Geraardsbergse SP vult 52 bladzijden over 364 dagen van niets Bespreking begroting Tewerkstelling en Arbeid V oorziene computerisering stadsdiensten voorlopig geen invloed op personeelsbestand TEGEN DE WERKLOOSHEID l Vergadering arrondissementeel SP- Bestuur ABBV-werklozenwerking SP-Arrondissementsfederatie Aalst Bergop Perskonferentie Binnen in Vrijdag 17 februari 1984 46' jaargang nr. 7 Weekblad van de S.P. Daar waar bij het begin van elk jaar ieder bedrijf je be denkt met een kalender of een sleutelhanger, je in elk café een stylo krijgt, heeft de SP-Geraardsbergen zijn poli tieke tegenvoeters bedacht met een onderzoek van hun beleid in 1983. Persoonlijk vind ik het van de SP schro melijk overdreven, om 52 mooie witte vellen papier vol te pennen over een college dat niets deed het ganse jaar 1983, met als enige uitzon dering schepen van Finan ciën Rens, die één pluim op de hoed mocht steken daar hij het klaarspeelde gans Ge- raardsbergen 62 miljoen frankskens lichter te maken. Stads- en dorps- herwaarderingsgebied «Aalst linkeroever» afgebakend, pag. 2 Minder geld, dus ook volkser karnaval in vooruitzicht te Aalst,pag. 2 Herman De Loor in Vlaamse raad: In huisvestingsbeleid sociale draagwijdte primordiaal, pag. 5 Kwismasters breken alle rekords en winnen 9e Ninoofse kwistornooi, pag. 7 Ekonomische gevolgen van de bewapeningswedloop pag. 8 Senator Paul Van der Niepen hekelt het tewerkstellingsbe leid van de huidige CVP- PVV regering tijdens de be spreking van de begroting van tewerkstelling en arbeid in de Senaat. Hieronder volgt de toespraak gehouden in de Senaat. Tijdens de laatste gemeente raad hield raadslid Monsieur een interpellatie betreffende het verder doorvoeren van de computerisering van de stadsdiensten. Hij vreesde vooral de sociale implikaties die het invoeren van compu ters kan hebben, dan vooral op het vlak van de tewerk stelling. Dag tegen de Werkloosheid Gratis bus op de Houtmarkt te Aalst om 12u30 Terugkeer uit Antwerpen om 20u30 Donderdag 23 februari 1984 om 20 uur Zaal «Germinal» Markt te Herzele Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Alle pennefanaten werden uitgeno digd op een perskonferentie en fraktievoorzitter Vernimmen gaf een algemene inleiding: Niettegenstaande Geraardsbergen een kleine stad is met weinig in komsten staan wij als hoogste be lastingbetalers van Oost-Vlaande ren. Het tekort van 53 miljoen van het vorige bestuur moest slechts wegge werkt zijn tegen 1988 maar volgens de inleider heeft schepen Rens nog al hard aan de boom willen schud den om de appels die er meer zouden afvallen in verkiezingstijd cadeau te kunnen doen. In twee jaar tijd betaalde Geraards bergen 113 miljoen belastingen meer in tegenstelling tot de kiesbe- loften van de heren Rens en Van Heuversweyn alsook van mevr. de Burgemeester die vond dat Ge raardsbergen aan maximum belas tingsdruk stond in 1982, maar mee aan de basis lag van de zware belastingsverhogingen Op gebied van ekonomische expan- tie is er volgens de heer Vernim men niet de minste begeleiding of initiatief tot propageren van het industrieterrein te Schendelbeke. Over de Rijksweg 56 stelde spreker vast dat de CVP thans niets meer onderneemt, dat men onder de so cialist minister Mathot ervoor had gezorgd de baan Gent-Geraards- bergen te onteigenen voor 2 maal 2 rijvakken maar dat we thans met minister Chabert (CVP) in Ge raardsbergen maar «kontent» moe ten zijn met 2 rijvakken. Over de sport liet de ex-schepen van sport het woord verwoesting vallen als hij over het onderhoud sprak van bepaalde speelpleinen. En met betrekking tot feestelijkhe- den en toerisme vond Willy Ver nimmen het zeer spijtig dat ook de hakbijl werd gezet in het Krakelin- genfeest, in dat wat de fierheid van Geraardsbergen zou moeten wezen. Tot slot van deze inleiding had Europees Parlementair Vernim men het over een der grootste ont goochelingen uit zijn politieke loopbaan als hij het hoofdstuk van de Heilig Hartkliniek aansneed. Daar kregen we te horen dat de SP zijn diensten had aangeboden om met een afvaardiging van de CVP bij de ministers De Wulf (SP) en De Haene (CVP) een interessante overnameprocedure voor onze stad te gaan bewerkstellingen. Daar werd volgens de