Milieugroeperingen bijten van zich af Gemeentelijke kulturele raad: kollektief ontslag Het grote debat omtrent de sociale zekerheid Mare Galle en Vlaamse houding SP-federatie Aalst Editoriaal Hoorzitting Vlamoven Denderleeuw Erpe-Mere Willy Vernimmen Europees parlementslid. Geen twijfel of schijnheiligheid vrijdag 27 januari 1984 46' jaargang nr. 4 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Heelwat wakkere burgers, die vrijdagavond in het Kul- tureel Centrum de hoorzit ting over de Vlamoven wil den bijwonen, waren eraan voor hun moeite. Alleen de genen die effektief klacht neergelegd hadden tegen de beslissing van de Bestendige Deputatie en een uitnodiging voor de hoorzitting konden voorleggen, mochten er na een minutieuze kontrole in. Zelfs de pers werd hierbij geweigerd. Dat alles in tegenstelling tot vorige hoor zitting over de Vlamoven waar zoals het hoort, alle geïnteresseerden werden toegelaten. Dit alles riep bij de ondanks alles talrijke aanwezigen de nodige vra gen op. Voordien had OVAM im mers al beslist de hoorzitting in de week in Mechelen te laten door gaan, wat voor vele geïnteresseer den onmogelijk zou geweest zijn. Bovendien waren hiervan slechts vijf mensen op de hoogte gesteld en was het enkel na krachtig protest van de Denderleeuwse milieugroe pen dat de hoorzitting uiteindelijk in de eigen gemeente kon door gaan. Geen klasse Il-stort Het eigenlijke debat werd geopend door de vertegenwoordiger van de Bestendige Deputatie, die de be slissing nam om aan de firma De Letter een vergunning voor de ex ploitatie van een klasse Il-stort te verlenen als volgt toelichtte: - de aanvraag betreft een ontgon- Het ontslag van de gemeen telijke kulturele raad is «de» suksesstory van 1983 op ge meentelijk vlak, althans in de pers. Zonder rekening te houden met de weekbladpers (Voorpost en Ac tueel besteedden ook aandacht aan dit ontslag) werd het kollektief ont slag van het bestuur en de gemeen telijke kulturele raad breed uitge smeerd in Het Laatste Nieuws (19.11). Op 18.11 komt inderdaad een brief van de gemeentelijke kul turele raad toe op het gemeentebe stuur, waarin het kollektief ontslag van het bestuur van de gemeentelij ke kulturele raad wordt ter kennis gebracht aan het college van burge meester en schepenen. Een reden voor dit ontslag wordt niet opgegeven aan het college van burgemeester en schepenen, wel echter aan de pers. Uit de eerder geciteerde persarti kels komen volgende grieven naar voor: er zou een wanverhouding be staan tussen de gemeentelijke sportraad en de gemeentelijke kulturele raad; gebrek aan morele steun, die zich o.a. uit in de afwezigheid van de schepen; de ontmoetingscentra zijn op één of andere manier een doorn in het oog. Dit ontslag werd door de CVP- oppositie aangegrepen om tijdens de gemeenteraad van 13.12.83 over dit ontslag te interpelleren. De kranten Het Laatste Nieuws (15.12) en Het Nieuwsblad (27.12) besteedden hieraan de nodige aan dacht. In antwoord op de interpellatie weerlegde schepen Van den Steen de wanverhouding tot de gemeen telijke kulturele raad - gemeentelij ke sportraad en de inspraak om trent de ontmoetingscentra, doch gaf zijn afwezigheden op da verga deringen grif toe. Sommige ontslagnemende be stuursleden waren het niet eens met de antwoorden en via Het Nieuws blad (5.1) en Het Volk (7.1) ver neem ik hun reaktie's. In hun antwoord rechtzetting noemen zij dat vinden zij het spijtig dat de relatie gemeentelijke kulturele raad - college van burge meester en schepenen via brieven diende te gebeuren. Zij herinneren aan een onderhoud met de schepen waarin zij allerlei voorstellen ge daan hebben. Zij komen