2 jaar Martens: een komplete ramp Op naar de tweede ronde! Negatieve balans Statuut voor vrijwilligers De zittribune Eendracht Aalst: een geheim dossier SP-Bureau Europees Parlement mmsi Vrijdag 23 december 1983 45' jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P Het SP-bureau besprak uit voerig de verklaringen van premier Martens n.a.v. zijn 2 jaar regering. De SP meent dat de eerste minister fla grant het publiek voorliegt wanneer hij probeert aan te tonen dat het regeringsbeleid een positief bilan kan voor leggen. Niets is minder waar. De volledige werkloosheid is geste gen met ca 80.000 eenheden. De investeringen stagneerden in 1982 en dalen met 3% in 1983. België scoort inzake inflatie, in vergelij king met de andere geïndustriali seerde landen, nu veel slechter dan vóór twee jaar. Het deflatoir beleid veroorzaakt bovendien een ineenstorting van het verbruik, waardoor de welvaart van de brede lagen van de bevol king fors wordt aangetast. Tenslotte is de regering totaal mis lukt inzake de sanering van de openbare financiën. Ondanks de sociale afbraak en ondanks de aan zienlijke verhoging van de indirecte en directe belastingdruk, vermin dert het begrotingsdeficit amper. Het enige echte resultaat, de verbe tering van de betalingsbalans, is uitsluitend te danken aan de deva luatie, in feite een algemene en lineaire verarming. Tenslotte is de verbeterde concur rentiepositie een voortzetting van een evolutie die ingezet werd vanaf 1977 en in het bijzonder te danken was aan het interprofessioneel ak koord van februari 1981. In plaats van zich te bezinnen over de mis lukking van het beleid, kondigt Martens een verdere verharding van het deflatoir beleid aan. Het voorstel om de komende jaren de particulieren te dwingen tot een transfer van 200 miljard ten voor dele van de overheid en de sociale zekerheid, komt bovenop de trans fer van ongeveer dezelfde omvang die de gezinnen de voorbije jaren reeds ingeleverd hebben ten voor dele van de bedrijven. In feite zal hierdoor de herverde lende rol van de overheid funda menteel verder aangetast worden, wat trouwens door Premier Mar tens expliciet erkend wordt. Het fabeltje dat «dit niet ten koste van de kleine man» zal gebeuren, is pure demagogie. Uit de nota's van Kabinetschef Verplaetse blijkt immers dat dit 200 miljardplan in volgende richting zal gerealiseerd worden: 50 miljard in directe belastingen, 50 miljard bij- drageverhogingen en 100 miljard vermindering sociale uitkeringen. Indien men weet dat van de ca. 1.000 miljard overheidstransferten (incl. sociale zekerheid) zo'n 160 miljard naar van hun werkmakkers, omwille van diegenen die net als zij ergens worden benadeeld, maar zich niet zo goed kunnen verdedigen. Deze belangloosheid is onze sterk ste troef, want een beweging kten, jaarlijkse vakantie, studiebeurzen, kinderwelzijn, enz. is moeilijk in te zien hoe dit plan de «kleine man» zal sparen. De SP meent integen deel dat we aan de vooravond staan te Denderleeuw, pag. 8 ontwapenen, pag. 4 6 8 vreemdelingenhaat, pag. 4 van een nieuwe inleveringsronde op de rug van de lage en bescheiden inkomens, terwijl steeds meer ca deaus aan vermogenden en rijken gegeven worden. De jongste voor stellen van de PW terzake zijn trouwens reeds overduidelijk. De koopkracht zal verder worden aangetast. Het verbruik zal verder dalen. België riskeert hierdoor de voordelen van de internationale herleving totaal te missen. De SP beklemtoont nochtans dat een sanering van de openbare fi nanciën een van haar hoofdbekom mernissen is. Maar ze is tevens van oordeel dat dit enkel kan door gelijktijdig wezenlijk de werkloos heid terug te dringen en een ge plande economische heropleving tot stand te brengen. Ze herhaalt dan ook haar oproep aan alle pro gressieve krachten in dit land in het bijzonder aan de christelijke arbeidersbeweging om een alter natief beleid gestalte te geven dat erop gericht is