Arrondissementeel SP-Congres Programma en lijstvorming Prioriteit aan jeugdwerkloosheids- probleem Binnen in Nationaal SP-Congres Regeringen zouden boeken moeten kopen Editoriaal Willy Vernimmen Groot gezinsfeest "Voor Allen" Tewerkstellingsdebat in Europees Parlement Vrijdag 21 JUNI 1985 47* jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P In Voor Allen van vóór 14 dagen brachten wij reeds een verslag van het congres dat een eerste gespreksronde hield over de door het partij bureau voorgestelde ontwerp van het verkiezingsprogram ma. Zaterdag 11., 15 juni, was er in het Volkshuis te Ge- raardsbergen heel wat meer volk opgedaagd dan bij het vorige congres te Dender leeuw. Geen wonder, naast het bespreken van de diverse amendementen stond de lijst vorming op de agenda. Onge veer 120 militanten uit de di verse afdelingen waren een en al aandacht. Amendementen Verkiezingsprogramma m lijstvorming te Aalst, en pag. 2 De gemeenteschool van Mere vierde feest op pag. 3 Van straten en pleinen te Herzele, pag. 3 Vervolg gemeenteraad Geraardsbergen, pag. 6 Restauratie pastorij Voorde, pag. 7 Federaal voorzitterschap Kamerlijs! Senaatslijst Provincieraad Oproep Zaterdag 22 juni 1985 van 10 tot 18 uur Zondag 23 juni 1985 van 10 tot 13 uur Internationaal Congrescentrum, Floraliapaleis te Gent m Zondag 1 september 1985 Dirk Van der Maelen op het spreekgestoelte. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst I., i i Van de ruim tachtig door de federa tie Aalst ingediende amendemen ten op de ontwerptekst werden er zowat de helft door de resolutie kommissie (afgevaardigden voor de federatie: Dirk Van der Maelen en Chris Vancoppenolle) tekstueel aanvaard. Een aantal andere wer den beter verwoord in interpreta ties van andere federaties, maar waren dus inhoudelijk korrekt. Een laatste reeks werd ofwel wegge stemd (vaak wegens de weerslag van de voorstellen op het budget) ofwel ingetrokken. Drie amende menten (de vraag tot opheffing van de BTW op oprichten van openba re gebouwen en installaties, de eis tot onmiddellijke uitvoering van de staatshervorming van 1980 en een belangrijke verduidelijking bij het luik over de leerplicht m.b.t. de 5- jarigen). Midderwijl werd op de tweede vergaderronde van de reso lutiekommissie dinsdagavond enkel nog het laatste amendement effek- tief weerhouden. Het congres besprak tevens de door de andere federaties aangehouden amendementen en besliste over het al dan niet steunen ervan. Belang- a rijkste diskussies ontsponnen zich over de bio-industrie en de verloe dering van het milieu, het migran tenbeleid (meer bepaald het kies recht van gastarbeiders) en het Bel gisch lidmaatschap van de NAVO. Gebeurlijk diende een stemming te beslissen over het federale stand punt inzake een aantal amende menten. Vooraleer over te gaan tot het "moeilijke" agendapunt lijstvor ming, diende het congres zich nog uit te spreken over de te volgen procedure voor het verkiezen van een nieuwe arrondissementele SP- voorzitter gezien Willy Vernimmen beslist na de onderhandelingsperio de volgend op de verkiezingen zijn mandaat ter beschikking te stellen. Unaniem werd beslist pas een nieu we voorzitter te verkiezen op het tweejaarlijks administratief congres van de federatie, dat normaal moet plaatsgrijpen in het begin van de lente van volgend jaar (in feite dus de normale statutaire procedure). Reeds eerder was door het Arron dissementeel SP-bestuur aangeno men de plaatsen van de uittredende parlementairen niet te betwisten, zodat de kdn. Mare Galle en Her man De Loor bij handgeklap res- pektievelijk voor de eerste en twee de effektieve plaats werden beves tigd. Rudi De Leeuw (Dender leeuw) fungeert als derde kandi daat, Rik Timmermans (Haaltert) bekleedt de vierde plaats en laatste bij de effektieven wórdt Dirk Van Melckebeke (Herzele). De vijfde plaats blijft voorlopig niet ingevuld. Paul Windey uit Aaigem, eerder geciteerd als PAKS-kandidaat, trok zich in extremis terug. Midderwijl kregen wij bericht van het PAKS- sekretariaat dat alsnog naar een kandidaat voor het arrondissement Aalst wordt uitgekeken. Bij ont stentenis hieraan zal het Uitvoe rend Bestuur van de federatie in eigen SP-rangen een geschikte man/vrouw zoeken. Voor de eerste plaatsvervanger leek de zaak verre van gemakke lijk, maar Herman De Loor en Jacques Timmermans trokken hun kandidatuur terug, zodat uiteinde lijk Gracienne Van Nieuwenborgh (Aalst) en Dirk Van der Maelen (Geraardsbergen) in de running bleven. Een stemming besliste in het voordeel van kd. Van der Mae len. Kd. Van Nieuwenborgh aan