«LeS.P.: le meilleur gr oupe» 1985... een feestvol jaar Gezin men H emelri ijk li ni le kou Afdankingspolitiek in rijksonderwijs fel bekritiseerd Zo hoort het ook eens van een ander... Binnen in Hogere huurprijzen voor sociale woningen Korrespondenten opgelet! De S.P.-Federatie Aalst wenst alle lezers een voorspoedig en strijdvaardig 1985! 1<LC'U De jonge troeven Reële huurprijs Onder de titel «Voyage autour de la Chambre» bracht de rechtse, konservatief-katolie- ke krant La Libre Belgique een reeks artikels, gewijd aan de verschillende frakties die thans onze Kamer van Volks vertegenwoordigers vormen. De titel die boven de aan de SP gewijde bijdrage van een zekere C.D.F. prijkte: «Le SP: le meilleur groupe» is dan ook des te opvallender, daar men dit blad zeker niet de minste vorm van sympathie voor linkse, Vlaamse partijen zal kunnen aanwrijven. Wij meenden er dan ook goed aan te doen - zij het als flinke opkikker - U dit artikel in getrouwe vertaling te moeten brengen. Mare Galle, de eerlijkste, pag. 7 De Britse mijnstaking deel 3, pag.5. Gemeentearchief van Zottegem, pag. 3 Als het menens wordt te Herzele, pag. 3 Nieuwjaarswensen, pag. 8 1 ÜFaM I V 3f - Op 7 november 1984 besliste de Vlaamse Executieve een nieuwe huurregeling voor de sociale woningen in te voe gen. Op geen enkel ogenblik werden de sociale huurders bij deze regeling betrokken. Vermits de Vlaamse Execu tieve bevoegd is (en niet de Vlaamse Raad) werd zelfs de volksvertegenwoordiging bij de ganse zaak niet betrok ken. Het stemt tot nadenken dat bij dergelijke belangrijke beslissingen de belangheb benden op geen enkel ogen blik bij de besluitvorming be trokken worden en dat hun wettelijk verkozen vertegen woordigers eveneens buiten spel gezet worden. Wat de twee onderwijsmini sters Coens en Bertouille in de voorbije maanden deden maar vooral enkele dagen geleden beslisten om circa 5000 mensen op straat te zet ten - zo maar - is voor de Vlaamse Socialisten wraak roepend en bijgevolg onaan vaardbaar. Aangezien 1 Januari op een dinsdag valt, dient de kopij ten laatste maandag 31 de cember 1984 om 11 u. op het sekretariaat te zijn. Het sekretariaat zal geslo ten ziln vanaf 12.00 u. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 28 DECEMBER 1984 46* jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P Tegenover de kwasi onbestaande P.S.-fraktie haalt de numeriek nochtans minder sterke Vlaamse tegenhanger van deze franstalige samenstelling, het inzake kwaliteit, met zeer grote voorsprong. Aan het hoofd vindt men Louis Tobbac. Sinds 1981 heeft hij zich ontpopt tot de belichaming zélf van de oppositie tegen de regering Mar- tens-Gol. Deze 46-jarige Leuvense filoloog Romaanse talen, betekent voor de SP een beetje wat André Cools voor de PS was. Zijn toespra ken laten niemand onverschillig. Van luchtig schertsend, laat hij zijn toon bijzonder handig overgaan naar ernstig-dreigend, hij repli- keert erg vlot en kent bovendien het Kamerreglement haast even goed als voorzitter Defraigne zelf. De verbale duels tussen deze laat ste én Louis Tobback, zijn trou wens nooit oninteressant. De leider van de SP-fraktie is even eens een ideologisch leermeester voor partijvoorzitter Van Miert. Hij verdient het ongetwijfeld ooit minister te worden, maar het ver lies voor zijn kamerfraktie zal dan enorm zijn. Weliswaar is het juist dat wie uitmuntend is in een oppo sitie-rol, dit heel wat minder kan zijn als lid van de meerderheid. Voor Willy Claes Claes daarente gen, geldt het tegenovergestelde. Uitzondering gemaakt voor zijn monumentale flater i.v.m. Distri- gaz, toonde hij zich een goed minis ter, maar in de oppositie kan hij duidelijk minder zijn draai vinden. Zijn tussenkomsten op het parle mentair spreekgestoelte worden telkens met heel wat publiciteit om geven, maar telkens moet er dan wel een toontje lager worden ge zongen. De kroonprins van fraktieleider Tobback zou wel eens Marcel Colla kunne zijn, een Antwerps socio loog, 40 jaar oud. Hij kan worden beschouwd als de echte revelatie van de laatste parlementaire