nassafeestnaan is Herman De Leer in de Vlaamse Raad Er schort heel wat aan het sociale huisvestingsbeleid! Amateurs - kunstenaars Binnen in Initiatief van Marc Dalle Editoriaai Huidige toestand inzake subsidiëring Kaarten verkrijgbaar bil de afdellngs- verantweordelllken Nieuwe regeling via investeringsfonds WILLY VERNIMMEN Europees Parlementslid De institutionele beleggers De Inkomensverzekering De nieuwe huurprijzen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 1 FEBRUARI 1985 47" jaargang nr. 5 Weekblad van de S.P. Vlaamse Raad keurt investeringsfonds goed De Vlaamse Raad heeft woensdag het ontwerp van dekreet tot oprichting van een investeringsfonds voor ge meentewerken besproken. Daags nadien bracht de Vlaamse Raad een stemming uit over dit ontwerp van de creet en keurde het goed met 117 stemmen bij 1 onthou ding (1 C.V.P. senator). Dit decreet dat op 1 januari 1986 in voege treedt, regelt van die datum af de kredieten voor gemeentewer ken waarvoor Gemeenschapsminis ter Galle bevoegd is. Hij is het trouwens die het initiatief nam en het ontwerp van dekreet uitwerkte, waarvoor wij hem als socialisten ten zeerste mogen felici teren. Minister Mare Galle Mare Galle oogstte ten andere voor zijn ontwerp veel lof van alle frac ties in de Vlaamse Raad. Dit be wijst ten andere de kwasi unanimi teit waarmede het werd goedge keurd. De huidige toestand inzake betoe laging van gemeentelijke infra- struktuurwerken bestaat reeds sinds 1949. Wel werden er sindsdien meerdere malen wijzigingen aangebracht zo wel inzake procedure als inzake subsidiepercentages, doch al die tijd bleven de grote lijnen van het systeem behouden. Hierbij heeft de ervaring geleerd dat de subsidiëringsdossiers een lange weg dienen af te leggen, alvo rens over de toegekende gelden kan worden beschikt. Men mag aannemen dat de proce dure gemiddeld 1 jaar en 3 maan den duurt voor het bekomen van een principiële belofte en nogmaals 1 jaar en 2 maanden voor het bekomen van een vaste belofte van toelage. Daarbij komt nog dat heel wat andere formaliteiten zoals: - de verplichte inschrijving op de begroting - de verwerving van onroerende goederen ingeval van onteige ning - het afsluiten van kontrakten met ontwerpers en studiebureaus - de wet op de ruimtelijke orde ning en de stedebouw - en het aangaan van leningen enz... het eigenlijke subsidiëringsproces nog verzwaren. Kortom, de lange duur wordt voor al veroorzaakt door het feit dat tientallen instanties of personen een subsidiedossier moeten beoor delen. zowel vanuit een administra tief als vanuit een technisch oogpunt. Anderzijds verleent het systeem van specifieke toelagen per werk, de hogere overheid, t.t.z. de minis ter en de administratie een waar vetorecht en spelen vaak «partijpo- litiekgekleurde» argumenten mee in de beslissing over het al dan niet toekennen van toelagen. Dit systeem heeft ook nog volgende nadelen: - een grote verscheidenheid in sub sidiëringssystemen en procedures met als gevolg dat de gemeenten vaak niet in staat zijn uit te maken wat wel en niet subsi dieerbaar is en onder welke voor waarden; - de omslachtigheid en ingewik keldheid van de procedures en het daaruit voortvloeiende tijd verlies; - de toekenning van toelagen ge beurt niet volgens objectieve cri teria; - de subsidiëring van de kosten van het project omhoog jagen waar door een bescheiden project kan uitgroeien tot een prestigepro ject; - de gemeenten schrijven kredie ten in hun begroting in zonder te f////k. ■MW/ufJO*. 14 uur sfeer animatie 16 uur totaal spektakel door Walter Tillemans 18 uur volksbal Happy Birthday PARTY Prijs 150,- fr. 100,- fr. voor werklozen, jongeren (-20), gepensioneerden, gehandicapten Programmaboek wordt gratis aangeboden Volksvertegenwoordiger Herman De Loor weten of ze wel een toelage zul len krijgen, terwijl de deficitaire gemeenten op betoelaging moe ten beroep doen binnen hun in vesteringsplafond; - de moeilijkheid voor de gemeen ten om een meerjarenplanning van hun investeringen te maken. Om al deze nadelen weg te werken en bijkomend de beslissingsbe voegdheid van de gemeenten - hun de Mare Galle dit ontwerp van dekreet op, waar de Vlaamse Executieve mee instemde en in haar beleidsverklaring werd opge nomen, welke