Het leefmilieubeleid in een stroomversnelling Hoe schoon is de zee De nieuwe armen Het Europa van de burgers... Wat wordt er van het Vredegerecht Binnen in Zottegem Reeds in september 1978 luidde de alarmklok Waarom het snode fusioneringsplan moet verworpen worden Gedurende bijna drie jaar, van april 1979 tot december 1981 was Mare Galle be voegd voor het leefmilieube leid in Vlaanderen. In deze periode werd er op dit vlak ontegensprekelijk een voor name stap vooruit gezet: de dekreten op de afvalverwer king en de zuivering van af valwater kwamen tot stand, het landschapsdekreet werd ingediend bij de Vlaamse Raad, talrijke landschappen werden beschermd, ±2.500 ha waardevolle bossen en na tuurgebied werden aange kocht en Vlaanderen kreeg de meest progressieve en na tuurvriendelijke jachtwetge- ving van Europa. De «Rode Leeuw» werd dan ook de «Groene Minister» van Vlaan deren. De milieupolitiek van Mare Galle was geen aaneenschakeling van een aantal beslissingen maar was gebaseerd op een aantal duide lijke, sociale krachtlijnen en grond beginselen van socialistische oor sprong. 1. De planmatige aanpak van elk deelfacet van de leefmilieuproblematiek - Het dekreet op de verwijdering van de afvalstoffen stelt een voorbeeld in dit verband door het verplicht opmaken van een afvalplan, het invoeren van de meldingsplicht en de koördinatie van de afvalverwerking. Het kan niet ontkend worden dat de door Mare Galle opgerichte afvalmaatschappij nuttig werk le vert op het vlak van de controle op en de aflevering van stortver- gunningen. Spijtig genoeg aarzelt de huidige minister met het ne men van een aantal uitvoerings besluiten en met nieuwe voor stellen om het afvalprobleem fundamenteel en efficiënt aan te pakken. - De planmatige aanpak kwam ook tot uiting op het vlak van de waterzuivering. Typisch voor beeld daarvan was het plan tot zuivering van de Dender. Niet minder dan 5 waterzuiveringsin stallaties (Dendermonde, Aalst, Denderleeuw, Ninove en Ge- raardsbergen) werden ter studie genomen en hadden nu theore tisch in uitvoering of afgewerkt moeten zijn. Weer moeten wij echter vaststel len dat alleen de installatie van Dendermonde momenteel in uit voering is terwijl voor de andere installaties op alle mogelijke ma nieren stokken in de wielen wor den gestoken. 2. De toepassing van het principe «de vervuiler betaalt» De onwil om de waterzuiverings maatschappij van het Schelde- en De Herzeelse komkommers, pag. 3 Levensgevaarlijke viadukt, pag. 2 Basketbalklub Wezenvrienden maakt zich klaar voor het seizoen 1984-85, pag. 3 Geraardsbergen gemeenteraad, deel 2, pag. 3 Muziekkorpsen in het arrondissement Aalst, deze week «De Voorwacht» uit Ninove, pag. 4 Maasbekken op te richten, zoge zegd om communautaire redenen werd definitief door Mare Galle doorbroken. Door de oprichting van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij waarvan de kantoren gevestigd werden te Aalst, werd het eindelijk mogelijk om een billijke en eerlijke verdeling te maken van de financië le lasten die de waterzuivering met zich brengt. (Ook het afvaldekreet voorziet een dergelijke regeling). «Eerlijk verdelen» betekent im mers ook de eerlijke verdeling van de lasten van de milieusanering in verhouding tot de bevuiling. De huidige verantwoordelijke mi nister is op dit vlak evenmin haastig om een aantal «voor de industrie inderdaad onpopulaire» maatrege len te treffen. 3. Demokratisering van de inspraakstrukturen bij het beheer van de open ruimte Nog nooit werden er door enig ander minister zoveel landschappen en waardevolle natuurgebieden be schermd. Alleen in de provincie Oost-Vlaan deren werden de volgende land schappen definitief geklasseerd: Het Steengelaag te Stekene, De Schorren van de Durme in Waas munster en Hamme, de Padde- straat in Zottegem, de Windmolen en omgeving in Huise, Het Burre- ken in Brakel-Horebeke, de Schel- demeersen in De Pinte, Het Bos Ename in Oudenaarde, Het Broek te Berlare, de Slikken en Schorren van Oude Doel in Beveren, en het Vriezenbos in Ninove. Tevens werd de procedure ingezet om de volgende landschappen te beschermen: de Kleiputlten te Temse, Het domein Breyvelde te Zottegem, de Landduinen in Berla re en Heusden, het Kerkengebied te Assenede en de Oude Dender- arm te Dendermonde. De statische bescherming van de landschappen is echter op zichzelf onvoldoende. Het dekreet van Mare Galle dat tot doel had ook het beheer, met ruime inspraak van de bevolking, van deze landschappen mogelijk te maken, werd weliswaar goedgekeurd door de Vlaamse re gering maar kon niet tijdig voorge legd worden aan de Vlaamse Raad. Aldus werd een dekreet dat een verzoening moest mogelijk maken tussen de landbouw- en de milieu belangen niet gestemd. Ondertus sen wacht men al meer dan twee jaar op een nieuw initiatief van de thans bevoegde minister. 4. De maximale beveiliging van de open ruimte De bijzondere zorg van Mare Galle voor de beveiliging van de open ruimte wordt vooral geïllustreerd door zijn aktieve bospolitiek. Alleen al in de Provincie Oost- Vlaanderen, na West-Vlaanderen de bosarmste provincie, werden er ongeveer 350 ha. bossen en waar devolle natuurgebieden aangekocht waaronder het Stropersbos te Kem- zeke (Stekene), de Muziekberg te Ronse, een gedeelte van het Bug- genhoutbos, oude Leiearmen te Zulte (riviervisserij), het Drongen- goedbos te Ursel, het Carcoolbos te Moerbeke, bossen op de Kluisberg en het Enamebos te Oudenaarde. Eveneens waard te vermelden is het Liedekerkebos in de onmiddel lijke omgeving van Aalst. Naast deze aktieve aankooppolitiek was het de bedoeling om door mid del van een dekreet alle bossen toegankelijk te maken voor het publiek en de meervoudige funktie van het bos (economisch, ekolo- gisch en sociaal) te realiseren. Ook voor dit dekreet, dat de goed keuring kreeg van de Executieve, was de ambtstermijn te kort om het door de Vlaamse Raad te loodsen. Ook voor dit dekreet nam de nieu we verantwoordelijke nog geen en kel initiatief. 5. Initiatieven om de bewustwording van de bevolking voor de leefmilieuproblematiek te verhogen «De Week van het Bos» kwam pas goed op gang dank zij de stimule rende inzet van Mare Galle. Talloos zijn de folders en brochures die terzake ter beschikking werden gesteld van de scholen, de milieuor ganisaties en de lokale besturen. Een aantal maatregelen i.v.m. de jacht (afschaffing van de jacht op de houtsnip e.d.) en de bescher ming van de bedreigde diersoorten hebben in niet geringe mate bijge dragen om de bevolking beter be wust te maken van de milieuproble matiek in het algemeen. Het de kreet op het natuurbehoud dat o.m. tot doel had de natuureduka- tie een eigen plaats toe te kennen in onze samenleving, zal zeker en vast, hetzij als Minister, hetzij als lid van de Vlaamse Raad, opnieuw aan de orde worden gesteld. Zelfs als minister van Binnenlandse Aangelegenheden houdt Mare Gal le niet op om groen te denken. Als uitgangspunt voor zijn beleid inza ke gesubsidieerde werken heeft hij geopteerd voor «de verbetering van de leefomgeving en de herwaarden i«g van de stad, dorp en platteland. De aanmoedigingen aan de ge meentebesturen i.v.m. verkeers drempels, fietspaden, kleinschalig heid, inspraak e.d. getuigen ten volle van deze grondgedachten. Een nieuwe stroomversnelling inza ke de leefmilieupolitiek is echter vooralsnog niet in zicht. Met Mare Galle in de Vlaamse Regering behouden we niettemin de garantie op de beste vooruit zichten. RDe pAEpE Toen de zomervakantie nog voor de boeg stond had het Europees Parlement de Lid staten van de Gemeenschap gevraagd toe te zien op de kwaliteit van het zeewater en ervoor te zorgen dat toeris ten weten in wat voor water ze zich begeven. In 1975 keurde de Raad van minis ters een communautaire richtlijn goed waarin kwaliteitsnormen wer den vastgelegd voor zwemwater. In een op 24 mei goedgekeurde reso lutie wijst het Europese Parlement de Lid-Staten erop dat ze nog een jaar de tijd hebben om zich naar deze richtlijn te schikken. In de richtlijn worden met name grenswaarden bepaald voor de voornaamste giftige stoffen, bacte riën, koolwaterstoffen, chemische vervuilende stoffen reinigingsmid delen, onkruidverdelgers en be paalde metalen. De Lid-Staten hebben