Een ongelukkig nieuwjaar, Geraardsbergenaar 1983. 1984 Senator Paul Van der Niepen behartigt onder wij sbelangen in Senaat De privatisering van de pensioenen Stedelijke grondregie wordt ondermijnd Editoriaal Een nieuwjaarsgeschenk van Martens en Co Vrijdag 6 januari 1984 46' jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P Nog maar een paar jaar gele den werd een bos te Atembe- ke gelegen, en in de volks mond het Raspaillebos ge noemd, door de toenmalige minister van het Vlaamse Gewest, de socialist Mare Galle, aangekocht, voor het publiek opengesteld en van wandelwegen voorzien. Terwijl de verminderingen en inleveringen van de socia le pensioenen onverbiddelijk worden doorgevoerd, geeft de regering de toelating voor de uitbreiding en de verho ging van de pensioenen voortkomende van de groepsverzekeringen Sinds de grondregie onder socialistische druk in onze stad is opgericht, wordt hij beheerd door liberale sche penen. Het gevolg is dat de vele mogelijkheden van de regie als beleidsinstrument zijn onderschat geworden, in vele gevallen afgebouwd. Beleid Hof ter Leeuwergem Kostprijs Stad- en Dorpsherwaardering Tenslotte heb ik ook vragen rond de rol die aan de regie is weggelegd in het kader van de stads- en dorps herwaarderingsgebieden. Ik vind in de begroting geen enkele aanwij zing waaruit moet blijken dat de grondregie terzake zal ingeschakeld worden. Nochtans voorziet de stadsbegroting de verkoop van ei gendommen om het stadsaandeel in de herwaarderingsgebieden ten be- lope van 35,4 miljoen te bekosti gen. De regie kan indergelijke pro jekten een belangrijke prijsbeheer- sende rol spelen, zowel wat de verkoop als de huurprijzen van de woningen betreft. De stad heeft hiertoe de mogelijkheid, middels het inschakelen van de regie om leegstaande woningen te restaure ren in de herwaarderingsgebieden en aan- en te verkopen. Het zou spijtig zijn mocht men de immobi- liënfaktor in deze herwaarderin gsgebieden de vrije hand laten. Het sociaal karakter van de projekten zou onmiddellijk verloren gaan.' Willy Vernimmen Europees Parlementslid Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst mtm Wie door Atembeke gaat en de richting Waarbeke inslaat komt bij de «Bosberg». Aan de voet van de Bosberg ligt links de ingang (met kleine parking) van het «Karkool- bos», 29,5 hectare groot en vroeger eigendom van de Gentse baron Lippens. Rechts van de Bosberg ligt het «Moerbekebos» met een oppervlakte van 56,4 hectare. Tot hier niets dan voorspoed en ge zondheid met dit initiatief. Maar nu zijn er twee ministers, Willy De Clercq, de PW-er en de minister van Financiën en Ruimtelijke Or dening en Leefmilieu, de h. Akker mans, een CVP-er, op het idee gekomen van deze bossen voor de jacht te verhuren. Ged&an dus met de wandelingen, eri wie zich toch zai wagen om tijdens het jachtseizoen een wande lingetje te maken, kan mits wat geluk met een aantal loodkorrels naar huis komen (het Karkoolbos is van 50 tot 100 meter breed en de hoofdwandelweg loopt er net mid dendoor!). We zijn nu niet bepaald rijkelijk bedeeld in dit zuidelijk hoekje van Oost-Vlaanderen, en nu worden we nog eerts verjaagd uit een bos dat met onze centen werd aangekocht. Op woensdag a.s. 18 januari zal men te Oudenaarde de verpachting van het jachtrecht toewijzen. Wij, van onze kant, die er destijds hebben voor gezorgd dat deze bos sen voor de wandelaar en de na tuurliefhebber werden openge steld, zullen er nu in de gemeente raad bij deze CVP-PW-meerder- heid op aandringen dat zij hun ministers en partijgenoten tot bete re gedachten brengen. Het is voor de Geraardsbergenaar «het mes in de rug». Wie niet bij de pakken wil blijven zitten nemen kon takt op met ons, wij zijn in elk geval niet zinnens onze mensen te laten verjagen. Eddy De Taeye, Bosstraat 23, On- kerzele Roger Van Liefferinge, Onkerzele- straat 323, tel.: 054/41 42 00 Telkenmale rond de periode van Nieuwjaar wordt zowat door iedereen een blik in het verleden geworpen, terwijl ook gepeild wordt naar de toekomstverwachtingen. 