Liberale belastingsdemagogie tweemaal doorprikt Komkommertij dmaar toch oog voor de komende federale werking Pgt. Roger De Kinder, gouverneur van Oost- Vlaanderen, overleden Editoriaal m Stapels dossiers, een tikfoutje van 8 miljoen, schepen Rens die wat «vergeet», en nog meer leuks Wetenschappelijke studie Binnen in Vrijdag 3 augustus 1984 46* jaargang nr. 29 Weekblad van de S.P. In het juli-nummer van het Nederlandse vaktijdschrift «Ekonomisch-Statistische Berichten» vercheen een in teressant artikel van Prof. De Grauwe over 'belas tingsdruk' in België. Hoewel we ons niet noodzakelijk ak koord verklaren met de ver schillende commentaren en veronderstellingen die Prof. De Grauwe leverde bij het onderzoek dat hij uitvoerde, is het nuttig om deze studie eens van nabij te bekijken. Zelfs ten behoeve van café-diskus- sies over 'liberalen en belas tingen', kunnen we hier enkele merkwaardige argumenten opte kenen. Waarover gaat deze studie Prof. De Grauwe maakt een studie van de globale belastingsdruk in België tussen 1960 en '83. Zoals in de meeste landen van Europa, stelt hij, steeg de globale belastingsdruk in België, in snel tempo. Om de belastingsdruk te bepalen, vergelijkt hij twee grootheden. Ten eerste onderzoekt hij de groei van de inkomsten van de overheid (fis caal en parafiscaal). Ten tweede bekijkt hij de groei van het bruto nationaal produkt (d.i. het totaal van goederen en diensten in België geproduceerd). De belastingsdruk is dan het verschil tussen de groei van de overheidsinkomsten en de groei van het Bruto nationaal pro dukt. De belastingsdruk steeg in de periode '60-'83 met 2,6% per jaar. Tot nu toe een normale vaststel ling, omdat de overheid steeds meer en terecht volgens de socialis ten steeds meer tussenkwam in de economie, door zelf produktie van goederen en diensten te verze keren ofwel door regelend en her verdelend op te treden. Regeringen met liberalen tasten dieper Wat is er dan merkwaardig volgens deze studie. Prof. De Grauwe be cijferde dat tijdens periodes met een regering bestaande uit C.V.P. en P.V.V. de belastingsdruk ge middeld met 3,3% per jaar steeg. Regeren socialisten en christende- mokraten, dan is deze stijging be perkt tot 2,2% per jaar. Volgens de gebruikte statistische methode blijkt dat dit niet aan het toeval te wijten is. De liberalen zouden dus best zwij gen, als ze beweren dat ze de kam pioenen zijn van de belastingsver minderingen! In het verleden, en zeker nü, verhogen ze dus de fiscale of parafiscale druk, al hun demago gie ten spijt. Regeringen met liberalen maken meer schuld De liberalen beweren dat zij meer komen vragen bij de burger, omdat de socialisten vroeger de put ge maakt hebben. Wel nu, prof. De Grauwe onderzoekt in zijn studie, als het ware, wie tussen '60 en '83 de grootste putten gemaakt heeft. Hij toetst met name de hypotese in welke mate er een verband bestaat tussen de hoogte van de bugettaire tekorten en de kleur van de rege ring. Wanneer nu, centrumrechtse rege ringen net roer in handen hadden, bleek het begrotingsstekort gemid deld hoger dan wanneer centrum linkse (dus met socialisten) coalities regeerden. De hypothese, aldus prof. De Grauwe, dat regeringen met libera le gedwongen zouden zijn geweest de belastingen te verhogen om het financieel wanbeheer van centrum links te corrigeren, moet verwor pen worden. In feite betwist en weerlegt deze studie twee liberale slogans: «Meer geld voor U» en «De staat geeft teveel uit». Nog een hypothese... Tot slot ontwikkelt prof. De Grau we nog een derde hypothese, en wil of kan ze noch bevestigen of ont kennen. De socialistisch getinte coalities