WEEKBLAD Arrondissementeel SP-congres besprak ontwerp verkiezingsprogramma Op naar de overwinning Binnen In SP-Arrondissementsfederatie Aalst MOTIE Indexverhoging niet voor iedereen! Editoriaal mm Zaterdag 11. hield de SP-Ar rondissementsfederatie een eerste congres specifiek ge wijd aan het ontwerp-verkie- zingsprogramma. Een zeven tigtal militanten waren hier voor naar het Denderleeuwse Achturenhuis afgezakt en aanhoorden eerst, na het in leidend welkomstwoord van arrondissementeel SP- en congresvoorzitter Willy Ver nimmen, een bondige voor stelling van het program mapakket door minister Mare Galle. Schoolverlaters opgelet! Hg SP w Aantrekkelijkheid Lindenrij Boomkappingen Vrijdag 7 JUNI 1985 47* jaargang nr. 23 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst selektief investeringsprogramma als door een ingrijpende herverde ling van de beschikbare arbeid op basis van een vermindering van de arbeidsduur. Vrede en werk gaan hand in hand, omdat de bewape ning steeds feller de kop opsteekt in tijden van ekonomische krisis. De socialisten hebben van oudsher het thema vrede en veiligheid prioritair gesteld. Een regering met de Vlaamse socialisten is een regering zonder raketten. Een ondubbelzin nig standpunt en voor geen andere interpretatie vatbaar. Vrede en rechtvaardigheid gaan eveneens hand in hand, zoals on recht, onderdrukking en geweld el kaar altijd uitlokken. Rechtvaar- Een overzichtsfoto van het behoorlijk opgekomen aantal militanten met vooraan het congresbureau in de zaal van het Denderleeuwse Achturenhuis. digheid en werk tenslotte zijn een zelfde opdracht, omdat enkel een beleid gebaseerd op solidariteit en herverdeling voor nieuwe jobs kan zorgen. Kiezen voor de SP is kiezen voor een ander beleid en een andere meerderheid. Vier jaar konserva- tief en autoritair CVP- en PW- beleid hebben genoeg aangetoond: volmachten, nieuwe armoede, meer werkzoekenden, plaatsing kruisraketten enz. De SP daarente gen kiest voor een daadwerkelijke solidariteit gericht op de toekomst. De verschillende aspekten van het programma staan daarvoor garant. "De Rode Verleiding, die nu zo veel nieuwe gezichten in onze be weging aantrekt, kan echter slechts uitmonden in een rode overwinning indien we er allen samen voor vech ten." Met deze strijdbare oproep rondde minister Mare Galle zijn uiteenzetting af. Nadien kwamen de diverse amen dementen ter diskussie. Hierbij toonden zich voornamelijk de afde lingen Geraardsbergen, Dender leeuw, Ninove en Herzele aktief. De afdeling Zottegem sloot bij haar opmerkingen nauw aan bij de voor stellen van de Jongsocialisten, en anderzijds liet de federale S.V.- commissie zich in het debat zeker niet onbetuigd. Tot onze spijt dien den we eveneens vast te stellen dat sommige afdelingen, afgaande op hun inbreng in de bespreking van de amendementen, zich niet al tc zeer over het programma hadden bekommerd. Een zeer kritisch ge luid in die zin kwam van gewezen arrondissementeel SP-voorzitter Bondig inderdaad, want gezien de omvang en de complexiteit van de in krantvorm gepresenteerde mate rie en de amendementen op de teksten die een aantal afdelingen nog in petto hielden, zou een ellen lange uiteenzetting plus de diskus sie achteraf het congres waarschijn lijk tot een marathonzitting hebben laten uitgroeien. Desalniettemin sneed Mare Galle de voornaamste thema's uit het ontwerp-programma aan en lichtte toe waar het behoefde. De SP gaat naar de verkiezingen onde het mot to "werk, rechtvaardigheid