Komt standbeeld van Jan de Lichte dan toch in Zottegem A 1 Groot Feest Weekblad «Voor Allen» SP- Arrondissementsfederatie Aalst Geschoten kemels, zware schrijffouten en nog Dagblad «Het Volk» en de beschuldigingen tegenover Karei Van Miert Een meer rechtvaardige inkomensverdeling Editoriaal V HUlfct, mm SP-CSC Arrondissementsfederatie Aalst Tweede arrondissementeel kongres «Het ekonomisch SP-Alternatief» iB i*j! - r ;r L Gemeenteraad Geraardsbergen SP-Alternatief Binnen in Zaterdag 3 december 1983 vanaf 20 uur 5 december 1983, 20 uur Inleider: Freddy Willockx Alle SP-militanten worden ten stelligste verwacht! De 'bendeleden' slachtoffers van hun tijd 23 schoten op éénzelfde kemel In het voorgaande artikel werd de grondslag van een socialistische belastingpoli- tiek uiteengezet. Namelijk komen tot een meer recht vaardige verdeling van de globale belastingdruk. Zodat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Ktdaktit' - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 930(1 AALS'l Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. (MMMI952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Wills Verniinmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 25 november 1983 45" jaargang nr. 45 Weekblad van de S.P. De laatste maanden is het Jan de Lichte-standbeeld, ontworpen door Roel D'Haese ter nagedachtenis van Louis Paul Boon meer dan eens in de publieke be langstelling gekomen. Aanvankelijk was het de be doeling dat dit beeld een ere plaats zou krijgen in Aalst zelf. Dan rees belangstelling van uit Zottegem. De deelge meente Velzeke is namelijk het geboortedorp van de be ruchte roverskapitein. MÜK Optreden van JOHAN VERMINNEN En verder met: - Harmonie «De Verbroedering» trommelkorps - «Zij die achterblijven» (Poëtische klank- en lichtevokatie tegen de waanzin van de oorlog door Norbert De Winne en Ina Bal) - Toespraken van de Europarlementsleden Willy Vernimmen en Johan Van Minnen - Trekking grote tombola Zaal «De Marbol» VolkshuisMarkt 15, Geraardsbergen Achturenhuis, Stationsstraat 37, DENDERLEEUW Vervolgens liet ook het Antwerpse Middelheimmuseum zich niet on betuigd: het kwam bij Minister Po- ma met ernstige voorstellen tot aanwerving van het beeld, voor de dag. Nu de mist enigszins is opgetrok ken, ziet het er naar uit dat het uiteindelijk de gemeente Zottegem is, die alles in het werk wil stellen om haar patrimonium met het in middels tot over onze grenzen be roemd geworden standbeeld te ver rijken. Op 18 december 1983 heeft het Kollege van Burgemeester en Sche penen van Zottegem Minister Po- ma officieel gemeld dat het de prin ciepebeslissing heeft genomen het Jan de Lichte-standbeeld aan te kopen. In het licht van dit nieuwe gegeven is het ogenblik geschikt ons even te verdiepen in de genese van het artistieke engagement dat zowel Louis Paul Boon als Roel D'Haese met de 18e-eeuwse kriminele anarchist uit Velzeke aangingen. Het komt vanzelfsprekend wense lijk voor in de eerste plaats de figuur van Jan de Lichte zelf door te lichten. Dit kan best aan de hand van een tweetal recente historische studies: ten eerste De bende van Jan de Lichte, volgens de processen van 1748 door D. Lamarq en uitge geven als 22ste Jaarboek van de Zottegemse Kulturele Kring 1977- 1978 en ten tweede De bende van Jan de Lichte door S. De Feyter en verschenen als nummers 4 en 5 van het tijdschrift het Land van Aalst, in 1981. Om de figuur van Jan de Lichte te begrijpen, dient vooreerst het tijds- kader waarin zijn optreden te situe ren is, geschetst. Lees door pag. 8 Maandagavond 14 november 1983, de raadszaal loopt langzaam vol, de laatste schepen die zijn stelling in neemt is de h. De Mol, het laatste raadslid dat de start lijn voorbijbolt is de h. Van Guchte en op de persbanken durft de plaatselijke Paul Goossens-aanhanger het aan, van na de medewerker van de nationale pers, toe te komen en zich neer te strij ken. Van echte durvers ge sproken. De start is officieel op 8 uur. de h. Vernimmen wordt verontschuldigd en de hoogste ambtenaar des stad huizes krijgt het woord voor de lezing der vorige zitting. Bij de goedkeuring van het verslag der vorige zitting schiet de h. Van der Maelen (SP) geen kemel, maar wel uit zijn sloffen. Hij werpt op dat het verslag niet de weergave is der vorige zitting be treffende de aankoop van een com bi voor de politie. De bewering van de h. Van der Maelen is de volgen de: wij vroegen daarover de stem ming en 23 raadsleden stemden voor de aankoop van dit voertuig door de gemeenteraad. 