Gevolgen voor gepensioneerden van nieuwe regeringsmaatregelen m Paul Van der Niepen legen wetsontwerp Nothomb Provincieraad Oost-Vlaanderen Editoriaal arrondissementeel SP-Ku arrondissement Aalst Binnen in De lijst van de besparingen, die op de rug van de gepen sioneerden worden geno men, wordt steeds maar lan ger en het gaat om nog hoge re bedragen. Oktober is zowat de begro- tingsmaand voor vele over heidsinstellingen. Ook in de provincieraad wordt dan tra ditioneel de begroting be sproken. Werking provincieraad Zitting 1984 Tweesprong Senator Paul Vander Niepen gaat ten aanval tegen minis ter van Binnenlandse Zaken Nothomb tijdens de behan deling van zijn wetsontwerp op de intercommunales, in de senaat. Hieronder volgt de integrale tekst tijdens de tussenkomst gedaan door senator Paul Van der Niepen. In zaal De Redding, Beraardsbergseslraat 119, Nlnove mêêêê Naar aanleiding van de kaderavond van CSC Vormingswerk vorige week een bijdrage over 'Extreemrechts te Ge- raardsbergen', pag. 5 Walter Mondale, pag. 5 Om middernacht begin nen aan bespreking be groting '85 te Aalst, pag. 2 Discussie over leegko mende Ninoofse stads- gebouwen, pag. 7 Miljoenen zoek te Den derleeuw, pag. 3 25 jaar ontvoogding te Zottegem, pag. 8 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 Si Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 2 NOVEMBER 1984 46* jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P De laatste weken werden er aan toegevoegd: 1. de manipulaties van de index, ze treffen niet alleen de lonen van de actieven maar ook de pensioenen van de derde leeftijd. Normaal zou het rekenkundig ge middelde van de afgevlakte index cijfers van de laatste maanden, de spilindex van 125 hebben over schreden, zo dat het pensioen van de maand december met 2% zou worden verhoogd. De Minister van Economische Zaken, Mare Eys- kens, heeft dit voorkomen door allerlei manipulaties van de index van bepaalde prijzen o.a. petro- leumprodukten, gas en electriciteit. Dit heeft voor gevolg een besparing op de rug van de gepensioneerden, dat per maand en per pensioenre geling oploopt tot: 405 miljoen voor pensioenen werknemers, 100 miljoen voor de pensioenen van de openbare sector en 70 miljoen voor de zelfstandigen. Die besparingen zullen niet beperkt worden tot een maand. Niettegen staande de manipulaties-zal de spil index nog vóór het einde van het jaar 1984 worden overschreden, maar dan zal een andere maatregel worden ingeroepen om de verho ging van de pensioenen en van de wedden niet te moeten uitbetalen. Vanaf januari 1985 zal, in toepas sing van koninklijk besluit nr. 281 van 31 maart 1984, houdende be paalde tijdelijke wijzigingen in de regeling inzake de koppeling van de De provincies op een tweesprong Tot vorig jaar (sinds 1836) voorzag de provinciewet zelfs de bijeenroe ping van de raad door de gouver neur, namens de koning, op 1 okto ber om 10 u. De recente wijzigin gen aan de provinciewet geven dat initiatiefrecht nu aan de voorzitter van de provincieraad en laten de datum voor de aanvang van de besprekingen min of meer vrij. De bespreking, de goedkeuring of de afwijzing van de begroting be hoort tot de meest essentiële taken van de provincieraad. Tot vorig jaar beperkte zich trouwens de wer king van dit orgaan tot één enkele zitting, gespreid over een tiental dagen, met aan de dagorde de be groting en twee buitengewone zit tingen voor de bespreking van de begrotingswijzigingen. Voor de rest van het jaar en in werkelijkheid behoorde zowat alle «macht» aan het uitvoerend orgaan, de bestendi ge deputatie, Voortaan kan dit enigszins anders vermits nu de raad elke dag kan worden samengeroe pen en door de voorzitter en door één derde van de raadsleden. Dit laatste initiatiefrecht zal door de minderheid zeker worden gebruikt. In die zin werd trouwens een open lijke afspraak gemaakt tussen de oppositiepartijen. De SP hoopt al dus doeltreffender te kunnen inspe len op de aktuele problemen van provinciaal belang, de deputatie beslissingen beter te kunnen volgen en onmiddellijk verantwoording te kunnen opeisen. Om dit voornemen efficiënt in de praktijk om te zetten zouden echter de bevoegdheden tussen de gouver neur, de deputatie en de provincie raad moeten worden herschikt, maar daarover wordt in Brussel nog «gepraat». Indien het werkelijk de bedoeling is van de wetgever