Een strikt prijzenbeleid 300 miljoen nieuwe belastingen of. de neo-liberale theorie in de praktijk Voor wie de doodsklok luidt... SP-CSC Arrondissementsfederatie Aalst alle arrondissementele SP- en CSC-afdelingen SP-ALTERNATIEF Provincieraad Oost-Vlaanderen Editoriaal Seniorenweek 1983 Zaterdag 3 december 1983 om 20 uur Zaal «De Marbol» Geraardsbergen i.s.m. en groepsdeelname van Programma: Johan Verminnen en Groep Fanfare «De Verbroedering» Geraardsbergen en trommelkorps. «Zij die gingen.een poëtische klank- en lichtevokatie tegen de waanzin van de oorlog. Gelegenheidstoespraken door de Europarlementairen Willy Vernimmen en Johan Van Minnen (NI, PvdA) Trekking van de tombola Niet vergeten het gekochte boekje loten mee te nemen, de omslag is immers een gratis toegangskaart. Naast de economische relan- ce en een actief tewerkstel lingsbeleid is een drastische herverdeling van de inko mens één van de fundamen tele pijlers van het SP-Alter- natief. Ongetwijfeld herinnert U zich nog de liberale slogans van voor de laatste parle mentsverkiezingen: «Minder geld voor de overheid - meer geld voor U», «Meer jobs - Minder belastingen» e.a. In tussen heeft U aan den lijve ondervonden dat de werke lijkheid juist andersom is. De provinciebegroting 1984 Het provinciefonds Nieuwe belastingen Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALST lel.: 053/70.51.51 - Postrekenin)>nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Cr. - Jaarabonnement: 450 l'r. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst Vrijdag 2 december 1983 45' jaargang nr. 46 Weekblad van de S.P. Zowel door zo'n 180.000 werklozen in twee jaar tijd aan een job te helpen en dus aan een hoger inko men, als door zo'n 40 miljard koopkracht over te hevelen van de rijken en vermogenden naar de minder-bedeelden. Heel deze operatie moet bovendien gezien worden tegen de achter grond van het integraal herstel van de koppeling van de lonen, wedden en sociale vergoedingen aan de index. Daarenboven wordt in het SP-alter- natief gepleit voor een terugkeer naar een strikt prijzenbeleid. Wat de huidige regering Martens-De Clercq op dit vlak uitgehaald heeft, grenst aan het ongelooflijke. Welis waar werd de globale inflatie rede lijk in toom gehouden zij het in heel wat mindere mate dan in onze buurlanden maar sommige prij zen zijn werkelijk de pan uitgesla gen. Onlangs publiceerde het natio naal instituut voor de statistiek, volgende cijfers van prijsverhogin gen in de periode van januari 1982 tot september 1983: tram en bus +38,7% trein +35,4% schoolabonnement +33,8% telefoon +28,3% boter +24,4% rijst +23,8% sigaretten +22,8% konfituur +22,6% posttarieven +22,2% koffie +17,3% melk +17,1% gas margarine elektriciteit krant taks radio en tv vlees brood 17,1% 16,5% 14,6% 18,0% 13,7% 12,1% 11,7% Het is duidelijk dat Martens en zijn regeringsploeg niet alleen de men sen zwaar doen inleveren maar ook een aantal produkten en diensten extra duurder maken. Dat het precies om veel van die produkten en diensten gaat die vooral voor de lagere en beschei den inkomens van groot belang zijn, zal wel niemand verwonderen! Zoals het ook niet zal verwonderen dat deze neo-liberale regering de afbouw van de openbare diensten ook via een forse toename van de tarieven tot stand wil brengen. Dit staat in elk geval in schril con trast met het SP-Alternatief, waar in duidelijk gesteld wordt dat niet alleen de bedrijfskosten, maar ook de verkoopprijzen beheerst moeten worden. Het prijzenbeleid moet daarom niet enkel de kostenverho gingen bepefken maar er eveneens voor zorgen dat kostendalingen tot uiting komen in de verkoopprijzen. Daarnaast moet de bestaande prij- zenreglementering worden ver fijnd. maar vooral de toepassing en de controle verbeterd. Ook moeten er specifieke maatre gelen komen t.a.v. de prijsvorming in grote ondernemingen, zoals in de farmaceutische industrie, de ener giesector en financiële instellingen. De distributiemarges moeten ver kleind worden in de handelsketens waar de kloof tussen de verkoop prijs van de producten en de aan koopprijs voor de consument on aanvaardbare proporties heeft aan genomen. S.E. V.l. Steeds hogere bijdragen, ongeoor loofde prijzen en tarieven, forse daling van de koopkracht, enorme stijging van de werkloosheid, steeds