8 SP-leden beweerden dat dit niet wettelijk was en zegden dat de raad moest de opdracht geven aan het college van Burgemeester en Sche penen om aan te kopen, en gesterkt door een artikel uit de «Streek- krant» beweerde de h. Van der Maelen dat in het verslag juist het tegenovergesteld staat wat kortweg wil zeggen dat de meerderheid te gen het voorstel Van der Maelen stemt en achter ('t gat) de raadszit ting juist zijn voorstel gebruikt om verder te boeren. «Niet waar» zeg gen de burgemeester en de schepe nen, tot de gemeentesekretaris toe geeft dat een verkeerde tekst ter stemming werd gelegd, of kort ge zegd de meerderheid weet niet wat ze stemmen of wat ze wettelijk mogen stemmen, het enige raadslid dat gesnapt heeft dat het een bok of een kemel..., is de h. Maes (CVP). Hij tracht zijn blunder te overschil deren met: «'t Is de moeite niet» (en dat hij van zichzelf ooit heeft geschreven dat hij nodig was op het stadhuis). En eeuwig rieken de riolen De h. De Chou (SP) vraagt uitleg over zijn interpellatie over het rei nigen van de rioolkolken. De heer De Troyer (CVP) geeft uitleg: één werkman kan slechts 2300 kolken per jaar reinigen en er zijn er 5200 in Geraardsbergen. vorig jaar is de zuiger defekt geweest, de werkman ziek geweest en ontbraken er likwi- diteitsmiddelen (dat laatste is niet een stuk uit 't machine dat ontbrak doch wil zeggen dat de naft op was). Lees door pag. 6 Verleden week dinsdag verscheen in het blad van de christelij ke arbeidersbeweging «Het Volk» een artikel dat ons moet doen nadenken en ook voor wat de toekomst betreft onze houding moet bepalen. Waarover gaat het? Dhr. redakteur Leo Marynissen neemt eens gans de socialisti sche beweging op de korrel, maar schiet vooral op het dagblad «De Morgen» en op de persoon van SP-voorzitter Karei Van Miert. Voor Marynissen is het duidelijk: De Morgen wilt te allen prijze de christelijke arbeidersbeweging kapot. De reden daarvoor, volgens Het Volk, is het bestendig aanvallen van De Morgen op de politieke gedragingen van ACW-mandatarissen. Is Het Volk daarover zo verwondert of verbolgen? De laatste jaren merken wij inderdaad dat al wat ACW-ACV vertegen woordigt steeds met een dubbele tong spreekt; duidelijkheid in hun houding bestaat niet en iedere zin wordt ingeleid met: «ja, maar» of «nee, maar». Erger nog de laatste jaren helpen zij mee om alles af te takelen op sociaal gebied, wat dikwijls zo moeilijk werd verworven. En dit is ook niet zó verwonderlijk, in een periode van teruggang hebben bewegingen van klassen verzoening geen enkele reden van bestaan, zij vormen ook geen element van invloed op de rechtse politiek, zij dienen dan alleen als dekmantel voor een goed omlijnde rechtse politiek. Dat het ACV kwaad is omdat eerst het ABVV haar houdingen heeft blootgelegd en dat de SP naar aanleiding van het rakettendebat het nog eens heeft ontmaskerd, is als vanzelf sprekend. Dat het ACV de socialisten als partners willen beschouwen in hun rechtse politiek dat gaat immers niet en dat heeft niets te zien met het willen kapot maken van de christelijke arbeidersbeweging. Trouwens, vergeten deze warm en koudblazers niet dat er in de geschiedenis nog iets prijkt van «anti-socialistische vakbond»? Dat zij nu na al hun opportu nisme de bal terug krijgen, lijkt mij niet alleen normaal maar vanzelfsprekend. Sedert jaren wijs ik trouwens in dit blad op hun dubbelzinnigheid. De aanval op SP-voorzitter Karei Van Miert getuigt van een misplaatste arrogantie en is te vergelijken met een wanhoops daad. Hierna de passage uit het artikel in Het Volk en oordeel zelf maar: «Met evenveel gewicht kan men aan de Vlaamse socialisten trouwens de vraag