Onderwijsbeleid Coens op de korrel genomen Angst en arrogantie De lijdensweg van de Provinciebaan Aalst-Oudenaarde Bespreking begroting onderwijs in senaat Beloofde verhuis doplokaal nog niet uitgevoerd Binnen in Ninove Degelijke riolering op Langemuren wordt toch vervangen Jacques Timmermans Aalst Het onderwijsbeleid van CVP-Minister Coens werd door senator Paul Van der Niepen sterk op de korrel genomen tijdens het begro tingsdebat! Zijn onlangs getroffen sane ringsmaatregelen werden zwaar bekritiseert. Dit kunt u duidelijk vaststellen uit on derhavige tussenkomst. Daar deze tekst lang maar wel waardevol is zullen we deze in enkele afleveringen publiceren. Hebben Europese verkiezingen belang voor de vrouwen?, pag. 5 Oproep voor Europees bejaardenbeleid in socialistisch perspektief, pag. 5 De muziekraad te Herzele, pag. 7 Rol van adviesraden als middel tot inspraak te Aalst, pag. 2 Ontvolking te Geraardsbergen, pag. 6 Over de verbreding van de Provinciebaan en de ermede gepaard gaande onteigenin gen te ex-Velzeke is reeds heel wat te doen geweest. Discussie Bestendige Deputatie/ gemeenteraad Gemeenteraad keurde verder unaniem goed Daar donderdag 31 mei ons 1 dag vroeger Gelieve alle tek- binnen te brengen 28 mei voor 15 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Vrijdag 25 mei 1984 46' jaargang nr. 21 Weekblad van de S.P Yxw.-. Sedert uw begroting 1984 in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers werd behandeld en goedge keurd, is uw onderwijsbeleid kwasi ononderbroken in opspraak geko men bij de onderwijsmensen, de leerlingen en hun ouders... Kortom bij de ganse publieke opinie en dit alsgevolg van de draconische maat regelen, die door de regering werd getroffen, speciaal voor het onder wijs, in haar sanerings- en bespa ringsplan van 15 maart jongstleden. In de voorbije weken hebt U inmid dels ter uitvoering van dit zoge naamd spaarplan een serie van vol- machtsbesluiten getroffen die nog dit jaar een begin van uitwerking zullen krijgen, wat natuurlijk bij zonder zwaar zal aankomen in de onderwijssector. Onderwijssector die eigenlijk een bijzondere plaats in het globaal van het landsbeleid zou dienen in te nemen waarin normaliter grote aandacht zou moeten worden besteed aan de toe komst van de jongeren om uit de crisis te geraken. Doch zonder rekening te houden met deze hogere doelstelling, hebt U alsof de volmachtentrein nog niet voldoende was, een ganse serie van inleveringsmaatregelen in verband met het onderwijs verwerkt in de herstelwet I, die thans in de Kamer commissie haar beslag krijgt, en waar ik vooralsnog niet dieper wens op in te gaan. Vandaar dat uw onderwijsbeleid zelden een zo grote belangstelling heeft genoten dan vandaag de dag vanwege de bevolking, vanwege de pers en vanwege de media. Zo te zien zullen al de geplande maatregelen ontegensprekelijk voor dit jaar bepaalde financiële implicaties met zich meebrengen, zodat wij ons terecht afvragen in hoeverre deze begrotingscijfers nog met de werkelijkheid overeen stemmen. Heeft de bespreking van deze be groting, zoals zij vorig jaar werd opgesteld, nog wel zin. Wat wij nu doen, is dit geen aanfluiting van de parlementaire controle, wetende dat de oorspronkelijk aangekondig de maatregelen in de Kamer, alvo rens ze in de Senaat terecht zijr gekomen, reeds onderweg tal var fundamentele wijzigingen onder gingen of onderdelen ervan opge schorst werden. Cijfermatig is er aan deze begroting in het licht van de afgekondigde maatregelen geen bijsturing geweest. Gezien dergelijke gang van zaken, zullen wij in plaats van uw begro ting nog verder door te lichten, dat is trouwens uitvoerig gebeurd in de Kamer, het