Goed nieuws voor Zottegemse treinreizigers TERUG NAAR SCHOOL. Dehaene en de moedergemeenten van de openbare ziekenhuizen administratief kongres van de Federatie Verkiezingsmeeting of opening Jaarbeurs te Aalst? Emile Vandervelde Editoriaal Binnen in EN NATUURLIJK VERKIEST U VOOR UW KINDEREN HET RIJKSONDERWIJS Vrijdag 31 augustus 1984 46* jaargang nr. 33 Weekblad van de S.P. In ons blad van 16 maart 1984 hadden wij al een aantal onprettige gevolgea van het herstructureringsplan van de NMBS aan de kaak gesteld. Burgemeester neemt het op voor het lot van de pendelaars Komt er nu toch een Cultureel Centrum te Aalst, pag. 2 Interview met Julien Lefèvre over het OCMW-rusthuis te Herzele, pag. 3 SP-werking op ver nieuwde basis te Den- derwindeke, pag. 7 Manneken-Pis troef te Geraardsbergen, pag. 6 Dossier onderwijs.pag. 8 De maanden september en oktober zijn traditioneel be grotingsmaanden. In het vooruitzicht van dit begrotingswerk moet, inzake de ziekenhuizen de aandacht van de raadsleden gevestigd worden op een reeks van regeringsmaatregelen die een belangrijke financiële weerslag dreigen te hebben voor die gemeenten die één of meer openbare ziekenhui zen op hun grondgebied tel len (hierna «moedergemeen te» genoemd) ÏTpf hl7ÖDlQOt*lill/C xjivi i vvjaai iijivcj Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 Fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Wij hadden er meer bepaald op gewezen hoe de honderden pende laars die om 6u52 in Zottegem de IC-trein 729 naar Brussel nemen, zich gedwongen zien zich als sar dientjes in een blik naar hun werk te begeven. Voor hen lijken nu betere dagen in het verschiet. Een snelle oplossing ligt inderdaad in het vooruitzicht. Vanaf het in werking treden van het bovengenoemde herstrukture- ringsplan, regende het dagelijks klachten op het kabinet van de Zottegemse burgemeester. Op 27 juni kontakteerde Herman De Loor de Minister van Verkeers wezen De Croo. De spoorwegperi kelen vanaf Zottegem werden aan geklaagd en de Minister werd ge vraagd om naar een bevredigende oplossing te zoeken. Op 10 juli beloofde De Croo al de hele problematiek te laten onder zoeken door zijn bevoegde dien sten. Op 9 augustus was het onder zoek afgelopen. De direktie van de NMBS kwam inderdaad tot de vaststelling dat, ondanks het feit dat de trein 729 plaats biedt aan 923 reizigers in tweede klasse en 68 in eerste klas se, overbezetting vanaf Zottegem een frekwent probleem was. Het bleek evenwel onmogelijk deze trein te doen versterken. Het toe voegen van bijkomende rijtuigen zou niet alleen een ongunstiger in vloed hebben gehad op de voorzie ne dienstregeling, er zouden ook grote ontvangstmoeilijkheden zijn ontstaan, zowel in de stations tus sen Brugge en Kortrijk als in Brussel-Noord. Er werd bijgevolg gezocht naar al ternatieven. Terwijl voor 30 september e.k. geen aanpassingen konden worden doorgevoerd, ging de NMBS toch op zoek naar een mogelijkheid of de IC 729 niet kon worden ontdub beld, dit na een herschikking van de bestaande pendeltreinen. Waar een wil is, is een weg: vanaf 1 oktober geen lijdensweg meer voor de honderden Zottegemse pende laars! Herman De Loor liet niet af bij de diensten van de NMBS aan te drin gen op een snelle oplossing. Ook de direktie van het Zottegemse station 1V59 bleef niet bij de pakken zitten. Koortsachtig werd samen met de direktie van de NMBS gesleuteld aan een alternatief. Op 13 augustus ontving Herman De Loor het gunstige nieuws dat de problemen van de Zottegemse pen delaars die van de IC 729 gebruik maken, voorgoed naar het verleden zullen verwezen zijn. Een bijkomende trein zal vanaf 1 oktober ingelegd worden tussen Zottegem en Schaarbeek, met vol gende uurregeling: Zottegem 6.46 Burst 6.55 Denderleeuw 7.06 Brussel Zuid 7.25 Brussel Centraal 7.29 Brussel Noord 7.35 Schaarbeek 7.39 Vermelden we nog dat deze trein elektrisch zal gesleept worden en zal samengesteld zijn uit de recent ste bordeauxkleurige rijtuigen. Nog veel 'spoorgenot' aan de Zottegem se treingebruikers. Deze maatregelen zijn, in kronolo- gische volgorde: a. KB van 20.12.82 tot vaststelling van de maatstaven voor het bepalen van de ziekenhuistekorten (B.S. 28.12.82) Het tekort van het ziekenhuis