op 27 januari 1982 door de Vlaamse Raad werd goed gekeurd. De Kommissie voor Binnenlandse Aangelegenheden die, vooraleer dit ontwerp van dekreet in openba re zitting van de Vlaamse Raad kwam, het diende te onderzoeken en te bespreken stelde Herman De Loor als verslaggever aan. Deze kommissie wijdde drie vruchtbare vergaderingen aan dit ontwerp. Tijdens de behandeling in openbare vergadering van de Vlaamse Raad op 23 januari 1985, wees kd. De Loor er op dat het met dit ontwerp van dekreet vooral de bedoeling is: - objectieve kriteria voor het toe kennen van toelagen voor infra structuurwerken vast te stellen waarbij alle gemeenten van het Vlaamse Gewest op een recht matig aandeel aanspraak kunnen maken; - de toekenningsprocedure tot een letoekenning van öv'erheid'stoe- lagen doorzichtiger en eenvoudi ger te maken. Lees door pag. 6 Wat verwacht men wel van de CVP Deze week en vooral het laatste weekend waren de raketten opnieuw in de belangstelling. Aanleiding hiertoe was een verklaring van partijgenoot Louis Tobback, die regelrechten zonder tierelantijntjes de CVP-voorzitter F. Swaelen voor zijn verantwoordelijkheid stelde. De verklaring-Tobback kreeg niet één maar wel tien antwoorden: zij waren allen even onduidelijk en sommigen ervan gingen regelrecht tegen elkaar in, zodat in het nauw gedreven CVP-heren zich niet schaamden om een gedeeltelijke verantwoordelijkheid naar de SP door te schuiven. Willy Claes heeft, naar mijn mening, krachtig en ondubbelzinnig dit verwijt naar de prullemand verwezen. En daar staat dan die grote CVP-partij met een versie-MARTENs, een versie-TiNDEMANs, een versie-SwAELENen een versie- Eyskens, en ook nog een versie-Van Rompuy, enz. Hoe kan een objektieve waarnemer nog wijs geraken uit deze kluwen van leugens en hypokriete verklaringen. Dat de CVP het hierdoor hard te verduren zal krijgen, is zeker, maar spijtig genoeg stellen zij door hun houding de geloofwaardigheid van al onze demokratische instellingen in vraag. Het is duidelijk dat partijen zoals de CVP nu best kunnen gebruikt worden in een uiterst rechtse maatschappijvisie. Zijn wij trouwens in een recent verleden niet een beetje naïef geweest in onze beoordeling van de kristen-demokratie? Hebben wij op heel wat terreinen niet nagelaten de «ontmaskering» politiek te voeren? Voor de SP - en dit schijnt nog niet ten volle doorgedrongen te zijn - is een koalitie met CVP'ers niet beter of niet slechter dan met een rechtse PW. Ik laat trouwens in het midden of wij nu reeds over regeringsdeelname hoeven te spreken. Voorzitter Karei Van Miert heeft tijdens de laatste TV-konfrontatie onze standpunten hard gemaakt: zowel op het terrein van de algemene ontwapening, als op het ekonomisch-sociaal of kommunautair vlak. Een korrekte houding die onze tegenstrevers eventjes zal doen nadenken vooraleer zij de socialisten zullen voorstellen als een bende hongerigen naar de macht. Trouwens, één van de hard gemaakte standpunten laten varen voor een regeringsdeelname, betekent een zware hypotheek op de SP-toekomst. Verantwoordelijkheid ontvluchten zullen de socialisten zeker niet doen, maar dit betekent zeker niet dat wij bereid zijn onze eigen geloofwaardigheid in vraag te stellen. Trouwens, nu of in december, onze eerste zorg moet zijn: bij de verkiezingen een overtuigende overwinning behalen. Vorige week besprak de Vlaamse Raad de begroting 1985 van Gemeenschapsmi nister Buchmann, die be voegd is voor de sector huis vesting. Herman De Loor die lid is van de kommissie Huisves ting, deed een belangrijke tus senkomst, waarvan we de bij zonderste passages publi ceren. Hij waarschuwde voor de grote achteruitgang van het sociale wo ningpatrimonium dat we thans in Vlaanderen kennen, waardoor de overheid niet meer tegemoet komt aan het verschaffen van een be hoorlijke woon- en leefruimte voor minder kapitaalkrachtige personen. De verschrompeling van de bouw van nieuwe volkswoningen is bijge volg niet enkel in ekonomisch, doch vooral in sociaal opzicht een heel ernstige zaak zei hij, te meer daar niet kan worden ontkend dat de behoefte aan volkswoningen nog steeds groot is. Kd. De Loor wees er de Minister op dat ook de nationale Konfedera tie van het bouwbedrijf vreest dat er