NOODEDITI Wie betaalt de krisis Editoriaai 11 AfI£E Roger D'Hondt Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. vrijdag 4 mei 1984 46* jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P ioka tige wolge van de brand in het Aaisters de kantoren van de SP-f'ederatie ielokaal van «Voor Allen» en waterschade op, er nten reddeloos verloren. Tevens waren onze enkele dagen onbereikbaar. Gezien deze van overmacht verschijnt «Voor Allen» k slechts op 4 pagina's. De redaktie is overtuigd dat de abonnees hiervoor begrip kunnen opbrengen. Voor het nummer van ide week hopen we opnieuw op het vertrouw- te kunnen verder werken. De aanslag op het Volkshuis van Aalst is bijna zeker het werk geweest van een ex treem-rechtse organisatie. Een pyromaan blijkt uitge sloten daar de bomexperten van oordeel zijn dat de aktie minutieus is uitgevoerd. In het gebouw zijn tenminste drie molotov-cocktails terug gevonden. Enkele minuten voor de feiten heeft de rijkswacht van Aalst zon dagochtend vroeg een telefoontje gekregen waarin een man, die zei namens het VNV (het vroeger Vlaams Nationaal Verbond) te spreken, aankondigde dat een aan- siag zou worden gepleegd op de kantoren van het ABVV in Aalst. De adjudant van dienst heeft daar echter niet op gereageerd. Het was toen 4u28. Om 4u35 werd de politie van Aalst door de 900 verwittigd dat brand was uitgebroken in het Volkshuis. De moedwillig aangestoken brand had tot een menselijke katastrofe kunnen leiden. Net voor het uit slaan van de brand was het huwe lijksfeest afgelopen van de zoon van gerant Emiel Bombeeck. Deze laatste was nog behoorlijk onder de indruk: «Toen de brand werd ont dekt waren nog 20 mensen aanwe zig. Zij hebben zich kunnen redden omdat men klaar was om op te stappen. Een uur vroeger waren er echter nog 120 mensen volop aan het feesten in de kelderverdie ping». Er is enkel materiële schade aangericht. Omstreeks vier uur besliste Emiel Bombeeck het huwelijksfeest van zijn zoon Geert te beëindigen. Disc-jockey Michel begon dan ook met zijn disco-bar in te laden. Plots zag hij aan de achterkant van het gebouw rook opstijgen. De dj ver wittigde onmiddellijk de gerant die op zijn beurt de brandweer alar meerde. De nog ongeveer twintig aanwezige gasten konden het ge bouw verlaten, wel al gehinderd door een enorme rookontwikke ling. De brandweer kwam om streeks 4u30 ter plaatse. Op dat ogenblik stond het gebouw al in lichtelaaie. Er werd meer dan twee uur geblust om de vuurhaard te bedwingen. Omstreeks 9 uur flak kerde de brand opnieuw op toen roofing op het dak in brand schoot. Net zoals bij de brand vorige week in de Jezuïetenkerk kregen de brandweerlui ook nu weer onvol doende water uit de hydranten, zodat een honderden meters lange slang moest worden uitgerold naar de Dender. Behalve met de water toevoer kreeg de brandweer ook te maken met een nauwelijsk te passe ren woonerf. Brandweerkomman- dant Bauwens zei ter plaatse dat de hydranten onvoldoende zijn om dergelijke brand te blussen en had zo ook zijn vraagtekens rond de struktuur van het woonerf, zodat daarover nog niet het laatste woord is gevallen. Het nog niet brandende gedeelte van het gebouw werd be schermd. Café Volkshuis, de bu reau's van de SP-federatie, de CSC, HET ABVV WERKT DOOR OP HOUTMARKT 1 IN AFWACHTING VAN EEN ALTERNATIEVE OPLOSSING VOOR HET HERBERGEN VAN DE DIENSTEN. VERGADER LOKALEN ZIJN VOORLOPIG NIET TE GEBRUIKEN. de ACOD, de hobbyclub en twee vergaderruimten konden worden gevrijwaard, evenals