Meer wapens is minder veiligheid *3 rmatt'tts Europese Gemeen schap werkt aan schoner milieu Druppel na druppel- tot de emmer overloopt SP-Arrondissementsfederatie Aalst x^nnxf] Editoriaal J# r «Vrede zonder raketten» Bs nieuwe armoede VERGADERING ARRONDISSEMENTEEL SP-BESTUUR Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Er is een tijd geweest waarin een staat werkelijk veilig kon zijn. Dat was bijvoorbeeld het geval voor Engeland aan het eind van de 19e eeuw. Groot-Brittannië beheerste toen met zijn ontzaglijke mili taire vloot alle wereldzeeën. Het kon de andere Staten ver slaan of beheersen zonder zelf al te veel nadeel te lijden. Het was veilig, maar ten koste van de veiligheid van de an dere Staten. Die hadden re den om zich onveilig te voelen. Sinds 1945, het jaar waarin op Hi roshima en Nagasaki een atoom bom werd gedropt, zijn de zaken beginnen veranderen. Of liever: aangezien de Verenigde Staten de enige natie waren die kernwapens bezat, waren de Amerikanen in staat om op hun beurt grote delen van de wereld te beheersen. Net zoals de Engelsen dat een halve eeuw vroeger konden. Het nieuwe in 1945 was het soort wapens dat hen dit toeliet. Kernwapens zijn immers geen gewone wapens. Zo veroorzaakte het kleine atoom bommetje (12 kiloton) dat op Hi roshima werd gegooid, de dood van 200.000 mensen. In 1949 beschikte ook de Sovjet- Unie over een atoombom. Een aantal jaren later waren ook de Sovjets in staat dit soort bom bij de rivaal, de U.S.A. te droppen. Op dat ogenblik was alles veranderd. Een eventuele oorlog tussen de twee machtigste staten ter wereld zou er helemaal anders uitzien dan in het verleden. De vernietigings kracht van de wapens was met de invoering van de atoombom ineens ontzaglijk toegenomen. Wie zelf een kernoorlog zou beginnen was niet langer zeker van de overwin ning. Want de tegenstrever was met het nieuw soort wapen in staat om zelf nog eens terug te slaan. Op merkelijk is dat hiermee inderdaad alles is veranderd... behalve onze manier van denken. We bleven redeneren zoals vroe ger. We dachten dat we nog altijd veilig konden zijn ten koste van de andere Staten. Maar de waarheid is dat er bij een kernoorlog geen overwinnaars zijn omdat aan beide kanten honderdduizenden doden zullen vallen. Dat betekent dat de hele wereld nu onveilig is. Dat niemand nog reden heeft om zich volledig veilig te voelen. Heel Eu ropa zit in hetzelfde onveilige schuitje. Ons antwoord hierop luidt: méér wapens betekent niet langer méér veiligheid. Er zijn in 1985 over de wereld immers méér dan 50.000 kernwapens. Heeft het nog enige zin om er een paar duizenden aan toe te voegen? We geloven het helemaal niet. Het is tijd om aan deze waanzin een eind te maken. De nieuwe armoede te Aalst, pag. 2 Omdat vrede belangrijk is, pag. 4 Zijn er grenzen aan de groei: over milieu- effektenrapportering, de vervuiler betaalt, roofekonomie en andere denkwijzen, pag. 8 Raadsleden zijn gemiddeld 48 jaar oud te Herzele, pag. 3 Drukke weken op komst te Zottegem, pag. 3 Om ervoor te zorgen dat we einde lijk echt veilig kunnen zijn. Als klein land kunnen we hieraan iets doen. Het gebeurt niet dikwijls dat een land als België op interna tionaal vlak belangrijk is, maar nu in het voorjaar '85 is het ongetwijfeld het geval. De NAVO dringt erop aan dat ons land vanaf deze lente zou aanvangen met de installatie van kruisraketten te Flo- rennes (provincie Namen). Onze houding is bekend: voor ons, Vlaamse socialisten, is het een neen over de hele lijn. Samen met de vredesbeweging zeggen we: raket ten in géén geval. Wanneer we dit in alle duidelijk heid zeggen, doen we dit omdat we weten hoe sterk we wel zijn. Op 23 oktober '83 betoogde te Brussel een onoverzichtelijk grote massa tegen de kernraketten. Ook