Koncentratie van 2.000 gepensioneerden Bedienden en kaderleden (in privé) maken 19 procent uit van Zottegemse bevolking Wil CVP- PVV-(CL)-meerderheid in Ninove een schoolstrijd ontketenen Een niet-overbodig wetsvoorstel Arbeiders en bedienden: dit is de ultieme aanval van Verhofstadt Uit analyse samenstelling bevolking Zottegem Willy Vernimmen Europees Parlementslid Er is de laatste dagen heel wat beroering geweest in ver band met de pensioenen. Resolutie van het A.B.V.V. Ook te Ninove: de «zegenin gen» van een CVP-PVV- (CL)-koalitie Schepen van Onderwijs Beeckman (PVV) stelt voor in de avondschool afdelingen om te vormen Het gaat hier echter wel dege lijk om de oprichting van een totaal nieuwe afdeling OCMW in de branding te Ninove,pag. 7 Het Gallo-Romeinse Velzeke verrijst, pag. 8 Vrijdag 9 maart 1984 46' jaargang nr. 10 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. We verwijzen naar de vergadering van het Studiecentrum voor het Financiewezen. Ze plaatste zich volledig in het kader van de recla mecampagnes die door de vrije ver zekeringsmaatschappijen en de banken gevoerd worden om de on gerustheid in verband met de pen sioenen aan te wakkeren en te exploiteren. De vergadering werd gehouden in het Royal Windsor Hotel te Brussel. Er werd niet min der dan 7.000 fr. inschrijvingsgeld gevraagd. Men wilde het beperken tot een select publiek. Waarschijn lijk was de tegenwoordigheid van gepensioneerden niet gewenst. We willen de nadruk leggen op het alarmerend karakter van deze cam pagnes en het misprijzen voor de kleine gepensioneerden waarvan zij getuigen. Er werd gesproken van de onbetaalbare oudjes van het jaar 2.000. Er werd het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van: de verzekeringsmaatschappijen, de Royale Beige, de Algemene Verze keringen, de Boerenbond; van de twee katholieke universiteiten: K.U.L. en U.C.L.; van de banken. De eregenodigde van de lunch was de liberale senator: Cooreman. Tegenover wat zij noemen het fail liet van de wettelijke pensioenen, werd de expansie van de aanvullen de pensioenen geplaatst. De groepsverzekeringen zijn nu al goed voor een jaarlijkse premieont vangst van meer dan 20 miljard in 1982. De pensioenfondsen zouden economisch even zwaar wegen. Enkele dagen later in dezelfde wijk van Brussel, niet meer in het Royal Windsor Hotel, maar daar juist rechtover in de Brusselse Magdale- nazaal zijn meer dan 2.000 gepen sioneerden samengekomen om te protesteren tegen het beleid van de regering inzake pensioenen. De koncentratie werd georgani seerd door het A.B.V.V. met voor zitter André Vanden Broucke als spreker. We weerhouden vooral de resolutie van het Nationaal Komitee van het A.B.V.V., uitgebreid tot delegaties van gepensioneerden en brugge pensioneerden. 1. Het A.B.V.V. verwerpt met klem de invoering van een basis pensioen zoals de regeringsverkla ring voorziet. Het doet beroep op alle parlementairen, die begaan zijn met het materiële lot van de meest benadeelden om het wets ontwerp niet te stemmen. Het kan de verklaringen van de Staatssecretaris voor Pensioenen niet onderschrijven om aan het ex tra-legaal pensioen gefinancieerd langs privateverzekeringsmaat- schappijen meer ruimte te geven en dit ten nadele van het wettelijk pensioenstelsel. 2. Het A.B.V.V. is ongerust over de voorstellen die ter tafel liggen in verband met de hervorming van de sociale zekerheid en de pensioenen in het bijzonder. De P.V.V./P.R.L. wil een gepriva tiseerde sociale zekerheid voor de aktieven een bijstandssysteem voor de werklozen. Een sociale zeker heid die niet meer gebaseerd is op de solidariteit tussen aktieven en gepensioneerden, werklozen, zie ken, gehandikapten, herleidt de so ciale zekerheid tot een liefdadig heidsstelsel zoals in de 19de eeuw. De C.V.P./P.S.C. onafgebroken aan de macht aarzelt niet de sociale verworvenheden af te breken en steeds nieuwe besparingen in de sociale sektor door te drukken. 