binnenkort in ons land een wo ningnood zal ontstaan. Ondanks het feit dat er thans 90.000 leeg staande woningen zijn, is trouwens meer dan een derde ervan nog nauwelijks bewoonbaar, aangezien niet minder dan 77% van deze woningen werden gebouwd voor 1945. Dit percentage ligt in sommige pro vincies, zoals in Oost-Vlaanderen nog hoger. In verband met te realiseren bouw projecten verwacht de minister heel veel van de institutionele beleggers, in casu de spaarkassen, verzeke ringsmaatschappijen, pensioen fondsen en de kredietinstellingen, die volgens de minister reeds grote belangstelling hebben laten blijken. De vooruitzichten zijn dus gunstig beweert de minister er zelfs aan toevoegende dat hij hoopt dit jaar nog met reeds bestaande projecten van start te kunnen gaan. Herman De Loor vindt het optimisme van de Minister wel wat te groot, vooral als we vaststellen dat tot op van daag het typekontrakt dat met deze institutionele beleggers dient afge sloten, nog steeds niet is goedge keurd. Wij menen zelfs te weten zei kd. De Loor dat er moeilijkheden zou den gerezen zijn betreffende de duur ervan. In de kommissie zei de minister te opteren voor een kontraktduur van 27 jaar. Als onze informatie juist is zouden de institutionele beleggers aandrin gen op een langere termijn van 30 en zelfs 35 jaar. In zijn antwoord ontkende de Mi nister deze moeilijkheden. Wij zul len dus afwachten en waakzaam blijven. In Aalst, startte onlangs een werk groep Amateurs-kunstenaars! Hoe wel het de bedoeling is om op termijn een vaste kunstenaarskring te vormen, wordt alvast een eerste initiatief uitgewerkt. Een tentoon stelling met deelname van amateurs - arbeiders - kunstenaars in het teken van de voorbije 100 jaar arbeidersstrijd. Geïnteresseerden binnen de federatie namen kontakt op met Paul Simoens, Varenstraat 11 te Aalst, telefoon 053/21.42.09. Inschrijvingen tot 15 maart 1985. Herman De Loor is van oordeel dat de inkomensverzekering geen posi tieve rol speelt in het stijgende aantal bouwpremie-aanvragen. De inkomensverzekering beschou wen de socialisten als een eerste stap, daar volgens hen de bescher ming van de kandidaat-bouwers nog volstrekt onvoldoende is! Ten andere mag niet uit het oog verlo ren worden dat bouwen een groot risico inhoudt, daar de kandidaat bouwer zich meestal aanzienlijke financiële inspanningen dient te ge troosten en daarbij verbintenissen dient aan te gaan van 20 tot 25 jaar. Met een huidig verzekeringstijdvak van amper 5 jaar is het risico van arbeidsongeschiktheid en werk loosheid dan ook onvoldoende gedekt. De S.P. dringt daarom nogmaals aan opdat de dekkingsperiode ge voelig zou worden verlengd met de uiteindelijke bedoeling de ganse loopbaan van het leningskontrakt te waarborgen, zei kd. De Loor. Trouwens een kandidaat-bouwer wordt slechts tot bouwen aangezet indien hij weet dat hij bij ziekte of werkloosheid, verzekerd is van de verdere betaling van zijn maande lijkse annuiteiten en dit niet de eerste 5 jaar alleen. De vrees dat bij arbeidsongeschiktheid of werk loosheid de verdere afbetaling van de lening zou dienen gestaakt met als gevolg de verkoop van de wo ning is thans bij vele bouwlustigen latent aanwezig. Wij rekenen er dan ook op, zei Herman De Loor, dat u zonder verder uitstel hiervoor de nodige initiatieven zult nemen. Uit het antwoord van de Minister vernamen wij dat de verzekerings maatschappij vorig jaar slechts in 41 bouwpremiedossiers diende tus sen te komen bij ziekte en werk loosheid. Herman De Loor wees er de Minis ter op dat de maatregelen die hij einde vorig jaar uitvaardigde be treffende de nieuwe huurprijzen van 1 januari 1985 af, heel wat stof hebben doen opwaaien bij de huur ders van sociale woningen. Weliswaar had de Minister aange kondigd dat de huurprijzen maximaal met 14% mochten stij gen, maar dat er wel enkele afwij kingen zouden zijn. Lees door pag. 7 Sportlaureaten 1984 te Lede, pag. 3 Congres C.S.C.- Vormingswerk te Hasselt, pag. 4 Hervorming werkloosheids reglementering, art. 143, pag. 6 De Nieuwe Armoede, deel 1, pag. 6 Crisis in sociale woningbouw, pag. 7 Groot Ninoofs Kwistornooi, pag. 8 Zottegemse bevolking blijft dalen, pag. 3 Geen geld.veel lawijt te Herzele, pag. 3

Voor Allen | 1985 | | pagina 1