Genoeg liberale d< emagogie Groot Feest Weekblad «Voor Allen» Het doek van dubbelzinnigheid is gevallen 25 jaar Links in een notedop SP-CSC Arrondissementsfederatie Aalst Provincieraad Oost-Vlaanderen C.V.P.-P.V.V. Deputatie blijft volharden in onverdraagzaamheid Fakkeltocht voor de vrede wordt een traditie te Aalst SP-Alternatief Op een demagogische wijze hebben de liberalen, ge steund door de rechtse pers, een campagne gelanceerd te gen de «hoge, veel te hoge belastingdruk» in ons land. Een dergelijke slogan slaat goed aan. Elke keer weer trappen de mensen erin. Want wie wil er nu niet min der belastingen betalen? Zaterdag 3 december 1983 vanaf 20 uur Bij de algemene bespreking van de begroting 1984 werd door SP-provincieraadslid Freddy Van den Bossche eens te meer een pleidooi gehouden voor wat meer ver draagzaamheid ten opzichte van politiek andersden kenden. Dat CVP en PVV nog steeds doof blijven voor dergelijke tussenkomsten, doet ons toch wel twijfelen over de demokratische ingesteldheid van deze partijen. Deze hou ding treffen we trouwens niet alleen aan op provinciaal ni veau maar evengoed op na tionaal en lokaal vlak. De ruk naar rechts in CVP en PVV wordt aldus wel op een zeer schrijnende wijze ge ïllustreerd. Als SP-militanten moeten wij tegen deze evolu tie vechten en de bevolking duidelijk maken op welke gevaarlijke wijze met de duur bevochten demokrati sche beginselen wordt ge speeld. Bedroevende CVP-mentaliteit LINKS is het weekblad van de linkse tendens in de SP. Het eerste nummer ver scheen op 21 november 1958. Links was zeker niet de eer ste poging om een tendens blad in de voormalige BSP in leven te houden. Maar, in tegenstelling tot zijn voor gangers die na enkele jaren verdwenen waren, weet het nu reeds 25 jaar stand te houden. pag. 7 Aal: een pag. 2 Volkshuis en feestzalen redden te Ninove, pag. 6 en de eenzaamheid van Latijns-Amerika, pag. 4 Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALS'l lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 t'r. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst Vrijdag 18 november 1983 45* jaargang nr. 44 Weekblad van de S.P. Het PVV-beleid heeft intussen reeds duidelijk gemaakt wat zij pre cies bedoelen met deze slogan: de rijken rijker, de armen armer. Langs de ene kant doen ze dit door drastisch te snoeien in overheidsuit gaven die vooral voor de ekono- misch en sociaal zwakkeren tref fend zijn: lagere pensioenen en werkloosheidsuitkeringen, inleve ring door de ambtenaren, minder overheidstewerkstelling, duurder onderwijs, minder en duurder openbaar vervoer, enz. Langs de andere kant worden in derdaad belastingsverminderingen toegekend, maar dan vooral voor de rijken en vermogenden. Er zijn hier tal van voorbeelden, zoals de verhoging van de fiskale aftrek voor grote villa's en de BTW-ver- mindering voor goud en antiek. De klap op de vuurpijl is zonder twijfel de fiskale amnestie, waardoor de fraude wet zal worden en het «be vrijdend» maken van de roerende voorheffing. Dit laatste betekent dat op inkomsten op kapitaal steeds eenzelfde belasting moet worden betaald (25%), ongeacht de hoogte van deze inkomsten. Of je dus 2.000 fr. of 2.000.000 fr. dividen den of interestinkomsten hebt, je betaalt altijd maar 25% belas tingen. Als je weet dat reeds 25% belastingen op een arbeidsinkomen van 400.000 fr. geheven worden, is vlug duidelijk wat deze maatregel precies betekent: een zeer groot cadeau aan de hoge inkomens en een afbraak van de progressiviteit in ons belastingsstelsel. Het princi pe in ons belastingsysteem, dat de sterkste schouders de zwaarste las ten moeten dragen, is door de PVV dus volledig uitgehold. Als socialisten zijn wij fundamen teel gekant tegen dit soort van fiskaal beleid. Niet omdat we tegen belastingverminderingen