nogmaals terug op de afwezigheden van de schepen en verwijten hem opnieuw een overdreven interesse voor de sportraad. Daarna beginnen zij met grof te schieten en te verwijten, verwijzen bepaalde uitspraken van de sche pen naar de Benny Hill-show, stel len dat hij alleen geinteresseerd is in vergaderingen waar hij het hoge woord kan voeren en noemen de bestuursleden van de sportraad twaalf mensen die zwijgen, mee- huppelen en show leveren. Blijkbaar is de verbittering bij som mige ontslagnemende bestuursle den groot. Omdat er vanwege de schepen geen knieval komt, een gebaar noemen zij dat (Het Volk 7.1), wordt tenslotte naar het laat ste wapen gegrepen: schelden en verwijten. En alhoewel een antwoord op de aantijgingen waarschijnlijk een we derwoord zal teweegbrengen het verhaal schijnt nu al een feuilleton te zijn moet mij toch één en ander van de maag (of is het lever of-hart). Reaktie van J. Van den Steen Vooreerst wens ik een en ander recht te zetten over de gemeentelij ke sportraad. Lees door pag. 5 nen kleiput die volgens het ge westplan opnieuw opgevuld moet worden. - op hydrologisch vlak stellen er zich bij het opvullen van de put weinig problemen. - de milieuhinder, die deze stortplaats zal meebrengen, is aanvaardbaar. Hiertegen brachten de aanwezige milieuverenigingen en de vertegen woordigers van de wijkkomitees de ondertussen genoegzaam bekende argumenten tegen een klasse II- stort in. We vatten ze als volgt samen: - de geplande stortplaats bevindt zich in een omgeving in het ge westplan voorzien als «land schappelijk waardevol agrarisch gebied». Het gaat hier inderdaad om een landelijk kader met wei landen en akkers, doorsneden door landbouwwegen. - de exploitanten van de omlig gende gronden zullen erge scha de ondervinden door reuk en lawaai, ongedierte en grondwa terverontreiniging, zowel voor vee als voor gewassen. - de studie uitgevoerd i.v.m. de ondoordringbaarheid van de on dergrond wordt door de boeren een lachertje genoemd. Zij weten uit ervaring dat de ondergrond wel degelijk waterdoorlatend is. Deze studie werd trouwens uit gevoerd in opdracht van de firma De Letter. Lees door pag. 8 Wie de geschiedenis van de sociale zekerheid even wil ontle den, zal moeten vaststellen dat ons sociaal zekerheidsstelsel een enorme rol heeft gespeeld in het leven van de gewone mens. Vanuit een reeks van vergoedingen werd een systeem uitgebouwd dat voor ons, Belgen, wellicht één der besten is dat men in de West-Europese landen kan aantreffen. Wanneer vandaag «rechts» dit systeem op de meest hypocriete wijze in vraag gaat stellen, is wellicht het ogenblik aangebro ken dat wij ons in alle duidelijkheid zouden uitspreken. De gemeenschappelijke aktie want zowel vakbonden als mutua liteiten zijn betrokken partij heeft het dan ook noodzakelijk geacht een reeks opbouwende gesprekken te voeren opdat een manneken zoals «een Verhofstadt» niet moet denken dat hij ter zake ongestoord zijn wil van «privatisering» kan opdringen. De sociale zekerheid is te belangrijk opdat de werkende bevolking zó maar bereid zou zijn zonder slag of stoot afstand te doen van een systeem dat zeker zijn nut heeft bewezen. Met deze vaststelling willen wij echter niet bewijzen dat er geen hervormingen kunnen doorgaan; dit beweren zou inderdaad getuigen van een bepaald ingesteld konservatisme. Het is onnodig te zeggen en te herhalen dat onze samenleving sedert de oprichting van de sociale zekerheid enorme en grondige wijzigingen heeft doorstaan. Wat vroeger als prioriteit werd gesteld, is nu in bepaalde gevallen louter aanvullend. Enkele jaren geleden sprak de S. P. zich uit over een globaal stelsel van sociale zekerheid, intussen zijn er echter zoveel welzijnswijzi- gingen in voege getreden (denken wij aan het gewaarborgd minimuminkomen, O. C.M.W.