wordt bepaald op basis van het exploitatietekort zoals dit blijkt uit de bedrijfsresultaten. Van het ex ploitatietekort werden vanaf het dienstjaar 1974 (KB 4.1.74; BS 9.1.74) die lasten afgetrokken die geen betrekking hadden op zieken- huisaktiviteiten (kinderkribben, verpleegsterscholen, ziekenwagen, lokalen voor het NWK...). Het res terend bedrag werd beschouwd als het ziekenhuistekort dat volgens bepaalde regels verdeeld werd over de «moedergemeente» en al de ge meenten die hun inwoners opgeno men zagen in het ziekenhuis. De niet aangenomen lasten moesten uitsluitend door de «moederge meente» gedragen worden. Sedert de inwerkingtreding van bo vengenoemd K.B. van 20.12.82 werd de enige «uitgesloten last» (de zgnniet-ziekenhuisactiviteiten) uitgebreid met negen andere ka- tegorieën van uitgesloten lasten die bijgevolg voortaan uitsluitend DOOR DE MOEDERGEMEENTE ZULLE MOETEN GEDRAGEN WORDEN. Deze bijkomend uitgesloten lasten zijn die lasten die betrekking heb ben op: 1. Raadplegingen, medisch-techni- sche diensten en apotheek; 2. Vergoeding van de voorzitter van het OCMW; 3. Bezoldiging van de sekretaris en ontvanger van het OCMW; 4. Valorisatie van de stage-uren van de leerling-verpleegsters; 5. personeel aangeworven bo ven de wettelijke of reglementai re verplichtingen; 6. overschrijding van de normen of criteria voor bijkomend per soneel (interimairs of jobstu denten). 7. Geneesheren, andere dan die aanvaard worden op het vlak van de direktie of de medische wacht; 8. Negatieve inhaalbedragen voortspruitend uit de beperking van de ligdagen; 9. Uitgaven die een verhoging van het gemiddeld tekort van de jaren 1979, 1980 en 1981 tot gevolg hebben. b. Lineaire verlaging van het aantal verpleegdagen In de loop van 1982 besliste J.L. Dehaene tot een lineaire verlaging van het aantal verpleegdagen. Ten- overstaande van 1980 moeten de verpleegdagen verminderen met: - 3 procent voor dienstjaar 1983 - 5 procent voor dienstjaar 1984 Met zijn omzendbrief van 2 augus tus 1983 heeft Dehaene de schom melingsmarge van de verpleegdag prijs voor het dienstjaar 1983 vast gesteld als volgt: - voor de niet-gerealiseerde ver pleegdagen beneden 100 procent van het aantal toegelaten ligda gen zal het ziekenhuis als «belo ning voor goed beheer» toch 60 procent ontvangen van de ver pleegdagprijs; - voor de gerealiseerde ver pleegdagen tussen 100 en 103 procent van het aantal toegela ten verpleegdagen zal er geen verpleegdagprijs toegekend worden. - voor de gerealiseerde ver pleegdagen boven de 103 pro cent van het aantal toegelaten verpleegdagen zal slechts 40 pro cent van de verpleegdagprijs toe gekend worden. Voorbeeld Veronderstel een ziekenhuis met in 1980 100.000 verpleegdagen en een verpleegdagprijs van 2.500 fr./dag. In 1985 realiseert dit ziekenhuis 102.000 verpleegdagen met onge wijzigde verpleegdagprijs. De financiële repercussies van de overschrijding van het aantal toege laten verpleegdagen moet als volgt becijferd worden: - toegelaten verpleegdagen 100.000 - ((100.000 x 5) ge deeld door 100) 95.000 - uitbetaling verpleegdag prijzen: 1 tot 95.000 verpleegdagprijs: 100 procent verpleegdagprijs 95.000 97.850 0 procent verlies van 2.850 x 2.500 fr. 7.125.000 fr.) 97.851 - 102.000 40 procent verlies van 4.149 x ((2.500 x 60) gedeeld door 100) 6.223.500 fr.) lees door pag. 5 De Federatie Aalst organiseert in de loop van de maand oktober haar tweejaarlijks administratief kongres. Dit zal dan op zijn beurt op 7 en 8 november a.s. gevolgd worden door het tweejaarlijks nationaal administratief kongres van de SP. Tijdens ons federaal kongres moeten o.m. de leden van het federaal en uitvoerend bestuur aangeduid of hernieuwd wor den. Tevens zal het werkingsverslag van de laatste twee jaar besproken worden en het aangekondigd nationaal kongres voorbereid. De afdelingen worden ten gepasten tijde hierover nader ingelicht. Het lijkt ons buitengewoon nuttig nu reeds de nadruk te leggen op datgene wat de minimale eigenschappen van een goed lid van het federaal bestuur moeten zijn: - belangstelling hebben voor al wat betrekking heeft op de arrondissementele, gewestelijke en nationale politiek - zin hebben voor verantwoordelijkheid met betrekking tot