de provincie te herwaarderen, een «nieuwe stijl» te geven, dan dient hiervan dringend werk te worden gemaakt. De bespreking van de begroting 1985 werd door de meeste provin cieraadsleden hoopvol afgewacht. Zou de bestendige deputatie posi tief inspelen op de «nieuwe visie» over de taak van de provincie en zou zij zich meer open en demokra- tisch opstellen? Een eerste opdoffer vormde reeds het ontwerp van begroting, dat door de deputatie praktisch iden tiek als vorig jaar werd opgestald: dezelfde inkomsten en dezelfde uit gaven, zelfs dezelfde hoge belas tingen. De SP-fraktieleider Roger Van den Heule was in zijn algeme ne inleiding dan ook niet mals voor de deputatie. Terecht werd hen konservatisme, gebrek aan open heid en «intellektuele gemakzucht» verweten. Verder stelde hij dat het tekort aan gepaste initiatieven, het achternahollen van nationale en ge westbeslissingen en het zich laten ontfutselen van bevoegdheden het bestaan van de provincie als be stuurlijke instelling in gevaar brengt. Tijdens de zittingen werd van SP- zijde menigmaal an op verschillen de terreinen gepleit voor een meer vooruitstrevende en aanvallende ingesteldheid van dejrrovincie om de verschillende braakliggende of vrijkomende materies naar zich toe te halen. De behoudsgezinde en gelaten reaktie van de deputatie verwekte zelfs wrevel bij de meer derheidspartijen. De provincie bevindt zich op het huidig ogenblik mogelijks op een keerpunt. Wordt haar door de na tionale en gewestregering niet meer bevoegdheden en mogelijkheden toegekend dan blijft het orgaan weinig rendabel, zeer kostend en zelfs overbodig. De futloze inzet van haar uitvoerend orgaan kan dit alleen bevestigen. Krijgt de provin cieraad van de wetgever echter meer mogelijkheden en taken en grijpt de raad deze kansen met de beide handen aan dan is er voor dit intermediair orgaan ongetwijfeld nog een mooie taak weggelegd ten bate van haar inwoners. Freddy De Chou Provincieraadslid sociale uitkeringen, een indexaan passing van de pensioenen worden overgeslagen. Het is een herhaling van de indexmatiging toegepast in mei 1984. De eerstvolgende verhoging van de pensioenen en van de wedden zal maar worden toegekend rond de helft van 1985. Dit vertegenwoor digt een belangrijke vermindering van de koopkracht, die men moet toevoegen aan deze opgelegd in 1984 toen de stijging van mei naar augustus 1984 werd verschoven. Nu zal de vertraging van de verho ging van de pensioenen met 2% over een langere termijn verlopen, van december 1984 naar vermoede lijk juni 1985. Als de huidige rege ring aan de macht blijft, zal dit nog een derde maal worden herhaald in 1986. Lees door pag. 5 Ook dat durft Martens V De koppeling van de lonen aan de index is reeds lang een doorn in het oog van het patronaat. Onlangs nog zei voorzitter Santens op het VEV-kongres dat de koppeling van de lonen aan de index een belangrijke rem is op de investeringsdrift. Geen wonder dan ook dat de regering Martens-De Clercq die tijdens haar beleidsperiode reeds heel wat cadeaux aan de werkgevers toekende, op deze index al meer dan een aanval deed. Iedereen zal zich nog wel de totale blokkering van februari 1982 tot 1 juli 1982 van de index herinneren, alsmede de daaropvolgende forfaitaire toepassing van 547 fr indexaanpas sing voor alle loon- en weddetrekkenden i.p.v. 2%. Het loonverlies dat de arbeidende bevolking daardoor heeft geleden, is definitief en heeft een enorm koopkrachtverlies tot gevolg. Daarbij komt nog dat in de jaren 1984, 1985 en 1986 elk jaar telkens 2% index dient ingeleverd, wat opnieuw 6% koopkrachtverlies vertegenwoordigt. En of dit allemaal nog niet genoeg is, bewezen de recente ingrijpen van korte duur die Minister Eyskens van Economi sche Zaken pleegde op sommige prijzen, zoals ondermeer deze voor stookolie, voor benzine en voor gas- en electriciteit. Aldus is hij er in geslaagd het indexcijfer voor de maand oktober 1984 te manipuleren en juist beneden de spilindex te drukken waardoor hij een aanpassing van de lonen en wedden in de overheidsdiensten en sociale uitkeringen kon tegen houden. Dat de regering Martens-De Clercq zich ook tot zo een praktijken zou verlagen, had geen enkel rechtgeaard mens ooit durven te denken. Hiermede heeft Martens V nogmaals duidelijk aangetoond dat alle middelen goed zijn om de werkgeverswereld ter wille