De strijd tegen de verarming van de gepensioneerden Vrouwen tegen de krisis TEGEN DE Eigenaardige beslissingen... SP-federatle Aalst Editoriaal Bescherming en instandhouding stedebouwkundig erfgoed Bericht aan de SP-afdelingen Binnen in De Bijzondere Commissie voor de Pensioenen heeft in de Senaat in de periode van 13 oktober 1983 tot 22 de cember 1983 niet minder dan 16 vergaderingen gewijd aan de bespreking van het ont werp van wet houdende maatregelen tot harmonise ring in de pensioenrege lingen. Geen harmonisering maar verarming Nationale manifestatie op zondag 4 maart te Brussel 8 maart: Internationale Vrouwendag! Sinds 1915 worden op deze dag de vrouwen opgeroepen tot wereldsolidariteit. Waarom «Vrouwen tegen de krisis»? Algemene statutaire le denvergadering te Zotte- gem werd een succes, pag. 8 C.V.P. (op)positie te Her- zele?,pag. 5 C.V.P. Zottegem: een partij van cultuurbarbaren en analfabeten pag. 7 De socialistische jeugdor ganisaties van Aalst stel len zich voor, pag. 2 Deeltijdse arbeid: minder loon voor jou, meer winst voor de patroons Opschorting van Artikel 143 Zondag 4 maart Nationale Manifestatie te Brussel Wat is een Krisiskafee? WiUy Vernimmen over voorstel aan Europese Ministerraad Volgens Willy Vernimmen is de bescherming en instand houding van ons stedebouw kundig erfgoed met zijn rijke kunsthistorische schat ten voor Europa van het grootste belang. Afrekening en SP-bijdragen 1983 Zegels 1984 Feest Voor Allen 1982 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 24 februari 1984 46' jaargang nr. 8 Weekblad van de S.P We hebben samen met socialisti sche senatoren en met talrijke tech- niekers van A.C.O.D, A.B.V.V., S.E.V.I. en V.F.S.G. getracht amendementen voor te bereiden om bepaalde fundamentele wijzi gingen, die door Staatssecretaris Mainil aan de pensioenregelingen, vooral van de ambtenaren, worden gebracht te ontkrachten, laat staan te wijzigen. Met bijzondere hardnekkigheid werden voorstellen ingediend om de minimapensioenen onmiddellijk te verhogen: o.a. gewaarborgd in komen voor bejaarden, minima pensioenen voor volledige loop baan, ook voor zelfstandigen. Voor de oudere gepensioneerden werd gevraagd dit jaar nog een speciale premie toe te kennen van 3.000 fr, voor een gezin en 2.400 fr voor alleenstaanden. Van alle politieke frakties hebben alleen beide socialistische partijen SP en PS amendementen inge diend. Het mag onderlijnd dat bij deze gelegenheid de solidariteit on der Vlaamse en Waalse socialisten volledig was. Onder de Vlamingen waren vooral verdienstelijk: Wy- ninckx, die om gezondheidsrede nen, niet meer aanwezig was op de laatste openbare bespreking op 1 februari, ook Egelmeers en De Smeyter. Bij de Walen: Mw. Re- my-Oger en de kameraden Basecq, Genevois en Paque. Alle amendementen door de socia listen ingediend werden door de meerderheid, ook door de ACV- senatoren stelselmatig verworpen. Dit gebeurde niet alleen in de Com missie maar ook bij de bespreking in openbare zitting. Een slaafse meerderheid CVP, PSC, PW, PRL gesteund door enkele anti- syndicale senatoren en snipperpar- tijen heeft unaniem het wetsont werp Mainil goedgekeurd. Een groot aantal senatoren, circa 50, waren afwezig. De tekst goedgekeurd door de Se naat werd reeds overgemaakt naar de Kamer van Volksvertegenwoor digers. Het inzicht van de regering is ook daar in Commisie en openba re zitting het ontwerp ongewijzigd te doen stemmen. Het ontwerp Mainil brengt geen