alle opiniepeilingen wijzen uit dat twee derde van de bevolking absoluut hekant is tegen de opstelling. Als we werkelijk in een demokratie le ven kan dit niet zonder gevolg blij ven. Dat is onze diepe overtuiging. Er zijn natuurlijk de schaduwzij den. Zo heeft de regering Martens- De Clercq tot hiertoe al 588 mil joen uitgegeven voor de raketten. Zo zijn er te Florennes al minstens 700 Amerikaanse militairen aanwe zig. Zo zijn er al twee verdragen afgesloten ter voorbereiding van de opstelling. Zo is men in decembei '84 begonnen met de militaire infra structuurwerken, enz... De CVP- PW-regering neemt zich voor nu snel een beslissing te nemen. Met andere woorden: nu is hét moment om de opstelling nog te beletten. De vredesbetoging van 17 maart moet en zal een succes worden. De S.P. zal er zijn... U toch ook. Op het CVP-Congres van zaterdag 9 februari 1985 te Gent vraagt VAKA de CVP voor de laatste maal bij zijn standpunt uitstelte blijven Al l\f ilTWr Kaderavond CSC Vormingswerk Gewest Aalst Plaats: W. Vernimmenzaal, Zaal Marbol, Markt, Geraardsbergen Datum: donderdag 7 maart 1985 19u30 Programma: 19u30: Opening tentoonstelling Vredescocktall 20u00: Diavoorstelling «Niet 1 maar 1 miljoen Hirosjima's» 21u00: Spreker Mare Deneer (VAKA-nationaal en Socialistische Solidariteit). Gelegenheid tot diskussie. 22u30: Slotlndruk met o.a. H. Van Veen Tot 23u30: Aktletips en Evaluatie. Doorlopend VAKA-infostand Na de ramp bij Bhopal die aan duizenden Indiërs het leven kostte, is er bij de publieke opinie grote argwaan ontstaan ten opzichte van chemische bestrijdingsmiddelen. Poul Dalsager, Europees commis saris in de vorige Commissie, belast met landbouw, ging in zijn ant woord op een vraag uit het Euro pees Parlement in op het gemeen schappelijk beleid op het gebied van de biologische landbouw. In zijn antwoord op een vraag van Francois Roelants du Vivier, Bel gisch lid van het Europees Parle ment voor de Regenboog-fractie (de federatie van Europese ecologi sche partijen) wees de heer Dalsa ger met name op dertig onderzoeksprojecten voor een ge ïntegreerde en biologische aanpak van ongedierte die financiële steun ontvangen van de Gemeenschap. Deze dertig projecten die in het kader van het gemeenschappelijk onderzoeksprogramma op het ge bied van de landbouw voor de pe riode 1979-1983 werden uitge voerd, hebben belangrijke resulta ten opgeleverd met betrekking tot de bescherming van appelboom gaarden, olijfboomgaarden, citrus vruchtenplantages, koolsoorten, wortelen en graan. In de volgende gemeenschappelijke projecten zal getracht worden met voornamelijk biologische middelen de strijd aan te binden tegen schadelijke orga nismen die een bedreiging vormen voor wijngaarden, de roterende graanverbouw en beschermde ge wassen. Euro focus 1/85 Nieuwe armoede? Armoede is toch een marginaal ver schijnsel. Goed, er komen meer mensen in de problemen, maar zo erg is het toch niet. Je hoort het maar al te vaak. De ogen gaan alleen open, en maar even, als de kranten in een gure winter erover schrijven. En dan blijft de vraag nog of ze het niet doen omwille van de sensatie: want het wordt toch gretig gelezen, dat verhaal over het oudje dat de hele dag onder haar ene deken blijft liggen omdat ze zonder verwarming zou doodvriezen. Deze voorbeelden, die nu de pers halen, zijn misschien marginaal maar ze zijn er toch maar. Hoevelen onder ons merken echter niet dat beetje bij beetje de spaarpot moet aangesproken worden om de daling van het inkomen te verdoezelen? Wel, het opgebruiken van spaargeld is één van de belangrijkste symptomen van het afglijden naar armoede. Maar wat als er geen spaargeld meer is maar alleen leningen, oude of nieuwe?... Leningen als gevolg van het niet-rondko- men en ook het kaskrediet op de