Huren: meer dan een ernstig probleem Doofstomme C.L.- C.V.P. meerderheid Handen in mekaar, kameraden, en aan de slag Terugblik op het eerste jaar SP-VOP-beleid Editoriaal Haaltert -8 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 30 december 1983 45' jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P Wanneer men weet dat meer dan één miljoen gezinnen huren, ruim één gezin op drie, dan bekomt men even veel vragen over de huurpro- blematiek. e In het verleden, de periode vóór 1975, was huren gebonden aan het burgerlijk wetboek «de Code Na poléon 1804» die vermeldt: «Ei gendom is het recht om op de meest volstrekte wijze van een zaak het genot te hebben en daarover te beschikken» met alle nare gevolgen vandien. De eigenaar hoefde geen enkele reden op te geven om de huurder op straat te zetten, wat aanleiding gaf tot een reeks van schrijnende toestanden. Met de bedoeling de inflatie in te dijken werd in 1975 een start geno men met de invoering van de tijde lijke huurwetten. Sinds 1976 krijgt men jaarlijks de nieuwe huurwet voorgeschoteld. Deze bepaalt de stijging van de huurprijzen voor het komende jaar verrekend op het algemene inflatie- peil. Voor de toekomst ligt de huurwet geving klaar, opgesteld door minis ter Gol. In enkele krachtlijnen komt de wet hierop neer: 1. De huurprijzen worden volledig gekoppeld aan de indexprijzen. 2. De mogelijkheid wordt gebo den aan de eigenaars de huur prijs onbeperkt te verhogen bij wisseling van huurder. 3. Op het einde van het huur- kontrakt kan de huurder, zonder opgave van reden, op straat ge zet worden. 4. De onroerende voorheffing komt voor een groot gedeelte ten laste van de huurder. 5. De staat waarin de woning verkeert, kan door de vrederech ter worden bepaald op eenvoudi ge aanvraag van de huurder of verhuurder. 6. De woning moet, in de be schreven staat, teruggegeven worden. Eventuele aangebrach te schade moet vergoed worden. 7. De gestorte waarborg moet op een spaarboekje geplaatst worden. 8. Ontstane huurgeschillen kun nen op een eenvoudige en goed kope manier opgelost worden via een gewoon verzoekschrift aan de rechter. Het socialistisch standpunt dat hier tegenover staat is er een van «recht op wonen». Een dak boven het hoofd van een gezin is een elemen- 35% van de Belgische bevolking huurt een woning: de pas goedgekeurde wet-Gol brengt hen extra in de problemen. taire behoefte en de huurwetgeving moet vaste vorm krijgen. Drie ei sen worden gesteld: 1. De woonzekerheid: deze be paalt dat de verhuurder de huur der slechts kan opzeggen wan neer het gaat om eigen bewoning of bewoning door zijn familie, of om grote verbouwingswerken uit te voeren. De huurder, die de woning wil verlaten, moet een vooropzegperiode respekteren. 2. De vastheid van de basishuur prijs: bij de eerste verhuring wordt de huurprijs vastgesteld, nadien gebeurt er een jaarlijkse aanpassing berekend volgens de stijging van de levensduurte. 3. Woning in goede staat: hier pleiten we voor wettelijke nor men waaraan een woning moet voldoen om als huurwoning er kend te worden. Het is dan ook overduidelijk dat wanneer deze regering erin slaagt de nieuwe huurwetregeling, voor gesteld door minister Gol, door te voeren dat de kleine en middelgro te inkomens eens te meer de dupe worden van dit regeringsbeleid. F. Verbrugce SP-Voorzitter Denderleeuw - behoud 20 miljoen nieuwe belastingen 1983 voorrang aan landbouwwegen Op de valreep van 1983 bracht het CVP-CL-schepen- kollege haar begroting 1984 voor de gemeenteraad en legde haar verslag over het beheer en de toestand van de gemeentezaken over het dienstjaar 1983 aan de ge meenteraad voor. Uit dit verslag blijkt dat de begro ting van vorig jaar met een nadelig saldo van 11.409.291 fr. door de Bestendige Deputatie en de Ge meenschapsminister voor Binnen landse Aangelegenheden derwijze werd bijgewerkt zodat er voor de gewone dienst een boni ontstond van 1.706.101 fr. en op de buiten gewone dienst een mali van 2.077.117 fr. Burgemeester Michiels gaat er nu prat op dat de begroting 1984 een batige uitslag weergeeft van 644.646 fr. en bewierookte zichzelf met dit resultaat. De oppositie stipte onmiddellijk aan dat