4< Bestaansminimum ook terugbetalen v-.-* VERHI Minister Eyskens: «Spaarplan gaat niet ver genoeg!» De moeilijkheden rond Happart en de Europese Socialistische fraktfe Stop Mobutu... help Zaïrezen 6ST0ELEII OCMW-Aalst Voor Allen met vakantie Nieuwe belastingsbeloften Binnen in Bezoek Mobutu aan België Eddy Dierickx Wat wil Eyskens Het gezinskwotiënt Arbeidsdividend Rijkdom Mobutu: 220 miljard BF Gewone Zaïrees krepeert Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 Si Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Veraimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 13 juli 1984 46* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P In een vorige bijdrage toon de ik aan hoe ingevolge het inleveringsbeleid van de re gering Martens-De Clercq steeds meer mensen beroep moeten doen op het OCMW om de eindjes aan mekaar te knopen. Het aantal vragen om het bekomen van een bestaansminimum is op drie jaar ongeveer verviervou digd, uiteraard betekende dit ook een meeruitgave voor het OCMW. Nu is juist één van de belangrijkste taken van het OCMW het toeken nen van een bestaansminimum. In dien het jaarlijks inkomen lager ligt dan het bestaansminimum, zal het OCMW het verschil bijleggen (50% van dat bedrag valt ten laste van de Staat). Deze toekenning wordt voorafgegaan door een gron dig onderzoek naar de bestaans middelen van de aanvrager, zijn echtgenoot, de samenwonenden. Men zal ook nagaan of de betrok kene geen rechten kan doen gelden op andere sociale uitkeringen (werkloosheid, invaliditeitsvergoe- ding...). Tenslotte moet de aanvra ger bereid zijn om te werken (ver plichte inschrijving als werkzoeken de bij de RVA). Het OCMW verliest aldus financië le hulp aan behoeftigen om hen aldus aan het bestaansminimum te helpen. Deze kosten konden vroe ger teruggevorderd worden ingeval van een materiële vergissing, of indien betrokkene verzuimd had bestaansmiddelen aan te geven waarvan hij nochtans het bestaan kende. Deze mogelijkheid wordt door het volmachtsbesluit nr. 244 van minister van Sociale Zaken J.L. Dehaene (CVP) een verplich ting. De praktijk terzake leert ons dat reeds vele «kleine» mensen op vrij willige basis aan hun recht op be staansminimum verzaken omdat ze het moreel en psychologisch ver keerd vinden dat hun kinderen of andere familieleden bv. ouders voor hen moeten opdraaien. Een oud vrouwtje verklaarde hierbij dat ze nog liever krepeerde dan dat men haar kinderen zou lastig vallen om financieel te doen bijpassen. Het OCMW kan ook hier slechts afzien van de eis tot terugbetaling om reden van billijkheid, wat de deur kan openzetten voor favoritis- me en men een beslissing gaat ne men 'selon la tête du cliënt' of zijn mutualiteit. Met dit volmachtsbesluit wordt de maatschappelijke dienstverlening waarvan sprake in artikel 1 van de OCMW-wet: «Elke persoon heeft recht op maatschappelijke dienst verlening» volledig op de helling gezet. De steeds groter wordende groep slachtoffers van de krisis dreigt dus andermaal het regeringsgelag te betalen. SP-fraktieleider OCMW Aalst Op 20 juli en 27 juli zal de Voor Allen niet verschijnen wegens de jaarlijkse vakantie. We zijn terug op 3 augustus. De redaktie wenst U een prettige vakantie! Vorige week donderdag had ekonomie-minister Mark Eyskens het in neo-liberale stijl over de «verlaging van de fiskale druk». Mark Eys kens wil verder gaan dan het spaarplan Martens (3x2% index). Dit «verder gaan» werd hem zelfs in de kriste- lijk-rechtse Gazet van Ant werpen kwalijk genomen. De Gazet van Antwerpen Gemeenteraad in vakantiestemming te Zottegem,pag. 2 SP-fraktie haalt scherp uit naar CVP-CL te Ninove,pag. 3 Socio-cultureel centrum SVV te Sint- Lievens-Houtem... een nieuwe start, pag. 4 Twee schorsingen voor 200 frank in de gemeenteraad te Herzele, pag. 3 vond het niet fair om in deze tijden van noodzakelijke in levering te spreken over ver mindering van de belas tingsdruk. Alles bijeen is dit een merkwaardige toestand en is het de moeite waard om de voorstellen van Eyskens eens door te lichten; temeer daar financie-minister De Clercq in een nijdige reaktie niet wou onderdoen qua fis- kale demagogie. De minister van Ekonomische Za ken is van oordeel dat het