tot eind 1985 de tijd gekregen om hun zwemwa ter te zuiveren. Het Europees Par lement vindt het nu tijd om na te gaan in wat voor staat de Europese Tot eind 1985 de tijd om het Belgisch zwemwater te zuiveren. kusten zich bevinden en Lid-Staten die nog niets in het werk hebben gesteld om hun water schoon te maken tot de orde te roepen. Ook Griekenland dat als laatste tot de Gemeenschap is toegetreden, zal zich aan deze richtlijnen moeten houden. Hoe schoon is de Noordzee Korrespondenten Voor Allen! Wegens de feestdag van woensdag 15 augustus moet alle kopij ten laatste maandag 13 augustus op het sekreta- riaat zijn. Dank bij voorbaat. Armoede wint terrein. Daar om stelt de Europese Com missie voor een tweede pro gramma ter bestrijding van de armoede voor de periode 1985-1989 te lanceren. Met dit gemeenschappelijke pro gramma zou zo'n 1,6 miljard BF gemoeid zijn. Nu de recessie aanhoudt en de werkloosheid blijft stijgen, neemt het leger der armen toe. Naast de traditionele armen, voornamelijk bejaarden en daklozen, komen daar nu ook jonge en minder jonge werklozen bij, éénoudergezinnen en teruggekeerde emigranten. Armen zijn in communautaire be woordingen «individuen, afzonder lijk of in groepsverband, die geken merkt worden door hun gebrek aan financiële middelen, de vaagheid van hun sociale status en een levensstandaard die onder het ge middelde ligt». Aan de hand van deze definitie kan echter niet nauw keurig het aantal armen in de Euro pese Gemeenschap gemeten wor den. Na afronding van het eerste Euro pese programma ter bestrijding van de armoede voor de periode 1975- 1980 werd het aantal armen in de Gemeenschap op zo'n 30 miljoen geschat. Sindsdien zijn er geen ge gevens verschenen. Het wachten is op de resultaten van het gemeen schappelijk onderzoek die deze herfst bekend zullen worden en die als uitgangspunt zullen dienen voor de toekomstige Europese konfe- rentie over de armoedestatistieken. Het wordt tijd dat armen, geïso leerd, onbegrepen en miskend, ein delijk aandacht krijgen en op soli dariteit kunnen rekenen. Om er voor te zorgen dat de Europese armen in het volle licht kunnen treden, is de Europese kommissie in het kader van haar programma van plan de massamedia in te scha kelen en voorlichtingskampagnes te organiseren. Doelstelling van dit initiatief is de aandacht van andere lagen van de bevolking op deze groep te vestigen. Vaak weet men namelijk niet dat er ook in de Europese samenleving armen zijn. Naast meer voorlichting verschilt het nieuwe programma met het oude ook wat de werkwijze betreft. Allereerst zal nauwkeurig bepaald worden wie in aanmerking komt voor de kommunautaire steun - werklozen, werkloze jongeren, bejaarden, migrerende werkne mers, vluchtelingen, éénouderge zinnen. Verder zal men bij de ar moedebestrijding verschillende problemen tegelijk proberen aan te pakken. Om versnippering van ak- tiviteiten te voorkomen, zullen in de verschillende Lid-staten van de Gemeenschap modelprojekten ge zamenlijk geleid worden en zullen voortdurend ervaringen worden uitgewisseld. De regeringsleiders van de tien Lid- Staten van de Europese Gemeen schap die op 25 en 26 juni in Fontainebleau bijeenkwamen heb ben niet alleen over geldzaken ge sproken. Ze hebben er ook voor gezorgd dat het Europa van de burgers een beetje meer uit de verf komt. Afgesproken werd dat op 1 januari 1985 het Europese paspoort zal worden ingevoerd voor alle ingeze tenen van de Gemeenschap. Zes maanden later zou een aantal ande re besluiten aan de beurt zijn die het dagelijks leven van de Europe se burgers zou moeten vergemak kelijken. Uiterlijk juni 1985 zullen bezitters van een Europees paspoort zonder controle de grens moeten kunnen passeren. Er zal slechts één docu ment nodig zijn voor de grensover gang van goederen binnen de Ge meenschap. Verder dienen univer sitaire diploma's wederzijds erkend te worden zodat vrije vestiging in ?en andere Lid-Staat met uitoefe ning van het beroep mogelijk wordt. Om ervoor te zorgen dat al deze plannen ook worden uitgevoerd binnen het tijdschema dat in Fon tainebleau werd vastgesteld, is een commissie in het leven geroepen bestaande uit vertegenwoordigers van de regeringsleiders van de Lid- Staten. Op de bijeenkomst werd tevens gesproken over een Europe se vlag en een Europees volkslied. Ook kwam het oprichten van Euro pese sportteams die de Gemeen schap zouden vertegenwoordigen ter sprake en de uitgifte van Ecu's. 