fz-t JÏ Nieuwe huurwet uitgesteld Tegen de werkloosheid Artikel 143 afschaffen! Paul Van der Ni epen in Senaat Systematische afbraak rijksonderwijs in Vlaanderen en Brussel Binnen in Jongsocialistenkongres verkiest Dirk Van Herzeele Editoriaal Rudy De Leeuw 11 mmmammmmmmmmÊmmmmmmm Het bestuur van de SP-fede- ratie Aalst dringt bij resolu tie van 7 december jl. aan op het verlengen van de over gangsmaatregelen van de huurwet van 29 decembei 1983 met één jaar teneinde via een nieuwe wet tot een daadwerkelijke woonzeker heid en een betere bescher ming van de huurders te komen. De SP-federatie heeft nu ook duidelijk standpunt ingeno men aangaande bepaalde sankties in de werkloosheid. Hiermee is alle twijfel weg genomen tegenover bepaal de aantijgingen van de ACV- top van het verbond Aalst. Het ABVV in aktie Herziening artikel 143 is onvoldoende! Senator Paul Van der Niepen hekelt het volmachtbeleid van de regering Martens V tijdens het debat over de be krachtiging van de genum merde koninklijke besluiten in de Senaat. Vooral het on derwijsbeleid van minister Coens werd op de korrel ge nomen, daar deze koppig voortgaat met de systemati sche afbraak van het rijkson derwijs in Vlaanderen en Brussel. Hierna volgt de integrale tus senkomst. Spoorweglijn Aalst- Oudegem, pag. 2 Ulburghs kristen en socialist, pag. 3 Britse mijnwerkersstaking, deel II, pag. 5 Parel Vlaamse Ardennen en paradijs Denderstreek.ra ra ra, pag. 6 Brave burgemeester gooit mensen voor de leeuwen, pag. 6 De Ring-story, pag. 5 Koalitiebreuk te Sint-Lievens-Houtem pag. 3 Korrespondenten Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 21 DECEMBER 1984 46* jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P. Wat nu voor de huurders Ingevolge de overgangsmaatrege len van de huurwet van 29 decem ber 1983 werden alle huurovereen komsten verlengd tot 31 december 1984. Einde dit jaar komt er een eind aan deze regeling zodat de woonzekerheid voor de huurders vervalt. Reeds eerder hadden de socialisten in het parlement gelijk aardige voorstellen tot verlenging van alle huurovereenkomsten in- glediend. Naast het einde van de woonzeker heid voor de huurders werd de behandeling van de sociale herstel- wet met wijzigingen van de huur wet verdaagd tot de tweede helft van januari 1985. Deze wijzigingen van de huurwet kwamen tot stand ingevolge het regeringscompromis inzake de woonzekerheid (Cfr. Voor Allen, 7.12.1984). De huurwet van 29 december be vatte de formule om de indexering van de huurprijzen te berekenen. Aangezien de regering Martens- Gol de werknemers en sociaal ver zekerden nogmaals wil doen inleve ren door een beperking van de indexaanpassing van wedden, lo nen en uitkeringen met 2% voor de drie volgende jaren werd een for mule uitgewerkt om de indexering van de huurprijzen eveneens met twee procent te verminderen gedu rende 1985, 1986 en 1987. Volgens een onderzoek van de R.U.G. is de nieuwe formule tot matiging van de indexverhoging der huurprijzen on duidelijk, gebrekkig en zullen de verhuurders zeker geen zes procent inleveren zoals de werknemers en de sociaal verzekerden. Daarnaast mag van dezelfde huurder geen hogere huurprijs worden gevraagd dan de wettelijk geïndexeerde huurprijs. Bij nieuwe huurders kan evenwel steeds een hogere huur prijs worden gevraagd zodat de verhuurder steeds de huurovereen komst kan opzeggen om nadien een hogere huurprijs te vragen van de nieuwe huurder. Verder worden de minimumtermij nen voor opzeg van de huurover eenkomsten bepaald (cfr. Voor Allen, 17.12.84) en kunnen de huurders beroep doen op de zgn. sociale clausule. Doordat de voorgenomen wijzigin gen slechts in januari 1985 van kracht kunnen worden dreigt thans een juridisch vacuum te ontstaan waarvan de verhuurders misbruik kunnen maken om hogere huurprij zen te vragen dan wettelijk toegela ten is of om de huurovereenkomst onrechtmatig op te zeggen. Welis waar zal de wet