Vlaamse Socialisten eensgezind achter hun Alternatief Over «smoelentrekkers» De smerige aanval van Clerfayt op Mare Galle Ëditoriaal «Voor Allen» wordt duurder!! HERZELE «Het SP-Alternatief, een uitweg uit de krisis?» De van )OêteS :r\ Ruim vijf jaar lang is de abonnementsprijs van ons weekblad onveranderd op 450 frank per jaar gebleven, waarschijnlijk een unicum in een periode van enorme prijsstijgingen op alle gebied, niet in het minst van de dag- en weekbladen. Tot onze spijt worden we thans door de nieuwe verhoging van loon-, papier- en drukkosten gedwongen de prijs aan te passen, anders zou de situatie onhoudbaar zijn geworden. Vanaf 1 januari kost een jaarabonnement 600 frank, heus nog niet overdreven dus. Wij zijn er van overtuigd dat deze aanpassing U niet zal weerhouden het abonnement op ons weekblad te vernieu wen. Wij danken U in ieder geval voor uw begrip. Willy Vernimmen» Verantwoordelijk uitgever Steengoed debat CSC Vormingswerk Culturele Centrale Herzele Donderdag 22 december 1983 om 20 uur Informatie- en Debatavond SP-Arrondissementstederatie Aalst Vergadering van het Arrondissementeel SP-Bestuur Alois Van oen Bossche CSV-VORMINGSWERK Aalst GEWEST Dinsdag 27 december 1983 om 20 uur GEWESTELIJKE KADERVOR MINGSAVOND: «HUREN IN VLAAN DEREN» SOCIALISTISCHE VISIE M.B.T. DE HUURWETGEVING Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Ki'duktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALS'I Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 l'r. Verantwoordelijke uitgeser: V\ ills Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 16 december 1983 45* jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P. Het weekeinde van 10 en 11 december is voor de Vlaamse Socialisten een mijlpaal ge worden. Tijdens dat wee keinde hebben zij eenparig, op één onthouding na, hun goedkeuring gehecht aan het zogenaamd ekonomisch Al ternatief. Het is een doku- ment waarin de krachtlijnen zijn vervat van een politiek beleidsprogramma, dat vol gens de Vlaamse Socialisten de mogelijkheden biedt om de zware ekonomische krisis daadwerkelijk te bestrijden. Maandenlang is aan dit Al ternatief gewerkt. De be sluitvorming errond is ge beurd via een zo breed mo gelijke raadpleging van de basis. Een indrukwekkend kongres De «Rode Zaal» van het Cultuur centrum De Singel zat die zaterdag en zondag afgeladen vol. Er is die twee dagen nog hard en ernstig gewerkt om het ekonomisch Alter natief in zijn definitieve vorm vast te leggen. De taak van de kongres- voorzitters Leona Detiège en Bob Cools was dan ook niet meoilijk. Het debat verliep ordelijk en de tussenkomsten waren van hoog niveau. Het neo-liberale beleid van deze regering is geen herstelbeleid, zei Bob Cools, maar een beleid dat alleen maar een kleine groep rijken nog rijker maakt, terwijl de gewone burger de zware rekening moet be talen. Cools wees op de inzet van het Congres. Een degelijk ekono misch Alternatief is niet alleen van kapitaal belang voor de socialisten. Het is even belangrijk voor de ganse bevolking. Terzelfdertijd no digde Bob Cools de PS uit om samen na te denken over de aanpak - van de krisis. Die uitnodiging kwam op het goede moment, want PS-voorzitter Guy Spitaels zat met een sterke delegatie van zijn partij op de voorste banken van de «Rode Zaal». De PS-delegatie werd overi gens door de zowat 1000 SP-mili- tanten bedacht met een warm applaus. Freddy Willockx en Norbert De Batselier brachten verslag uit na mens de resolutiekommissie. Freddy Willockx schetste het groei proces van het Alternatief en be klemtoonde