zouden uit schrik voor rechtse kritiek de belastingsdruk in toom houden. De liberaal-getinte regering voert een feitelijk beleid van belastingsdrukverhoging, om de meerderheid, waaronder ACW- ers, niet te destabiliseren. Maar dit is een discussie op zich over electo rale belangen en ideologische standvastigheid. Al bij al kunnen we dit onthouden. Wanneer de liberalen aan de rege ringstafel zitten, blijken ze anders te regeren dan ze beloven. Maar dat wist de socialistische militant reeds lang, zeker sinds 1960! Rudy De Leeuw +A/Sud»80C 6vtfeo'se° 4 Polo C 4 Golf C deurs 1 Audi 80 C v* Hef biljet:25F/Het boekje :100F(4 biljetten +1 omslagMjet) Loten te bekomen op het Federaal Sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst, of bij de afdelingsverantwoordelijke. Met zo'n slordige twintig mi nuten vertraging sprong re porter van dienst Pol. (Kr)I- tiek de raadszaal binnen, waar de emoties al fel oplaai den. Reden van die achter stand, in extremis diende uw en mijn gewone verslagge ver, de onovertroffen Pol. Itiek verstek te geven, reeds met pak, zak, honden en kot (plus vrouwlief ook eens voor de gelegenheid) op weg naar de zuiderse zon. Een aantal gemeentevaderen ont braken eveneens op het appel, on- der'wie de dames Borremans en De Paepe en, de heren Goossens, De Padt, Waterinckx en Arijs. 8 miljoen verkeerd getikt, maar 't blijft toch hetzelfde Zoals reeds in de aanhef neerge pend waren de debatten van in het begin nogal aan de woeiige kant. Eerste agendapunt, begrotingswij ziging 1984 nummer 1 van het OCMW. Wegens een aantal sup plementaire uitgaven heeft de heer Van Heuversweyn (CVP) zo'n 21 miljoen meer nodig dan voor zien. En waar wil hij dat geld halen: een stukje bij vadertje Staat, een stukje bij de ziekenfondsen ën de grootste brok (ongeveer 13 mil joen) bij de gebruikers en de on derhoudsplichtigen. Dat hiervan 8 miljoen' moest opgebracht worden door de familieleden van degenen die in sana Denderoord verblijven was volgens de OCMW-voorzitter gewoon een stomme fout van de tikjuffrouw van dienst. Die 8 mil joen en zoveel moest in feite een lijntje hoger staan en het verander de dus niets aan het totaal. Boze blikken en venijnige reakties (terecht!) op de SP-banken. De h. Van der Maelen (SP): «Switchen van lijn van die 8 miljoen verandert niets aan de sociale onrechtvaardig heid van de maatregel om dergelij ke bedragen te vorderen van fami lie van steuntrekkers. En de h. Walraet (SP) waarschuwt in dit ver band nog voor de mogelijke sociale drama's die deze zaak in een aantal gezinnen mogelijks kan teweeg brengen. «Op de duur kunt ge beter naar Ophasselt of Overboela- re gaan,» (naar de dure rusthuizen, n.v.d.r.). De h. Van Heuversweyn probeert sussend op te treden en bekent dat hij het desbetreffend K.B. (nr. 244) zelf slecht vindt. «Ik geloof dat deze wet nog zal bijgeschaafd wor den en we zullen hem alleszins zeer billijk toepassen. Waarvan akte. En tenslotte feliciteert hij de SP'ers omdat ze de «tikfout» ontdekt had den, iets wat noch hijzelf noch het overlegkomitee niet kon. A pro pos, bestudeert dat orgaan wel de dossiers? Madam de burgemeester (CVP) goochelt met miljoenen en ieder een zwijgt. En madam maar aan dringen. «Akkoord?» De koebel rinkelt tevergeefs want de SP-oppo- sitie gaat weer in het offensief. De h. Walraet noemt de begro tingswijziging zelfs boekhoudkun dig onverantwoord. Volgens hem zijn een aantal zaken te laat in de rekeningen ingeschreven en daar om wil Van Heuversweyn de wijzi ging laten goedkeuren, maar die weigert pertinent toe te geven. Ook op de gestegen kosten voor de poetsdienst wordt gereageerd:, zelfs