vaardde onder applaus van de hele zaal de tweede plaats. Verder in de rij fungeren de vrienden Julien Coussens (Ninove), Frans Coppens (Denderleeuw) en Fons De Rouck (Sint-Lievens-Houtem). Lijstduwer wordt de Zottegemse schepen van kuituur en federale centjesbewaar der Freddy Van den Bossche. Uittredend senator Paul Van der Niepen werd eveneens bij handge klap bevestigd als lijsttrekker voor de Senaat. Voor de derde effektie ve plaats werd slechts één kandida- Een zicht op de congreszaal tuur ingediend, met name deze van de Aalsterse vakbondssekretaris A.C. Eddie Monsieur, zodat zich ook hier geen problemen stellen. Plaatsen twee en vier gaan zoals gewoonlijk naar het arrondisse ment Oudenaarde-Ronse dat, voor wat betreft de Senaat, samen met het arrondissement Aalst één kies omschrijving vormt. De eerste plaats bij de opvolgers is voorlopig nog niet opgelost. Zowét de federatie Aalst als onze buren uit de Vlaamse Ardennen eisen die op. Door het congres werd een kommissie ad hoe samengesteld die te gepasten tijde het Aalsterse standpunt hard moet maken. Kan didaat eerste plaatsvervanger wordt dan Jacques Timmermans (Nino ve). Laurent Stalpaert (Zottegem) en Roger Van Liefferinge (Ge raardsbergen) nemen de overige plaatsen in. De kandidatuur van Julien Lefèvre (Herzele) werd inge trokken. Wat betreft de lijstvorming in de drie distrikten en het arrondisse ment kan nog weinig definitiefs worden gezegd. Enkel voor de kan tons Zottegem-Herzele is er tot nog toe een congres geweest. Noël De Smet, de Herzeelse SP-voorzitter, wordt lijstaanvoerder, gevolgd door Dirk Van Herzele (Zotte gem). Dirk Boeykens (Sint-Lie- vens-Houtem) staat op de vierde plaats en de lijst wordt geduwd door de Zottegemse schepen Syl- vain Franceus. In tegenstelling met wat eerder zowel in Voor Allen als in De Morgen verscheen zou Roger De Cock (Haaltert) de derde plaats innemen, is dit niet het geval. Na bedenktijd heeft deze beslist geen kandidaat te lopen. Teneinde de beslissing van het distriktcongres te respekteren zal bij de afdeling Haaltert een andere kandidatuur opgevraagd worden. Een definitieve rangschikking op de lijst van het distrikt Aalst is voorlopig onmogelijk gezien de af wijzing door de algemene vergade ring van de SP-Aalst van de voorge stelde modellijst. Anderzijds zal de afdeling Erpe-Mere pas op 26 juni e.k. officieel haar kandidaat aan duiden. Uittredend raadslid Freddi Pyck en minister Mare Galle schij nen momenteel de enige certitudes. Ook voor de kantons Geraardsber- gen-Ninove heerst nog onduidelijk heid. Besprekingen zijn nog aan de gang over de volgorde van de kan didaten en een distriktscongres wordt in het vooruitzicht gesteld. Maar vermoedelijk zal uittredend provincieraadslid Freddy De Chou opnieuw de lijst aanvoeren. Federaal voorzitter Willy Vernim men besloot het congres met een felle oproep voor eendracht en in zet voor deze zo belangrijke verkie zingen. Nog nooit heeft een rege ring zich zo "krapuleus" gedragen, nog nooit werden zoveel sociale verworvenheden afgebouwd als thans. Een ander beleid is noodza kelijk en met de SP in de regering zullen inderdaad andere aksenten gelegd worden. Niettegenstaande de kiesstrijd hard zal zijn, de SP is blijkbaar door alle partijen tot pu blieke vijand nummer 1 verklaard, is het van essentieel belang zich vrij en vrank naar buitenuit in te zetten voor onze geëigende politieke the ma's. Enkel op die manier is een sukses, ook in onze federatie, mo gelijk. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris Er zijn nog enkele kaarten met raadgevende stem beschikbaar, kontakt: Federaal sekretaris Chris Vancoppenolle Aandacht: de deelnemers aan het congres dienen zelf de synthesetekst (krantvorm) mede te brengen! Andere dokumenten ontvangt men ter plaatse. De Belgische Euro-parlementariër Jaak Vandemeulebroucke heeft de regeringen van de EG-Lid-Staten aangeraden op grote schaal boeken te kopen om hiermede schrijvers en uitgevers te steunen. Hij noemde als voorbeeld Noorwegen waar van elk nieuw boek duizend exempla ren door de regering worden aange kocht. In geen enkele Lid-staat be staat er een dergelijk systeem. Wel is het mogelijk van de EG financië le steun te krijgen voor de produk- tie en vertaling van literair werk, aldus de Commissie in haar ant woord. De Commissie is van me ning dat elke steun aan de versprei ding van literair werk en aan hen die betrokken zijn bij de produktie ervan, zeer welkom zou zijn. Voor het ogenblik bestaan er echter geen plannen om zo'n systeem van hulp verlening aan de Lidstaten voor te