het apparte ment van de gerant, doch alles had erg te lijden onder de rook en waterschade. Omdat het in juni 1975 in gebruik genomen «Huis der Socialisten» grotendeels in beton is gekonstrueerd is de struktuur zelf blijven rechtstaan. Maar binnen in is de ravage enorm. De bureau's van de textielbond, de Algemene Centrale, Metaal en Kleding, de Werklozendienst, de Lokettenzaal en BBTK werden door de brand vernield. De muziekzaal van de socialistische Harmonie Hand aan Hand werd verwoest waardoor een groot ge deelte van het instrumentarium verloren ging. Ook het materiaal van het SKVV trommelkorps ging verloren. Aan de zijkanten van het gebouw kregen geparkeerde wa gens het hard te verduren door de uiteenspattende glasramen. Men probeerde de wagens nog weg te slepen maar dit mislukte door de geweldige rookontwikkeling. On dermeer de wagen van SKVV-lei- der Jean Ringoir werd fel toegeta keld. Aan de andere zijde van het gebouw brandden een aantal wa gens uit. De eigenaars ervan waren voor enkele dagen op vakantie in Borzee. Toen ze het nieuws via de radio vernamen kwamen ze onmid dellijk per autocar terug. Door de brand zal ook grote admi nistratieve ellende ontstaan. Een aanzienlijk pak dossiers ging im mers mee de vlammen in. In het gebouw gebeurde ook de werkloze- nuitkering. Op de BRT-radio was gisteren sprake van duizenden dop kaarten en fiches van werklozen die zouden zijn vernield, maar het grootste gedeelte daarvan was vori ge week al doorgestuurd naar de centrale komputer van het ABVV in Diegem. Ook de ledenfiches zijn gered. Men vreest dat een groot gedeelte van het gebouw kompleet opnieuw zal moeten opgetrokken worden. Brandstichters lieten fles als bewijs achter De brand moet rond vier uur, het tijdstip dat het feest werd beëin digd, zijn aangestoken aan de eind- zijde van het gebouw, voor de Be gijnhofmuur. Langs die zijde werd een venster ingeslagen. Aan de bui tenkant van het gebouw vond de politie een fles die een sterke benzi negeur verspreidde. Bij het parket wordt zwaar getild aan deze brand stichting. Men sprak van «een mis dadig opzet, aanslag en duidelijk aangestoken vuur». De daders wacht een Assisenzaak. Omdat de brand op de vooravond van 1 mei is gesticht blijft de vraag of er politie ke motieven aan de grondslag lig gen van deze daad. Extreem-rechts achter aanslag Zeer opvallend zijn maandagnacht massaal affiches* «Laat Erikson en zijn kameraden vrij» - «Onze Vlaamse politieke gevangenen vrij» in het Aaisters stadsbeeld versche nen. De affiches zijn getekend ODAL-groep en worden afgewis seld met die van TAK en van het Vlaams Blok. Bij een Brusselse krant kwam maandag een telefoon binnen waarbij de aanslag werd opgeëist door het «Vlaams Natio nalistisch Bevrijdingsleger». Net voor de aanslag kreeg een rijkswacht-adjudant een gelijkaar dig telefoontje. TAK van zijn kant is met een delegatie naar het Volks huis getrokken en heeft daar ver klaard zich te distantiëren van de aanslag. Dat extreem-rechts in Aalst de laatste tijd evenwel aan het werk is moge blijken uit een aktie op het Atheneum in de nacht van 7 op 8 april. Die dag had er in de school een opendeurdag plaats maar toen het personeel zich 's ochtends aanbood waren de muren volgespoten met hakenkruisen, «VNV», «Weg met het socialisme» en «Leve het fascisme». De slogans werden inderhaast met bruin papier overplakt zodat de duizenden be zoekers ze op 8 april niet te zien kregen. De prefekt van de school is een bekend socialist. Er werd