Boekenbeurs werd opnieuw grandioos sukses Nog geen woonzekerheid voor huurders Martens V weldra over kop Jacques Timmermans vertolkt SP-standpunt Editoriaal Zottegem ALLEN» prils Bespreking stadsbegroting 1985 SP-Arrondissement Aalst Arrondissementeel SP-bestuur Vorig weekend werd in net ATC de tweede gemeentelij ke boekenbeurs gehouden. De diverse aktiviteiten ken den veel bijval. Niet alleen zorgde boekhan del De Vlam voor een dege lijk boekenaanbod, ook de tentoonstellingen van de ge meentelijke Tekenakademie en fotoklub Reflex mochten op veel interesse bogen. Bibliotheek in volle uitbouw In onze vorige bijdrage werd reeds gewezen op de onenig heid binnen de regering over de wijzigingen van de huur wet. De spanningen lijken thans voorlopig voorbij. Na dat de meerderheidspartijen een akkoord hadden bereikt over de voorstellen van mi nister van Justitie Gol, de zogenaamde vijfpuntennota, heeft de regering bij de Se naat een aantal amendemen ten ingediend op de sociale herstelwet waarvan een deel handelt over de huurprijzen. Het eerste artikel van de regerings amendementen wil verhinderen dat een huurovereenkomst wordt opge zegd door de verhuurder met als enig doel nadien een hogere huur prijs af te dwingen van dezelfde huurder. Daarom wordt bepaald dat gedurende de periode van be^ perkte huurprijsaanpassing (de huuraftapping met 2%) van 1985 tot 1987 de verhuurder van dezelf de huurder geen hogere huurprijs mag vragen dan de geïndexeerde huurprijs. boekje 100 fr. Onder de volgende bewoor dingen heeft Jacques Tim mermans als fraktieleider het SP-standpunt weergegeven, tijdens de gemeenteraadszit ting van donderdag 29 no vember jl. Een krappe begroting PVVdemagogie en volksbedrog! Vrijdag 7 december 1984 om 20 uur stipt in lokaal, Praathuis «Radio Atlantis», Anderenhoek 94 te Haaltert (Denderhoutem) AGENDA 1. Verslag vergadering 16.11.1984 2. Politiek verslag door H. De Loor - RW 56 - Huurovereenkomst - Rijksmiddelenbegroting - 11.11.11 - Rakettenkwestie 3. Verslag Partijbureau door M. Galle 4. Voor Allen - Feost - Wervlngsaktle 5. BWP - BSP - SP 100 Jaar 6. Procedure verkiezing voorzitter 7. Aanpassing statuten - werkwijze 8. Kerstfonds Mijnwerkers 9. Allerlei-rondvraag W. VERNIMMEN Waarnemend Federaal voorzitter Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 7 DECEMBER 1984 46* jaargang nr. 47 Weekblad van de S.P De grote aanwezigheid op de bege leidende manifestaties bewees eveneens dat dit gemeentelijk ini tiatief - onder impuls van schepen Freddy Van den Bossche - door de bevolking ten zeerste gewaardeerd wordt. Een pluim voor hem, de voorzitter van de advieskommissie Etienne De Clercq en zijn ploeg en voor bibliothekaris Mark Lievens en zijn personeelsploeg. Tot spijt van de CVP-nijd, doe zo verder. Ter informatie van onze lezers geven we hierna de leerrijke openingstoespraak van schepen Van den Bossche. Het is voor mij een genoegen om hier vanavond voor de tweede maal een gemeentelijke Zottegemse boekenbeurs te kunnen inleiden. Een boekenbeurs die zowel naar boekenaanbod als naar aktivitei- tenprogramma op een hoog peil staat. Namens het gemeentebe stuur wens ik daarvoor in de eerste plaats de leden van de gemeentelij ke advieskommissie en de perso neelsleden van de bibliotheek te danken voor de inzet. Het is trouwens ook mede dank zij hun dynamisme dat onze Plaatselij ke Openbare Bibliotheek zich steeds verder ontwikkelt. In dat verband wens ik u toch even wat cijfermateriaal op te sommen. Gestart in 1966 als openbare biblio theek te Velzeke met 196 lezers, een boekenbezit van 922 en 2587 uitleningen, heeft de bibliotheek zich slechts ten volle kunnen ont wikkelen na de verhuis van Velzeke naar Zottegem-centrum. Ondanks de slechte huisvesting groeide het lezersaantal van een goede 500 in 1981 te Velzeke naar ongeveer 3.000 vandaag. Eenzelfde vlucht nam het aantal uitleningen: van iets meer dan 18.000 in 1981 zullen wij tegen eind 1984 nagenoeg 95.000 uitleningen kunnen noteren. Het is derhalve duidelijk dat de