1 mei 1985 Herman De Loor wil stimulering bouwnijverheid Harde kiesstrijd in bet vooruitzicht Binnenin Editoriaal Mei-Aktie Amnesty International C.S.C.-Vormingswerk gewest Aalst Kadervormingsavond: 100 jaar Socialistische partij f mm 1 mei 1985 stond in het teken van de honderdjari ge viering van de Socialis tische beweging. Op de optochten te Aalst, Ge- raardsbergen en Ninove was een grote belangstel ling aanwezig. De hoofd thema's waren «Werk voor iedereen», «Vrede zonder raketten» «Rechtvaardigheid». Tevens kan men de 1 mei viering 1985 beschouwen als aanloop naar de ko mende verkiezingen in de cember dit jaar. Volgende week volgt een uitgebrei der verslag. Mare Galle spreekt de vele aanwezigen toe te Aalst. Willy Vernimmen tijdens zijn één mei toespraak op mei-avond in de Marbol te Geraardsbergen. Vorige week interpelleerde Herman De Loor de Minister van Tewerkstelling en Arbeid over het totaal gemis van effi cient stimulerende maatrege len voor de bouwnijverheid. Dé voorbije drie jaar heeft hij al meer dan eens de aandacht van de regering gevestigd op de rampzalige toestand waar in deze sector zich bevindt. Na veertig maanden beleid vond hij het oppertuun dit in het biezonder te doen via een interpellatie, omdat hij jammer genoeg moet vaststel len, zei hij, dat de bouwsektor nog steeds in een zware krisistoestand verkeert en dit ondanks het feit dat de regeringsverklaring van decern- Op blz. 8 brengt onze medewerker Werner Van den Stockt een bijdrage over Claus en Bredero in Denderleeuw. Aalst verkoopt gronden. De Biolley, pag. 2 De Centrumlaan is nog steeds te Ninove, pag. 7 Succesvolle hoorzitting te Zottegem, pag. 8 Verlichtingsperikelen te Herzele, pag. 3 ber 1981 voorzag in het herstel van een klimaat van vertrouwen, met het oog op een betere eigendoms verwerving en een relance in de bouwnijverheid. Van een relance en van een grondi ge aanpak van de bouwproblema- tiek is helemaal niets in huis geko men, wel integendeel, riep hij uit. De situatie is nog dramatischer ge worden sinds het aantreden van Martens V., die nochtans formeel beloofd had voor deze industrietak bij hoogdringendheid een aantal selektieve maatregelen ter bestrij ding van de zware moeilijkheden te zullen nemen. En die maatregelen die hierna in het kort onder de loupe worden genomen zijn er inderdaad geko men. Zij hebben evenwel in het geheel niet het stimuleringseffekt opgeleverd dat de voorstanders er van hadden verwacht. Ik meen bijgevolg, zei Herman De Loor, te mogen stellen dat de rege- ringspolitiek ook op dat vlak een mislukking geworden is en als de ploeg Martens haar intenties i.v.m. de afschaffing van het verlaagd B.T.W.-tarief van 1 januari 1986 af doorvoert, zijn de gevolgen voor de toekomst in het geheel niet te over zien. Vergeten we trouwens niet dat de bouwnijverheid een weinig kapitaalintensieve bedrijfstak is en dat er bij gelijke produktie naar verhouding ongeveer 30% meer personen werkzaam zijn dan in de andere sektoren van onze industrie. Als we thans vaststellen dat de tewerkstelling, die in 1980 nog 240.000 personen omvatte, in 1984 is teruggevallen op nog slechts 134.000 arbeidskrachten, dan be hoort een totale ineenstorting van de bouwmarkt echt tot een nabije realiteit, iets wat te allen prijze dient te worden vermeden. Houden we er ten andere rekening mee, dat een werkloze in de bouw sektor voor de staat een minderont- vangst van 977.000 fr. betekent aan personenbelasting, vennootschaps belasting, B.T.W. en aan uitgaven voor werkloosheidsvergoeding. Als we er thans zien dat er op 31 maart 1985 in de bouw niet minder dan 62.500 volledige werklozen wa ren, zonder dan nog het hoge aan tal gedeeltelijke werklozen in aan merking te nemen, dan is een re kensom vlug gemaakt. Vandaar dat ik aandring, zei de interpellant, opdat het overleg tus sen de regering en de sociale part ners uit het bouwbedrijf zo vlug mogelijk zou plaatshebben en dat dringend maatregelen zouden ge troffen worden om de bouwsektor nog enige toekomst te waarborgen, want het is echt 5 vóór 12 ge worden. Daarna somde ons kamerlid de di verse vermeende stimuleringsmaat regelen op welke deze regering uit vaardigde. Verlaagd B.T.W.-tariel en Ren tesubsidie Het eerste initiatief dat zij nam om de bouwsektor aan te zwengelen hield de verlaging in van 17 tot 6% van het B.T.W.-tarief van toepas sing op de woningbouwwerken en dit met ingang van 1 maart 1982. Dit vermeld B.T.W.-tarief werd oorspronkelijk van toepassing ge bracht tot 31 december 1983 en nadien verlengd tot 31 december van dit jaar. Niemand zal ontkennen dat deze ingreep een daling van de kostprijs van bouwwerken tot gevolg heeft gehad, doch thans is gebleken dat de lusteloosheid inzake bouwver- richtingen hierdoor niet werd weg genomen. Wel hebben we kunnen ervaren dat het grote aanbod van leegstaande appartementen o.a. aan de kust, hierdoor wel verminderde, wat ech ter geen tewerkstelling met zich bracht. Hieruit blijkt dat deze BTW-verlaging enkel diegenen die zo goed als zekere waren om te bouwen of te kopen, veeleer ten goede is gekomen, dan een aanzet te zijn geweest voor diegenen die het financieel niet aandurfden. Ook zal het voor sommigen wel een aansporing zijn geweest om vlugger te bouwen. Vandaag dat vandaag, en dit trouwens terecht, de weer slag wordt gevreesd van het niet verder toepassen van 31 december 1985 van dit verminderd B.T.W.