1983 werd gekenmerkt door twee krachtlijnen: de inlevering en de kernraketten. Meer dan ooit heeft de nationale CVP-PW- regering haar neo-liberale beleidsvisies via volmachten doorgedrukt. Ieder van ons die met werken zijn dagelijks brood verdient, voelt duidelijker dan ooit de wurgende greep van de lineaire inleveringspolitiek. Dag in, dag uit worden we geconfronteerd met verminderde koopkracht, stijgende werkloosheid, en sociale afbraak. Doch niet alleen op sociaal-ekonomisch gebied werd de klok fel teruggedraaid, ook de vrede kreeg harde klappen te verduren. Overal in de wereld branden haarden van oorlogsgeweld en in België bracht de problematiek rond de kernraketten de grootste vredesbetoging in de geschiedenis op de been. Zelfs CVP-mandatarissen stapten op. Hoe het parlementair debat verliep en de houding van deze CVP-vredesbetogers hierin was, is echter voldoende bekend. De balans van 1983 is dus zeker niet positief, verre van zelfs. Nochtans heeft de SP zich telkens weer ingezet voor sociale rechtvaardigheid en oprechte vredeswil. Hoe moeilijk ook binnen de politieke volmachtenstruktuur, steeds heeft de socialistische beweging haar stem laten horen. Meer zelfs, vanuit de oppositie heeft ze een coherent antwoord geformuleerd op de krisis. Maanden voorbereiding en diskussie binnen de federaties en afdelingen mondden uit in een prachtig geslaagd congres waarin de SP haar alternatief tegenover de rechtse aanpak van de regering plaatste. In 1984 moeten we verder werken aan de uitstraling van deze ideeën waarmee - laat er ons van overtuigd zijn - onze politieke tegenstrevers geen blijf weten. In het nieuwe jaar staan we ook voor een verkiezingsstrijd. De Europese verkiezingen worden in dit land ongetwijfeld een test voor zowel de regerings- als oppositiepartijen. Ons arrondissement heeft in de figuur van Willy Vernimmen een Europarlementariër die zichzelf geprofileerd heeft tot één van de dominantste figuren in het Europese forum. Samen met hem zullen we in de federatie Aalst een verbeten strijd voeren om opnieuw een socialistische overwinning uit de stembus te halen. Laat dit voor ons Vlaamse Socialisten, het antwoord zijn op de PW -arrogantie en de CVP-hypocrisie. Een jaar is voorbij, een nieuw jaar begint, de feestroes is al wat uitgedeind, de wensen zijn overgemaakt, het dagelijkse leven herneemt zijn rechten. De vooruitzichten zijn somber, de balansen negatief. Doch allen samen kunnen we er voor zorgen dat morgen beter wordt. We hebben de antwoorden op vele vragen, rest ons het vertrouwen te winnen van diegenen die vandaag nog twijfelen om onze rangen te vervoegen! Een zware doch boeiende opdracht voor 1984! Marc Galle Minister In de bespreking van de rijksmid delenbegroting 1984 willen wij even stilstaan bij enkele aspekten van het onderwijs op communautair ge bied, waarover tot nog toe geen al te duidelijkheid bestaat. Uit het regeringsdokument met be trekking tot de uitgaven inzake on derwijs hebben wij kunnen vaststel len dat ondanks de verhouding van de Belgische studenten in de beide gemeenschappen, de uitgaven voor de beide departementen gebeuren volgens een verdeling van 45% voor de Franse sektor, 55% voor de Nederlandse sektor in 1983 en van 44,5 voor de Franse en 55,5% voor de Nederlandse sektor in 1984. Volgens ons wordt deze wijziging der verhouding hoofdzakelijk ver oorzaakt door de zwakkere stijging van het franstalig onderwijsbudget ten overstaan van het nederlandsta- lig, namelijk 7,8% Nederlands ten overstaan van 6,7% Frans. Zonder strukturele wijziging en re kening houdend met de systemati- Uit het verslag van de Beroepsvere niging der Verzekeringsonderne mingen «De Verzekering in België 1982-1983» blijkt dat in de groeps verzekeringen het totaal van de ontvangen premies van 18.205 mil joen steeg tot 21.299 miljoen. De vooruitgang bedraagt meer dan 20%. Na een aantal kontakten van de verzekeringsondernemingen met de overheid, werd in een ministe riële omzendbrief van de Eerste Minister en de Minister van Ekono- mische Zaken gepreciseerd dat, niettegenstaande bepaalde maatre gelen inzake loonmatiging, nieuwe groepsverzekeringen konden wor den