aangifte gedaan bij de politie. Een jaar voorheen werd een gelijkaardige aktie uitgevoerd op dit gebouw en werd aangifte gedaan bij de rijks wacht. Het onderzoek naar de aanslag op het Volkshuis wordt geleid door een kollege van deskundigen. Van de plaats waar de molotov-cocktails zijn teruggevonden is de as opge schept en meegenomen. Men is overtuigd dat de brand op twee plaatsen tegelijk is aangesto ken. Deze visie zou gevoed worden door een getuigenis bij het parket. In dat geval moeten de brandstich ters in het gebouw zijn binnenge drongen. Op de ommegang rond de Begijn hofkerk zijn vuurhaarden onyjekt die mogelijk gediend hebben om de lont van de molotov-cocktails aan te steken. Ze bevinden zich op enkele meters afstand van het raam waar de brand is gesticht. De brandstichters konden zich daar verschuilen met aan de ene kant een omwalde muur en aan de ande re kant de kerk. De aanslag was uiteraard het hoofdtema van de 1 meitoespraken in Aalst. Mare Galle zei dat «wie een aanslag pleegt op het Volks huis, een aanslag pleegt op het volk» en «als het waar is dat de drijfveer komt uit een fascistisch brein, dan is ons afgrijzen nog gro ter, dan raakt deze aanslag ons diepste wezen.» «Het bevestigt ook ons vermoeden dat het fascisme latent aanwezig is en slechts wacht op het geschikte moment om toe te slaan», zei Galle nog. De Aalsterse socialisten heb ben verontwaardigd gereageerd op deze aanslag en ze kwamen dan ook massaal op straat achter een door militanten gedragen span doek: «Aanslag op het Volkshuis scherpt onze strijd». Een oud vrouwtje kwam maandag haar rode vlag aanbieden nadat ze vernomen had dat heel wat vlaggen in de brand zijn gebleven. In verband met het niet reageren van een rijkswacht-adjudant op de telefonische melding van de aan slag, zondagochtend om 4u28, zei men ons dat de man de tijd niet had om de registratieband in te duwen. Hij bleek nadien op zoek te zijn gegaan in de telefoongids naar het Volkshuis van Aalst en konstateer- de dat er meerdere volkshuizen in Aalst zijn. Op dat ogenblik stond het ABVV-gebouw al in lichte laaie. Er is een aanslag gepleegd op ons aller Volkshuis. Tot op dit ogenblik is de dader niet gevonden maar deze afgrijselijke daad werd opgeëist door een fascistische groep. Dit maakt ze, indien mogelijk, nog verschrikkelijker. Wij hadden de stille hoop gekoesterd, dat in dit land het fascisme tot zijn minimum was herleid, althans in een georganiseerde struktuur. We weten wél, dat het steeds en overal latent aanwezig blijft. Nu zou het wel eens anders kunnen zijn. En waarom hebben zij zich tegen ons gericht tegen een vakbond en een partij die zich tot doel hebben gesteld, de ongelijkheid onder de mensen zo klein mogelijk te maken? Of is het soms daarom? En omdat wij tegen een autoritair regime zijn, zonder demokratische verkiezingen en zonder demokratische kolleges en wetgevende instellingen? Of is het omdat wij de rassenhaat bekampen? Of omdat wij vredelievend zijn en geen raketten in ons land willen en willen snoeien in de begroting van landsverdediging? Is het omdat wij de tewerkstelling van de bevolking zo groot mogelijk willen maken en niet wensen dat de inleveringen gebeurden door degenen die het minst kunnen missen, ten voordele van degenen die al meer dan voldoende hebben en dan nog wat overblijft in het buitenland gaan verstoppen? Is het omdat wij de koopkracht van de werkende en werkloze bevolking groter willen maken, dat we de mindervaliden meer dan wie ook willen