- tarief. En terwijl dit onderwerp dan toch ten zeer in de aktualiteit staat ingevolge de recente verklaringen van enkele ministers, alsdat na 31 december van dit jaar de vermin derde B.T.W.-aanslagvoet niet ver der van toepassing zal blijven, dient opgemerkt dat ook de socialisten voorstander zijn van kostenverla gende maatregelen ten voordele van de bouwwerken. Lees door pag. 5 Onze Meiavondfeesten en 1 Meioptochten hebben overal te lande een massale belangstelling opgewekt. Opvallend en verheugend meteen was de talrijke aanwezigheid van de vrouwen, maar vooral van de jongeren. Het lijkt er dus op dat de bevolking haar vertrouwen in de S. P. en in haar program ma duidelijk heeft willen manifesteren. Meer nog, de strijd vaardigheid waarvan de deelnemers blijk hebben gegeven, getuigt van het verlangen om dit jaar deze CVP-PW-regering op te doeken en de Socialisten opnieuw aan de macht te brengen. 1 Mei 1985 mag beschouwd worden als de aanloop naar de komende kiesstrijd. Het hoeft zeker geen verder betoog dat deze kiesstrijd bijzon der hard zal zijn. De rechtse krachten in het land slaan de handen in mekaar om blok te vormen tegen al wat socialist en progressief is. Zij willen immers dit rechts beleid voortzetten en ieder sociaal en progressief beleid ten alle prijze beletten. De lijstvorming, die nu reeds hier en daar vorm begint te krijgen, toont dit zeer duidelijk aan. In Brussel wordt het een krachtmeeting van jewelste tussen het rechtse en het progressie ve blok, als men ziet welke politieke zwaargewichten zich aldaar zullen opstellen tegen de S.P.-lijstaanvoerder Karei Van Miert. Inmiddels zijn de liberalen volop bezig de conservatieve en rechtse elementen uit de CVP los te weken door allerhande aanlokkelijke voorstellen. De kris te lijke arbeiders daarente gen, die nochtans niet langer akkoord gaan met het regerings beleid van Wilfried Martens, worden door de ACW-bazen, zoals Houthuys, vooralsnog zoet gehouden met allerlei vage beloften. Het ACV-congres van de voorbije dagen is hiervan de beste illustratie. Maar of dit zal lukken, blijft op dit ogenblik een open vraag!! Bij de basis van de kristelijke arbeidersbeweging is er een duidelijke kentering waar te nemen. Een goed voorteken is alleszins het feit dat enkele moedige kristelijke militanten de stap hebben gezet om samen met de Vlaamse Socialisten de komende kiesstrijd te voeren. Met de gewenste navolging in hun midden en samen met ons aller inzet zullen wij op 8 december een prachtige overwinning behalen om aldus op nieuw een echte sociaal-progressieve regering tot stand te brengen. Voorwaar een mooi vooruitzicht... om hiervoor vanaf nu te blijven strijden!! P. VAN DER NIEPEN, Senator. Zoals elk jaar houdt Amnesty In ternational ook dit jaar een vak- bondsaktie, o.m. naar aanleiding van het Feest van de Arbeid. Gedu rende deze maand worden allerlei initiatieven genomen om de men senrechtenschendingen ten aanzien van de arbeiders over de hele we reld in het daglicht te stellen. Vele arbeiders zitten opgesloten en een aantal onder hen worden gemarteld of wachten op hun exekutie, alleen omwille van het feit dat ze opkwa men voor hun rechten. Dit jaar werkt Amnesty Internatio nal rond zeven gevallen. Deze 7 militanten zijn het symbool voor de vele anderen die hun streven voor rechtvaardigheid bekopen met de gevangenis. Konkreet kan je aan deze aktie meewerken door brieven te sturen aan de verantwoordelijken van het land (adressen worden telkens ver meld) of aan de ambassade van het betreffende land. Je kan ook peti- tielijsten aanvragen; per «geval» zijn er petities opgesteld door Am nesty International en te verkrijgen bij het nationaal sekretariaat Cultu rele Centrale. Deze mei-aktie is niet afgelijnd in tijd: je kan er dus rustig aan verderwerken en er bij voorbeeld een aktiviteit aan ver binden. 1 mei, het Feest van de Arbeid, is de dag bij uitstek om onze solidari teit te betuigen: met de werklozen, de gastarbeiders, de minderbegoe- den... in België, maar ook met de arbeiders uit andere landen. Laten we dat dan ook massaal doen! Dinsdag 14 mei 1985 om 20 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Met gecommentarieerde vertoningen van vier practisch onuitgegeven films uit het AMSAB-archief. - Onze drang naar bevrijding (75 jaar BSP) - Het Plan aan de macht (Het Plan van de Arbeid) - Democratie ken uw verdediger (Koningskwestie) - Voor Recht en Vrijheid (Guldensporenviering 1939) Cursusleiding: Geert Van Goethem (historicus AMSAB) Een must voor alle afdelingsverantwoordelijken. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 3 MEI 1985 47* jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P 100 jaar jong foto s FDB foto's FDB foto's FDB

Voor Allen | 1985 | | pagina 1