zijn, maar wel omdat sociale afbraak en ca deaus aan rijken voor ons totaal Optreden van JOHAN VERMINNEN En verder met: - Harmonie «De Verbroedering» trommelkorps - «Zij die achterblijven» (Poëtische klank- en lichtevokatie tegen de waanzin van de oorlog door Norbert De Winne en Ina Bal) - Toespraken van de Europarlementsleden Willy Vernimmen en Johan Van Minnen - Trekking grote tombola Zaal «De Marbol» (Volkshuis), Markt 15, Geraardsbergen Ter informatie geven we hierna de belangrijkste stukken van de tus senkomst van SP-provincieraadslid Freddy Van den Bossche weer, waar hij pleit voor het betrekken van andersdenkenden in de provin ciale instanties die zich bezighou den met het middenstandsbeleid en de landbouw (in casu de Provincia le Kamer voor Ambachten en Ne ringen en de Provinciale Land- bouwkamer). (Red.) Na de kleurrijke diskussies die ik vorig jaar mocht voeren met CVP- député De Cuyper, zou hij het mij dit jaar ongetwijfeld kwalijk nemen indien ik dit jaar niets over de samenstelling en de werking van de Provinciale Landbouwkamer zou zeggen onaanvaardbaar zijn. Voor de SP moet de fiskale druk op een recht vaardige manier gespreid worden over de ganse bevolking. Dit betekent in de eerste plaats dat wij voor het behoud van een pro gressieve belasting op het globale inkomen pleiten. Omdat dit de juis te vertolking is van onze eis dat de sterkste schouders ook de zwaarste lasten dienen te dragen. Konkreet komt dit neer op een efficiënte organisatie van de fraudebestrij ding, het behoud van de huidige relatie tussen inkomstenbelastingen en indirekte belastingen, het weg werken van privileges en onrecht vaardigheden in de huidige wetten. Het huidige regeringsbeleid ver sterkt met de dag de onrechtvaar digheden. Een eerste belangrijke taak is zeker het herzien van veie aftrekken die op dit moment bestaan. In het huidig systeem wordt immers het voordeel steeds groter naargelang het inkomen hoger is. Abattemen- ten tasten dus de progressiviteit aan. Bovendien bestaan er zoveel af trekken dat het stelsel erg ingewik keld, weinig doorzichtig en ook zeer onefficiënt geworden is. Deze aftrekken (die samen leiden tot een minderontvangst voor de Staat van 200 miljard belastingen) moeten terug grondig geëvalueerd worden en omgevormd tot gelijke forfaitai re belastingverminderingen, waar door een eerste belangrijke herver deling kan doorgevoerd worden. Naast al die aftrekken zijn er ook nog tal van speciale regelingen die onverantwoorde voordelen bieden aan bijvoorbeeld de elektriciteits maatschappijen, de banken, bui tenlandse kaderleden... Ook deze moeten opnieuw bekeken worden, strikter gekontroleerd, beperkt of afgeschaft. Al deze maatregelen, waarvan een aantal in het SP-Alternatief meer worden gedetailleerd, vragen een serieuze hervofming van ons belas tingstelsel. Een hervorming die ook moet leiden tot een vereenvoudi ging van de wetgeving, zodat ook langs die kant de strijd tegen de fraude (nog eens een minderont vangst van de staat van 200 miljard belastingen) beter kan georganiseerd worden. De meeropbrengsten voor de Staat die uit deze voorstellen voortvloei en, moeten gebruikt worden om een aantal onrechtvaardige inleve ringen te kompenseren. Fiskaal is de belangrijkste hiervan zeker de niet-indexatie van de belas tingschalen. Door de inflatie en de indexering van lonen en wedden lijken de inkomens te stijgen. Maar in feite wordt hierdoor slechts de koopkracht behouden. Wanneer de belastingschalen niet geïndexeerd worden, betekent dit dus dat op eenzelfde inkomen steeds een be langrijker deel afgeroomd wordt langs de belastingen. Zodat door deze sluipende belastingsverhoging de koopkracht aangetast wordt. Daarom wensen wij een indexatie van de belastingschalen te voor zien. zeker voor de