spreker tot een akkoord gekomen zowel bij de SP als de CVP-minister en nadien pu bliceerde de CVP-voorzitter in de pers dat hij van een kale reis is teruggekomen en dat scheen de heer Vernimmen hem behoorlijk kwalijk te nemen. Nadat de diverse SP-mandatarissen een deel van het gemeentebeleid hadden onder de loep genomen werd dan nog de hoofdbrok van de avond gevuld met de koop van de eeuw, namelijk de overname van de H.Hartkliniek. Het was SP-voorzitter Dirk Van der Maelen die de totale uiteenzet ting deed en hij maakte een verge lijk tussen enerzijds het SP-voorstel tot overname van de H.Hartkliniek en het CVP-PW-voorstel. De gemeenschappelijke punten in beide voorstellen zijn: - er gaan 77 bedden naar het OCMW •- het personeel wordt in beide ge vallen overgenomen - het aantal rust- en verzorgings bedden blijft gelijk in beide voor stellen. De verschilpunten die beide voor stellen meebrengen zijn de vol gende: De overname met het SP-voor- stel is goedkoper volgens de h. Van der Maelen. Het SP-voorstel is snelst te reali seren. Bij het CVP-PW-voorstel moet de procedure opnieuw begon nen worden. Met het SP-voorstel blijven de gebouwen eigendom van de H.Hartkliniek, wat volgens de SP best is, daar zij becijferen in hun brochures dat die gebouwen over bodig zijn eens het nieuw stedelijk ziekenhuis in gebruik genomen. Samengevat verwittigt de h. Van der Maelen ons dat het CVP-PW- voorstel over een periode van 20 jaar, 105 miljoen meer kost aan de stad. En over samenvatten gesproken: als ik dat alles overzie is er van alle schepenen en de burgemeester maar één die in de laatste twee jaar iets heeft gedaan en dat is de h. Rens, hem komen twee bedan- kingskaartjes toe, één van de sche penen en de burgemeester omdat zij al twee jaar werkloos zijn ge maakt en eentje van de Geraards- bergenaars omdat hij erin is ge slaagd in deze periode ons 113 miljoen meer uit de zakken te halen! Maar er is hoop, er wacht ons beternis omdat het niet meer slech ter kan! Pol Itiek Aansluitend op de tussenkomsten van mijn collega's, houd ik er aan in dit debat over de begroting van Tewerkstelling en Arbeid mijn standpunten en visie omtrent enke le aspecten van deze materie naar voren te brengen. Als socialistisch mandataris maak ik mij zodanig bezorgd en ben ik zo beangstigd over de huidige gang van uw beleid, inzonderheid in ver band met de werkloosheid, dat niet genoeg de aandacht van de bevoeg de instanties en van de openbare opinie op dit probleem kan geves tigd worden. Zelfs al zal ik misschien in herha ling vallen, dan toch meen ik dat het de moeite waard is om het te doen. Inderdaad, de werkloosheid is een maatschappelijke kwaal, die niet alleen de verworven welvaart aan tast, ondermijnt en afbreekt maar die bovendien enorm weegt op het geheel van de begroting. Het is immers duidelijk dat met elke werkloze, die werk vindt, het tekort op de begroting met een half miljoen vermindert, onder meer door minder werkloosheidsuitke ring, meer sociale bijdragen, meer belastingen. Om de werkloosheid te bestrijden rekent de regering enkel op de vrijwillige inzet van de werkgevers. Dit werd trouwens nog bevestigd door de recente verklaringen van vice-premier Willy De Clercq. Al hoewel de winsten van de onderne mingen gestegen zijn, hebben deze echter niet de verwachte werkplaat sen gecreeërd. Lees door pag. 5 ■i.MÏiïnV..irvii;ïiVrrr«....iii<iiiiiiii..■■■■■vïriïii.. Hij wou dan ook ko.nkreet weten: a. welke diensten juist gecompute riseerd worden? b. of reeds een grondige studie gemaakt werd, die de weerslag op de tewerkstelling in het administra tieve kader aantoont? c. of er een kosten- baten-analyse van de geplande overschakeling ge maakt werd, rekening houdend met de veelal peperdure onderhouds- kontrakten en de pijlsnelle evolutie van de nieuwe technologieën. d. zo afvloeiingen in deze barre krisistijd - waar desondanks alle kalmeringsmededelingen van de re gering de werkloosheid zich in rea liteit reeds ver boven de 500.000 eenheden situeert - toch zouden overwogen worden, wat dan de visie is van het C.B.S.? Hij stelde dat alles in het werk moet gesteld worden om afvloeiin gen te vermijden en dat voor zijn fraktie de tewerkstelling primeert op het financiële