S.P.-oppositie in Aalsterse en Ninoofse gemeenteraden haalt zwaar uit naar meerderheid Stadsbegroting 1984: SP-woordvoerder wordt «gecensureerd» Het startsein is gegeven Teveel is teveel... mijnheer Dehaene «Verhit» college krijgt ervan langs in de gemeenteraad Uitslag tombola Feest «Voor Allen» EEN BEELD VAN HET PRACHTIG GESLAAGD FEEST WEEKBLAD «VOOR ALLEN» Ninove Aalst mm De tussenkomst van SP-frak- tieleider Jacques Timmer mans was in de gemeente raadszitting van donderdag 1 december, bij de bespre king van de begroting 1984, zó striemend en duidelijk po litiek hard aankomend voor de PVV-CVP-meerderheid, dat burgemeester Cosyns geen andere mogelijkheid zag dan onze vriend Jacques het woord niet meer te verle nen. Daarop verliet Jacques Timmermans - uit protest ten opzichte van de onwaar dige houding van de voorzit ter van de Raad - de ge- meenterèad. Toen de openbare zitting van de gemeenteraad van dins dag 29 november iets voor middernacht beëindigd werd, was men het er op de persbank volmondig over eens dat het getoonde «spek takel» meer dan genoeg stof had aangebracht voor ver scheidene artikels. Met de NMBS naar «Het land van Coïtha» «De naakten kleden» VU-raadslid Danny Denaeyer bracht opnieuw wat rust in de ver gadering met zijn interpellatie over de werkkledij van de DAC'ers en BTK'ers. Hij had in «Aalsters Ac cent nr. 2» in het artikel «Perso neel, water en vuur verzoenen» gelezen dat de stad werkingskosten moet betalen voor werkkledij, ma terieel en materialen, lokalen enzo voort. Hij vroeg zich dan ook af waarom tot op heden geen enkele DAC'er of BTK'er van werkkledij voorzien werd. TV-toestel 12136 Kinderfiets 17034 Kinderfiets 11564 Kinderfiets 10699 18587 15990 mes Kinderfiets 17008 Deken Sole Mio 29752 17074 18187 Koffiezet 21633 19549 24121 19150 10057 19485 14882 20799 LP «Boos Blijven» LP «Hart voor Chili» zeep De prijzen dienen afgehaald te worden op het Sekreta- riaat van de SP-arrondissementsfederatie Aalst, Hout- 1 te Aalst (tel.: 053/70 51 51) vóór 15 januari sekretariaat is behoudens speciale dagelijks open van 8u30 tot 16u30. De regering stelde haar be- grotingsontwerp voor 1984 voor. Na een voorgewend overleg werden de twee maanden vroeger overwogen maatregelen op 30 septem ber een feit. Op het gebied van de ziekte verzekering heeft de regering niet gewacht tot 1 januari 1984 om een reeks budgettai re maatregelen in voege te brengen. Verhoging van de ontvangsten De beperking van de uitgaven Wat stelt men vast? Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 93(H) AALS'I lel.: 053/70.51.SI - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 Ir Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 9 december 1983 45* jaargang nr. 47 Weekblad van de S.P. Precies alsof de burgemeester er nog een frappant bewijs van gebrek aan demokratie wilde aan toevoe gen, want in het eerste deel van zijn tussenkomst hekelde Jacques Tim mermans als volgt de allesbehalve demokratische mogelijkheid tot in spraak: «Namens de SP protesteer ik tegen de manier waarop deze ontwerp begroting 1984 moet behandeld worden. De uiterst minieme en wettelijk vastgelegde periode van 10 vrije dagen om ons de noodzakelijke dokumenten voor onderzoek over te maken, werd slechts nipt geres- pekteerd. Met uw brief van 8 november 1983 meldde U de gemeenteraadsleden de beslissing van het schepenkolle ge de voorziene bespreking van de begroting, vastgesteld op 17 en 18 november, uit te stellen tot 1 en 2 december. Positief ware geweest dit uitstel van 13 dagen te gunnen aan de raadsle den om uw begrotingsvoorstellen en bijhorende dokumenten ernstig te onderzoeken en een degelijke informatie en diskussie mogelijk te maken. lees door pag. 6 Zaterdagavond 3 december 1983 riep de SP-Federatie Aalst zijn militanten op en... vond massaal gehoor. In een minimum