lagere inko mens. S.E.V.I. lees door pag. 4 Reeds voor de zesde maal werd door VAKA op donderdag 10 november een fakkeltocht voor de vrede georganiseerd. Rond 20 u vertrokken meer dan 300 betogers vanop de Grote Markt door de straten van Aalst onder het motto «Geen kernraket ten». Slogans als: «Geen kern- raketje naast mijn bedje!», «Reagan, Andropov, geen ra ketten in onz'n hof!» begeleid den de twee trommelkorpsen. Opvallend aan heel de betoging was de vriendschappelijk sfeer, het feit dat het vooral jonge mensen zijn die er aan deelne men en het ontbreken van het grootste aantal der politiekers. Vooral het ontbreken van een bepaalde vleugel politiekers die nochtans op 23 oktober in Brus sel in de betoging liepen (waren ze te beschaamd na het parle- mentsdebat van dinsdag 8 en woensdag 9 november? n.v.d.r.), viel sterk op. Het ludieke tintje was ook aan wezig: 2 Sint-Maartens liepen op kop van de stoet. Rond 21 u hield de stoet halt aan het mo nument van de oorlogsslachtof fers op het Vredeplein. Daar werden de deelnemers toege sproken door -Ignace Coppens die hen bedankte voor hun aan wezigheid en door Paul Jans- sens, vertegenwoordiger van VAKA-nationaal. Deze laatste kreeg verscheidene malen ap plaus van de toehoorders, on dermeer toen hij stelde dat de vredesbeweting niet in de val mag trappen die door de politie- kers-voorstanders van kernra ketten voor haar gelegd is, door ondoordachte akties te gaan voeren (akties die de sympathie van de massa in gevaar zou kunnen brengen n.v.d.r.) en vooral kreeg hij de waardering van de toehoorders toen hij stel de dat de vredesbewering nu zeker verder moet vechten te gen de plaatsing van de kernra- kettep. Indien de fakkeltocht ook vol gend jaar plaatsvindt, dan zal er toch nog wat meer aandacht moeten geschonken worden aan de publiciteit, zodat er nog meer mensen hun vredeswil kunnen betuigen. D.B.L. De suksesrijke vredesmanifestatie van 23 oktober, waaraan meer dan 300.000 betogers deelnamen, had als onmiddellijk resultaat dat in het Parlement een debat over de plaatsing van kernraketten gevoerd werd. De dagen van 8 en 9 november werden hiervoor uitgetrokken en er werd afgesproken om dan geen kommissievergaderingen te laten plaatsgrijpen teneinde alle volksvertegenwoordigers in de mogelijkheid te stellen dit openbaar debat bij te wonen. Het werd een sereen en hoogstaand debat waaruit voldoende aan het licht kwam dat de installatie van middellange af standsraketten, zowel in België als in de andere landen van West- en Oost-Europa, noch het machtsevenwicht bevordert, noch de vrede dient, maar integendeel de oorlogsdrempel verlaagt en zonder enige reden de kans op een tot Europa beperkt kernkonflikt verhoogt. De belangstelling in het halfrond, op de pers- en op de publieke tribunes was bijzonder groot, wat betekent dat enorm veel mensen hoge verwachtingen stelden in dit raket- tendebat. Bij de honderdduizenden die op 23 oktober door de straten van onze hoofdstad opstapten was er hoop gerezen. Miljoenen Belgen rekenden ook op een konsekwente houding van de 40 kristendemokratische parlementsleden die mee opstapten in de vredesbetoging. Doch tijdens het meer dan 20 uren durende debat werd het meer dan eens duidelijk dat hun stemgedrag niet in overeen stemming zou zijn met hun houding tijdens de vredesbetoging van 23 oktober. Toen op 9 november de Kamervoorzitter even na 23 uur de stemuitslag meedeelde was het doek van hun dubbelzinnigheid gevallen. De kristendemokratische volksvertegenwoordigers die op 23 oktober nochtans vooraan in de betoging waren terug te vinden, bloosden niet voor verraad! Terecht hoorden wij vanop het spreekgestoelte uitlatingen als: - «300.000 mensen betoogden voor de vrede, 40 kristende- mokraten namen deel aan een stoet» en - «Farizeeërs