helpen, dat we de zieken een zo goedkoop mogelijk gezondheidsbeleid willen bieden? Is het één van die elementen of zijn ze het allemaal? Gaat het dus om het socialisme zelf? Welnu, zolang we het geluk hebben in een demokratisch land te leven, zullen wij niet aanvaarden dat de anti- demokratische, dat de fascistische wil van enkelen welvaart, welzijn en instellingen in gevaar brengen. En we weten ook dat de huidige regering een gevaarlijk spel speelt met onze demokratie en instellingen, dat de CVP en de PVV het parlement een prop in de mond hebben gestopt, dat PRL-minister Gol openlijk verklaart geen rekening te willen houden met de arresten van de Raad van State (het hoogste administratief-rechterlijk orgaan), ja, wij weten dat. Maar wij hebben tegen de CVP en de PVV een strijd ingezet die gebruik maakt van wettelijke middelen. En we wijzen alle andere af. Ze hebben ons huis afgebrand. Maar er zal een nieuw komen, dat is zeker. En niemand onder ons denkt eraan, aktie en strijd zwakker te maken, integendeel, onze inspanningen zullen nog groter worden en zullen zich nu weer richten op het vunzig terrein van het eigenlands fascisme, tot de laatste vuile walm ervan verdwijnt. Marc Galle Minister mmm - Wij leven in een periode van krisis die fundamenteel, struktureel en internationaal is. Daar moet ieder van ons zich duidelijk van bewust zijn. Geen enkel land, hoe groot en machtig het ook is, wordt gespaard. In de geïndustrialiseerde westerse landen zijn de uiterlijke kenmerken van de krisis een algemene daling van de ekonomische aktiviteit, een stijgend aantal falingen en sluitin gen van bedrijven en een ondraag lijk wordende werkloosheid. In de kommunistische landen neemt de krisis de vorm van een sterk vertraagde groei, toenemende schuldenlast, onrust en dreiging van scherpere repressie. Maar het is vooral in de Derde Wereld - en op de dag van de Arbeid mag onze internationale so lidariteit nogmaals onderstreept worden - dat de gevolgen van de krisis het zwaarst doorwegen. Al vóór de krisis konden de ontwikke lingslanden ternauwernood overle ven; de armste landen die diep in de schulden zaten, worden nu met uithongering en totale ineenstor ting bedreigd. De konservatieve krachten gebrui ken het internationaal karakter van de krisis als argument tegen hen die een andere ekonomische en sociale koers voorstaan. Omdat de krisis zo globaal is, wordt zij ook als onvermijdelijk voorgesteld. Men ontkent bij voorbaat elke mogelijk heid om vat te krijgen op de aan gang zijnde evolutie. Ook in ons land huldigt de huidige regering deze opvatting. Haar filo sofie is simpel: laat de werknemers inleveren om de kosten van het bedrijfsleven te verlagen; beperk lineair de uitgaven van de sociale zekerheid om het budget te ontlas ten, verlaag de belastingen op win sten, dividenden, beleggingen en eigendom... en automatisch zal «het kapitalistisch klimaat» verbe teren en zal de «kreativiteit» van wie rijker geworden is wel zorgen voor nieuwe investeringen. Binnen dit liberaal beleid krijgt de werkgelegenheid slechts de beteke nis van een afgeleide doelstelling, die maar op lange termijn kan ver wezenlijkt worden. Eerst moeten de eigenaars van bedrijven het be ter stellen. De rijken moeten rij ker, de armen armer worden.dit is geen slogan, maar een bittere reali teit. Lees door pag. 2 Meer 1 mei-nieuws op de volgende pagina's AANSLAG OP HET VOLKSHUIS, IS AANSLAG OP HET VOLK Foto: Filip Bogaert DE AANSLAG

Voor Allen | 1984 | | pagina 1