dramatische werk loosheid wezenlijk terug te dringen en de reële verarming van het me rendeel van de Belgische bevolking stop te zetten. De SP stelt tenslotte vast dat de kritiek van premier Martens op het SP-Alternatief blijk geeft van een ontstellend gebrek aan kennis van het document. Het verwijt van de eerste minister dat het SP-Alterna- tief de concurrentiekracht van onze economie zou aantasten slaat ner gens op: het behoud van de concur rentiepositie op het recordniveau van 1983 is precies één van de voornaamste bekommernissen van het plan. Daartoe is onder meer een reële loonblokkering voor 1984 en 1985 voorzien. Wel worden de bijkomende produktiviteitswinsten in 1984 en 1985 voorbehouden voor de financiering van het indexherstel en van een deel van de vervangings tewerkstelling in het kader van de vooropgestelde werktijdverkorting. Tenslotte verbaast de SP er zich over dat premier Martens het im moreel vindt wanneer een opposi tiepartij probeert partners te zoe ken voor een totaal ander herstel beleid dan datgene wat op dit ogen blik in België wordt gevoerd en trouwens bitter weinig resultaat op levert. Terwijl zijn regering op het ogen blik met de fiscale amnestie de meest immorele maatregel sedert de tweede wereldoorlog door de Senaat probeert te drukken, moet men lef hebben om over een immo rele handeling te spreken wanneer een oppositiepartij op een demo cratische manier probeert de wil van de maatschappelijke meerder heid in dit land, die het huidig beleid kotsbeu is, in een politieke meerderheid om te zetten. Op de gemeenteraad van 16 decem ber jl. vroeg Baita D. voor de zoveelste keer uitleg over de zaak van de zittribune van Eendracht Aalst. Zij verwees hierbij naar haar vragen op de gemeenteraad van 14 juni, van 25 oktober, naar schrifte lijke vragen naar schepen De Maght en schriftelijke vragen aan het College van Burgemeester en Schepenen. Nu bekend was dat in de begroting van 1984 17 miljoen werd inge schreven en goedgekeurd werd op 20 december!! voor de eerste faze in de bouw van de zittribune (totale voorziene kost: 38,5 miljoen!) vond zij onverantwoord dat de gemeen teraadsleden nog steeds niet over de juiste informatie beschikken, om met kennis van zaken te kunnen beslissen over dergelijke omvang rijke uitgaven. Enorme uitgaven, nu aan de rest van de bevolking wordt gevraagd fors in te leveren (belastingsverhoging!) en er voor de talloze kleinere groepen zeker zo'n geschenken niet zijn wegge legd, integendeel! Op al haar vragen werd weer geen antwoord gegeven, maar wij had den tevens de eer een onbeschoft en onwaardig getier van Schepen De Maght te mogen aanhoren!! Waarom, als de gemeenteraad haar goedkeuring moet hechten aan een uitgave van 38,5 miljoen in het totaal, mag er niet gevraagd wor den hoeveel investeringen het stadsbestuur tot hiertoe voor Een dracht Aalst heeft gedaan? Welke de afspraken en kontrakten zijn, hoe de financiële toestand van Een dracht Aalst is? Of E. Aalst ook niet lasten en risiko's kan dragen? Waarom is het zo vanzelfsprekend dat het stadsbestuur alle uitgaven en risiko's op zich neemt? Waarom mogen eerst geen andere mogelijk heden onderzocht worden, die voor het stadsbestuur voordeliger zijn? Tot op heden blijft dit een duiter dossier! Kerstdag is den dag dat ze ni schieten... dat er geen bommen worden gestrooid... (Wannes Van de Velde De antirakettenbetoging van 23 ok tober heeft niet alleen bevestigd dat het merendeel van onze bevolking geen nuclaire tuigen wenst, maar heeft ook bewezen dat de Vredes- bewering ernstig werd geïnfil treerd. Niet door KGB-agenten, zoals bepaalde plitieke kringen dat zouden wensen, maar door eer veertigtal kistendemokratische par lementariërs. Geïnfiltreerd is hiei wel een toepasselijke term. Wie haalt het immers in z'n hoofd orr aanvankelijk tegen iets te demon streren en in een volgend stadium voor hetzelfde item te stemmen? Geen logisch