zittijd. Inderdaad, dé grote troef van de SP wordt gevormd door de jeugd. Zie daar eindelijk een groep die er is in geslaagd tijdens de laatste jaren, met onvergelijkbaar brio, zijn ka ders te vernieuwen. De briljantste van deze jongeren is een Gents jurist van 37 jaar. Luc Van den Bossche, pas drie jaar Kamerlid, bezit reeds het gemak, om niet te zeggen de ongedwongen heid van een reeds vele jaren zete lend parlementair. Deze briljante jonge wolf, afkomstig uit een ka tholiek-burgerlijk milieu, zal het bijzonder ver brengen indien zijn partij hem zal blijven vertrouwen schenken. Dat schijnt wel niet meer te moeten worden betwijfeld, nu er zelfs priesters op de lijsten worden opgenomen! Aan zijn zijde beloven ook andere jongeren zeer veel: Norbert De Batselier uit Dender- monde en Gilbert Bossuyt uit Me nen, evenals de nieuwkomers Jan Leclercq, Eric Derycke en Victor Peuskens, allen vertegenwoordi gers van een nieuwe socialistische generatie, waarin de oude travail- listische vechtersbazen van het be gin van deze eeuw zich wel moeilijk zouden herkennen, zoekt men te vergeefs aan de kant van de fransta lige socialisten. Onnodig Mare Galle voor te stel len, de auteur van het fameuze wetsvoorstel dat zijn naam draagt en op de lange baan werd gescho ven. Zonder twijfel zal hij weldra de Kamer verlaten om M. De Kin der, de overleden gouverneur van Oost-Vlaanderen, op te volgen. Men vraagt zich nochtans steeds af hoe deze «gedistingeerde Verro ken», zoals men hem is gaan noe men, zich heeft kunnen verlagen tot zo'n laag-bij-de-grondse wets voorstellen, want de man is he lemaal niet dwaas, integendeel. Freddy Willockx, de jonge econo mist die, nauwelijks dertig jaar oud, minister van PTT was, heeft zeker zijn laatste woord nog niet gezegd. lees door pag. 6 Veel inkt heeft dit besluit (niet te verwarren met de huurwet Gol) nog niet doen vloeien. In de be trokken woonwijken sloeg het be richt wel in als een bom. Nemen we als voorbeeld de sociale woonwijk Hemelrijk te Denderleeuw. In deze wijk kregen de betrokken huurders als eigentijds kerstcadeau hun nieu we huurberekening reeds in de bus. De betrokken huisvestingsmaat schappij heeft daarbij zelfs niet ge wacht tot het besluit van de Vlaam se Executieve in het Belgisch Staatsblad verscheen. Hierbij moet dan wel gesteld worden dat het weliswaar zeer duidelijk was hoe veel de betrokken gezinnen vanaf 1 januari 1985 zullen moeten betalen (en dat is meestal VEEL meer dan hun vorige huur - in een aantal gevallen zal er tot 7.000 fr. MEER moeten betaald worden), maar dat het weinig duidelijk was hoe men tot deze bedragen kwam. Dat alles leidt natuurlijk tot grote onduide lijkheid, misverstanden, onzeker heden en grote financiële proble men voor een aantal gezinnen. Voor alle duidelijkheid wensen we daarom de voornaamste principes voor de berekening van de reële huurprijs op een rijtje te zetten: - vertrokken wordt van een BA SISHUURPRIJS. Hoe men hiertoe komt behoort tot de goedbewaarde geheimen van elke huisvestings maatschappij. Wat betreft de situa tie in Hemelrijk is wel bekend dat deze basishuurprijs t.o.v. de vorige - ondanks een negatieve bouwin- dex - opgetrokken werd. Zo be draagt de basishuurprijs voor de appartementen vanaf 1:1.85 voor taan 5.500 fr. Had men de vorige basishuurprijs behouden of zelfs wat laten zakken, dan zouden de nieuwe huurprijzen zoals moge blij ken voor heel wat gezinnen wat draaglijker en socialer geweest zijn. - Er wordt een INKOMENS COËFFICIËNT bepaald: Hier wordt rekening gehouden met 3 categorieën inkomens (inkomsten 1982): 1. voor huurders wiens inkomsten lager liggen dan 380.000 fr. (ver hoogd met 33.400 fr. per kind ten laste) wordt de inkomenscoëfficiënt als volgt berekend: Ic I(nkomen) 380.000 (33.400 t n) 2. voor huurders wiens inkomen ligt tussen 380.000 en 532.000 fr. (verhoogd met 33.400 fr. per kind ten laste) is de inkomenscoëffi ciënt: Ic 1,0000 3. voor huurders wiens inkomen meer bedraagt dan 532.000 fr. (ver hoogd met 33.400 fr. per kind ten laste) is de inkomenscoëfficiënt: Ic (I 152.000) - (33.400 