spaar plan van premier Martens, dat mikt op een netto-besparing van 230 mil jard fr. op de overheidsuitgaven (bruto 350 miljard), niet ver genoeg gaat. De sanering van de overheids financiën moet volgens hem ook in het perspektief staan van een verla ging van de nu verpletterende fiska le druk. Mooie woorden, vooral als men bedenkt dat de inlevering van 3x2% index niets meer of minder is dan een nieuwe belasting. Men herinnert zich immers het truukje van Martens, na negatief advies van de Raad van State om deze inleve ring niet rechtstreeks te innen - want dan was het overduidelijk een belasting -, maar ze wel te ontvangen via de Rijkssociale Ze kerheid. Wat stelt Eyskens dan voor om het imago van deze regering van de enorme toename van belas tingsdruk en inleveringsmanie toch wat op te vijzelen? Volgens deze ekonomie-professor moeten enkele regelingen worden ingevoerd die nü reeds de belas tingdruk verzachten. Het gaat met name om het gezinskwotiënt, de invoering van een zgn. arbeidsdivi- dend en het verlenen van een ge voelige fiskale tegemoetkoming aan wie een eerste woning ver werft. Blijkbaar wil Eyskens met zijn eer ste voorstel tegemoet komen aan de kritiek van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, die vorige week de regering Martens be schreef ali de meest gézinsonvrien- delijke regering sinds 25 jaar. Met de invoering van het ge zinskwotiënt zou het gezinsinko men uitgesmeerd worden over de leden van het gezin.' De uitge smeerde inkomens zouden elk aan een lagere belastingsvoet getaxeerd worden, en de globale gezinsbelas ting zou verminderen. Deze maatregel zou echter weer de gezinnen met een hoog inkomen bevoordelen. Zij zouden vooral ge nieten van deze techniek. Nu reeds zijn de hoge inkomens bevoordeeld door het systeem van de belas tingsaftrek voor kinderen. Eyskens stelt deze mogelijke in greep voor als een alternatief voor de «blinde indexering van de belas tingsschalen». Wat natuurlijk vals is, omdat men de indexering der belastingschalen best realiseert voor de inkomens beneden de 750.000 frank, en men bovendien de aftrek voor kinderen forfaitair zou kunnen vastleggen, ongeacht het gezinsinkomen. Deze alterna tieven zijn heel wat socialer en kunnen de techniek van het ge zinskwotiënt overbodig maken. Bo vendien zou het gezinskwotiënt enorme verschuivingen ten nadele van alleenstaanden en kleine gezin nen teweegbrengen; wat het ge zinskwotiënt helemaal onrealistisch maakt. Een tweede voorstel dat op korte termijn kan worden gerealiseerd, aldus Eyskens, bestaat erin einde jaarspremies, bonussen en de uit kering van aandelen te beschouwen als arbeidsdividend en dit dividend te belasten telgen 25 ten honderd. Deze belasting zou definitief en dus bevrijdend zijn. Eyskens wil hier vooral tegemoet komen aan de top kaders in de bedrijven. Zij zouden loonsvoordelen kunnen laten vallen en op tientallen andere wijzen al ternatieve inkomens verkiezen, die ontsnappen aan rechtmatige belas tingen. Deze maatregel zal echter vérdere deglobalisering van de belastingen bevorderen; dit komt neer op het apart belasten van de verschillende soorten inkomsten. Dit is a-sociaal en pre-Napoleonistisch. lees door pag. 4 Karei Van Miert heeft naar mijn oordeel terecht nogmaals met alle kracht gezegd dat er geen sprake kan zijn dat de Vlaamse socialisten zouden aanvaarden dat deze anti-Vlaming bij uitstek zou opgenomen worden in de socialistische fraktie! Voor ons Vlamingen een méér dan normale reaktie.voor andere socialistische partijen in Europa dikwijls een gegeven dat zij moeilijk kunnen begrijpen en waar zij meestal onverschillig de schouder ophalen. Geef trouwens toe dat het NIET zo eenvoudig is dergelijke ingewikkelde toestanden aan niet-Belgen uit te leggen. Het is trouwens opvallend hoe de leiding van de PS Happart gaat uitspelen als de nummer 1 van Wallonië en daarvoor zelfs een uitstekend en verstandig kameraad zoals Ernest Glinne opoffert. De houding van PS- voorzitter Spitaels lijkt op een ultimatum: indien Happart niet wordt opgenomen in de fraktie levert de PS geen vertegenwoordigers voor de leiding van deze fraktie; dit betekent meteen dat Ernest Glinne doodgewoon op kant kan gaan staan. Onbegrijpelijke