denkend mens uiter aard, zou je zeggen. Logisch den ken ontbreekt vaak binnen de CVP, maar dat het deze keer zo een onfatsoenlijke en corrupte af metingen zou aannemen, tart de stoutste verbeelding. Het waarom ligt voor de hand. De dirigentWi van de (kristelijke) volkspartij. Martens en Tinde- mans, hebben er alle belang bij dat er geen kink in de kabel komt. Eerstgenoemde krijgt regelmatig bemoedigende schouderklopjes van de Reaganclan voor zijn sym- patiserende houding tegenover de Noordatlantische alliantie en zijn binnenlandse politiek en Tinde- mans wil uiteraard zonder veel pro blemen in de running blijven vooi de job van secretaris-generaal van de Navo. Bovendien lijkt het erop dat de kristendemokrqten het ra- kettenprobleem te lullig vinden om de regering te doen struikelen. Voor de CVP-ers met gewetenspro blemen is er dan nog altijd de biechtstoel. De CVP-kiezers zullen wel geen problemen maken; die zijn al immuun voor de dubbelzin nigheid van hun uitverkoren partij. Het naar het einde toe geanimeer de rakettendebat werd zoals ver wacht afgesloten met een stemming meerderheid tegen minderheid. De oppositiepartijen hebben voor de gelijk afweerwerk gezorgd, maar het heeft niet mogen baten. De bal ligt terug in het kamp van de Belgi sche bevolking. Er mag niet wor den op toegezien hoe andere, daar om niet onbelangrijke, regerings dossiers zoals de sociale begroting of het staal, het rakettenvraagstuk uit de actualiteit drummen. Na de betoging is het angstig stil gewor den in de straat. Het is nu meer dan ooit een noodzaak om naar buiten te treden met hardere akties en degelijke informatiecampagnes. Wil de SP zijn geloofwaardigheid behouden dan moet ze ongetwijfeld een bepalende rol blijven spelen in het verzet tegen atoomwapens. Het spel is inderdaad op politiek vlak reeds gespeeld maar het zou de socialistische partij sieren indien haar mandatarissen nu bewijzen dat hun politiek verzet overeen stemt met hun persoonlijke over tuiging terzake. De eerste dans werd beëindigd, maar het feest is lang niet afgelopen! Rudy Veirman Vorige week vierde de regering Martens V haar tweejarig bestaan. Ter gelegenheid van deze verjaring heeft eerste minister Martens de balans opgemaakt van zijn twee jaar regeringswerk. Al wie hem tijdens de uitzending van konfrontatie op het TV- scherm van vorige zondag dit heeft zien doen, zal niet weinig verbaasd geweest zijn over zijn grote zelfvoldaanheid. Zoals hij zijn regeringsbalans op rooskleurige manier presenteerde, vaak met verkeerde voorstellingen der feiten, wou hij de gewone burger doen geloven dat zijn regering een zegen is voor ons land. Als zij een zegen is dan is zij dit vooral voor de kapitaalkrachtigen van dit land maar zeker niet voor de grote massa van de bevolking. Deze mensen weten beter omdat zij de nefaste gevolgen van zijn soberheidsbeleid het eerst maar ook het zwaarst aan den lijve ondervinden. Zij hebben gedurende de voorbije twee jaren op hun loon- of vervangingsinkomen 300 miljard ingeleverd, die naar de bedrijven is overgeheveld geworden om meer tewerkstelling te creëren. Hiervan is niets terechtgekomen, met het gevolg dat de werkloosheid is blijven toenemen, waardoor nogmaals vele slachtoffers in hun rangen zijn gevallen. De patroons zijn er goed bijgevaren, maar niet de vijfhonderdduizend werklozen. Verder hebben de devaluatie, de indexontkoppeling, de indirekte belastingen de koopkracht sterk aangetast, en de levensstandaard fel naar beneden gehaald. Vandaar dat er zich momenteel een algemene verarming manifesteert. In deze omstandigheden past het zeker niet viktorie te kraaien. Eersteminister Martens zou beter wat meer bescheidenheid aan de dag hebben gelegd bij de voorstelling van zijn voor ons negatieve balans. Paul Van der Niepen Senator Door de massale werkloos heid en door de bezuinigin gen in de collectieve sector neemt de belangstelling voor vrijwilligerswerk in