eerder hebben over uw onderwijsbeleid, zoals dit weerspie geld wordt in sommige onderdelen van uw recente volmachtsbesluiten. Volmachtsbesluiten, die U zoals U vorig jaar bij de bespreking van uw begroting herhaaldelijk met veel bravour wist te verklaren, niet meer zoudt nodig gehad hebben om uw onderwijsbeleid te voeren. Uw sussende verklaringen ten spijt, stellen wij helaas vast dat vandaag de onderwijssector een groot ge deelte, nagenoeg één vierde van de volmachtsbesluiten, voor haar re kening heeft genomen. Dit gezegd zijnde zal ik het voor eerst hebben over uw fameus ko ninklijk besluit nummer 297 betref fende de opdrachten, de wedden, de weddetoelagen en de verloven voor verminderde prestaties in het onderwijs en de psycho-medische sociale sector. Lees door pag. 8 Eddie Monsieur betreurde tijdens de laatste gemeenteraad, dat er nog steeds geen werk gemaakt is van de beloofde verhuis van het doplo kaal. Dit werd beloofd na zijn interpella tie in de gemeenteraad van 25 okto- ber 1983. Hij pleitte voor het be houd van de stempelkontrole in de Hovenierstraat. Meer bepaald in de lokalen die nu door de beroepsop leiding betrokken worden, mits er hiervoor andere" ruimten op het stadseigendom van de Hoge Vesten voorzien worden. Tot op dit ogen blik is er nog geen enkele verande ring. Schepen De Maght ant woordde dat er wel werk gemaakt is van de verhuis, maar dat men op moeilijkheden stuit. In de gebou wen van de stad zitten ook een aantal diensten gehuisvest die niet afhankelijk zijn van de stad (auto wrakken, daar geplaatst door par ket, politie..., labo hopkontrole, ijktoestel), naar de betrokken dien sten is een brief geschreven om de verplaatsing van deze diensten mo gelijk te maken, zodanig dat de RVA over deze ruimten zou kun nen beschikken. Men hoopt op een goede wind om zo vlug mogelijk de opruimingen te kunnen voortzet ten. Wij stellen ons enkel de vraag of er voldoende pressie achter deze zaak gezet wordt, want wij kunnen ons samen met Eddie Monsieur niet van de indruk ontdoen dat men meer aandacht heeft voor presti gieuze tentoonstellingen dan voor de eerbied voor de medeburgers die vandaag tot de werkloosheid gedoemd zijn. (D.B.L.) Met de Socialisten voor werk, vrede en vrijheid in Europa Mit den Sozialdemokraten für ein Europa der Arbeitnehmer, des Friedens, und der Freiheit With the Socialists for jobs, peace and freedom in Europe Con i Socialisti per I occupazione, la pace e la liberta in Europa Union des Partis Socialistes de la Communauté Européenne Avec les Socialistes pour l'emploi, la paix et la liberie en Europe Bund der Sozialdemokratischen Parteien der Europaischen Gememschaft Med Socialdemokraterne for beskaeftigelse, fred og frihed i Europa Confederation of the Socialist Parties of the European Community Voor veertien dagen hield de PW te Leuven een /concentratie, de zogenaamde «Dag van de Vrijheid», als inzet van haar campagne voor de Europese verkiezingen. Wie achteraf op TV (in het BRT-nieuws) getuige was van de nijdige en uiterst arrogante aanval van PW-«jeunepremier» Verhofstadt op zowat alle politieke formaties in Vlaanderen (met een extra lading voor de SP uiteraard) kan onmogelijk anders dan openlijk zeggen: de PW heeft angst. Angst voor een nederlaag die moet verhuld worden door een agressieve en arrogante stellingname naar buitenuit. Dat de CVP, n.a.v. hetRegenboog}eest» in het Antwerpse Sportpaleis, dat ook het startsein was voor de Eurocampagne van die partij, dezelfde scherp aanvallende, bittere en arrogante toer opging, baart hier dus weinig verwondering, althans niet tegenover de SP en in mindere mate tegenover de VU. We zijn de kritiek al stilaan gewoon