dit batig saldo te wijten is aan het behouden van de belas tingsverhogingen ingevoerd in 1983 en jaarlijks goed zijn voor meer dan 20 miljoen nieuwe inkomsten: - de verhoging van de opcentie men met 405 tot 1700 levert een meeropbrengst op van 9 miljoen - de verhoogde personenbelas ting met 2% tot 8% zijn goed voor 10 miljoen bijkomende in komsten. - de verhoogde belasting op het huisvuil is nog eens goed voor 4 miljoen méérontvangsten. Het was precies deze laatste belas ting op het huisvuil die Michiels zou afschaffen volgens zijn verkiezings beloften... De burgemeester was goed genoeg op de hoogte van de gemeentelijke financiële toestand om te weten dat hij deze beloften niet zou kunnen nakomen. Als hij zich vandaag «sterk» maakt vanaf volgend jaar deze belasting te «verminderen» (niet afschaffen) is dat oogverblin ding want wat hij met de ene hand zal weergeven zal hij met de andere hand tienvoudig terugvorderen. Verwijlintresten, gemeentelijk informatieblad, loketkomputers Uit de begroting werden vervolgens door de oppositie enkele cijfers gelicht en kritisch bekeken. Zo blijkt ondermeer dat het beta len van verwijlintresten een ge woonte aan het worden is en de «immoraliteit» ervan bestendigd wordt. Wie voor de gemeente werkt kan op zijn centen wachten en desnoods failliet gaan. De omstreden begrotingspost voor het uitdelen van het «handelsblad» uitgegeven door het NCMV werd onder de nieuwe titel «Informatie blad» ingeschreven en verhoogd tot 300.000 fr. Hierbij dient opgemerkt dat daarvan reeds 90.000 fr. door het handelsblad zijn opgebruikt. Het (gemeentelijk?) informatie blad zal dan ook zéér bescheiden moeten zijn. Het kollege kijkt voorlopig de kat uit de boom en zegt het initiatief van de kuituur- raad af te wachten. Het invoeren van loketkomputers is een nieuwigheid voor 1984 waar mee zal getracht worden op de vroegere gemeentehuizen voor een minimale service te zorgen. Investeringen: huisvuilwagen, voorrang voor landbouwwegen Wat de investeringen betreft heeft het bestuur uit de huisvuilperikelen dan eindelijk het besluit genomen tot de aankoop van een nieuwe ophaalwagen. Hierbij merken we op dat de bevoegde CL-schepen met plannen rondloopt voor het invoeren van plastic-zakken, een punt waarover binnen de meerder heid geen overeenstemming blijkt te bestaan. Ook op de kultuurraad werd gewezen op het gevaar voor sluikstorten dat zal ontstaan. Lees door pag. 6 Het is niet de eerste maal dat socialistische voormannen een oproep richten tot andersdenkenden om te trachten socialisti sche standpunten te realizeren. Zo lanceerde wijlen Leo Collard op 1 mei 1969 een boodschap tot aile krachten van links om, met eerbiediging van de respektieve organizaties, op het politieke vlak een eenheid van aktie tot stand te brengen. Deze oproep maakte toen veel ophef en sindsdien is er over dit tema veel inkt gevloeid en zijn er ontelbare diskussies gevoerd, doch wezenlijk kwam er niets uit de bus. Op het Kongres van 10 en 11 december 1983 deed partijvoor zitter Van Miert, naar aanleiding van de goedkeuring van het SP-alternatief een oproep tot de kristen-demokraten en de groenen om de in dit alternatief vooropgestelde oplossingen te helpen realizeren. Meer dan 14 jaar na Leo Collard kan men zich de vraag stellen of deze oproep thans effektief enige aarde aan de dijk zal brengen. Wanneer het van de leiding moet afhangen, zijn de vooruitzichten niet zo positief als men weet dat tijdens het Kamerdebat over de huurwet, CVP-er Van den Brande op 21 december aan ons adres volgende uitspraak deed: «De SP is naïef wanneer ze denkt dat een deel van de CVP klaar staat om gaan front te vormen. Niemand in de CVP zou het huidig programma willen inruilen tegen het programma dat de SP aanbiedt en dat volledig ongeloofwaardig is». Met dergelijke uitlatingen voor ogen, ligt het voor de hand dat om ons SP-alternatief waar te maken, een politieke macht zal nodig zijn, die wij jammer genoeg thans (nog) niet bezitten. Het wordt bijgevolg een zware opdracht voor onze militanten, tegen al wat rechts is in, onze SP-oplossingen te populariseren en te gaan uitdragen bij de brede lagen van de bevolking. Van dit veld- en pionierswerk mogen wij ons in deze krisistijd zeker niet laten afschrikken. Daarom, handen in mekaar kameraden en aan de slag! Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Op 10 januari 1983 had de installatie van de nieuwe ge meenteraad plaats. Op 13 ja nuari 1983 werd Herman De Loor tot burgemeester be noemd. Als Zottegems eer ste socialistische burgervader legde hij op 18 januari 1983 de eed af in de handen van de heer Van Steenberge, bestendig afgevaardigde, die de gouverneur (met verlof) verving. Centraal in het beleidspro gramma van de nieuwe be- stuursploeg stond de gezond making van de gemeentelijke financiële situatie. Hierover verscheen een uitvoerig artikel in ons blad van 18 februari 1983. Het eerste jaar SP-VOP-beleid zit er inmiddels bijna op. De gelegen heid voor een systematische terug blik. Een open beleid Het is inmiddels duidelijk gewor den dat de goede weg naar de gezondmaking van onze gemeen telijke financiën is ingeslagen (zie ons blad van vorige week). Het welslagen van het financieel beleid verdient dan ook alle waar dering, alsook het open beleid dat wordt gevoerd en als voorbeeld kan worden gesteld voor vele omliggen de gemeenten. Zo werden begin 1983 hoorzittin gen georganizeerd te Sint-Maria- Oudenhove, in het Centrum en te Velzeke. Op deze hearings kregen de aanwezigen ruimschoots de kans hun mening en verzuchtingen ken baar te maken. Het bestuur wil de burger horen alvorens bepaalde be slissingen te nemen. Opmerkelijk hierbij was het inrich ten van een open gemeente raadszitting in verband met de be sparingen op de openbare verlich ting, het selektief ophalen van glas en het plaatsen van glascontainers. Het gemeentelijk informatieblad kwam reeds viermaal van de pers. Gemeentepersoneel Als belangrijkste feit noteerden wij hier het met rustpensioen gaan van gemeentesekretaris Gerard Blaton op 1 november 1983. De heer Pol Van Cauwenberghe nam wegens het ziekteverlof en ambtsontslag van de heer Blaton de funktie van tijdelijk gemeentese kretaris waar, sinds maart 1983. Op 15 oktober 1983 wer deen exa men georganiseerd met het oog op het aanstellen van een nieuwe ge meentesekretaris. Vijf kandidaten slaagden. De aanstelling van de nieuwe ge meentesekretaris door de gemeen teraad is in het vooruitzicht gesteld in de loop van januari of februari 1984. In 1983 verschafte Zottegem werk gelegenheid aan 40 tewerkgestelde werklozen (waarvan 12 bedienden en 28 arbeiders). Er liepen verder een achttal BTK- projekten, met name getiteld: «Kloosterbos», «Kerkhoven en Speelpleinen», «Biblioteek», «Mid denstand», «Voetpaden, grachten en voetwegen», «Kinderopvang», «Kuituur» en «Welzijnszorg» (sa men goed voor 48 banen). In het raam van het Derde Arbeids circuit konden respektievelijk 7 («Groendienst») en 6 («Leefmi lieu») personen in dienst worden genomen. Bevolkingsbeweging De totale Zottegemse bevolking bedroeg op 31 oktober 1983 24.801 eenheden, waarvan 12.085 mannen en 12.716 vrouwen. De bevolking liep terug met 84 eenheden, waarvan 64 wegens emi gratie en 20 wegens een kleiner geboorteoverschot Het aantal kiezers ingeschreven op 1.4.1983 bedroeg 18.814. Basis- en kleuteronderwijs Bij de aanvang van het schooljaar 1983-1984 diende de gemeente over te gaan tot opheffing van de vesti gingsplaats Velzeke. Het ontbre ken van een froebelbasis en de toenemende konkurrentie leidde er immers toe, dat te Velzeke geen twee graadsklassen konden behou den blijven. De tweede graadsklas was nl. een «bedreigde» klas. Verder werd be slist ook de resterende klas over te hevelen naar de hoofdschool (Er- wetegem, waarvan Velzeke vroeger al was gaan afhangen), zodat te Erwetegem tijdens het huidige schooljaar vier klassen funktio-.. neren. Door de onverwachte terugloop van het aantal leerlingen in de ge meenteschool Centrum is ander zijds in deze school een «bedreig de» klas ontstaan. Tekenakademie Op 15 oktober 1983 waren 248 leerlingen ingeschreven. De instal latie van de bestuurskommissie van de Tekenakademie vond plaats op 16 maart 1983. Lees door pag. 5 De SP-Federatie Aalst wenst alle lezers een voorspoedig en strijdvaardig 1984 X

Voor Allen | 1983 | | pagina 1