zwaardere taksen en lasten vormen de realiteit. Deze CVP- PW-regering wentelt inderdaad systematisch haar problemen af op de doorsnee burger om niettemin bepaalde elitaire groepen en indus triëlen te bevoordeligen. Net alsof dit nog niet erg genoeg is plegen CVP en PVV bovendien een echte aanslag op de leefkracht, zelfs de leefbaarheid van de onder geschikte besturen: de gemeenten, de OCMW's en de provincies. Zo zagen de gemeenten als gevolg van de opeenvolgende verminderingen van het Gemeentefonds zich in 1983 verplicht om voor 21,5 miljard of 10% te saneren op hun lopende uitgaven. Daardoor daalden hun investeringsvooruitzichten gemid deld met 40% t.o.v. 1981, wat voor de bouwsektor alleen al een jaar lijks werkverlies van 20.000 man betekende. Bovendien steeg de ge meentelijke belastingsdruk in 1983 gemiddeld met 20 procent hetgeen een bijkomende belasting beteken de van ruim 13,5 miljard. Ook de provincies worden door deze CVP-PVV-regering niet ge- spaard. Om hun begroting in even wicht te houden dienden ook zij fors uit te halen in de richting van de belastingbetaler. In Oost-Vlaan deren met haar CVP-PVV-deputa- tie gebeurde dit hoofdzakelijk door de verhoging van de onroerende voorheffing m.a.w. ten nadele van de spaarzame man, die eens te meer het kind van de rekening is. Deze begroting werd traditioneel in evenwicht ingediend: 3.331.584.036 fr. in uitgaven en in inkomsten. De voornaamste uitgaven vormen de personeelskosten (41 procent) en de aflossingen en intresten van leningen (31 procent), die beiden vaste kosten zijn en uiteraard niet vatbaar voor wijzigingen. Anders is het gesteld met de wer kingskosten (14%) en de toelagen (14%) waar wel besparingen moge lijk zijn. Dit vergt echter een ande re zienswijze o.a. afstand van de Sinterklaaspolitiek ten gunste van de katolieke organisaties, waar de huidige meerderheid ondanks het geweeklaag over de krisis nog lang niet aan toe is. Funktioneel en in volgorde van be langrijkheid worden al deze uitga ven besteed voor het inrichten van het sekundair provinciaal onderwijs (8 instituten), het aanleggen en het onderhouden van de provinciale wegen, het inrichten van het weten schappelijk hoger onderwijs (2 in stituten), de werking van de provin ciale administratie en het betoela gen van de twee Vlaamse waterzui veringsmaatschappijen en de wa terleidingsmaatschappijen. Even eens belangrijk zijn de hoge uitga ven voor de twee provinciale re- kreatiedomcinen Puyenbroeck en Het Leen, evenals de financiering van de provinciale huisvestings-, sociale- en gezinspolitiek. De twee voornaamste ontvangstru brieken vormen het Provinciefonds en de belastingen, samen tweeder den van de totale ontvangsten. Dit fonds werd in 1948 bij wet opgericht met de zeer verantwoor de doelstellingen om de provincies te voorzien van toereikende inkom sten. de fiskaliteit te vereenvoudi gen. de fiskale lasten zoveel moge lijk gelijk te schakelen en een soli dariteit tussen de verschillende pro vincies te aanvaarden. Van deze oorspronkelijke principes blijft er in 1983 nog bitter weinig over. Stond het Fonds aanvankelijk borg voor de helft van de provinciale uitgaven van daalde dit aandeel in de begroting 1983 tot 32%, om voor 1984 amper nog 28,2% te bereiken. Voor het eerst sedert de oprichting van het fonds is de te verwachten tussenkomst gedaald onder de voorziene inkomsten aan belastingen (nu 34% t.o.v. vorig jaar 27%). Ook t.o.v. de provincies komt de regering dus haar wettelijke ver plichtingen allesbehalve na. Aangezien enerzijds de huidige meerderheid niets van besparingen wil afweten en anderzijds de in komsten via het Provinciefonds door de regering fors werden terug geschroefd, bleef er uiteraard maar één mogelijkheid om de begroting Lees door pag. 5 Op gevaar af een aantal «oude koeien» uit de gracht te halen of als een eeuwige zeurpiet te worden beschouwd, leek het ons passend, maar wat ons betreft zeker voor de allerlaatste keer, terug te komen op de problematiek rond het weekblad «Voor Allen». Op het moment dat de poging van onze buurfederaties Den- dermonde-Sint-Niklaas, overtuigd van de politieke noodzaak van het uitgeven van een eigen arrondissementeel socialistisch weekblad, duidelijk vruchten begint af te werpen, op het moment dat de federatie Kortrijk kortelings