terugwerkende kracht hebben vanaf 1 januari 1985 zodat de huurders er zich nadien zullen kunnen op beroepen doch dient gevreesd te worden dat velen daartoe niet zullen overgaan uit onwetendheid of om financiële redenen. Nadat de regering de huurders reeds eerder in de kou liet staan door elke vorm van woonzekerheid te verwerpen laat zij thans de huur ders in de grootste onzekerheid het nieuwe jaar tegemoetgaan. De Vlaamse socialisten, waaronder volksvertegenwoordiger Van den Bossche dienden de jongste jaren verscheidene voorstellen in om de woonzekerheid van de huurders te garanderen. Deze werden telkens afgewezen door de meerder heidspartijen, dus ook door de kris- tendemokraten. Alhoewel hun fraktieleider Van den Brande even eens een wetsvoorstel inzake had ingediend, werd het nadien onder zware druk van de liberalen inge trokken. Voor de liberalen geldt alleen het eigendomsrecht van de verhuurders zonder rekening te houden met de belangen van de huurders. Mede door de houding van de AVW-vleugel binnen de CVP heb ben de huurders hun woonzeker heid en de bescherming tegen een grote en onverantwoorde opslag van de huurprijs verloren. Luk Demeyere De socialisten nemen hierbij de verdediging op van de werklozen, die gezien de ekonomische krisis praktisch geen werk meer aangebo den krijgen. De regering moet de werkloosheid bestrijden i.p.v. de werklozen te bestraffen! Reeds geruime tijd voert de ABW-werklozenwerking aktie te gen het befaamde artikel 143 uit de werkloosheidsreglementering. Dit artikel wil de zogezegd langdu rig werklozen uitsluiten van verde re uitkeringen. Voor jonge werklo zen betekent dit, dat ze na 6 maand stempelen reeds kunnen uitgeslo ten worden. Ook zijn gevallen bekend van niet- gezinshoofden, dus vooral vrou wen, met 15 en meer jaren tewerk stelling die toch uitgesloten wor den. Het moet voor iedereen dui delijk zijn dat, gezien de ekonomi sche toestand, werkloosheid van 1, 2 of zelfs 5 jaar geen uitzonderin gen meer zijn. De ABW-werklozenwerking toonde aan door een aktie in het gewest Antwerpen, dat in Vlaande ren de meest gunstige ekonomische toestand kent, slechts 600 jobs be schikbaar zijn voor 40.000 werklo zen. In de overige gewesten, en zeker in het arrondissement Aalst, is de toestand nog onbeduidend slechter. Het ABVV heeft zich resoluut in geschakeld ten voordele van de werklozen. Nationaal Sekretaris Mia De Vidts pleit dan ook voor de afschaffing van het artikel 143 en wenst ook niet dat de kommissie van advies opnieuw in werking zou worden gesteld. De vakbond is er ter verdediging en niet ter veroordeling van haar le den! Gezien de ernst van de ekono mische krisis kan een vakbond geen advies meer geven over de langdu righeid van de werkloosheid van een uitkeringsgerechtigde. De christen-democraten die de ze neo-liberale regering Martens- Gol blijven steunen, voelen natuur lijk dat hun houding onverdedig baar wordt. In plaats van zich in te schrijven in de talloze akties van de werklozen en resoluut standpunt te kiezen, steunen zij een tussenoplos sing. Minister Hansenne, van Arbeid en Tewerkstelling, misschien beter mi- - Voor de tweede keer in het drieja rig regeringsbestaan legt de rege ring bij het Parlement een verslag neer over het gebruik dat van de Bijzondere Machten is gemaakt. Meer nog, ze vraagt vandaag met beide wetsontwerpen de bekrachti ging van de in het raam der Bijzon dere Machten uitgevaardigde Ko ninklijke Besluiten. Gezien het Parlement niet in de mogelijkheid verkeert de tekst van deze Koninklijke Besluiten te wijzi gen op het ogenblik van de be krachtiging, vrezen wij dat de be spreking van beide voorliggende ontwerpen zich zal beperken tot een louter formaliteit. Niettemin zal tijdens deze bespre king het deelverslag over de vol machten in de onderwijssektor on ze bijzondere aandacht gaande houden. Daar wij evenwel eerst daags de gelegenheid zullen hebben bij de behandeling van de