aspekt. Het was schepen Bogaert die op zijn vragen antwoordde. Deze stelde dat de studie ter automatisering van de ganse stadsadministratie in uitvoe ring is. Zij duidt aan welke diensten vatbaar zijn voor automatisatie en onder welke vorm deze kan ge schieden. De volgende taken zijn reeds geautomatiseerd: boekhou ding, rekendienst, boekhouding ontvangerij, opmaken en opvolgen belastingen, fakturatie ophalen be- drijfsvuil en verhuring vuilniscon tainers en diverse toepassingen van tekstverwerking. De automatise ring van het magazijnbeheer ver loopt thans nog in het beginsta dium. De vernoemde studie voorziet een volledige automatisering van de ad ministratie. De volgende diensten komen nu in aanmerking: bevol king, burgerlijke stand, politie, personeel, bibliotheek en de verde re uitbreiding van de tekstverwer king in diverse diensten. De tewerkstelling zou zeker geen negatieve invloed ondergaan, dit blijkt uit de ervaring in de praktijk. Integendeel, een aantal bedienden binnen de geautomatiseerde dien sten zijn omgeschoold tot opera tors, terwijl een aparte dienst Infor matica is opgericht. Het feit dat alle apparaturen ge huurd worden, laat toe op ieder ogenblik aanpassingen te verrich ten in funktie van de nieuwe tech nologie. Een huurkontrakt houdt tevens een onderhoudskontrakt in. Blijkbaar een dure zaak, doch een goede verzekering. Het is zeer dure apparatuur, waarvan bij defekt de herstellingskosten zeer hoog kun nen oplopen. De kontinue werking kan verzorgd worden dank zij de gewaarborgde interventie van tech nici binnen de vier uur. De schepen stelde dat de verdere automatisering van de diensten in de eerste plaats een hulpmiddel is om het volumineuze schrijf- en klasseerwerk op te vangen. De vrij gekomen tijd kan nuttiger besteed worden. (d.b.l.) Als u vandaag de dag met de boodschappenlijst op stap gaat, kan het niet anders of het moet opvallen hoe alles duur geworden is. Voor sommige produkten nauwelijks te merken, voor andere zeker spektakulair. De koopkracht van de bevolking wordt reeds zwaar aangetast door de lineaire inleveringspolitiek van de huidige CVP-PVV- regering. Daarbij komt nog dat deze opofferingen op geen enkel ogenblik resultaten opleveren voor de werkgelegenheid. In tegendeel zelfs. De afbouw van de sociale verworvenheden van de bevolking gaat gepaard met steeds meer uit de pan slaande prijzen. Telefoontarieven, kijkersgeld, posttarieven, openbaar vervoer, autokosten, dokterskosten, levensmiddelen zijn slechts een onvolledige opsomming van wat de laatste tijd aan prijs fiks de hoogte is ingegaan. En telkens valt het op dat de gewone man het kind van de rekening is. Want met Martens-De Clercq is één zaak zeker: de rijken worden rijker, de armen armer. Geschenken aan de enen, zware lasten voor de anderen. Telkens opnieuw worden wij met deze onaanvaardbare praktijken gekonfronteerd. Hoelang nog kunnen wij deze zwareaanslagen op onze koopkracht aanvaarden, hoelang nog zal de huidige regerings- koalitie spotten met de principes van sociale rechtvaardigheid en eerlijk herverdelen? Steeds dieper zakt Martens weg in het moeras dat de PVV voor hem heeft aangelegd. Ook de kristen-arbeiders vinden de toegevingen aan de liberale doctrine van het slechte teveel. De SP heeft de moed gehad om een alternatief uit te werken dat schril afsteekt tegen de gangbare praktijken van sommige partijen, die de mensen meer geld, meer jobs en minder belastingen beloven en nadien precies het omgekeerde doen. Morgen zullen we het moeten waar maken. Het herstel van de koopkracht is één van de prioritaire doelstellingen. Geen holle slogans, doch een weloverwogen stap in de richting van een rechtvaardige herverdeling. Seamen moeten we verder timmeren aan de weg bergop. Het is de enige mogelijke wisseloplossing voor de toekomst. Marc GALLE Minister BONOSGEBOUW ANTWERPEN •■•■■■■■■■■■■■■■■■■■a DAG j Agenda 1. Politieke toestand (inleiding: W. Vernimmen) 2. Socialistische gemeenschappelijke aktie in het arrondissement 3. Europese Verkiezingen 4. Allerlei - rondvraag Leden die door een of een i re omsta, ngen, tv< ten. De Voorzitter A. Van den Bossche geen uitnodiging De Sekretaris C. Vancoppenolle

Voor Allen | 1984 | | pagina 1