van tijd waren beide zalen Marbolop de Grote Markt te Geraards- bergen gevuld met zeker acht- a negenhonderd militanten en sympatisanten uit alle gemeenten van het arrondissement Aalst. De vierde uitgave van het familiefeest «Weekblad Voor Allen», weliswaar gekoppeld aan de inzet van de Europese verkiezingen, kende eens te meer een reuze sukses. Dit is niet zo uitzonderlijk en ook niet zo verwonderlijk als men weet dat afgezien van het puike programma de echte militant aanvoelt waar het om gaat. Het verder bestaan van ons politiek weekblad Voor Allen, gekoppeld aan de voordracht van kd. W. Vernimmen als kandidaat voor een nieuw mandaat in het Europese parlement, zette die militanten er toe aan dit rendez-vous niet te missen. In de zo vertrouwde omgeving van het Volkshuis van Geraardsber- gen werd het startsein tot een dubbele race gegeven: het bestaan van ons weekblad verzekeren en een goede uitslag van de SP in het algemeen en onze kandidaat in het bijzonder bij de aanstaande Europese verkiezingen voorbereiden. Beide doelstel lingen kunnen onmogelijk los van elkaar gedacht worden. Het uitdragen van onze socialistische ideeën, vooral in de kontext van de gespannen internationale politiek, kan maar doeltreffend gebeuren als de noodzakelijke middelen hiertooe voorhanden zijn. Dat middel bij uitstek is de geëngageerde pers, dat middel bij uitstek in ons arrondissement is het Weekblad Voor Allen. De afdelingsverantwoordelijken mogen hierbij niet uit het oog verliezen dat alle hervormingen met betrekking tot ons weekblad geen afbreuk kunnen of mogen doen aan de stelling dat wij maar kunnen slagen als hun verantwoordelijkheidszin de bovenhand haalt op het najagen van persoonlijke suksessen of belangen van hen of anderen. Deze stelling komt nog meer tot haar recht bij de aanstaande Europese verkiezingen. In tegenstelling tot gemeen- teraads- of parlementaire verkiezingen, waarbij tal van manda ten te verwerven zijn in onze gemeenten of binnen het arrondis sement, heeft de SP binnen dit arrondissement slechts één kandidaat en derhalve kan er ook slechts één mandaat verwor ven worden. Indien de inzet nu minder groot moest zijn zou dit getuigen van egoïsme en persoonlijk winstbejag in onze rangen. Het feest in Geraardsbergen laat nochtans het tegenovergestelde vermoeden. A. Van den Bossche Arrondissementeel SP-Voorzitter Inderdaad! Een viertal keer werd het college door de oppositie zoda nig onderhanden genomen dat zij er haar zelfbeheersing bij verloor en verscheidene van haar leden demonstreerden dit door op onge paste momenten de tussenkomsten te onderbreken en met hoogrood aanlopende gezichten allerlei insi nuaties naar de interpellanten te slingeren (een staaltje daarvan kreeg u reeds in het artikel van vorige week). Zelfs de burgemees ter verloor er soms het noorden bij Een eerste keer tijdens de raad kreeg men een hoogoplopende woordenwisseling tussen de burge meester en SP-fraktieleider Hoog- huys en dit omtrent de motie die het college had ingediend met be trekking tot de situatie van Aalst in het rationaliseringsplan van De Croo. Wij komen op deze motie later nog terug, belangrijk om te onthouden is dat raadslid Hoog- huys zijn verwondering uitdrukte over het feit dat het college zelf een motie indiende, daar waar de CVP zich vroeger steeds daartegen heeft afgezet. «Het is beneden de waar digheid van deze raad om «ja» te stemmen zonder kennis van za ken!», zo besloot Hooghuys dit punt. Toen ging het als een sneltrein met enkele stopplaatsen bij de wijziging van de openingsuren van de biblio- teek en de tarieven voor het ge bruik van het nieuwe zwembad naar «Het Land van Coïtha» (het relaas over deze geschiedenis heb ben jullie kunnen lezen in ons vorig nummer, NvdR). Eddie Monsieur trad hem hier bij en gaf een lezing van de artikels uit het