van wal steekt met eveneens een eigen publikatie, ironisch genoeg bijna volledig geënt op onze «Voor Allen», via de beleidsnota die wij begin van dit jaar aan het arrondissementeel bestuur voorleg den, worden onze probleifien groter en groter. Wij hopen van harte dat de titel van dit editoriaal té pes simistisch is, hoewel... de financiële werkelijkheid toch aardig die richting begint uit te gaan. Over de politieke impact van het weekblad, de gevolgen voor de subsidiëring van het socio- kulturele werk in het arrondissement, de band tussen de afdelingen, het belang voor het socialistisch verenigingsleven enz... zullen we het niet meer hebben. De talrijke bijdragen zowel van federaal voorzitter Alois Van den Bossche, van Willy Vernimmen als van onszelf hebben overduidelijk de vinger in de wonde gelegd. Iedereen is zich bewust van het belang van «Voor Allen», iedereen beseft dat er dringend wat moet aan gebeuren, maar wat zien we in de praktijk? Immobilisme en onverschilligheid, en wat het erger maakt, ook bij een groot aantal mandatarissen. Er wordt nogal gemakkelijk, té gemakkelijk, kritiek geuit op de admini stratieve aanpak door de federatie. We onderkennen geenszins dat er af en toe een foutje gebeurt in het lezersbestand (niets menselijks is ons vreemd), maar de basis van de ganse problematiek kan desondanks voor een ruim gedeelte terugge bracht worden tot het verantwoordelijkheidsgevoel van de afdelingen: regelmatige betalingen blijven vaak uit, van een effektieve lezerswerving is praktisch geen sprake, het bijhou den van het lezersbestand vormt in een aantal afdelingen problemen (recht wie recht toekomt: in vroegere nijpende «gevallen», o.m. Aalst-centrum en Geraardsbergen-centrum, werd het probleem ernstig aangepakt). Een andere penibele zaak is de werving advertenties: ook hier is voor de verschil lende mandatarissen een fundamentele rol weggelegd. Maar ook hier zakt men stilaan weg in het moeras. Men dient nu voor zichzelf maar uit te maken of men al dan niet ergens gefaald heeft, wijzelf en de federale verantwoorde lijken in de eerste plaats. Dat belet niet dat een veel positievere ingesteldheid, niet enkel ten aanzien van het aspekt «Voor Allen», maar ook ten aanzien van de algemene politieke werking (participatie aan federale kongressen en diverse kommissies, CSC-werking, enz) dringend nodig is. Een van die uitingen van belangstelling voor het federale werk ligt in de aanwezigheid op en de propaganda voor het feest ten voordele van ons weekblad van morgen zaterdag te Geraards- bergen. We citeren graag in dit verband de treffende woorden uit een artikel van Roger D'Hondt: «De praktische organisatie van het feest wordt deze keer integraal door de afdeling Geraardsbergen verricht. Het is dan ook vanzelfsprekend dat de andere afdelingen uit het arrondissement het als een plicht moeten aanvoelen om partijgenoten en sympathisanten voor het feest te mobiliseren». Een massale aanwezigheid en het nakomen van de aangegane Financiële engagementen zijn conditio sine qua non om de dreiging van de luidende doodsklok (tijdelijk?) af te wentelen. Dat eerst, en achteraf praten over de struktuurhervormingen enz... Tot zaterdag! Chris Vancoppenolle Federaal sekretaris In het kader van de «Seniorenweek 1983» en als uitdrukking van de vredeswil van de vele oudere bur gers, greep vrijdag 25 november te 10 uur, een korte plechtigheid plaats georganiseerd door de Socia listische en Liberale gepensioneer den. Aan het standbeeld van één der vele oorlogsslachtoffers werden bloemen neergelegd met als bood schap «Senioren voor de vrede». In zijn toespraak onderstreepte Joz Wijninckx, voorzitter van de Socia listische Gepensioneerden, de waanzin van de bewapening zowel in Oost als West. De dreiging van een 3e wereldoorlog die nog catastrofaler voor gans de mens heid zal uitvallen dan deze die de gepensioneerden reeds meemaak ten weegt zwaar op gans de bevolking. Verder wees hij er op dat het geld van één jaar bewape ning in de wereld zou volstaan om gedurende 128 jaar de pensioenen te verzekeren van alle Belgische gepensioneerden. Het is de hoogste tijd dat alle vredeskrachten gebundeld worden. De geest van het gebroken geweer bestaat nog bij de ouderen. Groot GezinsfeestVoor Allen»

Voor Allen | 1983 | | pagina 1