bibliotheek aan een bestaande behoefte tegemoet komt. Het is met de volle steun van de huidige bestuursmeerderheid dat wij daarom de bibliotheek meer mogelijkheden willen en zullen bieden. Momenteel wordt volop gewerkt om de functionele restauratie van het Egmontkasteel zo vlug moge lijk te realiseren. Bijna maandelijks komen we samen met een techni sche werkgroep waarin we de men sen van de diverse administraties samenbrengen om het projekt een zo kort mogelijke administratieve lijdensweg te bezorgen. Wij hopen in ieder geval te bereiken om reeds eind 1985 met de eerste fase der werken te kunnen van start gaan. In de zaal hebben we voor de geïnteresseerden de voorontwerp plannen opgehangen. Eventuele suggesties met betrekking tot deze restauratie zijn steeds welkom. Voor zover ze althans kaderen in de basisoptie: funktionele en sobere restauratie met aid eindbestem ming de huisvesting van de bibliot heek. In afwachting dat deze restauratie gerealiseerd is en wij over aangepa ste lokalen met o.a. een polyvalen te Ridderzaal zullen wij ons verder moeten behelpen met de mogelijk heden waarover we beschikken. Dit betekent echter niet dat wij bij de pakken moeten gaan zitten. In tegendeel. Na een erkenning als deeltijdse bibliotheek willen we ij veren om zo vlug mogelijk de vol tijdse erkenning te bekomen. Om die reden werden op 1 december de openingsuren gevoelig uitgebreid. Het personeelskader wordt verder maximaal uitgebouwd. Hetzelfde kunnen we zeggen van de kollektie- vorming waar wij de opties van het bibliotheekdekreet volledig nakomen. De aangroei van de kollekties in 1984 zal ±4200 zijn, zodat we eind 84 een 24.000 boeken zullen bezit ten. Dit is momenteel nog steeds amper 1 boek per inwoner. De weg is dus zeker nog lang. In tegenstel ling tot veel andere gemeenten zul len we echter blijven zoeken naar middelen om de uitbouw in positie ve zin te laten verlopen. Tot slot wens ik echter te bena drukken dat wij er alles moeten opzetten om de bibliotheek niet alleen in leven maar vooral leven dig te houden en als motor van het lokale kultureel gebeuren te laten funktioneren. Het voorbije jaar werden in die zin veel initiatieven genomen. Ik ver meld slechts: - de maandelijkse kuituuragenda, waar helaas nog te weinig vereni gingen gebruik van maken om hun aktiviteiten kenbaar te maken. Nochtans kunnen ze volledig gratis via de kuituuragenda meerdere dui- Voor huurovereenkomsten van on bepaalde duur geldt voortaan een verplichte opzegtermijn van zes maanden voor de verhuurder en van drie maanden voor de huurder. Bij huurovereenkomsten van mini mum drie maanden en maximum één jaar dient een opzet van een maand te worden gegeven. Indien deze huurovereenkomsten niet worden opgezegd, worden ze ver lengd met de oorspronkelijke ter mijn. De overige huurovereenkom sten van bepaalde duur die niet zijn opgezegd na verloop van de voor ziene termijn worden huurovereen komsten van onbepaalde duur. De huurders kunnen verder beroep doen op de sociale clausule. Deze clausule houdt in dat de huurder om sociale redenen (vb. zwanger schap, werkloosheid, zware ziekte) bij de vrederechter een verlenging van zijn huurovereenkomst kan verkrijgen. Volgens CVP-fraktie- leider Van den Brande, die zelf een wetsvoorstel inzake voor wijziging van de huurwet had ingediend, heeft de regering met deze amende menten een eerste stap naar de woonzekerheid gezet. Bij nader on derzoek blijkt de woonzekerheid voor de huurder echter zeker niet gerealiseerd te zijn. Woonzeker heid betekent dat de huurder kan beschikken over een woning in goe de staat volgens eigen keuze tegen een betaalbare huurprijs en er on gestoord kan blijven zolang hij dit wenst. Woonzekerheid vereist dan ook dat alle huurovereenkomsten van onbepaalde duur zijn zodat de huurder kan blijven wonen zolang hij dit zelf wenst. Het wetsvoorstel Van den Brande voorzag een mini- mumduur van drie jaar voor alle huurovereenkomsten. De rege ringsamendementen bevatten geen enkele bepaling inzake de mini- mumduur