-besluiten, enz.) die ook deze stelling in twijfel brengen. Vandaag ligt blijkbaar het aksent op «zekerheid» en voor velen op «vergoedingen» genoeg om eventjes in leven te blijven. Opvallend dat bij nader onderzoek van talrijke dokumenten uitgaande van de S.P., de mutualiteit of de vakbond de standpunten niet zover uit elkaar liggen, zoals wellicht velen denken. Men zal nochtans de herverdelingseffekten goed moeten doorlichten vooral in de aanvullende sektor. Het is bijna zó dat in bepaald stelsel (bv. kinderbijslagen) het grootste gedeelte van de koek gaat naar diegenen die het absoluut niet nodig hebben. Dit en nog zoveel andere zaken moeten een oplossing krijgen. Maar wij willen terzelfdertijd diegenen waarschuwen die met de verleidende slogan «harmo nisatie en eenheidspensioen» de massa willen misleiden. Een heidspensioen is inderdaad nogal een populair begrip en de meesten denken dan dat zij bijna automatisch méér zullen ontvangen. Dit is zeker niet de idee van «rechts». Eenheids pensioen betekent voor «rechts» een minimum dat men kan aanvullen met private verzekeringen. De vraag is: Wie is financieel kapitaalkrachtig genoeg om zich in een dergelijk avontuur te storten? Verzekeringen zijn ook geen liefdadigheidsinstellingen, verre van zelfs. Ook harmonisatie leidt steeds naar een verdere of totale privatisering. De voorbeelden uit de ons omringende landen (bv. Nederland) bewijzen het ons voldoende. Kortom, voor diegenen die nog enig solidariteitsgevoel hebben wacht een hard gevecht. Hopen wij maar dat wij over genoeg bondgenoten beschikken om met kans op sukses de rechtse aanval te keren. De Gentse socialistische voorman Achilles MUS- SCHE was de voorzitter van het initiatiefcomité dat in 1961 het Manifest van Vlaamse Socialisten opstelde (zie Links, 23 december 1961). Het comité bestond uit o.a. Willy Calewaert, Marcel Deneckere, Herman De Geest (nu de voorzitter van de SP-Groot-Aalst), Jaap Kruithof, Ernest Man del, R. Merecy, L. De Pauw... Het trok de rode lijn door van C. Huysmans, die in 1937 de voorzitter was van - het Vlaams Socialistisch Congres, waarop o.a. Au gust Vermeylen, Julièn Kuy- pers en Edw. Anseele jr. het woord voerden. In 1967 kwam een nieuwe Vlaams Socialistisch Congres met als ver slaggevers o.a. A. Vranckx en Mare Galle, en waar het federalis tisch standpunt van de SP-federatie Aalst door Bert Van Hoorick werd vertolkt en waar ook Craeybeckx een grote rol speelde. Na dit Con gres ontstonden de Rode Leeuwen, die in heel het progressieve Vlaan deren op geestdrift werd onthaald (ook en vooral in Aalst) en waar aan behalve Fr. Gelders, H. Fayat, P. Vermeylen en Mare Galle, ook Karei Van Miert en Roger De Wulf deelnamen. De hegemonie van de franstalige socialisten die rechts van de Rode Leeuwen werd gesitueerd was gebroken. Ieder kon zich, op basis van een gemeenschappelijke socialistische ideologie maar met eigen ontwerpen en geplande toe passing, tot zijn eigen gemeenschap richten. Willy Vernimmen verde digde trouwens de nieuwe koers op het kongres te Marcinelle. Mare Galle kwam in 1977 terug naar zijn vaderstad, Aalst, waar hij de fakkel moest overnemen van Bert Van Hoorick. Als socialistisch minister spoorde hij de Oostvlaamse gemeenten er toe aan naast het dossier van een gemengde intercommunale ook dat van een zuivere (dus openbaar ini tiatief) te leggen. Hij redde een aantal arbeidsintensieve bedrijven in Vlaanderen (Gregg, Superia, Barco, enz.). Hij richtte twee parastatalen op: de Openbare