en vre de". Inderdaad, deze drie geenszins sloganeske woorden zijn de kern achtige samenbundeling van het ganse programmapakket. Prioritair beleidsdoel van de SP is de daling van de werkloosheid. Dit moet ge beuren zowel door nieuw werk te scheppen op basis van een zinvol en Lijdensweg Aalsters slachthuis, pag. 2 Veiligheid kinderen op de spoorwegberm, pag. 3 Wordt Gijzegem niet aanvaard als volwaardige fusiegemeente, pag. 3 Veertiendaagse voor verkeersveiligheid te Erpe-Mere, pag. 3 Historiek van de socialistische partij van Lede, pag. 5 C. V. P. wil veiligheid schoolgaande jeugd. behalve voor Rijksonderwijs, pag. 8 "Koekoeksnest aan de Dender", een vervolgverhaal van R.J. van de Maele, m.a. w, zomer literatuur, pag. 4 De SP-Federatie Aalst, in congres bijeen te Denderleeuw op 1 juni 1985, 1. Heizel-tragedie - spreekt haar afkeer uit over de afschuwelijke gebeurtenissen van woensdag 29 mei in het Heizelstadion. - drukt haar mede voelen uit, met alle slachtoffers en hun familie. - eist een streng onderzoek naar de verantwoordelijken voor dit drama. Dit onderzoek mag zich niet beperken tot de rangen van heethoofdige voetbalsupporters, maar moet zich evenzeer toespit sen op de verantwoordelijkheden van organisatoren, ordediensten, overheid. - betreurt het overgecommercialseerde en agressieve karakter van veel topsporten; - eist een grondige ontleding van de rol die uiterst rechtse extremis tische groepjes speelden bij de aanhangers van beide clubs. 2. Wetsvoorstel Mare Galle Gezien de recente beslissing van de Raad van State i.v.m. de toestand van burgemeester J. Happart van de gemeente Voeren, waardoor de dubbelzinnige houding van CVP en PW duidelijk afgekeurd wordt, eist het congres de onmiddellijke behandeling van het wetsvoorstel-Mare Galle inzake de kennis en het gebruik van talen in bestuurszaken. Vanaf 1 juni wordt de index op de sociale uitkeringen en lonen met 2% verhoogd. Ter informatie: de laatste keer dat de index aan de stijging van de levensduurte aangepast werd was op 1 augustus 1984 (10 maanden geleden!). Voor de konsument is dit geen geheim. Zijn koopkracht daalde in de voorbije maanden aan zienlijk en zal door het overslaan van een paar indexsprongen zelfs niet meer volledig kunnen hersteld worden. Er dient evenwel opgemerkt dat de kategorie werklozen, die terugge vallen zijn op de forfaitaire vergoe ding (404 fr. per dag sedert 1.4.1984!) geen indexaanpassing krijgen. De motivatie van de regering hier voor is dat degene, die via het OCMW het bestaansminimum ont vangen, slechts 371 fr. per dag of 9.653 fr. per maand ontvangen (met het risiko dat dit bedrag terug gevorderd wordt via kinderen, as cendenten of ouders). Een rare hersenkronkel als je het ons vraagt. Uit dit alles kan men besluiten dat de werklozen die x aantal jaren gewerkt hebben (en R.S.Z. gestort hebben) het verder zullen doen met een zeer schamele en ontwaarde uitkering, waarbij ze dan nog het risiko lopen uitgesloten te worden wegens langdurige (wat is dat in krisistijd?) werkloosheid. Na een uitsluiting kunnen deze werklozen eventueel wel bij het OCMW te recht voor het bestaansminimum... Hiermee wordt alleen maar beves tigd wat we op onze info-avonden over de werkloosheidsreglemente ring stelden: de zwaarst getroffen werklozen moeten niet rekenen op een indexverhoging, hun uitkering zal integendeel nog verder ont waard worden. A B VV- Werklozen werking Zopas werd door de ABW-Jonge- ren een handige brochure samenge steld voor