te zijn, zelfs al dient dit te gebeuren op de rug van de kleine man. Herman De Loor V olksvertegenwoordiger Als een van de laatste woordvoer ders in deze algemene bespreking van dit geanimeerd debat over de wet op de intercommunales zal ik zeer kort zijn. Ik zal slechts een zeer klein maar daarom niet minder belangrijk as pect van dit wetsontwerp belichten, namelijk het aspect van de door zichtigheid. U beweert immers, Mijnheer de Minister, in dit wetsontwerp een «grotere doorzichtigheid van de in tercommunales» na te streven. Dit wil U bereiken door de wetge ving op de boekhouding van onder nemingen op de intercommunales van toepassing te maken, één van de leden van het college van com missarissen onder de commissaris leden van het Instituut der Bedrijfs revisoren te doen verkiezen en de informatie van alle gemeente raadsleden van de aangesloten ge meenten te verzekeren. U gaat zelfs zo ver te stellen dat de inlichtingen in verband met de toe stand van de intercommunales veel al gemonopoliseerd worden door de vertegenwoordigers van de ge- Agenda: voormiddag: bespreking werkingsverslag 1982-1983 namiddag: politiek kongres: inleiding Willy Vernimmen 's Middags belegde broodjes voor alle /congressisten meenten in de intercommunales, die aldus elk debat in de gemeente raad voorkomen en geen verslag over het hun toevertrouwde man daat hoeven uit te brengen. U loopt dus niet over van vertrou wen in de huidige vertegenwoordi gers van de gemeenten in de inter communales. Dit belet niet dat uw aangekondigde maatregelen echt heel weinig om het lijf hebben. De werking zelf van de intercom munale organen is immers niet openbaar. Het is vooral dit gebrek aan openbaarheid dat vatbaar is voor ernstige kritiek. De intercom munales stellen zich immers feite lijk in de plaats van de gemeenten. Daar de activiteiten van de inter communales niet onderworpen zijn aan de controle van de gemeen tekiezers, komt de politieke verant woording in verband met de ge meentelijke werking in het ge drang. Het feit dat de wetgever de werkmathodes van de privé ven nootschappen op de intercommu nales heeft toepasselijk verklaard, mag geen voorwendsel zijn om af te wijken van het essentieel principe van de politieke verantwoording. In andere landen, zoals Frankrijk en Nederland, wordt deze politieke verantwoording veel beter gewaar borgd. Een van de belangrijke oorzaken van de niet-openbaarheid, zo niet de belangrijkste, is de aanwezig heid van privé-partners in de schoot van de zogenaamde gemengde in tercommunales. Deze privé-part ners hebben helemaal geen politie ke verantwoording af te leggen en houden liever het potje gedekt. Er moet dus eerst en vooral een ande re wijze van samenwerken tussen privé-sector en publieke sector op het getouw worden gezet, waarbij zowel de privé-sector als de pu blieke sector zich zo goed mogelijk kunnen ontplooien. Ook een model-statuut zou een stap in de richting van een grotere doorzichtbaarheid kunnen uitma ken. Daartoe werden reeds vele pogingen ondernomen, maar he laas is er nog niets van in huis gekomen. Op het vlak van de onverenigbaar heid valt er ook wel wat te doen. Zowel in de algemene vergadering als in de bestuursraad van sommige gemengde intercommunales wordt er in hoofde van vooral vertegen woordigers van de privé-sector nog al wat aan belangenvermenging ge daan. Dit leidt tot een onontwar baar kluwen van allerlei gelijklo pende en tegenstrijdige belangen, waarin het gemeentelijk belang nogal aens het kind van de rekening wordt. Ook voor de vertegenwoor digers van de privé-sector moeten er specifieke onverenigbaarheden in de wet worden ingebouwd. De wijze waarop u informatie wil doen verstrekken aan de deelgeno ten verschilt in wezen ook al niet veel van de in de huidige wetgeving opgenomen regeling. Wij weten. Mijnheer de Minister, dat limpidi- teit of helderheid uw zwak is, maar in casu hebt u deze toch niet erg bevorderd. Het blijft allemaal nog al erg vaag en het klinkt nogal hol. Een mededeling aan de deelgeno ten, dit betekent nog niet perse aan de gemeenteraadsleden, van de in artikel 4 paragraaf 8e van uw ont werp opgesomde documenten is onvoldoende. Andere belangrijke bestuursacten, zoals het verslag van de bestuursraad, blijvan een louter intern bestaan leiden. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1984 | | pagina 1