bankrekening 25.000 fr.) is een dure lening waarmee je je betalingsproblemen verdoe zelt! Het wordt pas dubbel zo erg als je daarbij in een kwetsbare groep zit: een groep die ook door deze CVP-PW-regering zonder mededogen wordt aangepakt. En je zit daarbij als je bejaarde bent, gastarbeider, alleenstaande vrouw of man, jongere in een krisissituatie, mindervalide of langdurig zieke, werkloos. «Men kan zich moeilijk van het gevoel doen dat de armen steeds armer worden». (De Koning Boudewijnstichting) De armoede heeft in ons land vooral te maken met de zeer ongelijke inkomensverdeling. Daarbij duwt de regering met haar maatregelen een heleboel mensen regelrecht de afgrond in (lees nog eens de SP-folder van vorig jaar of het verslag van het Martenstribunaal van de Jongsocialisten). Of is de Nationale Bank in haar jaarverslag in 1983 ook niet duidelijk genoeg? «De daling van het inkomen sedert 1980 is enkel terug te vinden bij zelfstandigen (—5,1%) en bij loontrekkenden (—9%). De inkomens uit vermogen stijgen voortdurend (+15,7%)». Naast deze groeiende onrechtvaardigheid tussen inkomen uit arbeid en inkomen uit kapitaal, heeft de regeringspolitiek ook de sociaal zwakkeren hard aangepakt. Denk maar aan de jonge werklozen, die met wat drinkgeld wandelen gestuurd worden... Aan de langdurig werklozen, die geschorst worden... Aan de nepstatuten voor jongeren, die alleen maar dienen om de werklozenstatistieken tijdelijk te verlichten... (Aanvaard maar een job die je minder opbrengt dan je dopgeld)..Bedenk maar dat je onder Martens-Gol een sociale woning betrekt.of gewoon huurt! Bedenk maar dat je pensioendossier niet in orde geraakt. Dat je gezin van twee naar één inkomen terugvalt. Dat je een beroep moet gaan doen op het OCMW.waarbij je familieleden door een besluit van CVP'er Aerts nu ook kunnen gepluimd worden Geen bestaanszekerheid meer, maar een stelsel van liefdadig heid!!! En hoop dan maar op toekomst voor je kinderen, die je de verwachte studiemogelijkheden niet bieden kan. Doe dan maar minder een beroep op de gezondheidszorg, omdat het niet meer te betalen is. Zoek je maar een goedkope woning in een kansarme buurt. En vooral en bovenal: tracht de kracht op te brengen om niet te vervallen in kriminaliteit, racisme en dies meer. De nieuwe armoede: een gevolg waarvan de oorzaak als een kanker moet verwijderd worden, met een drastische ingreep. Deze kanker is de huidige CVP-PW-regering. Hier hebben wij, socialisten, een duidelijke taak. Wij hebben onze historische wortels in de armoede van de 19" eeuw en wij zouden onze eigen honderdjarige geschiedenis verloochenen als we nu niet met dezelfde kracht ingaan tegen de nieuwe armoede van vandaag. Daarvoor moeten we weer naar de basis terug, weg uit onze eigen vertrouwde kring, naar de mensen toe. Naar die honderdduizenden die in deze tijden weer een boodschap kunnen hebben aan het socialisme en enkel op ons wachten om er te kunnen in geloven. Hebben wij, socialisten van vandaag, nog een druppel rood pioniersbloed in ons? Dan zal het veranderen!!! 23 MAART 1985 SPORTPALEIS ANTWERPEN «100 jaar Socialistische Beweging- Ben je al Ingeschreven voor het massateest??? MARC GALLE Minister Zaterdag 16 februari 1985 om 9 uur Zaal «Germinal», Marktte Herzele Agenda: - goedkeuring verslag vergadering 30.1.1985 - problematiek «Voor Allen» Leden van het bestuur die door een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. Vrijdag 15 FEBRUARI 1985 47* jaargang nr. 7 Weekblad van de S.P -MtWnKWO'. 14 uur sfeer animatie 16 uur totaal spektakel door Walter Tillemans 18 uur volksbal Happy Birthday PARTY Prijs 150,- fr. 100,- fr. voor werklozen, jongeren (-20), gepensioneerden, gehandicapten Programmaboek wordt gratis aangeboden

Voor Allen | 1985 | | pagina 1