Algemeen Reglement voor de Arbeidsbescherming die betrek king hebben op de werkkledij. Hij besloot zijn tussenkomst met te zeggen dat indien de kredieten, waaronder de werk- en bescher- mingskledij valt, er niet zijn, dit voor de toekomst een streep door de aanwervingsrekening van het college zou kunnen zijn. Het antwoord op de vraag van Denaeyer werd door schepen Bo- gaert gegeven. Het is uitsluitend door de saneringsmaatregelen dat er nu geen kredieten voorzien zijn. Hij zei ook, dat was gericht tot raadslid Monsieur, dat het college evenzeer de reglementeringen kent en dat er in de toekomst (hij be doelde de begroting 1984) zal kre diet voorzien zijn volgens de be hoeften. Waarop raadslid Monsieur vroeg waarom de schepen van personeel hierop niet antwoordde. Hierop reageerde De Pauw dat hij van E. Monsieur twee dingen geleerd heeft: vragen 'welke schepen er gaat antwoorden' en 'waarom dit niet in een kommissie is bespro ken'. lees door pag. 3 Als voorbeelden citeren wij de ver hoging van de bijdragen en de ver anderde terugbetalingswijze van de farmaceutische specialiteiten. Op het vlak van de gezondheids zorg verhoogt de regering de per soonlijke bijdrage van de loontrek- kenden, ambtenaren en gepensio neerden met 0,75 procent. De bijdrage van de zelfstandigen voor deze sektor stijgt eveneens met 0,75%. Al deze bijdrageverhogingen bete kenen in feite een bedekte manier om de fïskale druk nog te verzwa ren. Ze zijn sinds 1 oktober 1983 in voege, daar waar bijvoorbeeld de Het verschilt maar luttele letters... VERNIMMEN, VERMINNEN, VAN MINNEN... muziek en politiek gingen hand in hand in de knaller van formaat in onze federatie: het feest weekblad «Voor Allen» en tevens de aanzet van de Europese verkiezingen. vermindering van de druk op de gezinsprestaties slechts vanaf 1 ja nuari 1984 van toepassing zal zijn. Deze beslissingen zijn onaanvaard baar omdat er in de begroting voor 1984 geen enkele ernstige inspan ning is voorzien om de zorgenoffer- te in te tomen en omdat de finan cieringswet voor de Sociale Zeker heid zelfs nog niet integraal wordt toegepast. Men bestraft de sociaal verzeker den, terwijl de eigenaars van roe rende inkomsten van een gunstige voorheffing en fiskale amnestie ge nieten. In de sektor van de gezondheids zorg moet er in totaal 10,8 miljard worden bespaard door de toepas sing van verscheidene maatregelen: - matiging van de medische en pa ramedische erelonen en vooral van de technische prestaties; - doorgaan met de bezuinigings- politiek in de hospitaalsektor; - voor wat de geneesmiddelen betreft, een herziening van de lijst van de terugbetaalbare spe cialiteiten en een herziening van de officiële apotekerstarieven (deze maatregelen zijn al van kracht). Verder de opheffing van de terugbetaling voor sommige magistrale bereidingen. - harmonisering van de plafonds voor het bekomen van het voor keurstarief voor weduwen, inva liden, wezen en gepensio neerden; - beperking van het groeiritme van de werkingskosten van de mutualiteiten op het niveau van de staatsadministratie. Van 1983 tot 1984 is de evolutie van de uitgaven voor gezondheidszorg 10,98 procent (bron: begroting R.I.Z.I.V.) De volgende posten stijgen het vlugst: - speciale prestaties +14,05% - heelkunde-amnesthesie +13,99% - paramedisch hulppersoneel 12,41% - hospitalisatie +11,25% De erelonen van dokters, verpleeg sters en tandartsen stijgen met 10,44% terwijl de farmaceutische produkten slechts met 4,45% zijn toegenomen. Voor 1984 noteren wij de grootste uitgaven in de volgende sektoren: - hospitalisatie 56.015,1 miljoen - speciale prestaties 38.137,2 miljoen - medische erelonen 36.875,5 miljoen Bij het opmaken van deze cijfers werd er ekening gehouden met de stabilisatie van het aantal stempe laars, wat toch utopisch is. lees door pag. 5

Voor Allen | 1983 | | pagina 1