als een oud vrouwke zelf het huis een schoonmaakbeurt geeft en de OCMW-poetsvrouw enkel eens komt «klappen» zou al moeten be taald worden. «Wij passen het sys- Deze dagen wordt de laatste hand gelegd aan het werkingsver- slag van de SP-federatie over de jaren 1982 en 1983, dat ter informatie en ter voorbereiding-van het statutair verplichte tweejaarlijks administratief kongres dat allicht zal plaatsgrij pen in de tweede helft van september, en het dito nationaal kongres, gepland voor de maand novemberHet verstag zal tijdig aan de afdelingsverantwoordelijken bezorgd worden, maar vanaf nu willen we reeds een oproep doen om de daarin opgenomen organisatorisch-administratieve beschouwingen over de voorbije werkingsjaren en de daaruit voortvloeiende - ook politieke - opties voor de nog resterende maanden van het lopende en voor het toekomende jaar grondig te bespreken binnen de afdelingen. Het zal onge'twijfeld een periode worden van essentieel belang voor de toekomstige werking binnen de federatie, zekere verkiezingen voor het nationaal parlement en de provincieraad die een grondige voorbereiding vergen, wat met ons weekblad «Voor Allen», onmisbaar als politiek orgaan maar bron van voortdurende zorgen, de noodzaak aan werving van partijleden, enz. het zijn dwingende aspekten van een taak die geen enkel militant onverschillig kan en mag laten. Het is trouwens ook het ogenblik van de verkiezing van het nieuw arrondissementeel SP-bestuur. Het is ons inziens nood zakelijk dat de nieuwe en blijvende leden van dit geheel - de voornaamste schakel tussen top en basis van de partij op federaal niveau - op het vlak van aanwezigheid en medewer king (ook letterlijk de handen uit de mouwen steken) genoeg verantwoordelijkheidszin en konsekwentie aan de dag zullen leggen. In vroegere editorialen en bijdragen hebben we bij herhaling aangeklaagd dat de groeiende onverschilligheid en gebrek aan motivatie voor de federale partijwerking een reëel gevaar betekenen. Het systematisch absenteïsme op vergade ringen, kongressen en manifestaties doet afbreuk aan de dynamiek en de impakt van onze beweging. Zo mag het niet langer. Politiek profitariaat dient uitgebannen! We zijn er echter van overtuigd dat hogervermeld kongres het beginpunt zal betekenen van een nieuwe mentaliteit, van een hernieuwde eensgezindheid.die zowel op politiek als op organisatorisch vlak beslist vruchten zullen afwerpen. Het wordt m.a. w. in de afdelingen uitkijken naar mensen die ons in deze overtuiging vast en zeker niet teleur zullen stellen. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris teem van arbeidstherapie toe», antwoordt de h. Van Heuversweyn. De h. Vernimmen (SP) wil de ge moederen wat bedaren. Het is slecht de vragen af te vuren naar de OCMW-voorzitter, aangezien hij hier slechts als gewoon raadslid zetelt. Het is het kollege van burge meester/en schepenen dat moet op de rooster gelegd worden (figuur lijk althans). En in elk geval zal men de terugvordering met de grootste omzichtigheid en sociale feeling moeten toepassen. De h. Van der Maelen (SP) steekt opnieuw het vuur aan de lont. Hij stelt voor de brandbeveiligingswer- ken aan het sanatorium eveneens in de begrotingswijziging op te ne men. Deze zijn zeer dringend wil men bij een eventuele ramp niet zelf opdraaien voor alle verant woordelijkheid. Anderzijds zou de h. De Troyer al 18 maanden de tijd gehad hebben om het dossier in te dienen voor verdere afwerking van de bejaardenflats. Door de beslui teloosheid van de CVP-PW-meer- derheid dient de stad nu reeds on geveer 3 miljoen per jaar aan lenin gen af te lossen. Het voorontwerp