houding.en dit voor een partij die toch heel wat méér vertegenwoordigt dan alléén maar een provokateur-Vlaminghater als Happart. Het debat binnen de Europese socialistische fraktie zal ongetwijfeld moeilijk verlopen. Voor ons Vlamingen - hoe gehecht wij ook zijn aan onze fraktie - is de situatie duidelijk: onder geen enkel beding wensen wij te zetelen met Happart aan onze zijde. Wij weten dat deze stellingname uiterst delikaat is, maar onze geloofwaardigheid is ons méér waard dan een zinloos compromis. Wij zouden toch ook wel eventjes de PS willen waarschuwen, dit spelletje kan men niet volhouden zonder dat er wel eens gevolgen kunnen zijn op het nationaal vlak. Welke Vlaamse partij zou bereid worden gevonden om met een Happart scheep te gaan? En dit op een ogenblik dat een samenwerking tot grote resultaten zou leiden. Samen zijn wij opnieuw de sterkste beweging, samen zouden wij wellicht de leiding en de motor kunnen zijn in dit land. Zou Spitaels en andere vrienden daar niet eens aan denken, vooraleer zich verder in een «Happart-avontuur» te werpen? WlLLY VERNIMMEN Europees Parlementslid N.a.v. het bezoek van presi dent Mobutu van Zaïre werd door het N.C.O.S. het on derstaande communiqué ver spreid. Ook de SP protes teert met klem tegen bet be zoek van de Zaïrese diktator aan ons land. Eind mei 1984: Mobutu koopt nog een kasteel, de «Grand Royal» in het Waals-Brabantse Bossut-Got- techain (20 miljoen BF); de koop gebeurt via een zekere Bochot van de bank Belgolaise, filiaal van de Société Générale. Enkele gekende bezittingen van Mobutu: België: - 17' eeuws kasteel van Frocourt te Eghezée nabij Namen; - kasteel met park, huis en stal lingen, 49-51 Prins van Oranje laan te Ukkel (waarde 100 mil joen BF); - domein Napoleonlaan, Ukkel - villa, 51 Maarschalk Neylaan, Ukkel - residentie, Legerlaan, Ukkel - residentie, 10 Ginstlaan, Sint- Genesius-Rode - residentie, 2 Jonetlaan, St.- Genesius-Rode - villa, 6 Vredelaan, Sint-Gene- sius-Rode - residentie, 18 G. Macaulaan, Elsene Frankrijk - luxe-appartement, 22 Avenue Foch, Parijs (30 miljoen BF); - residentie, Nice (30 miljoen BF); Zwitserland: - minstens 180 miljard BF bij verschillende banken; - villa met 32 kamers, Savigny, nabij Lausanne - 16de eeuws paleis te Valencia, Costa Blanca; - luxueuze villa, Torremolinos, Costa del Sol Argentinië: - veestapels Dakar: - Villa, Bangui, enz... Wist U: - dat het Zaïrese regime ver plicht zijn volk te stelen, mee te doen aan de korruptie aan de top... als het wil overleven? - dat de «grote aap zo langzaam mogelijk een gans volk aan het wurgen is» (missiezusters); - dat onderwijzers maandenlang staken in tientallen grote centra van Zaïre alleen maar om hun loon uitbetaald te krijgen? - dat duizenden mensen gevan gen, gefolterd of vermoord wor den omdat ze niet met de kor ruptie willen meedoen of kritiek hebben? «U zegt: rijkdom? De staat, dat ben ik!» (Mobutu) Mobutu kent het onderscheid niet tussen de eigendom van de Zaïrese staat en zijn persoonlijk fortuin. - 10% van de Zaïrese begroting (1,5 miljard BF/jaar) rijft hij binnen: «presidentiële dotatie» - Zairisatie 1973-74: Mobutu en Co worden eigenaar van het grootste agro-industrieel bedrijf van Zaïre (CELZA), en kontro- leren bouwmaatschappijen Col- leten en Safricas, diamanthandel van Tshikapa, immobiliën, transport en hotels, luxe import export, banken... - minstens 60 miljard BF ver duisterd door Mobutu via de SOZACOM, staatsmaatschappij voor de kommercialisatie van koper, kobalt, diamant (schat tingen van Belgische experten ter plaatse). «U zegt: schulden? Ik ben toch de staat nietMobutu Buitenlandse schuld van Zaïre: 5 a 6 miljard dollar, slechts 1/3 meer dan het fortuin van de Zaïrese president. Die schulden moet het Zaïrese volk maar betalen. - devaluatie van 450% (september 1983). Loon goedbetaalde arbei der: 20 Z/dag (ong. 35 BF). Kostprijs 1 maaltijd per dag voor normaal stadsgezin: 80 Z! (zon der vlees, noch vis). - Koopkracht gewone Zaïrees in 1984: niet veel meer dan 1/100 t.o.v. 1960. - TBC, malaria, gele koorts, choleraslaapziektevieren hoogtij - 1 op 2 kinderen haalt niet de 5 jaar. lees door pag. 4 i S i j: Spaqje:

Voor Allen | 1984 | | pagina 1