harmonisering maar heeft vooral tot doel de reeds bestaande bespa ringen nog verder door te voeren. Dit wordt bevestigd door de finan ciële weerslag van de lopende maatregelen inzake pensioenen. In 1984: bezuinigingen, 24 miljard opbrengst van nieuwe inkomsten, nl. verhoging van de bijdragen 15 miljard, totaal 40 miljard. In 1988 zouden die cijfers zijn: opbrengst bezuinigingen 28 miljard, de nieu we inkomsten verminderd met nieuwe uitgaven zouden terugval len tot 22 miljard, totaal 50 miljard. Ook inzake pensioenen, maakt men de rijken rijker en de armen armer. Een voorstel van de socialis ten om een nieuw artikel in te voeren waarbij de aftopping van pensioenen, die worden gecumu leerd met groepsverzekeringen of aanvullende voordelen, zou wor den toegepast niet alleen op de pensioenen van de openbare sector maar ook op de privé sector, werd afgewezen ook door de vertegen woordigers van het A.C.V. Het A.B.V.V. Bureau heeft beslist een uitgebreid Nationaal Komitee bijeen te roepen op dinsdag 28 februari en op de zelfde datum een koncentratie van gepensioneerden te houden als reaktie tegen het ontwerp Manil. E. De Nauw In België is in 1984 het tema hetzelfde als vorig jaar: «Vrouwen tegen de krisis». Een paar punten worden nochtans geaccentueerd: deeltijdse arbeid en het Artikel 143 van het reglement van de werkloosheid. Stilaan weet iedereen dat de vrou wen dubbel zo hard getroffen wor den door de werkloosheid als de mannen. Daarvoor zijn er verschil lende oorzaken: vrouwen werden dikwijls opgeleid voor sektoren die het hardst werden getroffen en door de krisis en door het invoeren van nieuwe technologieën: denk maar aan de textiel, de ledernijver heid, de verkoopsektor, het gewo ne bureauwerk enz. Al een hele tijd is één vrouw op vier van de sociaal verzekerden werkloos! De besparingsmaatregelen van de regering hebben de buitenhuiswer- kende vrouw zeker niet gespaard. En ten slotte mogen we ook niet vergeten dat iedere vrouw als kon- sument dagelijks ondervindt dat de regering een lachertje maakt van iedere vorm van prijzenstop terwijl het inleveren voor talrijke werkne mers en sociaal gerechtigden on rechtvaardig is, én in bepaalde fa milies stilaan dramatisch wordt. Deeltijdse arbeid wordt aan ons, vrouwen, als het ideaal voorge steld. Je verdient wel «iets» minder geld, maar je kan als vrouw werk en gezin mooi kombineren. De waarheid is echter anders. - deeltijdse arbeid wordt meer en meer een «vrijwillige» verplich ting. In de bedrijven is de keuze meestal «deeltijds werken of dop». - één voltijdse betrekking wordt nooit omgezet in twee deeltijdse betrekkingen - deeltijds werken wordt bijna uitsluitend aan vrouwen opge legd. In 1973 werkte 1 vrouw op 12 deeltijds, in 1981 al 1 vrouw op 6. - in sommige sektoren (kuisen, grootwarenhuizen) werken de vrouwen deeltijds juist op de uren dat de kinderen thuis zijn. - je werkt minder en het tempo verhoogt; dus de winst van de patroon stijgt en jouw inkomen daalt - promotiekansen kan je best vergeten! De RVA heeft een nieuw middel gevonden om de werkeloosheids statistieken te doen dalen: Artikel 143 van het reglement van de werk loosheid! Iemand van 26 jaar bijvoorbeeld kan hiermee na 9 maanden werk loosheid uitgesloten worden. Ben je tussen 46 en 56 jaar oud, dan kan dat na 3 jaar werkloosheid. Maar niet iedere werkloze wordt getroffen: het zijn grotendeels vrouwen-niet-gezinshoofden die worden aangepakt. Artikel 143 treft bovendien