3. Het A.B.V.V. kan niet aanvaar den dat er verder geraakt wordt aan de koopkracht van de gepensio neerden en de brugpensioneerden. Het zal alles in het werk stellen om de verschillende pensioenregelin gen te vrijwaren. Het doet oproep tot het A.C.V. om zich samen te verzetten tegen de afslanking van de sociale zekerheid en de privati sering van het stelsel. E. De Nauw De Zottegemse kiesgerechtigde be volking kent volgende samenstel ling: Arbeiders 19% Bedienden en kaderleden 19% Werknemers Openbare Diensten 11% Vrije beroepen 2% Middenstand/Landbouwers 7% Gepensioneerden 21% Zonder beroep (huish./studenten) 21% Het is een opvallend verschijnsel dat er in Zottegem evenveel be dienden en kaderleden als arbei ders wonen. Dit is voor de groep van de bedienden meer dan het landelijk percentage. Het bedien den- en kaderpersoneel nam in Bel gië vooral in de zestiger jaren toe. Inleveren, afslanken van de over heidsuitgaven, ontvetten, niet maar de overheid leeft boven zijn stand... Maanden-, jarenlang heeft de PVV deze onheildsboodschap- pen over onze hoofden uitgestort. Met grote ijver, vooral sinds ze samen in de regering zetelen, wer den ze hierin bijgestaan door de CVP. Iedereen (of toch bijna ieder een) begint nu de gevolgen «aan den lijve» te ondervinden. Ninove wordt eveneens door deze zelfde kombinatie «bestuurd». Ook bij ons wordt dit ideeëngoed op een zeer bedenkelijke wijze in daden vertaald. Aan de ene kant wordt de burger steeds grondiger uitgeperst - er moet een hogere personenbe lasting worden betaald: de ge meentelijke taks op het inkomen stijgt van 6 naar 7% - er moet een hogere grondbe lasting worden betaald: de op centiemen werden door CVP- PW reeds van 1.222 naar 1.600 opgetrokken (in 1983) en voor 1984 wordt het zelfs 1.800 (of 50% in twee jaar). - er moet een nieuwe belasting op het huisvuil worden betaald: 500 fr. per jaar en per gezin. - iedere vuilniszak kost de Ni- novieters nu 10 fr. i.p.v. 8. Aan de andere kant echter is het De uitbreiding van de administra ties van banken en verzekerings maatschappijen, de expansie van de warenhuizen en de invoering van de nieuwe technologieën deden het aantal werknemers onder be diendenstatuut fel aangroeien. Dit algemeen verschijnsel heeft op de Zottegemse bevolking wel een diepe invloed gehad. Het feit dat er in het Zottegemse geen arbeidsin tensieve nijverheid bestaat is aan dit verschijnsel zeker niet vreemd. De vakbond moet oog hebben voor deze verschuiving onder de werk nemers. Immers, de syndicalisatie- graad ligt bij de arbeiders hoger dan bij de bedienden en de kaderle den. Dit zou tot gevolg hebben dat, zo de vakbond er niet in slaagt het CVP-PVV-(CL-)bestuur dikwijls een voorbeeld van wanbestuur! Onder meer door onverantwoorde laksheid, gebrek aan dossierkennis en komplete apathie, wordt met de stadsfinanciën op een totaal onver antwoorde manier omgesprongen. Eén enkel klein voorbeeldje: het dossier «binnenhuisinrichting van het nieuw stadhuis» werd door de hogere overheid op 12 juli 1983 goedgekeurd teruggestuurd. Pas méér dan vijf maanden later" vond de betrokken schepen van Openba re Werken blijkbaar tijd om tot de aanbesteding over te gaan. Maar ook op andere wijzen wordt het geld van de Ninovieter zinloos ver spild. Als er dan toch initiatieven worden genomen door het stadsbestuur, dan zijn het er vaak van op zijn minst weinig passende aard. Zo verraste de meerderheid op de ge meenteraadszitting van 1 maart 1984 eens te meer in ongunstige zin. Schepen van Onderwijs Roger Beeckman (PVV) kwam daar na melijk met een eigenaardig voorstel op de proppen. In de stedelijke technische en beroepsleergangen (de Stedelijke Avondschool) wer- syndikaal bewustzijn bij de bedien den en de kaderleden te doen groeien, er een verzwakking van de gehele syndikale macht zou aan treden. De vraag stelt zich hoe het komt dat de bedienden en kaderleden in mindere mate aangesloten zijn bij een vakbond. Dit heeft ongetwijfeld iets te ma ken met de positie die - vooral vroeger - de bedienden in de on derneming bekleedden. Ze waren (of voelden zich...) vaak meer ge bonden aan de directie als dit bij de arbeiders het geval is. Deze toestand (zo hij al bestaan heeft) is lang verleden tijd. De bedienden en de kaderleden zijn nu van het patronaat en van de rege ring de gewilligste prooi geworden. den sinds 1 september 1983 de afdelingen Bouwkundig Tekenen (lste leerjaar) en Mechanica (2de leerjaar) niet langer ingericht. Voorgesteld werd nu door betrok kene PVV-schepen «dat deze uren zouden worden aangeworven voor het oprichten ener afdeling Infor- matica-Programmeren in de kate- gorie hoger sekundair technische