Rijks middelenbegroting en van de her- stelwet over onderwijs, om dieper op het onderwijsbeleid in te gaan, wensen wij nu naast enkele algeme ne beschouwingen slechts een drie tal koninklijke besluiten nader te belichten. Zoals reeds in eerdere debatten is naar voor gekomen, klagen wij ook nu het gebruik van deze volmachts- besluiten in het onderwijs aan, om dat wij ervan overtuigd zijn dat U onder de dekmantel van de budget taire noodtij bedoelingen nastreeft om het onderwijsbeleid in de ko mende jaren te blokkeren. Inder daad, door de omkaderingsnormen vast te spijkeren in teksten die nog enkel bij wet kunnen worden gewij zigd, riskeert U de latere ministers van onderwijs, die het rijksonder wijs genegen zijn, de maneuvreer- ruimte te ontnemen om de vrije keuze te herstellen, waar die niet meer bestaat, zoals in het onderwijs voor sociale promotie. Bovendien werken sommige besluiten het on evenwicht tussen de diverse netten in de hand, waardoor de school vre de in het gedrang dreigt te geraken. Lees door pag. 4 nister van Werkloosheid en nep- statuten genoemd, denkt aan een herziening van het artikel 143. Hij stelt voor dat iedere werkloze voor elk gewerkt jaar recht krijgt op 3 maand werkloosheidsuitkering. Is de werkloosheid echter van langere duur dan wordt uitsluiting praktisch onvermijdelijk. Dit is een zwaard van Damocles boven het hoofd van de vele jonge werklozen. Boven dien wordt opnieuw aan het recht op uitkerigen een limiet in de tijd gesteld. Nadien zullen jonge werklozen on getwijfeld een beroep moeten doen op het OCMW en voert men op nieuw de staat van behoefte in. De regering moet meer middelen ter beschikking stellen om werk te creëren, arbeiders en bedienden kansen op bijscholing te geven, werk aanbieden, maar niet de slachtoffers van de krisis sanktio- neren! Artikel 143 mag dus niet herzien worden, in deze val mogen socialis ten niet trappen. Artikel 143 moet worden afgeschaft! De fel besproken visie van Willy Claes Alle kranten - van rechts naar links, van Vlaams naar Frans - hebben deze week méér dan een kommentaar gegeven over de standpunten die Willy Claes innam tijdens een debat op de RTBF. Naargelang hun achterban wordt hij beticht van verraad, betiteld als een handig man en door anderen weer aangeschreven als een man met zin voor staatsmanschap. Feit is echter dat Willy Claes, ronduit en vooral moedig, heeft weergegeven wat wellicht vele duizenden in dit land dagelijks denken. Vooral ook in vakbondskringen is men méér en méér van oordeel dat de vakbondsaktie niet gediend is met versnippering van de macht over twee socialistische partijen, die elkaar sedert geruime tijd bekampen. Komt daarbij dat Willy Claes ook in niet mis te verstane bewoordingen weergeeft wat het laatst gehouden kongres in feite heeft beslist: een zoeken naar samenwerking vooral op het ekonomische en sociale vlak met de P.S. Dat Willy Claes daarbij het geval «Happart» eventjes minimaliseert, kan hem bezwaarlijk kwalijk genomen worden: te lang en teveel aandacht aan mensen die het niet waard zijn, schept een klimaat dat de demokratie ondermijnt. Er weze trouwens aangestipt dat Claes niet afstapt van de door ons ingenomen standpunten. Voeren blijft Vlaams en Happart moet leren menselijke standpunten in te nemen. Vooral zijn verklaringen over Happart hebben heel wat smalende kommentaren uitgelokt, en dit meestal uit liberale hoek. Niet omdat zij plotseling zoveel Vlaamse gevoeligheid aan de dag leggen, maar eenvoudig omdat zij best aanvoelen dat zij binnen een paar maanden wellicht in de oppositie zitten. Want Claes deed meer dan uitspraken over Happart, zijn analyse over koalitievorming en het afschrijven van al wat liberaal is voor de toekomst, hebben zeker een betekenis. Vandaar de wrevelige reakties van de liberalen, die ten onrechte trouwens, spreken over een «liefdesverklaring» aan het adres van de CVP. Men begint trouwens van PW-zijde