Heeft regering Martens- De Clercq nog enig eergevoel? Jongerenmars voor werk Van het gevit van de CVP... verlos ons Heer... Alle hens aan dek tegen het asociale reorganisatieplan van de NMBS Herman De Loor in de Kamer Binnen in TV-Konfrontatie met Willy Vernimmen r Naar aanleiding van de be spreking in plenaire vergade ring van de begroting ver keerswezen 1984 hield bur gemeester-volksvertegen woordiger Herman De Loor een goed gedokumenteerde tussenkomst. Ten behoeve van onze lezers geven we hierna een samen vatting van deze tussen komst. Inleiding Massaal protest tegen het reorganisatieplan verwarrend, onsamenhangend en a-sociaal Ook Zuid-Oost- Vlaanderen in het verweer Reorganisatie lijdensweg pendelaars De raadszitting begon veel belovend met de goedkeu ring van een aantal aanvul lende politiereglementen ter gelegenheid van sportieve en socio-kulturele manifestaties in de gemeente. De volmachtenperiode van de regering Martens-De Clercq liep op 31 maart 11. ten einde. Nog geen maand later bleek reeds dat Martens V over geen meerderheid meer beschikt in de Kamer. Bij de behandeling van de begroting der dotaties aan de gemeenschappen en aan de gewesten voor het begrotingsjaar 1984, waren inderdaad niet minder dan 6 stemmingen nodig om deze goedgekeurd te krijgen. Daarbij komt nog dat het dank zij de deelname aan de stemming van drie oppositieleden is geweest (1 Vlaams Blok plus 2 VU'ers) dat het vereiste kwotum van 107 Kamerleden kon worden bereikt. Dit betekent konkreet dat de CVP-PVV- volksvertegenwoordigers zes keer na mekaar hun premier in de kou lieten staan. Geplaatst voor zo een situatie moet iemand die zichzelf respekteert, normaal gezien zijn konklusies trekken en ontslag geven. Politiek fatsoen behoort echter niet tot de woordenschat van deze ellendige regering en daarom mogen wij het dan ook niet in de praktijk van de ambitieuze CVP-PW-bewindvoerders verwachten. Dat zij trouwens niet aan hun proefstuk toe zijnwordt bewezen door het feit dat zij het aandurfden: - gedurende 27 maanden via volmachten het parlement buiten spel te zetten en uit te schakelen. - de sociale verworvenheden van de arbeidende klasse af te breken - de gevolgen van de krisis op de kleine man af te wentelen. Het is dus voor hen maar klein bier ook nog verder te regeren zonder over een meerderheid in het parlement te beschikken. Mochten de socialisten zo iets doen of aandurven, dan zou Vlaanderen en België te klein zijn voor de aanslag en de schande die wij aldus ons demokratisch stelsel zouden aandoen. Nu rept men evenwel in het geheel niet over deze praktijken, tenzij in de linkse pers wiens stem jammer genoeg zwakker klinkt dan die van rechts en van het kapitaal. Aan de CVP en PVV is dus alles toegelaten, zelfs te regeren zonder meerderheid. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Twee omgekiepte brandende poli tiewagens, een enorme rookont wikkeling en rellen tussen betogers en ordediensten: meer zal van de Tweede Jongerenmars voor Werk in de meeste huiskamers wellicht niet overgebleven zijn. De Jonge renmars verdient nochtans beter. Niet alleen werd aan de voorberei ding ervan meegewerkt door hon derden jongeren, bovendien waren er de zeer duidelijke eisen van de jongeren - de witte produkten van vandaag - die in feite in één eis kunnen samengevat worden: de eis voor een zinvol en menswaardig bestaan. Het is waar dat deze Tweede Jongerenmars bitsiger was dan de voorgaande (hoe zou het ook anders kunnen na twee jaar inleveren op de kap van de arbei ders en de sociaal uitkeringsgerech tigden?), maar daarbij moet dan toch gezegd worden dat de inciden ten en de rellen aan het einde van de betoging het werk waren van een beperkt aantal «autonomen» en provokateurs. De diskussie is hiermee natuurlijk niet af. De Jongerenmars is tenslot te slechts een momentopname van de strijd die de arbeiders, werklo zen en sociaal uitkeringsgerechtig den dagelijks moeten voeren om hun rechten te verdedigen: de Jon gerenmars duurt langer dan één dag. (WVDS) Vrijdag 18 mei 1984 46* jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: .Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Ons kamerlid wees vooral op de fatale weerslag van het reorganisa tieplan van de NMBS, in zijn eigen streek, met name in Zottegem dat als kruispunt van de verbindingen Geraardsbergen-Gent enerzijds en Kortrijk-Brussel anderzijds, de draaispil bij uitstek van het spoor wegnet in Zuidoost-Vlaanderen mag genoemd worden. Hij kon zich daarbij rechtstreeks wenden tot een minister aan wie hij Zottegem en omgeving zeker niet hoeft voor te stellen: als Brakelaar is hij bij wijze van spreken de buurman van Zottegem en met het station van Zottegem is hij ook goed vertrouwd, vermits hij op 14 mei 1983 het nieuwe gebouwen- komplex officieel heeft ingewijd. Het hoeft geen verder betoog meer dat het reorganisatieplan van de reizigersdienst van de NMBS, na op 3 mei 1983 door een meerder heid van de Raad van Beheer van de NMBS te zijn goedgekeurd, reeds heel wat stof heeft doen op waaien en al overal ten lande veel kwaad bloed heeft gezet. De vakbondsinstanties steunen bij hun protest vooral op het feit dat zowel wat investeringen, uurrege lingen, tarieven als wat de werkge legenheid aangaat, de begeleidende maatregelen van dit plan onvol doende, verwarrend en onsamen hangend zijn. Uiteindelijk zal hieruit een reizi gersdienst voortvloeien, die niet langer overeenstemt met de belan gen van de reizigers. Bovendien zal de werkgelegenheid ernstig worden aangetast. Men raamt het verlies op ca. 1.250 ar beidsplaatsen na de ca. 6.000 banen die reeds verloren gingen van 1.1.1982 tot einde 1983. Wat in het reorganisatieplan vervat ligt, beantwoordt hoegenaamd niet aan wat wij, Vlaamse SP'ers, ver wachten van het openbaar vervoer. Volgens ons dient het vervoerbe leid geïntegreerd te zijn in het alge meen sociaal beleid en moet ook absolute prioriteit worden gegeven aan de bevordering van dit open baar vervoer. Ons inziens komt het reorganisatie plan neer op de verloochening van de idee van de openbare dienstver lening. Niet alleen immers zullen erdoor vele stations worden afge schaft, maar bovendien dreigen er met ingang van 1 juni 1984, datum van de van krachtwording van het sinistere plan, ca. 1.250 arbeids plaatsen bij het uitvoerend perso neel in het gedrang komen. Ze zullen nog gevolgd worden door een resem andere afdankingen, men vreest zelfs dat tot in 1987 nog ca. 4.000 betrekkingen zullen te loorgaan. De aangekondigde herstrukture- ring van het spoorwegverkeer gaat dus op het stuk van de werkgele genheid een zware tol eisen. Zij zal hoe dan ook bijzonder nefaste ge volgen hebben wegens de vermin dering van de dienstverlening, de inkrimping van de investering en de privatizering van tal van aktivi- teiten. Zich hiervan terdege bewust, heb ben zowel de treingebruikers, voor al de pendelaars, als het spoorweg personeel zelf uit heel het land, doch uit mijn streek in het bijzon der, hun groot ongenoegen laten blijken via diverse uitlaatkleppen. Vooral in streken met een hoog werkloosheidscijfer, waarin de lo kale tewerkstellingsmogelijkheden bijzonder gering zijn en zelfs leiden tot een stapsgewijze ontvolking, komen de gevolgen hard en onge nadig aan bij de zeer vele pende laars die niet alleen veel tijd gaan verliezen, maar daarenboven voor taan aangewezen zullen zijn op ei gen vervoer. Het is niet van vandaag dat de kwaliteit van de aan de treinreizi gers uit mijn streek geboden dienst verlening te wensen overlaat. Se dert jaren maken wij namelijk ons beklag over het slecht georgani- zeerd publiek vervoer. Vele arbeiders en bedienden bren gen vaak drie uur en meer per dag door op overbevolkte treinen en verspillen enorm veel tijd door de traagheid van het treinverkeer en de niet-toereikende aansluitingen. Stelselmatig worden dan nog oude en onkomfortabele rijtuigen op de ze lijnen, blijkbaar minderwaardig in de ogen van bepaalde