leergangen». Hierbij al dadelijk dit. Het sche penkollege stelt dus de zaken voor alsof het hier zou gaan om een soort «omvormen» van afdelingen die onvoldoende belangstelling ge nieten, en het aanwenden van «vrij gekomen uren». Dit is toch min stens een totaal verkeerde indruk willen wekken! Wat lezen we immers in de om zendbrief S.O.Y (84) 1 gedateerd van 24 januari 1984, van minister Coens? «Met omvorming wordt be doeld dat een afdeling behorend tot een bepaalde groep wordt omge vormd tot een andere afdeling beho rend tot DEZELFDE groep». Lees door pag. 7 Naast de inleveringen en het verlies aan indexaanpassingen waarvan al le werknemers het slachtoffer zijn, heeft men een reeks van maatrege len doorgevoerd die specifiek de bedienden en de kaderleden tref fen. Vooral het bediendenstatuut is heden het onderwerp van hardnek kige aanvallen van het patronaat en van de PVV (ook de rechtse CVP- kringen laten zich terzake niet on betuigd). Naast de politieke aanvallen op het bediendenstatuut doet er zich ook een ontwaarding van het bedien- denkontrakt voor op het juridische vlak. Zo zien we dat sommige Ar beidsrechtbanken steeds ongunsti ger vonnissen vellen voor ontslagen bedienden. En de snelle aangroei van het aan tal bedienden en kaderleden én de nadelige evolutie van de situatie van de bedienden heeft voor gevolg gehad dat de laatste jaren het be- diendensyndicalisme er zeer sterk is op vooruitgegaan. Toch blijft er op dit terrein voor de vakbond nog een hele taak weggelegd, en hier komt men op het specifieke terrein van de BBTK. Dit is de sodtelistische bediendenvakbond van het ABW. Gezien het hoog percentage van bedienden en kaderleden die de Zottegemse bevolking kenmerkt, voert de BBTK te Zottegem een aktie én om zich beter bekend te maken én om de bedienden en de kaderleden te informeren over hun juridische situatie en te waarschu wen voor de toenemende dreiging vooral van PW-zijde, om hun sta tuut af te bouwen. De bedienden en kaderleden moe ten tot het inzicht komen dat ze, zowel als de arbeiders, werknemers zijn - ondergeschikten - in dienst van het patronaat. Het is slechts door de gezamenlijke inzet van alle werkende mensen dat men de aan slagen van het patronaat en de regering op het welzijn en de ver worven rechten van de werknemers zal kunnen afslaan en een ander politiek beleid zal kunnen af dwingen. Van vakbondszijde moet er een bijzondere aandacht gaan naar de groep van bedienden en kaderle den. De bedienden moeten weten voor de verdediging van hun alge mene- en beroepsbelangen te kun nen rekenen op de vakbond. De propaganda-aktie van de BBTK te Zottegem gaat feitelijk alle so cialistische militanten aan. Immers een versterking van het bedienden- syndikalisme betekent een verster king van de socialistische vakbond. Als iedereen een handje wil toeste ken... H. Van Herzeele Toen op 26 juni 1983 mijn wetsvoorstel «betreffende de taalkennis vereist in het Nederlands of het Frans taalgebied voor de uitoefening van bepaalde politieke mandaten in ondergeschikte besturen» in de Kamer werd neergelegd, zal niemand allicht vermoed hebben dat het zo lange lijdensweg zou moeten afleggen. Uitzonderlijke procedures, zoals het vragen door de voorzitter van de Kamer van voorafgaandelijk advies van de Raad van State vóór de inoverwegingsname, vertragingsmaneuvers via de meerderheidspartijen, dreigen door de Franstaligen met de «alarmbel», uitstel van de inoverwegingneming, om tenslotte te eindigen met een stemming door de Vlaamse Kamerleden die niet alleen de bespreking laat starten doch eveneens de hoogdringendheid inroept. Het advies van de Gemengde Kamer van de Raad van State valt op 3 februari 1984 (ter informatie: de datum was normaal vastgelegd op 15 november 1983). Eindelijk kan de bespreking aangevat worden in de Commissie voor Binnenlandse Zaken. De herrie die het voorstel heeft uitgelokt bij de franstaligen in dit land, drukt echter steeds zwaarder door in de regeringspar tijen. De CVP vindt nu het wetsvoorstel «overbodig en zelfs gevaarlijk». Toch stelt ze aan minister Nothomb duidelijke vragen, zo duidelijk dat het antwoord er reeds in vervat zit. De wazige antwoorden van Nothomb voldoen na een week bedenktijd en de meerderheidspartijen binnen de Commissie beslisten het wetsvoorstel