schoolverlaters. In deze brochure vind je een overzicht over wat je moet doen als je stopt met leren en op zoek gaat naar een job of in de realiteit op zoek gaat naar dopgeld, over heoveel dopgeld je mag verwachten, waar je werk kunt zoeken, hoe dat zit met BTK. DAC, stages enz. Deze brochure is op eenvoudige aanvraag te verkrijgen bij de ABVV-Jeugddienst, Hopmarkt 45 te 9300 Aalst (053/78.32.71). Alois Van den Bossche. Al bij al werd het toch een vrucht bare diskussie en werden in totaal een tachtigtal amendementen ter bespreking in de resolutiekommis sie aan het nationaal partijsekreta- riaat overgemaakt. Inhoudelijk meest belangrijk daarbij waren de facetten decumul, rationeel ener gieverbruik, de staatshervorming, indirekte belastingen, de positie van de vrouw, leefmilieu, gezins planning, vormings- en jeugdwerk en onderwijs. Bij het einde van het kongres werd door de afdeling Ninove. nog een motie voorgelegd m.b.t. de tragi sche gebeurtenissen in het Heizel stadion van vorige week, en - ge zien de aktualiteit van de dag - aangevuld met een luik over de recente beslissing van de Raad van State m.b.t. het geval burgemeester Happart van Voeren. Deze motie werd unaniem goedgekeurd. Voor de integrale tekst van de motie verwijzen wij naar het afzonderlij ke kaderstuk op deze pagina. Ten slotte werd ook nog de vraag ge steld naar de modaliteiten van het aanduiden van de volgende federa le voorzitter, gezien Willy Vernim men zijn - reeds waarnemend - mandaat zeker neerlegt na de ver kiezingen. Op het volgend congres (15 juni te Geraardsbergen) zal de procedure bepaald worden, terwijl tevens de definitieve lijstvorming (Kamer, Senaat en Provincie) op de agenda staat. Chris Vancoppenolle Federaal sekretaris Terwijl de verkiezingsdatum van 8 december steeds naderbij komt, slooft de regering Martens V zich uit om tal van ontwerpen door Kamer en Senaat te sluizen, die haar vier jaar verarmingsbeleid moet kamoefleren. Zo moeten de Kamerleden en Senatoren in de komende dagen en weken vóór het parlementair reces nog een stapel laattijdige begrotingen van 1985 afhandelen naast de fis kale en de sociale programmawet en andere prioritaire wetsontwerpen. Hierin zijn de zogezegde cadeau's verpakt voor het kieskliënteel van CVP en PVV. Maar deze maatregelen moeten ook dienen als lokaas voor menige goedgelovige kiezers die in de voorbije jaren door Martens-Gol lelijk gepluimd zijn geweest. De geplande regeringsmaatregelen zijn niet bedoeld om de werkloosheid of de financiële put in de schatkist te bestrijden, doch wel om te trachten elektoraal profijt te behalen. Dit laatste lijkt voor Martens-Gol de allereerste zorg te zijn, rekening houdend met het feit dat momenteel de elektorale vooruitzichten voor de huidige meerderheid niet rooskleurig zijn. Wanneer zij het vertrouwen van de kiezers niet krijgen zullen de katolieken en de liberalen hun stembusakkoord niet kunnen waarmaken en bijgevolg hun soberheids- en verarmingsbeleid niet kunnen verder zetten. Wil ons land en haar bevolking van verder onheil gespaard blijven, dan moet hen dit vertrouwen ten allen prijze worden onthouden. Als Vlaamse socialisten hebben wij de plicht onze medeburgers attent te maken op de demagogische praktijken van de huidige meerderheid. Wij moeten beletten dat de kiezers andermaal zouden misleid worden door het sirenengezang van Wilfried Martens en Co, maar vooral door de financiële slogans van de liberalen. Het is voor elkeen reeds duidelijk dat PW-financieminister