lieden, ingeleid. Tegen dergelijke toestanden heb ik trouwens reeds op andere plaatsen hevig geprotesteerd. Ze zijn name lijk wraakroepend en dienen onver wijld een oplossing te krijgen. Tot overmaat van ramp stel ik nu echter vast dat wij precies de ande re kant opgaan: het reorganisatie plan is dan ook de druppel die de emmer doet overlopen, want i.p.v. de noden van een gebied als Zuid- Oost-Vlaanderen te lenigen, maakt ze deze nog veel groter. De heer minister herinnert zich ongetwijfeld dat hij op 14 mei 1983 toen hij het nieuw stationsgebouw te Zottegem kwam inhuldigen, niet onverdeeld op staande ovatie werd onthaald. Aan het Zottegemse stationsge bouw hadde meer bepaald naast de genodigden een 100-tal treinpende- laars post gevat, dit om hun onge noegen te uiten over de nakende afschaffing van hun stopplaats. De heer minister werd toen zelfs gekonfronteerd met zijn onmiddel lijke streekgenoten uit Sint-Maria- Oudenhove die opkwamen voor het behoud van de treinhalte op de wijk Pijperzele. Lees door pag. 5 De rekeningen van de kerkfabrie ken van de onderscheiden paro chies werden eveneens goedge keurd. Hiermee is een totaal ge moeid van om en bij het anderhalf miljoen, te betalen ook door niet- katolieken. Voorwaar een ongeluk kige toestand waaraan echter op gemeentelijk vlak weinig te veran deren valt. Daarna was er van de welwillende houding van de oppositie echter weinig meer te bespeuren. Bij het advies over de afschaffing van de voetweg langs de beek tussen de Vondelstraat en de Borsbekestraat, verzette de CVP zich tegen een afschaffing (het wandeltrajekt Her- zele-Burst komt hierdoor in het gedrang). De meerderheid wenste hierop niet in te gaan gezien er alleszins een strook van 3 meter moest vrijblijven langs de beek om onderhoudswerken mogelijk te maken. Ook met het voorstel om de voet- weg tussen de Provinciebaan en de Kloskensstraat (Hillegem) te ver leggen van dwars door een perceel bouwgrond naar de rand ervan, greep de CVP alle argumenten aan om er tegen te zijn (de privacy van de buren, niet toevallig twee ultra- katolieke gezusters, komt in het gedrang, knotwilgen moeten be waard blijven langs het trajekt...). Uiteindelijk pakte de CVP uit met een alternatief, namelijk de weg toch te verleggen maar dan tussen de twee percelen van de toekomsti ge verkaveling. Schepen Van Hen- de merkte hierbeij op dat de be zorgdheid voor de knotwilgen van de CVP wel erg plots verzwonden was. De verkoopprijs voor de grond, vrijgekomen door de verlegging van de bedding van de Ressegem- straat (Borsbeke) werd bepaald op 1.000 fr. per vierkante meter, wat de gemeentekas zo'n 1.396.000 frank zou moeten opbrengen. De heraanleg van de voetpaden in de Borsbekestraat (tussen het sta tion en de kerk) en van de Stations straat in Herzele (tussen het station en de Vierwegen) kon de goedkeu ring van de CVP niet wegdragen wegens de volgens hen veel te hoge raming van de kosten (2.590.000 frank). Raadslid De Pooter vond het hier bij nodig zijn kennis van de Neder landse taal te demonstreren door te stellen dat de term «heraanleg» niet klopte, het moest «herstelling» zijn. Een typerende uitspraak voor het niveau van de oppositie-tussen komsten tijdens deze raadszitting. De princiepsbeslissing werd on danks de onthouding van de CVP toch genomen. Meerwerken aan de pastorij van Steenhuize voor een bedrag van 130.000 fr. werden eveneens goedgekeurd. Dirk Van Melkebeke Lees door pag. 8 Paul Van der Niepen verdedigt belangen post- en telefoonpersoneel in de Senaat, pag. 5 Stedelijke Akademie Aalst telt meer dan 2.000 leerlingen, pag. 2 Terug na lang weggeweest teï zijn: De sociaal- ekonomische toestand in het f arrondissement Aalst rond 1886, pag. 4 Gemeenteraad Geraardsbergen, pag. 6 Haaltert, dorp der mirakelen, pag. 3 Op 22 mei om 20.15 uur op BRT 2 zal Willy Vernimmen in Konfrontatie te gast zijn met medewerking van o.a. Nelly Maes, Rudy Van Quackebeke en Karei Dillen. I

Voor Allen | 1984 | | pagina 1