werden uit de tempel verjaagd, kristendemo- kraten moeten uit vredesbetogingen worden verwijderd». Herman De Loor V olksvertegenwoordiger Dat dit gebeurt zonder publiciteit of financiële steun van grote orga nisaties, maar enkel dank zij de abonnementsgelden en de belang loze giften van medewerkers en militanten, is een bewijs te meer van de belangrijke plaats die LINKS binnen de socialistische be weging heeft ingenomen. Gedurende 25 jaar, vanaf het eer ste nummer tot aan zijn dood in juni 1983, is Marcel Deneckere hoofdredakteur, voornaamste woordvoerder, bezieler en symbool van het blad geweest. De groep vakbonds- en partijmili tanten die in 1958 LINKS hebben opgericht, verzetten zich tegen de integratie van de socialistische be weging in het kapitalistisch regime en tegen de verwatering van het socialistisch programma en de so cialistische praktijk en de verstar ring van de partijwerking. LINKS was dan ook de verdediger van het ABVV-programma voor anti-kapitalistische struktuurher- vormingen om de maatschappij in demokratische zin te hervormen en de ongelijkheden in inkomen en macht uit te schakelen. In dit licht pleitte LINKS voor een progressie ve frontvorming met de kristelijke arbeiders, voor een demokratisch federalisme en voor vernieuwing, openheid en demokratisering van het partijleven. Op buitenlands vlak kwam LINKS op voor een werkelijke vredespoli tiek, onafhankelijk van de twee machtsblokken en voor steun aan bevrijdingsbewegingen en progres sieve regimes in de Derde Wereld. In de beginperiode heeft LINKS een grote rol gespeeld in de ver spreiding en popularisering van het programma van anti-kapitalistische struktuurhervormingen, vooral in de periode die de grote staking van 1960-1961 voorafging. Tijdens deze algemene staking spande LINKS zich in om de staking in Vlaanderen uit te breiden en te radikaliseren. Het verloop van deze staking en de intrede van de BSP in de daarop volgende regering veroorzaakte een scherp konflikt met de partijlei ding. In december 1964 sprak een BSP- kongres zich uit voor de onverenig baarheid tussen lidmaatschap van de partij en medewerking aan de bladen LINKS en LA GAUCHE, maar in januari 1965 kwam het toch tot een kompromis tussen LINKS en de partijleiding, waarin het ten- densrecht nauwer omschreven werd en waarborgen voor de zelf standigheid van het blad werden gegeven. In de laatste jaren '60 en het begin van de zeventiger jaren slaagde LINKS er in een gedeelte van de jongeren uit de kontestatieperiode en -beweging te winnen, ondanks de onaantrekkelijkheid en het wan trouwen van de unitaire, verouder de en verstarde BSP. Met de verjonging en de vernieu wing, die zich na de splitsing van de partij in 1978 snel doorzette, kwam ook de erkenning dat LINKS op verscheidene vlakken gelijk had ge had, onder meer in zijn pleidooien voor een demokratische en open partijwerking, voor een Vlaamse houding zonder nationalistische re flexen, voor een doorbraakbewe ging naar de kristelijke arbeiders, voor de oprichting van een onaf hankelijke progressieve krant, voor een radikaal vredesstreven en inter nationale solidariteit enz. Het verschil tussen theorie en prak tijk, de onduidelijke en aarzelende houding van de SP op het sociaal- ekonomisch vlak, de beperktheid van het demokratiserings- en open heidsproces, de noodzaak van een vernieuwde samenwerking met de Waalse linkerzijde op basis van een gemeenschappelijk federalistisch projekt, de kloof tussen partij standpunten en regeringspraktijk: allemaal redenen voor de redaktie van LINKS om een verdere organi satie van de linkerzijde binnen de SP met dezelfde kracht en overtui ging als de voorbije 25 jaar, maar in weliswaar - gelukkiglijk - gun stiger omstandigheden, verder te zetten. ii i

Voor Allen | 1983 | | pagina 1