de minst geschool den of vrouwen die al in een moei lijke sociale situatie leven. In 1982 werden er 9.500 vrouwen uitgeslo ten, over de laatste drie jaar bijna 30.000 vrouwen!!! Zij verliezen zo hun rechten op sociale zekerheid, en zijn nu volledig afhankelijk van het inkomen van hun man of moe ten een aalmoes vragen aan het OCMW. VROUWE" Daarom eist «Vrouwen tegen de krisis» de opschorting van artikel 143. Daarom eist «Vrouwen tegen de krisis» geen verdere uitbreiding van deeltijdse arbeid maar werk voor allen, door een radikale verminde ring van arbeidstijd met behoud van koopkracht. Verzameling om 14 uur op het Sint- Joostplein (Sint-Joost-ten-Node) of het Ferdinand Cocqplein (Elsene) Deze manifestatie wordt georgani seerd door een aktiefront van de vrouwenbewegingen, de vrouwen van ABW en ACV, de vrouwen uit politieke partijen. Ook SV en SVV doen dus mee. Vorig jaar konden we uit Aalst vertrekken met een grote ABVV- bus stampvol met manifestanten: naast SW en SV hadden ook ver schillende andere linkse groepen deelnemers gemobiliseerd. Dit jaar hebben we tegenslag te Aalst: 4 maart is namelijk de zon dag van Karnaval! Een aktiekomitee van Aalsterse vrouwen oordeelde dat het onmo gelijk was op deze dag voldoende mensen te mobiliseren. In ruil er van wordt er een Krisiskafee geor ganiseerd. Op maandag 27 februari te 20 uur in zaal Netwerk, Ridderstraat, Aalst, hebben er naast een paar optredens ook informatie en getui genissen plaats in verband met arti kel 143 en part-time werk. Stands van ABW en ACV, een boeken- en fototentoonstelling, een ver koop van tweedehandskledij, enz. maken van deze avond een levendi ge manifestatie. Socialistische mannen en vrouwen mogen zeker niet ontbreken! Lieve De Ro r Hoe onlogisch het ook is in een tijd waarmee het met de Belgische ekonomische en monetaire situatie meer en meer bergaf gaat, het communautaire geruzie blijft de krantekop pen halen. Alsof er geen belangrijker problemen bestonden dan taalkundige, annex juridische en administratieve disputen tussen Vlamingen en Walen. Echt betreurenswaardig wordt het echter als onze Waalse zusterpartij, de Parti Socialiste, alle registers van het enge, bekrompen regionalisme opentrekt door ene José Happart te gaan opvrijen, enkel met de bedoeling via deze politieke hit-Figuur van het ogenblik (lees amokmaker), in de Europese verkiezingen een handvol stem men bij te winnen. Samen met de andere Vlaamse socialisti sche parlementairen in Europa heeft Willy Vernimmen te recht geprotesteerd tegen de opname van Happart in de Europese fraktie. Hoe halen PS-voorzitter Spitaels en co. (uitzondering gemaakt voor Ernest Glinne, die inderdaad beter weet waar de klepel hangt) het in hun hoofd dergelijke politieke hansworst, die zomaar de grondwet aan zijn voeten lapt, die zeker géén socialist is maar een duidelijke poujadist en arrivist, en die daarenboven nooit de minste belangstelling heeft betoond voor het Europese beleid, dan nog op een verkiesbare vierde plaats naar voor te schuiven? Een eigen aardige beslissing inderdaad, en die zeker nog voor de nodige beroering, ook in de Parti Socialiste zelf, zal zorgen. Een beslissing die bij sommige socialistische militanten even eens op zijn minst gezegd eigenaardig overkomt, werd geno men in de schoot van onze eigen SP. Zomaar schriftelijk aan de KP laten weten «een alliantie onder welke vorm ook af te wijzen», en «progressieve frontvorming is iets anders dan samenwerken