is goedgekeurd, beaamt de heer Van Heuversweyn, maar een poos je later merkt de h. De Troyer (CVP) op dat er geen dossiers zijn. Wie heeft nu gelijk? Of lagen de hersenkronkels van uw schrijvelaar eventjes in de knoop? Op dat ogen blik kijkt de heer De Mol (CVP) verveeld op zijn horloge. Precies op tijd voor de stemming: CVP en PW (17 stuks) zeggen ja, de SP'ers (7 in aantal) weigeren de begro tingswijziging goed te keuren. Lees door pag. 4 Op 28 juli overleed in het Antwerpse Middelheimzie- kenhuis, na een langdurige ziekte, de Oostvlaamse gou verneur Roger De Kinder. Sinds 1980, toen hij getroffen werd door een hersenbloe ding, vocht hij onverbeten tegen zijn steeds slechter wordende gezondheidstoe stand. Niettegenstaande dit bleef hij steeds zijn ambt plichtsgetrouw vervullen. Met een soms onbegrijpelij ke overgave leidde hij nog de talrijke vergaderingen en was hij aanwezig op de vele plechtigheden. Een gelijkaardige aandoe ning werd hem thans fataal. Roger De Kinder werd geboren te Gent op 6 juni 1919. Hij studeerde achtereenvolgens aan de universi teiten van Brussel (ULB) en Gent (RUG) politieke en handelsweten schappen. Alhoewel door zijn geboorte een getogen Gentenaar, vestigde hij zich van 1946 tot 1963 te Oostende. Zijn eerste politieke stappen zette hij onmiddellijk na de bevrijding als medewerker van de socialisti sche ministers Achille Van Acker en Leon-Eli Troudet. In 1946 werd hij voor Oostende verkozen tot volksvertegenwoordi ger voor de BSP. Ook in de Oos- tendse gemeentepolitiek vervulde hij een voorname rol waar hij gedu rende vele jaren schepen van Openbare Werken, Financiën of eerste schepeij was. In 1963 werd hij benoemd als Gou verneur van de Provincie Oost- Vlaanderen. Gedurende meer dan 20 jaar zou hij als gouverneur een voorname rol vervullen. Naast zijn gouverneurschap was hij ook nog aktief op tal van andere domeinen. Zo was hij ondermeer voorzitter van talrijke instellingen zoals de Ekonomische Raad voor Vlaande ren, het Studiecentrum voor Regio nale Ontwikkeling, de stichtingen Maurits Machtelinckx en Arthur Jauniaux. Hij was beheerder van de Stichting Antoon Spinoy en de Vlaamse Wetenschappelijke Stich ting en tevens lid van het raadge vend kollege van de RUG. In de socialistische beweging wer den hem tal van vertrouwensfunk- ties toevertrouwd, waaronder het ondervoorzitterschap van de P.S. Op politiek vlak was hij nauw be trokken bij de werkzaamheden rond de staatshervorming onder lei ding van minister van Staat Houben. Ook op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking liet hij zich niet onbetuigd als voorzitter van de Internationale Vereniging voor Plattelandsontwikkeling (IVPO) en als lid van het olidariteitsfonds voor Kongo. Als verwoed jager werd hij in 1980 benoemd als voor zitter van de nieuwe Vlaamse Hoge Jachtraad. Een laatste afscheidsgroet kan ge bracht worden in het Provinciaal Gouvernementsgebouw, Gouver- nementsstraat 1 te Gent, op heden vrijdag 3 augustus van 14 tot 15u30. De plechtige rouwstoet vertrekt om 16 uur vanuit het Gouvernements gebouw waarna de teraardebestel ling nog dezelfde dag plaats heeft op de Stedelijke Begraafplaats van Gent. De SP-federatie Aalst betuigt haar innige deelneming in de rouw die de familie en de partij komt te treffen. Weinig veranderingen tijdens de jaarbeurs te Aalst, pag. 2 Ninoofse Savooifeesten in aantocht, pag. 3 Stemgedrag van de Zottegemnaren sinds de tweede wereldoorlog, pag. 4 K. Ritikaster, pag. 3 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 5l Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst ■y.'.'y.'y

Voor Allen | 1984 | | pagina 1