ingevoerd in de ondernemin gen die er nog geen gesloten had den alsook in de ondernemingen die zouden opgericht worden. Deze belangrijke toegevingen aan de verzekeringsondernemingen verklaren voor een ruim deel de vooruitgang van de groepsverzeke ringen. Scherp daartegenover staat de wei gering van de Staatssekretaris voor Pensioenen om ook wat te wijzigen aan het K.B. nr. 30 betreffende de pensioenen van de overheids- sektor. De administratie der pensioenen van het Ministerie van Financiën gaat onverbiddelijk verder met het onderzoek van de vele honderden dossiers inzake de verschillende ku- mulaties: van een rust- en een over levingspensioen, van een pensioen met een beroepsaktiviteit, van meer dan één overlevingspensioen (hertrouwde weduwe). In vele gevallen gaat het om ver minderingen van pensioenen met tienduizenden franken lopende over vijf jaar met 10 zesmaandelijk- se schijven. Heel wat dergelijke beslissingen werden aangetekend betekend juist voor het ingaan van het nieuwe jaar. In de bijzondere Commissie der Pensioenen van de Senaat werden door de Vlaamse en de Waalse socialisten gemeenschappelijk amendementen ingediend om er over te waken dat sociale onrecht vaardigheden niet zouden blijven bestaan ten laste vooral voor diege nen die het met een klein rust- of overlevingspensioen moeten stellen. Deze amendementen ingediend door de socialisten hebben bijna nooit gehoor gevonden, niet alleen bij de Staatssekretaris voor Pen sioenen, maar ook niet bij de CVP, waarbij er nochtans vertegenwoor digers van het ACV zijn. E. De Nauw sche onderschatting van het budget vrezen wij dat ook deze verhouding fundamenteel niet zal worden ge wijzigd ten voordele van het neder- landstalig onderwijs. Daarentegen zien wij dat in de begroting van onderwijs wat de kleine dotatie aan de raden betreft, de verdeling die gebeurt volgens artikel 7 van de gewone wet, name lijk naargelang de behoeften, de zelfde is gebleven in 1984 als in 1983. Voor de Franse sektor bete kent dit 36,8% tegenover 63,2% in de Nederlandse sektor. Deze verdeling betreft in hoofd zaak het stelsel der beurzen doch ook in principe alle onderwijsuitga ven die voor kommunautarisering in aanmerking komen, hierbij stel len wij echter vast dat het kunston derwijs hierin niet is vervat, doch naar onze bescheiden mening «on- ortodoks» bij de «grote» dotatie werd gerekend. Verder stellen wij dat inmiddels beslissingen werden getroffen met betrekking tot het schriftelijk on derwijs, waarbij de financiering hiervan in principe met ristorno's dient te gebeuren. De beslissing is echter ondoorzich tig en zonder gevolg gebleven wat 1983 betreft. Wij vragen ons derhalve af of er reeds ristorno's voor het schriftelijk onderwijs worden voorzien en of de bevoegdheid hiervan wel effektief werd overgedragen. Noch uit het verslag van de Kamer noch uit dit van de Senaat kunnen wij opmaken welke modaliteiten voor overheveling naar de gemeen schappen werden overeenge komen. Graag kregen wij van de bevoegde Minister meer klaarheid daarom trent. Nu weten wij wel dat de verhoging van de kleine dotatie langs neder- landstalige zijde in 1983 met bij voorbeeld 130,4 miljoen werd toe gestaan, rekening houdend met de desiderata van de beide gemeen schappen. Het betreft onder meer de studie toelagen en de kredieten voor de vreemde studenten, dit laatste heeft natuurlijk te maken met de financiering van de universiteiten, ingevolge de uitvoering van sommi ge kulturele akkoorden. Lees door pag. 5 Bij de bespreking van de regie begroting 1984 heeft raadslid Roger D'Hondt gewezen op de politiek van de voorbije jaren welke op zijn zachtst uitgedrukt de grondregie als beleidinstrument ondermijnt. Hij had het ook over het teloorgaan van het sociale woningbouw-pro- jekt «Hof ter Leeuwergem» en ook in de stads- en dorpsherwaarde- ringsprojekten kan de regie zijn rol spelen, aldus Roger D'Hondt in zijn tussenkomst die we hieronder laten volgen. De regie voor grond- en bouwbe leid van de Stad Aalst is een be langrijk beleidsinstrument dat tot op heden veelal ondergewaardeerd is. Zo kan de regie