terug naar de openbare zitting te brengen om de hoogdringendheid nu weg te stemmen en alles op de lange baan te schuiven. Tot daar het scenario, dat vol van verrassende wendingen en gedaantewisselingen van de CVP steekt. Nochtans bewijzen de recente gebeurtenissen dat mijn wetsvoorstel dringend en noodzakelijk is. Niettegenstaande de Bestendige Deputatie van Limburg de heer Happart als gemeenteraadslid afgezet heeft, kan hij op ongrondwettelijke wijze nog jaren burgemeester blijven. Niettegenstaande de franstalige gemeenteraadsleden van We- zembeek-Oppem geen Nederlands kennen, beslist de Bestendi ge Deputatie van Brabant dat er aan de klacht van de Vlamingen geen gevolg moet gegeven worden, bij gebrek aan bewijzen. Niettegenstaande de vernietiging van de verkiezing van frans talige OCMW-leden in Wezembeek-Oppem door de Raad van State zijn deze opnieuw ongrondwettelijk verkozen. Dit bewijst dat België geen rechtsstaat meer is, maar overgele verd wordt aan allerlei franstalige drukkingsgroepen. De wetgevende macht moet de Regering voor haar verant woordelijkheid plaatsen. De Regering heeft immers een on grondwettelijk besluit laten ondertekenen. Gebeurt dit niet, en tenzij de huidige Regering de ongrondwet telijkheid wil bewaren die door een grondwettelijk hof kan worden gesanktioneerd, dan is mijn wetsvoorstel niet alleen nuttig en waardevol maar zelfs een absolute noodzaak om de naleving van de Grondwet in deze aangelegenheid veilig te stellen. De CVP-PVV-regering heeft in deze aangelegenheid «Vlaan- dervlucht» gepleegd. Niet meer, maar ook niet minder. Marc GALLE Minister Maandagavond 19u45: Verhofstadt lanceert met veel overtuiging en leugens de nieuwe verkiezingscam pagne van de PVV. Een opgemerk te slogan waar iedereen rond de tafel of het vuur, of in de zetel het blijkbaar kan mee eens zijn: geen nieuwe belastingen, geen recht streekse of onrechtstreekse inleve ringen. Eventjes geduld: dergelijke verklaringen worden gratis wegge geven, maar amper een week voor dien ook een reeks prijzen de hoog te in - denk aan de sigaretten, de koffie enz. Men kan het niet min der stellen. Wat de h. Verhofstadt er nadien uitkrabbelt is minder duidelijk. Over het algemeen gevaarlijk arro gant en uiterst rechts. Maar nie mand schijnt er graten in te vinden. Op 30 jaar is hij inderdaad een bekwame volksmisleider, een baas je die niet zal aarzelen ergens door te drukken. Neus, ogen en oren verraden inderdaad een ongemene durf en brutaliteit. Zie eventjes de geschiedenisboeken na en U zult hem terugvinden: moderner ge kleed, geen militair uniform maar met evenveel zin voor een verre gaand machtsmisbruik. Geen belastingen, maar besparin gen. O, zeker niet op de uiterste minimum, genoeg trouwens om juist in leven te blijven, maar op al de anderen. U kent ze wel, d.w.z. diegenen die het met een wedde moeten stellen. Of dacht u mis schien anders... laat maar het den ken, de PVV denkt voor U en velen lopen erin. Eigenaardig toch in een maatschap pij waar demokratie van het onder wijs dank zij de socialisten werd doorgevoerd, waar iedereen nu veel langer naar school gaat en dus beter zou kunnen vaststellen wat de verkeerde kant uitgaat. Of is het toch waar dat diegenen van een vorige generatie, die dit alles niet zouden hebben laten gebeuren in hun eenvoud en schamel bezit en dikwijls ongeletterd het ergens be ter zagen zitten dan diegenen die vandaag «kontesteren» maar blijk baar op een totaal andere wijze? Of is het misschien waar dat men vroe ger niets kon verliezen omdat men ook niets bezat en daardoor het revolutionaire werkterrein als het enige mogelijke vooropstelde? Maar de geschiedenis herhaalt zich altijd. Wie vandaag gelooft dat hij door een eind mee te gaan met mannetjes a la Verhofstadt zal be houden wat hij verworven heeft, vergist zich schromelijk. Geloven in de theorie van «het moet» omdat het goed is voor het kapitaal, voor nieuwe investeringen en daarbij lie gen over «meer werk» betekent een aanvaarden van de weg «terug». En die terugweg kan ons ver leiden. Kapitaal in termen vandaag rekent in begrippen van steeds meer winst. Niet in termen van meer werkgele genheid. Dit is het foefje dat men er maar bij neemt. Zo wordt ieder een braaf en geduldig.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1