stellen, welke de geheime akkoorden zijn, die SP-voorzitter Karei Van Miert, tijdens zijn reizen naar Oost-Duitsland, met de socialistische eenheidspartij aldaar heeft gesloten inzake de Euroraketten. Zijn het die geheime akkoorden met de kameraden van het Oostblok, die de Waalse socialisten zo zwaar op de maag liggen, dat zij zich bij de stemming over het rakettenwetsvoorstel in de Kamer hebben onthouden?» Dat noemen wij, Vlaamse socialisten, een «smeerlapperij» dat men alleen van christen-democraten kan verwachten. Konser- vatieven hebben meestal nog een eer, dit hebben deze mensen niet eens meer! Karei Van Miert moet vanwege het sukses van de vredesbewe ging afgemaakt worden en dus maar worden beschuldigd van geheime akkoorden tnet kommunisten. Karei Van Miert zal hierop wellicht zelf antwoorden, maar ik kan gerust zeggen dat Van Miert nog nooit officieel in Oost-Duitsland ontvangen of gaan praten is. De laatste jaren is hij zelfs nooit in Oost- Duitsland geweest. Maar het opzet is nu wel duidelijk: liegt er maar op los, er blijft wel iets van over. Maar voor een grote beweging als het ACW is dit meewarig, het bewijst alleen maar dat men in een wanhoopssituatie tot alles in staat is. En zij durven veel geloof het maar! Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Met betrekking tot het huidig CVP- PVV-beleid betekent de concretise ring van onze principes dat in eerste instantie de door Martens-De Clercq ingevoerde sociale onrecht vaardigheden ongedaan gemaakt worden: Zoals: - het herstel van de kosteloze zie kenzorg voor WIGW's door op nieuw de remgelden af te schaffen; - het ongedaan maken van flagran te onrechtvaardigheden in het pensioenstelsel, zowel voor brug pensioenen als voor andere pen sioenen; - afschaffing van de forfaitaire in houding op het kindergeld; - verzachting van de belasting op de verzachting op de vervan gingsinkomens; - afschaffing van het wachtgeld voor jongere werklozen en her stel van hun recht op werklozen steun. Samen met een indexering van de laagste belastingschalen (ten belo- pe van 10 miljard fr.) wordt aldus bijna 37 miljard fr. koopkracht overgeheveld naar de sociaal en economisch zwakkeren in onze sa menleving. Het totale bedrag dat voor deze sociale maatregelen nodig is, wordt gevonden door van de sterken in onze samenleving een extra inspan ning te eisen op basis van het soli dariteitsbeginsel: - het ongedaan maken van de door deze regeringen geschonken fis cale cadeaus aan rijken en ver mogenden; - het opvoeren van de strijd tegen de fiscale fraude en het ongedaan maken van fiscale privileges aan banken en elektriciteitsmaat schappijen; - het invoeren van een cumulbelas ting, van een aftopping van de hoge privé-pensioenen, van een hervorming van het belastingstel sel voor buitenlandse kader leden; - een geleidelijke aftopping van het kindergeld voor hoge inko mens. Ook wordt een aanpassing in het decumul- en splittingsysteem voor opgezet. Terwijl de decumul op zijn huidig niveau wordt behouden, wordt het huidig splittingsysteem drastisch gewijzigd: in de plaats wordt een systeem van forfaitaire belastingvermindering voor jaarin komens beneden de 600.000 fr. in gevoerd. Hierdoor zullen de kleine re inkomens een groter belas tingsvoordeel krijgen in plaats van de hogere, zoals nu het geval is. Bovenstaande is maar een greep uit de vele voorstellen die in het SP- Alternatief genoemd worden. Met als doel niet alleen de zwakkeren beter te beschermen, maar ook een herverdelingsoperatie door te voe ren waarbij door een verbetering van de koopkracht van de beschei den inkomens de economische cri sis voor een stuk teruggeschroefd kan worden. Wat een basis vormt om opnieuw tewerkstelling te creëren. S.E.V.I. Willy Vernimmen in de bres voor het familiaal landbouwbeleid, pag. 5 Verklaring van de Socialistische Partij van Oostenrijk over vrede en veiligheid, pag. 5 Meerderheid weigert eindejaarspremie personeel in begrotingswijziging in te schrijven te Aalst, pag. 2 Solliciteren goedkoper voor werklozen en werkzoekenden-te Denderleeuw pag. 7

Voor Allen | 1983 | | pagina 1