x n) 684.000 De reële huurprijs voor de betrok ken gezinnen is nu de VERME NIGVULDIGING van de BASIS HUURPRIJS met de INKO- MENSCOEFFICIENT (plus even tueel garage en onderhoud). Voorbeelden: 1. gezin A heeft een inkomen van 380.000 fr. en één kind ten laste en betrekt een appartement: Ic 380.000 0,9192 380.000 33.400 huurprijs 5.500 fr. x 0,9192 5.055 fr. (+eventueel garage en onderhoud) 2. gezin B heeft een inkomen van 450.000 en één kind ten laste: Ic 1,0000 huurprijs 5.500 fr. x 1,0000 5.500 fr. eventueel garage en onderhoud) lees door pag. 3 De ACOD reageerde prompt met een spontane betoging. Maar ook in het parlement bleef de reaktie niet uit. Herhaaldelijk werden de onderwijsministers door de SP-par- lementairen het vuur aan de sche nen gelegd in verband met hun nefaste maatregelen. Tot nog toe zonder enig positief resultaat. Zij zijn niet vatbaar voor rede. Als vervolg op de tussenkomst van se nator Paul Van der Niepen nopens het onderwijsbeleid van minister Coens heeft dan ook collega Willy Seeuws de afdankingspolitiek in het rijksonderwijs sterk op de korrel genomen. Ondanks dit alles doet minister Coens koppig voort als een steenezel, tot wanneer hij zijn hals breekt! Hier volgt de tekst van de interpel latie van senator Willy Seeuws: Ik dank de voorzitter en de heren ministers mij de mogelijkheid te hebben gegeen vandaag nog, aan sluitend bij de besprekingen over de bekrachtiging van de bijzondere machtenbesluiten de beide minis ters van onderwijs te ondervragen over de rampzalige gevolgen voor het getroffen personeel én voor het Rijksonderwijs die voortvloeien uit het omzendschrijven van eind no vember betreffende het massale ontslag van alle tijdelijke leden van het meester-, vak- en dienstperso neel, in uitvoering van het Konink lijk Besluit nr. 296 van 31 maart 1984 en van de voorgaande herstel- wet van 31 juli 1984. Waarvoor vraag ik nu uw bijzonde re aandacht? Wel, in het verslag aan de koning aangaande bedoeld volmachtenbe sluit, verschenen in het Belgisch Staatsblad van 17 april 1984 staat onder meer te lezen dat «anaf 1 april 1984 het effektief van het tijdelijk onderhoudspersoneel ge leidelijk zal afgebouwd worden». Ter kompensatie zal aan de scholen een enveloppe werkingskredieten worden toegekend, waarvan het bedrag dat moet worden vastge legd, ongeveer de helft zal zijn van de kredieten die bestemd waren voor de betaling van het tijdelijk meesters- en vak- en dienstperso neel. Binnen deze kredietenenveloppe zullen de scholen evenwel eigen personeel in kontraktueel verband kunnen aanwerven of beroep doen op privé firma's die onderhoudsop- drachten zullen uitvoeren. Deze maatregel dient dringend ge nomen te worden om haar volledig budgettair effekt te sorteren op 1 januari 1985. In de scholen moesten immers tal rijke organisatorische maatregelen uitgewerkt worden; er moet kun nen uitgemaakt worden welke per soneelsleden moeten opgezegd worden en de in acht te nemen opzeggingstermijnen moeten voor 1 januari 1985 verstreken zijn.» Tot daar het verslag aan de Koning. Het is juist dat minister Coens, maar niet minister Bertouille, sindsdien de boventallige tijdelijke onderhoudspersoneelsleden gelei delijk heeft afgedankt, maar waar om heeft men tot de allerlaatste dag gewacht om de nog resterende, méér dan 4.500 personeelsleden in beide landsdelen onmiddellijk te ontslaan. Wat in april dringend heette, «om wille van de talrijke organisatori sche maatregelen die de scholen moeten treffen», is het pas opnieuw eind november, wanneer niets meer kan geregeld worden. Het is trouwens de vraag of de schoolhoofden wel gemachtigd wa ren om, zij het namens de minister, per aangetekend schrijven opzeg ging te betekenen aan de tijdelijke leden van het meester-, vak- en dienstpersoneel, die onder hun ge zag zijn geplaatst. Hoe dan ook betekent het in ande re woorden dat beide ministers van Onderwijs in één pennetrek ruim 4500 tijdelijke personeelsleden van het Rijksonderwijs afdankten, on der wii sommigen reeds meerdere jaren van goede dienst kunnen voorleggen en