bod is gekomen tijdens de voorbije vredesbetogingen. Op de vooravond van de 11 novembervieringen in ons land, ware het zeker niet misplaatst moest deze rooms-blauwe regering toch haar beslissing een half jaar uitstellen. Dit gebaar van goodwill zou wellicht voor de andere NATO- partners een aansporing kunnen zijn om hetzelfde te doen. In dit geval kan de eerste stap worden gezet naar de stopzetting van de wapenwedloop en zo mogelijk naar de afbouw van het wapenarsenaal in beide blokken. Een prachtig vooruitzicht als het ware, waarnaar alle mensen van goeie wil, de vredesbewegingen en wij ook, Vlaamse socialisten, zo sterk streven. Zonder ons veel illusies te maken over een dergelijke afloop, zal dit kamerdebat, hoe dan ook, in de een of andere zin verhelderend werken. De bevolking zal weten op 11 november, de dag van de wereldvrede en «nooit geen oorlog meer», hoe vredelievend de regering Martens-De Clercq wel is! Paul Van der Niepen Senator ,<sF S Om het SP-Alternatief te kunnen uitvoeren is een beheersing van de financiële sector een absolute noodzaak. Anders zal de economi sche planning opnieuw een dode letter blijven, als niet gelijk tijdig ervoor gezorgd wordt dat vol doende middelen beschikbaar zijn om de prioritaire investeringspro jecten te financieren. Het sparen van gezinnen en bedrij- Verleden week donderdag werden de stuurgroepen stads- en dorps herwaardering officieel geïnstal leerd. Er is rond deze stuurgroepen reeds heel wat te doen geweest (zie het artikel in Voor Allen van 28.10 en andere artikels in de pers, even als de diverse interpellaties in de gemeenteraad). Steeds werd vooral de procedure waarop de stuurgroe pen werden samengesteld, en de afbakening ,van de herwaarderings gebieden aan de kaak gesteld. Het 'gebrek aan inspraak was hierbij steeds het leidmotief. Wij kunnen hier gerust inkomen als we weten dat het bestuur zelf de afbakening heeft gedaan zonder raadpleging van de plaatselijke bevolking en zelf de samenstelling van de stuur groepen heeft bepaald. Vooral dit laatste ligt de milieuvereniging op de maag. Dit blijkt opnieuw uit de open brief die de Werkgroep Stads- herwaardering aan het stadsbestuur gericht heeft. Zij stellen dat de term «inspraak» eens te meer door het stadsbestuur werd misbruikt en afgezwakt. Dit de samenstelling van de stuurgroepen - linkeroever: 10 handelaars, 8 politiekers. 13 am btenaren. 4 vertegenwoordigers van sociale bouwmaatschappijen. 1 verdediger van de bewoners (vzw's en handelaars), 0 bewoners zonder handels- of politieke belangen en voor de rechteroever: 5 handelaars. 6 politiekers, 15 ambtenaren, 4 vert. soc. bouwmaatschappijen. 1 verdediger bewoners, verenigin gen... en 1 bewoner zonder han dels- of politieke belangen - leiden ze af dat de wil om de gewone burger daadwerkelijk bij de besluit vorming te betrekken niet aanwezig is. Dit is een punt waar we even moe ten bij stilstaan. Het is inderdaad zo dat de herwaarderingsgebieden afgebakend zijn - en naar aJle waarschijnlijkheid keert men bier niet meer op zijn stappen terug - en zijn de stuurgroepen samenge steld, maar dit neemt niet weg dat het bestuur en in het bijzonder de stuurgroepen zelf alles in het werk kunnen stellen om de bewoners van deze gebieden toch nog bij de hele zaak te betrekken. Het wordt tijd dat er naar middelen gezocht wordt om de bewoners intensief voor het probleem te interesseren en hun zeg te laten in hebben, al is de mensen persoonlijk bezoeken daar voor het enige middel. De werk groep Stadsherwaardering doet dan ook een voorstel in die zin en stelt voor om een dienst 'inspraak' op te richten. Laten we hopen dat het opnieuw geen praten voor dove mansoren wordt. (D.B.L.) ven moet m.a.w. via de financiële instellingen gekanaliseerd worden naar de prioriteiten van het nieuw investeringsbeleid. Een socialisatie van de Financiële sector blijft voor de SP zonder twijfel het meest geschikte instru ment om de economisch en finan ciële politiek te richten naar ge meenschappelijke economische en sociale doelstellingen. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1983 | | pagina 1