van de huurovereenkom sten. Ook moet de opzeg nog steeds niet gemotiveerd zijn. De tijdelijke huurovereenkomsten voorzagen een beperking van de opzegredenen. Om de woonzeker heid te garanderen zou de eigenaar verhuurder slechts op grond van wettelijk bepaalde redenen - bij voorbeeld bij niet-betaling van de huurprijs door de huurder of indien de verhuurder of zijn naaste bloed verwanten de woning zelf willen betrekken - de huurovereenkomst kunnen beëindigen. Woonzeker heid vereist ook betaalbare huur prijzen. Alhoewel de huurprijs aanpassing thans wordt beperkt ge durende drie jaar en de eigenaar verhuurder geen hogere huurprijs mag eisen van dezelfde huurder, mag steeds een hogere huurprijs worden geëist van een nieuwe huurder. Het regeringskompromis zal dus zeker geen woonzekerheid voor de huurders brengen. Eens te meer dient vastgesteld te worden dat de CVP-PSC gezwicht is voor het ver zet van de liberalen dewelke enkel oog hebben voor de belangen van de eigenaars-verhuurders. Op geen enkele wijze werd rekening gehou den met de belangen van de huur ders en de weinige bescherming die de huurders genoten door de tijde lijke huurwetten wordt thans volle dig afgeschaft. Luc Demeyere zenden Zottegemnaars bereiken. - de schoolbezoeken werden ver der gestimuleerd. Het is immers in de scholen dat de eerste aanzet tot het bibliotheekbezoek kan gegeven worden. De bibliotheek blijflt trou wens ter beschikking om maande lijkse wisselkollekties voor scholen en verzorgingsinstellingen ter be schikking te stellen. - diverse uitbreidingsaktiviteiten werden georganiseerd, gaande van verzorgen van boekenstanden op diverse aktiviteiten, tot organisatie van vakantiewerking, een poëziea- vond, animatie rond herinrichting uitleenpost te Velzeke en de orga nisatie van de jaarlijkse boeken beurs. U ziet dat het bibliotheekwezen te Zottegem leeft. Onze dank daarvoor nogmaals aan alle personeelsleden en medewer kers uit de advieskommissie. Ik zou het hierbij willen houden als inleiding. Niet echter zonder ook te betreuren dat de hogere overheid met haar beleidsintenties die zij onlangs publiek maakte op een on geoorloofde manier de demokrati- sering van het kultuurgebeuren eens te meer hypothekeert. Wij hopen dat men de destijds zo beju belde kulturele autonomie niet nog verder gaat uithollen. Wij hopen echter vooral dat men de gemeen ten, zoals de onze, niet zal beletten haar expansief kultureel beleid ver der te zetten. De rellen die in de voorbije dagen in de regeringsmiddens hebben gewoed, hebben voor veel onrust en spanningen gezorgd. Ingewijden vreesden op een zeker ogenblik een regeringskrisis, ja, zelfs de val van Martens V. Vandaar dat premier Martens himself, in allerijl zijn vice- premiers en de voorzitters van de meerderheidspartijen op het appel heeft geroepen om te proberen de rust in de regering doen weer te keren. Zoals het er aan toeging was regeren immers onmogelijk geworden. De verkiezingskoorts had de regeringsleden en haar meerderheid zo fel te pakken gekregen, dat de huidige koalitie geen valabel werk meer kon verrichten. Of de regering na de ultieme ingreep van premier Martens haar samenhang teruggevonden heeft, is vooralsnog niet duidelijk. De komende dagen zullen dit moeten uitmaken. Is er blijkbaar een oplossing gevonden voor de vervanging van Financieminister De Clercq, dan toch blijven de problemen nopens de Voerense burgemeester Happart, de plaatsing van de raketten, de leger en RTT-bestellingen, als een zwaard van Damocles boven het hoofd van dezCregering hangen. Intussen werd de regering in Kamer en Senaat zwaar aan de tand gevoeld in verband met haarfiskale en sociale herstelwet, die voor onze landgenoten opnieuw een zware aderlating zal teweegbrengen daar de opbrengst ervan moet dienen om de staatsfinanciën te saneren. De staatsfinanciën zijn onder deze regering immers geweldig verziekt. Dit is duidelijk gebleken bij de behandeling van de Rijksmiddelenbegroting in de Kamer. Tot eenieders ontsteltenis werd vastgesteld