met de kommunisten» komt inderdaad weinig beredeneerd over. Volmondig akkoord dat de «Doorbraak»- politiek bedoeld is als toenadering van ALLE progressieven, maar wij kunnen ons toch niet ergens van de indruk ontdoen dat de daadwerkelijke richting van deze optie méér de rechterkant uitgaat. En los van enkele regionale successen (bvb. in Limburg met Jef Ulburghs, en in Leuven, om de voornaamste losweg te citeren), moet «Doorbraak» als brede aktievorm nog een en ander bewijzen. Is linkser dan de SP dan niet progressief? Moet de KP, nochtans net als de SP nog een arbeiderspartij sommigen beweren dat de SP dat niet helemaal meer is en vertrekkende van hetzelfde geestelijk erfgoed, uitgesloten worden van de progressieve frontvor ming? Of er al dan niet bepaalde afspraken zijn geweest, zoals de KP ging beweren, laten we in het midden. Persoonlijk betreuren we echter de gang van zaken: in een krisisperiode als vandaag moeten zeker alle linkse gelederen gesloten worden. En daarbij nog eventjes pragmatisch bekeken in het vooruitzicht van de Europese verkiezingen: alle stemmen die nu voor de SP verloren gaan zijn toch óók stemmen. Er was inderdaad óns inziens een andere manier om dat te omzeilen. Chris VANCOPPENOLLE Federaal secretaris i. De Raad van Europa heeft op dit vlak reeds interessante initiatieven genomen. Ter zake werden uitzon derlijke akties ook reeds beslist in de EEG (bv. ten bate van Noord- Ierland). Op een ogenblik waarop vele ste den en gemeenten hun financiële mogelijkheden zien verminderen en de behoefte aan stadsrenovatie en restauratie sterk is gestegen, o.a. ingevolge de sterk toegenomen sensibilisatie van de bevolking om trent deze problematiek, en dus ook de behoefte aan financiële mid delen, zou ook de EEG volgens Willy Vernimmen op dit vlak een belangrijkere inspanning moeten leveren, eventueel in samenwer king met de Raad van Europa. In een parlementaire vraag aan de Ministerraad stelt Willy Vernim men voor geldmiddelen voor inves teringen in deze sektor te putten uit het NIC III. Dergelijke investeringen zijn kultu- reel produktief eri bijzonder ar beidsintensief en bijgevolg tevens de doelstelling van een kwalitatieve economische groei dienen. Misschien heeft Willy Vernimmen hierdoor een oplossing willen zoe ken voor het financiëren van de stadskernrenovatie van Geraards- bergen? Mocht het antwoord van de Raad positief zijn, dan zijn wij ervan overtuigd dat hij deze kans zal grijpen. We zijn zo vrjj bij de SP-afdelingen nogmaals aan te dringen om zich dringend in orde te stellen m.b.t. de eindafrekening der SP-bijdragen 1983. Het betreft volgende afdelingen: Aalst-centrum, Moorsel, Geraardsbergen, Denderhoutem, Helder- gem, Borsbeke, Appelterre, Meerbeke, Denderwindeke, Okegem en Zottegem. De afdeling Nieuwerkerken wordt verzocht het saldo 1983 te veref fenen. Afdelingen die niet tijdig afrekenen zullen zoals statutair bepaald hun stemrecht verliezen. Afdelingen die de SP-bijdragezegels 1984 nog niet bestelden kunnen dit rechtstreeks regelen met penningmeester Freddy Van den Bos sche, Kouterken 1 te 9620 Zottegem. De afdelingen Geraardsbergen, Ninove en St.-Lievens-Houtem wor den verzocht dringend het achterstallige saldo van het feest Voor Allen 1982 te vereffenen. Inlichtingen bij de federale penningmeester. M. Van den Bossche, Federaal voorzitter C. Vancoppenolle Federaal secretaris F. Van den Bossche, Federaal penningmeester

Voor Allen | 1984 | | pagina 1