Grootjans in de fis kale programmawet belangrijke fiskale voordelen voorziet voor de ondernemingen en de kaptaalkrachtigen, terwijl de kleine man zich zal moeten tevreden stellen met een peulschil. Bedenkelijk is daarbij dat PW-Voorzitter Verhofstadt wel met veel tamtam de verlaging van de personeelsbelasting aankondigt, maar dat de regering in gebreke blijft om gelijktijdig een meerjarenplan voor de sanering van de openbare financiën voor te leggen. Een mooier staaltje van kiesbedrog kan niet. De SP hoopt onder de bezielende leiding van haar voorzitter, Karei Van Miert, tijdens de komende kiesstrijd de demagogie, de dubbelzinnigheid en de ongeloofwaardigheid van deze CVP-PW regering te ontmaskeren en voor goed aan de kaak testellen. Kameraden, vrienden en sympatisanten laten wij ons allen eensgezind met man en macht, inzetten om op 8 december een glansrijke overwinning te boeken.zodat wij een tweede uitgave van een neo-liberale, ja rechtse regering, die de klok wil verder achteruit zetten, zouden onmogelijk maken. Ook roepen wij alle progressieve krachten op om samen met de Vlaantse socialisten en hun militanten zich hiervoor in te zetten. Paul VAN DER NIEPEN Senator Verdwijnt "De Muur" WÊÊ^m MOHMH Het landschap van de Ge- raardsbergse Oudenberg is sterk in verval. De bomen worden er gerooid bij bosjes, "De Muur" dreigt af te brok kelen, auto's razen er voorbij en van een degelijk beleid van het CVP-PVV-stadsbestuur is zoals gewoonlijk geen spra ke. Nochtans is het voor iedereen duidelijk dat Ge- raardsbergen enkel zijn toe ristische roeping heeft als be langrijke ekonomische troef kaart. Dit werd op de ge meenteraden reeds meer maals naar voor gebracht door de raadsleden. Telkenmale volgen dan ronkende verklaringen van schepenen die de loftrompet steken. De vorige week georganiseerde perskonferentie De lindenrij op de Oudenberg is zwaar gehavend (fot FDB t Fibo) van Leefmilieu Geraardsbergen (LMG) maakt duidelijk dat het hier enkel om loze, ijle slogans gaat. "De grootste aantrekkelijkheid bij Geraardsbergen voor den toerist is de Oude Berg", schreef streek- schrijver Omer Wattez reeds in 1908. En inderdaad, de groene om geving en het prachtig panorama zouden de bekroning kunnen zijn van 'De Parel der Vlaamse Arden nen'. Dit groen wordt nu ernstig aangetast en de infrastruktuur ligt er gehavend bij. Eén van de mooiste beelden is de lindenrij rondom de kapel. De rij is bijna honderd jaar oud. De aanwe zigheid van deze linden was één van de hoofdargumenten bij de klasse ring van de heuvel als landschap in 1940. Momenteel zijn al elf bomen uit de rij verdwenen. De overigen zijn ernstig ziek: gerot binnenin, hol enz... De oorzaak is niet ver te zoeken: de asfaltlaag is indertijd tot tegen de stam van de bomen aange goten. Die verharding verhindert bodemverluchting en watertoe voer. De wortels verstikken. LMG vraagt dan ook dat het asfalt rond de bomen voor ongeveer 70 cm. zou opgebroken worden. Men te kende reeds op voorhand de cirkels in witte verf, tot waar moet openge broken worden. Op de plaatsen waar linden verdwenen zijn plaat ste LMG witte kruisen. Boomkappingen op zichzelf zijn niet verkeerd. Elke boom wordt tenslotte kaprijp. De werken zelf moeten echter deskundig uitge voerd worden, er dient een kapver- gunning aangevraagd te worden en het advies van Monumenten en Landschappen is verplichtend. Aan geen enkele voorwaarde werd tot nu toe voldaan op de Oudenberg. Lees door pag. 7

Voor Allen | 1985 | | pagina 1