Vlaamse Afvalsmaat- schappij en de Vlaamse Waterzui veringsmaatschappij. Hij be schermde zoveel mogelijk onze na tuur en brengt de Vlaamse Ge meenten via een goede vondst de saneringslening weer of bijna weer tot begrotingsevenwicht wat de gemeentelijke autonomie weer in eer herstelt, wat binnenkort nog zal worden versterkt door zijn In vesteringsfonds. Zijn socialistische visie heeft hij overal opgedrukt, hierbij gesteund door al zijn collega's en door dui zenden aanhangers in ons arrondis sement. Als voorstander van de sociaal- democratie, zag hij met spijt hoe ons land sociaal, financieel en eco nomisch geen behoorlijke beslissin gen kon nemen door de voortdu rende communautaire twisten, waaruit de extremisten alleen maar profijt kunnen trekken. De wetgever van 1962 en '63 (taai- regeling in bestuurszaken) had en kele vuurhaarden niet kunnen weg werken: de zes Vlaamse randge meenten rond Brussel en de Taal grensgemeenten. Jarenlang heeft Vlaanderen moe ten vechten om voor zijn bevolking de Belgische wetten ook in het Nederlands te doen publiceren, om in gerechtszaken de Vlaamse suk kelaars in hun eigen taal te laten behandelen, om eigen onderwijs te krijgen, eigen diplomaten, enz. enz. en om voor Vlaamse gemeen ten te verkrijgen dat de be stuurstaal het Nederlands zou zijn. Is het niet normaal dat een volk zijn eigen, afgebakend grondgebied heeft? Is het niet normaal, vooral vanuit socialistisch oogpunt, dat de be stuurders van een gemeente de taal kennen van het gebied en van dege nen die ze besturen? De grondwetgever heeft dit gere geld, de wetgever ook, de Raad van State sprak duidelijke arresten hierover uit, maar de burgemeester van de Vlaamse gemeente Linke beek kent geen Nederlands, de bur gemeester van Voeren, wil geen Nederlands kennen. Mare Galle heeft de moed gehad om een wetsvoorstel in te dienen dat die laatste twistpunten zou doen verdwijnen. Talrijk zijn de gelukwensen die hij heeft ontvan gen. De gewone man volgt even eens met spanning de moeizame gang van het wetsvoorstel van onze minister: het maakt deel uit van zijn ontvoogding en de rode lijn die van Vermeylen over Huysmans, Craeybeckx, Fayat, Gelders, De neckere, Mussche, Van Hoorick, Van Miert e.a. loopt, werd weer doorgetrokken. Omdat de Vlaamse arbeider zijn recht vraagt, wordt hij zoals weleer ook nu nog beschimpt en als hij in een Waals bedrijft werkt, met broodroof bedreigd? En dit terwijl de Vlaamse Socialisten overal de Socialistische Solidariteit prediken! Maar zij wensen ook dat die solida riteit tegenover hen inacht wordt genomen en dat men hun essentiële rechten behandeld te worden in hun eigen taal in hun eigen gebied niet ontzegt. Waar ook ter wereld hebben vol ken recht op een onaantastbaar grondgebied en moeten zij zich ver zetten tegen elke vorm van impe rialisme van welke aard ook. Omdat Mare Galle ook de traditie van de links-Vlaamse SP-federatie Aalst met moed en bekwaamheid, voortzet, wensen hij hem, als parle mentsleden en als zijn collega's veel geluk toe met zijn wetsvoorstel. In het Parlement heeft hij de CVP- ers en de PW-ers gedwongen hun masker af te werpen omdat zij door de publieke opinie werden afge keurd. Ook op het sociaal-econo mische en fiscale vlak zullen zij dit eerlang moeten want ook op die gebieden aanvaardt de publieke opinie geen twijfel of schijnheilig heid meer. Dat zal ze aantonen bij de Europese verkiezingen van 17 juni 1984. Alois VAN DEN BOSSCHE SP-federaal voorzitter, Herman DE LOOR SP- volksvertegen woordiger Burgemeester van Zottegem, Paul VAN DER NIEPEN SP-senator, Willy VERNIMMEN Europees parlementslid 'ÉÉtt* -M M

Voor Allen | 1984 | | pagina 1