een inventaris bieden van de nog te verkopen en te verhuren gronden en woningen die eigendom zijn van de stad. In zes jaar tijd evolueerde de begro ting van de regie wat de uitgaven betreft van 13 miljoen naar 205 miljoen. In al die jaren had de regie een licht exploitatie-overschot, hoewel dit niet het wezenlijk doel mag zijn. Het doel is het aankopen of onteigenen van gronden om wooneenheden of industrieterrei nen te kunnen realiseren. Het eerste werkelijk grote huisves- tingsprojekt, ingeschreven op de stadsbegroting in 1983, is het pro- jekt Hof ter Leeuwergem waar in een eerste faze 27 sociale woningen waren voorzien. De kostprijs van de woningen schommelt tussen 3 en 3,5 miljoen. Jarenlang heeft men er in Aalst voor geijverd dit projekt te realiseren, maar tot grote verbazing van iedereen is het projekt in 1984 van de stadsbegroting afgevoerd. Als verantwoording wordt de on gunstige ekonomische toestand aangehaald. Maar getuigen de laat ste prognoses en evoluties niet van een lichte relance in de bouwnijver heid? «Hof ter Leeuwergem» kadert in de verkaveling «De Bioley», ±17 ha groot, waarin twee projekten ±150 woningen zouden zijn voorzien. Al hoewel er twijfels zijn over het rendement van deze verkopen en het opslorpen van de al zo karige landbouwgrond bleef het stadsbe stuur de laatste jaren doorgaan om dit projekt te realiseren. De wege- ninfrastruktuur voor de wijk is reeds gedeeltelijk voltooid en valt 100% ten laste van de wet Brun- faut. Verder zijn er ong. 7 miljoen erelo nen van de ontwerpers. Bepaalde aanbestedingen werden gedaan. Deze kosten komen op rekening van de grondregie die hierdoor zware financiële lasten draagt wat op lange termijn in een deficitaire begroting kan uitmonden. Op haar begroting 1984 voorziet de stad 9 miljoen inkomsten uit de verkoop van een gedeelte van de gronden «Hof ter Leeuwergem». In concre- to betekent dit dat de grondregie opdraait voor de lasten terwijl de inkomsten in de stadsbegroting zijn voorzien. De opname van ontvan gsten en uitgaven op dezelfde be groting had een meer realistische kijk gegeven. Dergelijke werkwij zen ondermijnen de grondregie als beleidsinstrument De hoge kostprijs van de voorziene woningen in het projekt «Hof ter Leeuwergem» kan worden toege schreven aan de hoge leningslast die de stad moet betalen voor de gronden als gevolg van het blijven talmen om het projekt te realise ren. Ook de kostprijs van de wo ningen is aan de hoge kant. SP-raadslid Eddie Monsieur drukte er zijn twijfels over uit of het betoe lagingssysteem van de Wet Brun- faut nog van toepassing zou zijn als de stad de gronden op een andere wijze zou verkopen als voorzien was. De regering Martens-De Clercq heeft ook zijn nieuwjaarsgeschen ken gegeven... Een lawine van prijsverhogingen die zwaar zullen doorwegen in het gewoon budget van de burger. Dat men daarbij vooral grijpt naar verhoging in de dienstensector en een reeks on rechtstreekse belastingen is niet nieuw: het is het klassieke beeld van een rechtse regering die er vooral op uit is de «gewone» mens van zijn pluimen te ontdoen. De verhogingen zijn inderdaad in drukwekkend. Ziet u zelf maar: - telefoon: 10 frank per eenheid in openbare telefooncel - koffie: 20 fr. op één maand tijd - openbaar vervoer - dokter: 5% - huurgeld: 7,16% Dit gebeurt door een regering, die steeds voor radio en t.v. herhaalt dat het steeds beter gaat en dat de krisis nog niet zó erg is. Intussen stellen wij vast dat alle financiële en industriële groepen winsten maken, die nog nooit geziene vormen aan nemen. Intussen stellen wij ook vast dat de ACV-leiding door hun lakse en vooral hypokriete houding iedere syndikale weerbaarheid lam leggen. Wel laten zij enkele centra les, zoals de Landelijke Bedienden centrale, stoom afblazen en verge noegen zich met stellingnamen van KWB en anderen, die alleen en uitsluitend als uitlaatklep dienen. Dit is NU de werkelijke situatie, ze anders benaderen is uw eigen gewe ten sussen en hopen op betere tijden. Ik wens u allen, vrienden lezers, een strijdbaar 1984 toe. t if i

Voor Allen | 1984 | | pagina 1