dat de lopende ontvangsten geraamd worden op 1.417,7 miljard frank en de lopende uitgaven op 1.703,5 miljard. Er is dus een tekort van 285,8 müjard frank. Het tekort op de eigenlijke begroting loopt zelfs op tot 471,5 miljard frank. Dit betekent dat met de doorrekening van diverse uitgaven het netto te financieren saldo 495,7 miljard of dus bijna 500 miljard bedraagt. Bedrag dat in 1985 wellicht nog zal verhogen met enkele miljarden. Het bruto tekort van de Staat is nu 817,2 miljard frank groot. De besparingen voor 1985 bereiken 170,6 miljard waarvan 82,7 miljard voortkomt uit de loonmatiging. Komt daarbij dat de globale rijksschuld meer dan 4.000 miljard frank bedraagt. Deze schuld verhoogde op drie jaar tijd onder deze regering met meer dan 2.000 miljard frank. Zo te zien is het regeringswerk totaal mislukt. Het failliet van de regering Martens-Gol, die op 8 december precies drie jaar oud is, hangt bijgevolg in de lucht. Welke goocheltoeren premier Martens ook moge uithalen om het failliet te voorkomen, in 1985 komt hoe dan ook de afrekening. Wij hopen dat de kiezers de gepaste konklusies zullen trekken. Paul Van der Niepen Senator «De heer schepen van Financiën heeft zopas zelf de zwakheden van de ontwerp-begroting 1985 aange toond. Het eigen dienstjaar vertoont op nieuw een mali, voor 1985 begroot op 11.576.091 fr. Wat dus betekent dat het struktureel tekort verder wordt aangehouden, m.a.w. dat de tering niet naar de nering wordt gezet. Dat kunnen we niet onge straft volhouden, vermits de reser ves uitgeput geraken. De heer schepen Torrekens ver keert dus in een weinig benijdens waardige positie. Het PVV-CVP- schepencollege en meerderheid in spireerde hem verleden jaar tot een gemakkelijkheidsoplossing: de ont vangsten optrekken door een ver meerdering van de 6% personenbe lasting tot 7%. Uw gelijkgezinde CVP-PW deputatie aanvaardde evenwel terecht deze zeer zware belastingsverhoging niet. De Hogere Overheid, bij omzend brief van Gemeenschapsminister van Binnenlandse Aangelegenhe den, Mare Galle, beveelt trouwens aan de uitgaven onder kontrole te houden en zo mogelijk de belas tingsdruk zelf te verminderen, daar waar de gemeentebesturen genood zaakt waren tijdelijke sanerings plannen uit te voeren om het ge meentelijk budget tegen uiterlijk 1987 in evenwicht te brengen. Als gemeentelijke verantwoorde lijken zullen wij ons trouwens ver der allen samen moeten afzetten tegen mogelijke nieuwe pogingen om een falend nationaal financieel beleid af te wentelen op de rug van de gemeenten. Nationaal kan men dan wel - om puur elektorale redenen - ten allen kante te pas en te onpas schreeu wen dat de belastingsdruk moet verminderen (iedereen is het daar trouwens over eens!), maar in de feiten de gemeenten verplichten tot het zoeken van bijkomende inkom sten en dus hogere lasten voor haar inwoners, is het reinste volksbe drog! Ternauwernood zijn de al zo zwaar beproefde gemeentebesturen aldus ontsnapt aan een nieuwe financiële ramp, doordat de regering in haar eerste ontwerp van rijksmiddelen begroting 1985 had ingeschreven, dat voortaan 25% roerende voor heffing diende te betalen op haar inkomsten van dividenden bij de interkommunales. Voor de ge meentebesturen zou dat samen een nieuwe financiële aderlating van ±3 miljard frank hebben betekend. Voor de stad Ninove konkreet een derving van 8.264.427 fr. aan mid delen, ons baserend op de inkom sten ten belope van meer dan 33 miljoen frank aan dividenden uit interkommunales, zoals begroot in uw ontwerpbegroting 1985. Gelukkig dus maar, dat de regering onder druk en het krachtdadig ver zet van alle gemeentebesturen heeft afgezien van haar voorne men, maar voor de toekomst zullen wij evenwel op onze hoede moeten blijven. Zoals trouwens ook de «nieuwe armoede» door de nationale CVP- PW regering wordt in de hand gewerkt en zelfs georganiseerd en dit eveneens zijn weerslag vindt op de gemeentelijke financiën langs de uitgaven van het OCMW om. Lees door pag. 7

Voor Allen | 1984 | | pagina 1