geraakt. Maar hoogst eigenaardig was wel dat de CVP ook hoognodig haar partner (beter gezegd haar dominante), de liberale partij, een flinke veeg uit de pan diende te geven. Jaloezie van voorzitter Swaelen op zijn kollega, of diezelfde angst voor een - haast onvermijdelijk? - elektoraal débacle, dat zich uit in een wild om zich heen trappen naar alle konkurrenten, dus ook de PW, die dankzij de mossel-noch-vis-houding van de verschillende standen in de CVP (rakettenkwestie, spaar programma) allicht ook enkele stemmen kan afsnoepen. Plet belooft zowel voor het komende regeringsbeleid als voor de Europese verkiezingen. En wat deze laatste betreffen, zijn de wanhopige pogingen van de CVP-top om ze volledig buiten de nationale kontext te houden, frappant. Misleidend zelfs, net alsof het binnenlandse politieke leven niets met Europa te maken heeft, aangezien premier Martens, Swaelen en anderen het trouwens publiekelijk steeds over nationale politieke problemen hebben, brave Bertie Croux en de Europese gedachte ten spijt. Het is vast en zeker een dubieuze oplossing zich op dergelijke manier bij voorbaat in te dekken voor een nederlaag, die er hoe dan ook komt niettegenstaande het opvissen van potentiële stemmenwinners als de vroegere «Mister Europe» Leo Tindemans (waarom eigenlijk?), zelfs een arrondissementele figuur als burgemeester Uyttersprot van Aalst (een zet tegenover onze Willy Vernimmen?) en met inschakeling van niet minder dan ene Jean-Marie Pfaff, niet op de lijst maar dan toch als attraktie op het «Europees» feest van zondag. De schrik zit er inderdaad bij de CVP en PW dik in, en met reden. Het komt er nu voor de SP op aan zich niet door hun agressieve en arrogante aanpak met inbegrip van een dito en met grof geld gevoerde publiciteitscampagne te laten overtroeven, en via de geëigende kanalen en de inzet wan deze militanten, terug te slaan. Chris Vancoppenolle Federaal sekretaris De eerste fase van de verbreidings- werken aan de Provinciale Steen weg Aalst-Oudenaarde werden eind 1980 beëindigd. Het ver nieuwd gedeelte tussen 't Hoofd te Zwalm-Hundelgem en café Van Lierde op de Molenhoek te Zotte- gem-Velzeke werd toen in gebruik genomen. De tweede fase van aan de Molen hoek tot aan het kruispunt 't Vos- ken te Zottegem-Oombergen heeft al veel voeten in de aarde gehad. De Zottegemse gemeenteraad keurde op 31 januari 1983 het ont werp van rooiplan voorgesteld door het Provinciebestuur niet goed. Hierbij steunde de raad zich vooral op de negen bezwaarschriften die door de aanpalende eigenaars wer den ingediend en vooral de ver keersveiligheid op het oog hadden. De meerderheid (SP en VOP) stemde tegen het ontwerp van rooi plan, terwijl de 10 CVP oppostiele- den zich onthielden. Bij brief van 6 mei 1983 trachtte de heer Gouverneur uitvoerig de argu mentatie van de 9 klachtindieners te ontkrachten en verzocht hij de gemeenteraad het ontwerp-rooi- plan opnieuw te behandelen. Dit gebeurde tijdens de gemeente raadszitting van 13 juni 1983 en toen besliste de raad met alge meenheid van stemmen (deze maal stemde de CVP oppositie wel mee) zijn beslissing van 31 januari 1983 te handhaven en het ontwerp-rooi- plan opnieuw niet goed te keuren. Sindsdien was alles stil geworden rond de tweede fase van deze weg, tot op 20 maart 1984 de Gouver neur met een nieuwe uitvoerige argumentatie probeert het stand punt van de Zottegemse gemeente raad te ontkrachten. Deze komt hierop neer: - Voor dit wegvak bestaat er reeds een rooiplan. dat werd goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 14.2.1962. - Volgens dit goedgekeurd rooi plan zou de toekomstige breedte van de weg 26 m bedragen. Deze wegbreedte