die nu op 28 dagen tijd zonder meer werkloos worden. De noodlottige gevolgen, ook en vooral voor de kinderen, zijn niet te overzien als men weet welke enorm belangrijke rol dit personeel speelt bij de opvang (wie is er 's morgens het eerste uur en wie blijft er 's avonds?) en de begeleiding van de kinderen, en wie er vaak instaat voor de verzorging van de kleinsten en voor de gepaste voeding. Daarom is deze interpellatie er vooral een van sociale bewogen heid en van bezorgdheid voor het opnieuw getroffen onderwijsnet van het Rijk. We willen weten wat de gevolgen zijn voor deze personeelsleden en wat hun eventuele toekomstper- spektieven zijn. De inrichtingshoofden willen nu ook de onderrichtingen kennen in uitvoering van bedoelde herstelwet aangaande de autonomie van de Rijksscholengroepen, met de daar aan gekoppelde financiële verant- woordelijkhedea over de toe te wijzen werkingskredieten. Gezien de korte tijd die aan d. direkties gegund is zal in de prak tijk het KB 296 in heel wat gevallen tijdens deze overgangsperiode voor moeilijkheden zorgen bij de'organi- satie van de school en in sommige gevallen zelfs ten dele onuitvoer baar zijn om volgende redenen: 1. Afdanking onderhouds werkman-chauffeur In vele gevallen zal met ingang van 1 januari 1985 de school niet meer kunnen instaan voor het leerlingen vervoer. Kleine basisscholen zullen niet over voldoende kredieten be schikken om een onderhouds werkman-chauffeur aan te werven. 2. Kok(kin)-hulpkoktkin) en onder houdswerkvrouwen tewerkgesteld in de keuken De afdankingen van de niet vastbe noemde koks zal resulteren in het feit dat kleine K.A., R.M.S., K.T.A. en R.B.S:, bij gebrek aan geschoold keukenpersoneel geen middagmalen meer kunnen klaar maken. Onderhoudswerkman-stoker De afdankingen van de niet vastbe noemde onderhoudswerkman-sto- ker zal resulteren in het feit dat de kleine K.A., R.M.S., K.T.A. of R.B.S. of inrichtingen die het onge luk hebben dat gespecialiseerd per soneel ontslag neemt of met pen sioen gaat, de heel dure stookin- stallaties niet meer naar behoren zullen kunnen bedienen, met alle financiële gevolgen vandien, zoals dure herstellingswerken of overma tig energie-verbruik. 4. Onderhoudswerkvrouwen en - mannen en geschoold onderhouds personeel, die instaan voor het rei nigen van de klaslokalen, schooldo- mein en onderhoud van de ge bouwen De afdankingen van hogervermel- de, niet vastbenoemde personeels leden, zal resulteren in het feit dat zowel grote als kleine rijksinrichtin gen (het percentage niet vastbe noemden of ontslagnemende perso neelsleden, ligt in de ene school hoger dan in de andere) het norma le onderhoud van de schoolgebou wen en terreinen niet zullen kun nen opvangen met hun toegekende werkingskredieten en het grote slachtoffer zullen zijn. Wat het ontslagen tijdelijk perso neel betreft stellen we vast: - dat het personeel in overheids dienst minder goed beschermd is dan dat in de privé-sektor, waar bij massale afdankingen - het gaat im mers over vele duizenden perso neelsleden - met de vakbonden een overeenkomst wordt afgesloten over een opzeggingsvergoeding, eventueel een afscheidspremie en waar een reclassering in een analo ge bedrijfstak wordt betracht; - dat minister Bertouille nu pas en minister Coens reeds veel vroeger, tot afdankingen overgaat; - dat de betrokken personeelsle den geen enkele schuld dragen aan het feit dat ze soms na vele jaren uitstekende dienst, nog steeds niet benoemd werden; - dat men voor deze weerloze groep arbeiders en arbeidsters in geen regularisatie voorzien heeft, zoals men dat wel gedaan heeft voor de Goede Vrijdagbenoemin gen o.m. in het Fonds voor School gebouwen. De ministers moeten daarenboven een duidelijk antwoord geven op een aantal prangende vragen: Kunnen deze tijdelijke perso neelsleden - ook diegenen die maar een half-time betrekking had den - genieten van een werkloos heidsvergoeding; hoeveel bedraagt minimaal dit vervangingsinkomen en hoelang kunnen ze hiervan, naargelang het geval, genieten? lees door pag. 6

Voor Allen | 1984 | | pagina 1