dat dit konkreet pro gramma op korte termijn geenszins betekent dat de Vlaamse socialisten de objektieven op lange termijn zo maar naast zich neerleggen. Met dit Alternatief is het werk voor de Vlaamse Socialisten alles behalve beëindigd, maar ondertussen moe ten de drie krachtlijnen van het Alternatief gekonkretiseerd wor den. aldus Willockx. Dit wil zeggen dat de socialisten de beschikbare arbeid drastisch willen herverdelen, dat ze de koopkracht willen herstel len en onze ekonomie via een ern stig plan weer aanzwengelen. Nor- bert De Batselier sloot daarbij aan met de bedenking dat het uitvoeren van dat Alternatief op zware weer stand zal stuiten. Hij pleitte dus voor een ééndrachtige en strijdbare arbeidersbeweging, niet alleen op nationaal vlak maar ook op Euro pees niveau. De Batselier liet er geen twijfel over bestaan: de SP neemt dit eko nomisch Alternatief als basis voor een verkiezingsprogramma en als onderhandelingsbasis voor een eventuele regeringsdeelname. Hij stelde ook duidelijk dat de Vlaamse socialisten geen regeringsveran twoordelijkheid kunnen opnemen zonder de zekerheid te hebben dat de fundamentele elementen van het Alternatief worden gerealiseerd. Het werd die zaterdagnamiddag een vuurwerk van spitse interven ties. Het begon met de Antwerpse volksvertegenwoordiger Marcel Colla, die onder andere een lans brak voor nauwe samenwerking van de partij met het ABVV. Lees door pag. 5 Wanneer de mensen op de trein of op café praten over de nationale politiek, hoor je regelmatig dat het allemaal «smoelentrekkers» zijn. De gene die dit woord uit spreekt, staat meestal ver af van het politieke gebeuren en is er vast van overtuigd dat hij aan «allemaal die gro te meneren» toch niets kan doen. Voor deze mensen is het mis schien interessant uit te leg gen dat «die grote meneren» slechts «grote meneren» zijn omdat zij kunnen rekenen op de steun - en de stemmen - van heel wat «kleine me neren». Deze laatsten vormen de basis voor hun leiders en laten zich dan ook, gewild of ongewild, gebruiken door deze «smoelentrekkers». De be doeling van dit artikel is via enkele kleine voorbeelden een paar «klei ne meneren» uit Herzele te plaat sen in het kader waarin ze moeten gezien worden. Bij de voorbereiding van de anti- rakettenbetoging op 23 oktober 1983 vroeg de SP-Herzele aan het gemeentebestuur om de speciale aanplakborden te mogen gebruiken voor deze toch niet onbelangrijke aangelegenheid. Dit werd toege staan. Omdat het doel van de betoging boven elk partijbelang staat, plakte de SP-Herzele alleen de officiële VAKA-affiches. Doch, wat zagen we? Na één dag waren alle borden volgeplakt met ACW-affiches. De heer Fiers persoonlijk was er met borstel en papemmer op uit getrok ken om het imago van het ACW in deze kwestie een beetje op te kale fateren. De heer Fiers moet ge dacht hebben dat het plakken van affiches de CVP-PVV-regering zou tegenhouden de raketten te plaat sen... Hopelijk heeft de heer Fiers slape loze nachten gehad nadat bleek dat ook de ACW-parlementairen vóór de raketten stemden. Wie komt nu bedrogen uit: de heer Fiers die veel affiches plakte of de mensen - de CVP-stelmers - die hij deed geloven dat ook het ACW de vredesbeweging steunde? Toen bekend werd dat acht Vla mingen op tien tegen dè raketten waren, was er geen enkele politie ker van de CVP- of PVV-familie die ongevraagd een standpunt in nam nopens deze kwestie. Zo werd in het partijblad van de PVV-Her- zele van oktober 1983 met geen woord gerept over de grootste ma nifestatie die ons land ooit kende. Hier en daar