'Zo willen de regeringsleiders de Europese identiteit meer inhoud geven. Eurofocus 26/84 Het Parlement wil dat wanneer alle gegevens eenmaal verzameld zijn toeristen op de hoogte gebracht worden zodat ze weten waar ze aan toe zijn. Verder stellen de Parle mentsleden voor een symbool te hanteren dat aangeeft dat een strand voldoet aan de Europese normen. Tevens zouden in verschil lende talen waarschuwingen moe ten worden opgehangen wanneer baden in zee wordt afgereden. Eurofocus 24/84 Indien het parlement als laat ste instantie zijn zegen geeft, zullen een aantal niet onbe langrijke Vlaamse Vredege rechten waaronder Zotte gem, B rakel en Kruishoutem geschrapt worden. Deze sombere vooruitzichten moet onze burgemeester tot zijn grote spijt opmaken uit een schrijven terzake dat hij van de heer Gol, minister van Justitie, heeft ont vangen. In dit schrijven wordt gewezen op het feit dat Zottegem en Herzele één gerechtelijk kanton dienen te vormen, met als zetel Herzele ge vestigd in het Administratief Cen trum aldaar, een fusioneringsoptie op bezuinigingsgronden gunstig ge rapporteerd door de Kommissie be last met de aanpassing van het Bijvoegsel bij het Gerechtelijk Wetboek. Nadat ze ook al gunstig werd gead viseerd door de inspekteur van Fi nanciën, werd deze fusioneringsop tie door de Minister van Justitie overgemaakt aan de minister van Begroting. Konkreet betekent dit dat Zotte gem overgeheveld zal worden naar Herzele, Brakel naar Ronse en Kruishoutem naar Oudenaarde, in dien, zoals boven al gezegd, het parlement nu ook nog als allerlaat ste zijn fiat geeft. Precies om dit laatste te vermijden, heeft Herman De Loor alle hens aan dek geroepen ten einde alle krachten te bundelen en over te gaan tot een aktie op parlementair niveau. In september 1978 al had de Zotte- gemse gemeenteraad met verbazing kennis genomen van de voorstellen door de Kommissie belast met de aanpassing van het Bijvoegsel van het Gerechtelijk Wetboek gefor- muleerd om - in het kader van een herziening van de Gerechtelijke ge- biedsomschrijvingen - het Vrede- gerecht van het kanton Zottegem en dit van het kanton Herzele sa men te voegen en de zetel ervan te vestigen te Herzele. Met eenparigheid van stemmen nam de gemeenteraad een motie aan om de minister van Justitie te verzoeken de zetel van een even tuele fusie te Zottegem te houden. Deze motie werd o.a. gesteund door een aantal vergelijkingspun ten tussen Zottegem en Herzele. Ten eerste omdat de aktiviteit van het Vredegerecht Zottegem veel hoger ligt dan die van het Vredege recht Herzele. Ten tweede omdat Herzele op so- ciaal-ekonomisch vlak geen enkele vergelijking kan doorstaan met Zottegem, dit wegens de kommer- ciële uitrusting van deze laatste ge meente, haar verzorgingsinstellin gen, haar spoorwegknooppunt en haar onderwijsinstellingen. Ten derde omdat Zottegem veel centra ler gelegen is dan Herzele. Zotte gem is namelijk gemakkelijker be reikbaar voor al de inwoners van de beide kantons. Bij een eventuele sluiting van het Vredegerecht Zottegem zijn het vooral de grote afstanden die de ingezetenen van Zottegem voor taan zullen moeten afleggen, die tegen de borst stuiten. Het zou pijnlijk zijn te moeten vaststellen dat het gerecht niet lan ger ten dienste van de mens zal staan. Het zal integendeel anders om zijn: de mens in dienst van het gerecht! Gewoon weerzinwekkend, ja zelfs krankzinnig. Wij hopen dat de aktie die op het getouw werd gezet het behoud van de zetel van het Vredegerecht te Zottegem als resultaat zal mogen hebben. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 5l Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 10 augustus 1984 46* jaargang nr. 30 Weekblad van de S.P 9300 Aalst - M JMHI T Hl - EUROFOCUS 28/84 t

Voor Allen | 1984 | | pagina 1