werd indertijd voorop gesteld met het oog op de verwe- De PW'ers hebben steeds de mond vol over besparingen en be snoeiingen allerhande, behoudens wanneer het hun eigen kieskliën- teel (de kapitaalkrachtigen) betreft of eigen ideetjes of initiatieven! Voor dit laatste geval was de ge meenteraadszitting van donderdag 17 mei 11. een goed voorbeeld. Als eerste punt op de agenda stond immers het principe van verbete- ringswerken aan de Langemuren, omdat volgens schepen Durant daardoor gans de sektor langs de Denderhoutembaan zou afgewerkt zijn, en dit laatste gedeelte slecht stuk straat aldus uit de wereld is geholpen. Het wegdek laat daar inderdaad veel te wensen over, maar proeven hebben uitgewezen dat de riolering nog steeds in goede staat van dienst verkeert. Daarom het SP-voorstel om enkel plaatselijk het wegdek te herstel len, maar geen totaal verbete- ringswerk - met inbegrip van riole ringswerken - uit te voeren dat ruim drie miljoen frank zal kosten. Daar dit SP-voorstel niet werd aan vaard door de betrokken schepen en de meerderheid, stemde de SP tegen het voorgesteld totaal verbe- teringswerk, omdat niet onnodig degelijke en voldoende rioleringen moeten worden vervangen in een tijd van besparingen (maar dan voor «de kleine man») allerhande. - de wijzigingswerken en onvoor ziene werken aan de Dorpsstraat en Schüitstraat te Pollare, even als het aanbrengen van verhar dingen aan de buurtwegen, res- pektievelijk komende van de Echel en Steenberg tot de Dorpsstraat, dit alles voor een meeruitgave van 54.281 fr. nadat uiteraard ook minwerken wer den verrekend. - de eindafrekening van de ver- beteringswerken aan de Krepel- straat te Denderwindeke, zodat uiteindelijk een «oud zeer te Winnik» definitief tot het verle den behoort (reden tot vroegere steriele dorpspolitiek: onteige ning gebouw oud-burgemeester De Wit); - de eindafrekening van de aan leg der toegangswegen en par kings rond de sporthal met noch tans een aantal kritische opmer kingen van ondergetekende, die schepen Durant verder zal me dedelen en waarop wij later te rugkomen. - de overdracht van de dossiers inzake afvalwaterzuivering aan de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij, die de stad Nino- ve al eerder had aangevat (dos sier waarop wij eveneens terug komen). - de aankoop van een vrachtwa- gen-chassis met containerafze- tinstallatie (princiepsbeslissing) - de aanpassing van de openba re verlichting op de Hallebaan in uitvoering van een voorstel van SP-gemeenteraadslid Louis De Quick. Volgende keer meer nieuws over deze gemeenteraadszitting. zenlijking van volgend wegprofiel: weggracht en berm 3 voetpad 2 greppel en boorsteen 0,5 fietspad 1,5 parkeerstrook 2,5 rijstrook 3,5 rijstrook 3,5 parkeerstrook 2,5 fietspad 1,5 greppel en boordsteen 0,5 voetpad 2 weggracht en berm 3 Totale wegbreedte 26 m - Voor de verwezenlijking van dit profiel zouden er, aan beide kanten van de weg, gronden en gebouwen onteigend moeten worden. Het hierboven beschreven wegpro fiel is echter verouderd. Bij het uitvoeren van verbeteringswerken aan provinciale wegen worden thans geen wegggrachten meer aan gelegd en worden bestaande weg- grachten afgeschaft. In plaats van deze weggrachten worden riolerin gen aangelegd. Deze nieuwe werk wijze heeft een aantal voor de hand liggende voordelen: - op het vlak van de openbare gezondheid en hygiëne; - op het vlak van onteigeningen; - de aangelegde riolering kan ook dienstig zijn voor het afvoeren van de afvalwaters van de aangelanden (in dit geval komt de provincie trouwens voor 50% tussen in de kosten voor de aanleg van de afval waterriolering). Lees door pag. 3

Voor Allen | 1984 | | pagina 1