diverse EG-landen toe. Naar schat ting is 15% van de bevolking in de EG bij vrijwilligers werk betrokken. De Com missie voor sociale zaken en werkgelegenheid heeft het noodzakelijk geacht ter zake een verslag op te stellen. De Commissie en de verslaggever D. Eisma (NI, N.i.) is van mening dat er voor het vrijwilligersbeleid een minimum aantal adequate voorschriften moeten worden opge steld. Het vrijwilligerswerk dat on verplicht is en doorgaans onbetaald wordt verricht, vindt plaats in min of meer georganiseerd verband. Het komt op allerlei terreinen van de samenleving voor, zoals: recrea tie, maatschappelijke dienstverle ning, justitiële sfeer, gezondheids zorg, gehandicapten- en bejaarden zorg, cultuur en educatie. Het vrij willigerswerk mag niet worden mis bruikt om bezuinigingen door te voeren en training en vorming van vrijwilligers moeten optimaal toe gankelijk zijn, maar mogen hen niet dwingend opgelegd worden. De verslaggever vraagt daarom dat de Europese Commissie een «sta tuut voor vrijwilligers» zou opstel len. In dit statuut dient hun recht spositie en de wijze waarop zij hun werkzaamheden uitoefenen te wor den omschreven en de vergoeding van onkosten en alle verdere kos ten in verband met de uitoefening van hun werkzaamheden te worden geregeld. Volgens dhr. Eisma dient een Eu ropees vrijwilligersbeleid met be hulp van scholings- en opleidingsac tiviteiten van het Sociaal Fonds tot stand te worden gebracht. De be lemmeringen die de toegang van meer burgers tot het vrijwilligers werk beletten dienen uit de weg geruimd. Het opstellen van een richtlijn die de voorwaarden vast stelt waaronder vrijwilligerswerk en betaalde arbeid kan plaatsvin den dient te worden overwogen. Vele leden van de Socialistische Fractie in het Europees Parlement, waaronder Willy VERNIMMEN, zijn er van overtuigd dat een richt lijn of statuut voor vrijwilligers werk aan de werkgevers de gele genheid biedt om goedkope arbeid te bekomen en aldus tot verdoken werkloosheid zou leiden. Willy Vernimmen legde er tijdens zijn tussenkomst de nadruk op dat de middelen van het Sociaal Fonds vooral dienen aangewend te wor den om echte arbeidsplaatsen te scheppen. Volgens Willy Vernim men zullen er altijd mensen zijn die om allerlei redenen vrijwilligers- of liefdadigheidswerk zullen verrich ten, hij bewondert dit wel, maar vindt het nog geen reden om hier voor bepaalde strukturen te creë ren, en is het zeker niet op een tijdstip van diepe crisis dat men dergelijke argumenten moet aan grijpen om de werkloosheid enigs zins te verminderen. Trouwens, in de meeste Lid-Statei) is er een an dere tendens aanwezig, en die is wel dat uitkeringsgerechtigde werk lozen, zonder verplichting en op eigen aanvraag voor hun vergoe ding aan het werk kunnen, en voor al dan in die sectoren die door de verslaggever voor vrijwilligerswerk worden geciteerd. Eigenaardig ge noeg verwerpt de rapporteur deze vorm van tewerkstelling. Vrijwilli gerswerk moet gerespekteerd wor den, maar het mag zeker niet aan de jongeren voorgesteld worden als het middel om uit de werkloosheid te geraken. Volgens Willy Vernimmen doet de verslaggever aan dagdromerij. In derdaad, de Gemeenschap telt van daag miljoenen werklozen, waar onder een groot aantal jongeren van minder dan 25 jaar en indien wij vooral de werklozen nog bij onze samenleving willen betrek ken, is het noodzakelijk dat wij ons realistisch opstellen en dat al onze akties gericht zijn op volwaardige tewerkstelling. Hij is er tevens van overtuigd dat een statuut of richt lijn voor vrijwilligerswerk van bij komende orde is en dat het nu alleen verwarring kan stichten. Alois Van den Bossche Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: «53/70.51.51 - Postrekeninjjnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 t'r. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst (l.d.b.) Chris Vancoppknoi i

Voor Allen | 1983 | | pagina 1