de relatie tussen de eigen afdeling en de federatie. - inzet voor al wat arrondissementeel, gewestelijk en nationaal wordt georganiseerd. Mijn ondervinding als federaal voorzitter laat mij toe te besluiten dat het verwerpelijk verschijnsel dat gemeentelijke mandatarissen - leden van het federaal bestuur - die hun belangstelling uitsluitend tot de gemeentelijke politiek beper ken of wegens hun gemeentelijk mandaat overbelast zijn eerder een rem zijn dan een stimulans voor de federale werking, m.a.w. men moet in de afdelingen de moed opbren gen bij de aanduiding van hun vertegenwoordigers slechts die kandidaten te weerhouden die geen «papieren» vertegenwoor digers zijn maar daadwerkelijk medewerkers in het federaal of uitvoerend bestuur. Indien men de uitspraak van kd. Van Hoorick het federaal bestuur is de état-major van het arrondissement» echt wilt realiseren, dan kan dit maar met militanten die bovengestelde minimale eisen vervullen. A. Van den Bossche Federaal Voorzitter Wie zich zaterdagnamiddag in de feestzaal van het stadhuis bevond om de opening van de 37ste Jaar beurs bij te wonen, zal zich eerder op een verkiezingsmeeting ge waand hebben. Of was het een poging om de slappe koaiitieban- den wat strakker aan te halen (de PW-coliega's van burgemeester Uyttersprot in het college konden tevreden zijn, zij hadden zelf geen liberalere praat kunnen vertellen) en het huidige nationale beleid te verdedigen t.o.v. een publiek dat dit gemakkelijk zou slikken. Noch tans zaten er heel wat niet-midden- standers in de zaal. De burgemeester had het echter erg warm bij zijn speech, want toen hij opnieuw op zijn stoel zat heeft hij wel tien minuten zijn zweet afgewist. Of dat kwam door de inhoud van wat hij verteld had of door de temperatuur, laten we hier in het midden. In ieder geval dient iemand als burgemeester Uyttersprot toch te weten dat het konkurrentievermo- gen van onze bedrijven niet alleen te wijten is aan te hoge loonkosten, maar dat hier meerdere faktoren spelen (energieprijs, grondstoffen, verouderde industrie...). Het is ook i nog al simplistisch om te beweren dat met het stimuleren van de klei ne middenstand de krisis zal opge lost worden! (Wat heeft men eraan om veel winkels en zelfstandige vakmensen te hebben als de ver- bruikers-loontrekkenden steeds meer koopkracht verliezen? Een winkel kan alleen maar draaien als er klanten zijn!) En vergelijk ons niet te veel met de Verenigde Sta ten, daar kunnen ze inderdaad een aantal tienduizenden of honderd duizenden werkplaatsen geschapen hebben, maar daar lopen nog mil joenen werklozen rond ook, waar men niet zodanig veel over ver neemt in de media. Mevrouw de Staatssekretaris van PTT nam de verdediging van de huidige regeringspolitiek op zich, maar toonde zich toch wat gematig der dan onze burgemeester die pre cies vergeten was dat hij uit het kamp van de kristelijke vakbond stamt, zoals men zegt. Geef ons dan maar schepen Vinck en feest leider Cornand, die bedanken de mensen die zich inzetten voor het lukken van de Jaarbeurs, maar heb ben van politiek niet zoveel kaas gegeten. (d.b.l.) Met het oog op het afsluiten van de verrichtingen van de tombola verzoeken wij de afdelingen en verkopers onderstaan de schikkingen te willen nemen. A. Onverkochte loten: De onverkochte loten dienen ten laatste binnengebracht op MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 vóór 16 uur op het federaal sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst (bureau 1ste verdieping) of in. de loop van de avond ten huize van de federaal sekretaris, Middenstraat 12 te Zandbergen. Niet tijdig ingeleverde loten zullen integraal aangerekend worden. B. Verkochte loten Wat betreft de verkochte loten verzoeken wij U het verschuldigde bedrag (80 fr. per boekje, de afdeling/ verkoper behoudt dus 20 frank) over te maken op reke ningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. C. Trekking De trekking van de tombola gaat door op vrijdag 14 september 1984 in het Feestpaleis, Stationsstraat 21 te Ronse, als onderdeel van een showavond (Kees Brug- show), waartoe U vanaf 20 uur uitgenodigd wordt. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris

Voor Allen | 1984 | | pagina 1