nu reeds aan de «vuile oorlog» - er zouden in de SP nu reeds drie strekkingen zijn: deze van Van Miert, Willy Claes en de Euro parlementsleden. Zij hoeven zich daarover nu niet gelukkig te maken, het is een analyse van een partij die aan het verliezen is en die wellicht van alles zal uithalen om de gemeenschap te vergiftigen en te bedriegen. En dat kan de PW, zij hebben daarin geen navolgers, maar spijtig genoeg voor hen hebben de meeste mensen hun slogan: «Meer geld voor U, minder voor de Staat» nog niet verteerd. Vandaar wellicht ook de vlucht van Willy De Clercq naar «veiliger oorden». Kortom, Willy Claes heeft wellicht goed overwogen het verrottingsproces van deze regering te doen toenemen. Wij denken dat niet veel gewone mensen daarvoor kwaad zullen worden. Het duurt reeds veel te lang. Willy VERNIMMEN Europees parlementslid Vorig weekend werd, en dit heeft U alleszins reeds vernomen, in de dagelijkse pers Dirk Van Herzeele verkozen tot nationaal ondervoor zitter van de Jongsocialisten op ons tweejaarlijks administratief kon gres te Deinze. Luc Van de Velde werd door ons hoogste orgaan opnieuw aangeduid voor het voorzitterschap. Luc is historicus van vorming en tevens een voormalig lid van onze eigenste afdeling Denderleeuw. Terloops weze het vermeld dat Luc Van de Velde promoveerde op een thesis over de socialistische arbeiders- strijd in het arrondissement Aalst voor de eerste wereldoorlog. Confrater-ondervoorzitter van on ze kameraad advokaat uit Zotte- gem werd Tony Godderie. Deze heeft Antwerpen, Brabant en Lim burg als werkgebied terwijl Dirk Oost- en West-Vlaanderen toege wezen krijgt. Ons 'rekenmachien' - van goede kwaliteit overigens - Piet Beckx mag zich verder toewij den aan het gezond houden van onze financiën als penningmeester. Politiek sekretaris en internationaal sekretaris werden en bleven res- pektievelijk Geert Maes en Dirk Drijboom. Onze goede ouwe mak ker Dirk Van de Pite werd hoofdre- dakteur. Als federatie stellen we met vreug de vast dat deze ploeg werd aange steld om voor de komende twee jaar het - somstijds zware - heft in handen te nemen en het grote ver trouwen geschonken door alle jongsocialistenafdelingen die kd. Dirk Van Herzeele verkozen met 70% van de uitgebracht stemmen af liefst méér dan tweederden! Cum laude. Ook voor de federatie Aalst. Als gastspreker mochten we de laatste dag van het congres onze streekgenoot en oud lid van het jongsocialistenbureau, prof. Dr. Ir. Oscar Steenhaut, rector van de Vrije Universiteit Brussel, begroe ten. Zijn toespraak stond in het licht van het congresthema, Ar beid. Op deze duidelijk marxisti sche analyse ontwikkeld door de spreker zullen wij in Voor Allen nog eerlang terugkomen. Inder daad, de theorie en het model, ontwikkeld door de rektor is zo fundamenteel en vernieuwend in het hedendaagse sociaal, ekono- misch en politiek denken dat de socialistische beweging er zich diep gaand zal dienen over te bezinnen. Tot slot nog, namens de federatie een woord van dank aan de echte «werkpaarden» tijdens de kongres- verrichtingen. Klim Maes, natio naal sekretaris, Erik De Leeuw, Maurice Duytschaever en last but not least de icongresvoorzitter, zon der wiens deskundige en objektieve leiding het Kongres meermalen zou uit de spreekwoordelijke hand ge lopen hebben, Marcel Colla. Afdelingen die wensen een beroep te doen op onze nieuwe ondervoor zitter mogen niet aarzelen. Dirk doet niets liever, en jullie kunnen hem dan ook steeds bereiken op zijn adres: Jules Lootenslaan 22, 9640 Zottegem (Tel.: 091/60.18.36) of via de federaal sekretaris op adres Provincieweg 504, 9550 Her- zele (091/60.24.50 of 02/425.41.32). Voor Dirk nog het beste, en véél werklust! Daniël Van 't Veld Aangezien Kerstmis en Nieuwjaar op een rtinnriag vallen, dient de kopij voor deze weken ten laatste MAANDAG OM 14 UUR op het sekretariaat te zijn.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1