stellen. Eurofocus wiss In december 1983 bekloeg Commissievoorzitter Thorn er zich over dat de besluitvorming in de Raad van Ministers zo goed als stilgevallen was. Amper enkele dagen geleden dreigde zijn opvolger, de h. Jacques Delors, met ontslag omwille van de besluiteloosheid van diezelfde Raad van Ministers. Als Europees Parlement kunnen wij de ontmoediging van de Commissievoorzitter zeer goed begrijpen. Het heeft de Commissie voorzitter, al evenmin als zijn Commissie trouwens, niet aan dyna misme ontbroken. Met alle mogelijke overtuigingskracht heeft de h. Delors een ambitieus en coherent programma bepleit voor Europese economische relance; tevens heeft hij de Europese sociale dialoog een nieuw elan gegeven. De Ministerraad blijft echter zwaar in gebreke wanneer het op beslissen aankomt. Een ganse reeks ontwerp richtlijnen liggen immers reeds jaren te wachten op ministeriële goedkeuring. Wat echter het ergste is, is dat de Ministerraad blijkbaar blind blijft voor de enorme verantwoordelijkheid die de Europese Gemeenschap draagt ten aanzien van de jeugd en in het bijzonder met betrekking tot de jeugdwerkloosheid. Resoluties goedkeuren en modelprojekten financieren is totaal onvoldoende: de jeugd verwacht dat de Europese Gemeenschap haar volle verantwoordelijkheid opneemt, en dat heeft de Europese Ministerraad tot nu toe duidelijk niet gedaan. De "sociale waarborg" voor de jongeren, waarover reeds zolang sprake is, blijft helaas voor vele honderdduizenden jongeren nog steeds een "papieren" waarborg. Persoonlijk zijn wij van oordeel dat inzake jeugdwerkloosheid genoeg werd gepraat en gestudeerd: het moment van de daad is aangebroken! Ik wil dan ook een oproep richten tot de Europese Ministerraad om dringend een koherent en doeltreffend specifiek tewerkstellings- en opleidingsbeleid ten bate van de jongeren in gang te zetten: daartoe moet de Europese Gemeenschap de nodige financiële middelen vrijmaken, zowel binnen de bestaande financiële instrumenten als daarbuiten. Verschillende financieringsvoorstellen werden reeds ge formuleerd: een Europees tewerkstellingsfonds werd voorgesteld; ook was reeds sprake van een grote Europese relance-lening. Het Euro pees geld is beschikbaar; in plaats van het te laten afvloeien, nu reeds drie jaar lang, naar de V.S.A., moet de Europese Gemeenschap zelf het geld mobiliseren en het in de Europese economie pompen ten bate van de werkgelegenheid en in het bijzonder de werkgelegenheid voor jongeren Het spreekt vanzelf dat naast het specifiek tewerkstellings- en opleidingsbeleid ten bate van jongeren tevens een algemeen beleid terzake noodzakelijk blijft: ook hiertoe ontbreekt het de Europese Ministerraad aan daadkracht. Wij willen met aandrang pleiten voor onverwijlde beslissingen inzake het opvoeren - op gecoördineerde wijze - van de openbare investeringen ter waarde van 1% van het B.N.P. en het lanceren van Europese infrastrukturen; inzake het realiseren van de Europese interne markt met behoud van de sociale verwezenlijkingen die een unieke Europese culturele en morele realisatie vormen, inzake een daadwerkelijke Europese Monetaire Unie, inzake een versterkt Europees ontwikkelingsbeleid waarbij duizenden werkloze jongeren onder Europese auspiciën worden tewerkgesteld in de ontwikkelingslanden; en ten slotte inzake een alomvattende en gedifferentieerde Europese industriepolitiek, waarbij alle beschikbare Europese research en produktiecapaciteiten meer op Europees niveau worden gemobiliseerd. Wij beseffen dat de Europese ministerraad voor de realisatie van deze ambitieuze voorstellen de steun en de medewerking behoeft, niet enkel van het Parlement, maar tevens van de Europese Werkgevers- en werknemersorganisaties. Op zijn jongste kongres van Milaan in mei 1985 heeft alvast het Europees Vakverbond zijn volledige steun toegezegd aan deze politieken. Het is nu ook aan de Europese werkgevers om te bewijzen dat ze ook bereid zijn om de Europese idealen die ze met zoveel woorden belijden in de praktijk om te zetten. Nu de ondernemings winsten zowat overal in West-Europa sterk zijn toegenomen moeten deze winsten ook in Euopa besteed worden zodat het adagium: "winsten van vandaag zijn investeringen van morgen en tewerkstelling van overmorgen" ook bewaarheid wordt. Tot hiertoe wachten we nog steeds op de tweede en derde fase van dit adagium. Domein Egmontkasteei te Zottegem Meto.a. barbecue, diverse culinaire specialiteiten, tientallen attrakties, play backshow enz... «NU NATIONAAL 5EKRETAHIAAT kloosterstraat

Voor Allen | 1985 | | pagina 1