probeerde een plaat selijke mandataris wel een paar stemmen te rekupereren door zich eveneens af te zetten tegen de plaatsing van de raketten. Met ge noegen lazen we dan ook in de krant dat de burgemeester van Her zele. de heer Van Daele. ter gele genheid van een handelsfoor - waar dus veel volk was - een petitie ondertekende tegen de ra ketten. Eigenlijk niet zo verwon derlijk: in 1982 keurde ook de PVV-fraktie unaniem een motie goed waarbij Herzele kernwapen- vrij werd verklaard. Moeten we dan onze verbazing be schrijven toen we vernamen dat ook de heer Van Daele in zijn funktie als PVV-senator, vóór de raketten stemde. Lees door pag. 4 en 5 De FDF-fransdolIe Brusselaars zijn op zoek naar hun tweede adem. De suksessen van weleer behoren tot het verleden en om hun blazoen eventjes op te poetsen worden nieuwe aanvallen gericht op Vlaams-Brabant, en vooral op enkele echte Vlaam se gemeenten, waar een handvol frankofonen hun wil willen opdringen. Onze minister Mare Galle is daarbij het mikpunt geworden van een reeks verdachtmakingen en vulgaire scheldwoorden die ieder rechtvaardig mens doet steigeren. De uitlatingen van volksvertegenwoordiger Claerfayt tarten alle verbeelding. De Vlamingen worden ergens gelijkgesteld met nazi's, en Mare Galle is hun leider en bijgevolg een nationaal socialist. Dergelijke uitlatingen doen zeker pijn in het bijzonder wanneer men de achtergrond kent van het politiek gebeuren. Mare Galle heeft - naar mijn oordeel terecht - de vinger gelegd op de wonde, frankofonen in Vlaamse gemeenten moeten blijk geven van de taalkennis (dus Nederlands) willen zij een bestuursmandaat vervullen. Is dit teveel? Hoeveel eenvoudige Vlamingen in openbare dienst moeten geen taaiexamen afleggen om in het Brusselse gewest te mogen werken? Wat moet voor de kleine Vlaming, mag blijkbaar niet voor de Heren van het FDF! Sedert jaren verkondigen de Vlaamse partijen dat er geen sprake meer kan zijn van enige uitbreiding van de Brusselse olievlek. Welnu, de voorstellen van Mare Galle kunnen naar mijn gevoelen als het beste middel gebruikt worden om woorden in daden om te zetten. Het is trouwens enigszins verwonderlijk dat de CVP, maar vooral de Volksunie, eerder kalm blijven met hun reaktie. Of zijn zij teleurgesteld omdat ook bij de Socialisten de moed aanwezig is om hier kordate standpunten in te nemen. De tijden zijn inderdaad wel enigszins, anders: enkele jaren geleden was de SP steeds de zondaar bij hun Vlaamse reakties. Dat het FDF nü juist op Mare Galle vuurt is geen toeval. Alleen zeggen wij nü direkt en met veel overtuiging «Handen af van de Vlaamse gemeenten». En wij hopen dat de Vlaamse partijen integraal het wetsvoor- stel-Galle zullen steunen. Dit zal het beste antwoord zijn op een gemene aanval die wij sterk moeten veroordelen. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement met: inleidende diamontage uiteenzetting door Norbert De Batselier (volksvertegenwoordiger) Zaal: «Germinal», Markt te Herzele. Inkom gratis Vrijdag 23 december 1983 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Agenda: Politieke toestand Reorganisatie «Voor Allen» Centralisatie ledenbestand Allerlei De voorzitter De sekretaris Chris Vancoppf.noli.e (n.a.v. het wetsvoorstel Luc Van den Bossche tegen de plannen van minister Gol) Met: vertoning van de videomontage van de S.O.M.-uitzendin gen rond dit probleem. Inleiding door Lode De Wit (stafmedewerker SZVI) voorstellen van de thema- en programmatiebrochure door Chris Vancoppenolle (gewestelijk secretaris CSC)

Voor Allen | 1983 | | pagina 1