SP-Congres te Gent 'rhgjiériiÏBU^^ SP-Congres: werk - vrede - rechtvaardigheid Groot Gezinsfeest "Voor Allen" Binnen in AKTIES TEGEN 10.000 LONEND *Êw Editoriaal SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur Kanaaltunnel gewenst CSSZ* s— «"SS-»»" C.S.C. - S.P. - Federatie Aalst li "De Morgen" De nieuwe Luxe PANTSERS: fCNOKKEN OM JOBS RIJKSWACHT VUURT OP CHAUFFEUR NU BOB'ER VAST Praktisch Op het SP-verkie- zingskongres van 22 en 23 juni te Gent was een ruime delegatie van onze federatie Aalst aanwezig. Het startschot voor de ver kiezingscampagne is definitief gegeven Chris Vancoppenolle Federaal Secretaris Zondag 1 septei Vrijdag 28 JUNI 1985 47' jaargang nr. 26 Weekblad van de S.P Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst "De Morgen" wint Sinds 19 maart dit jaar werd de krant De Morgen in een nieuw kleedje gestoken. Een nieuw formaat, een nieuwe aanpak en promotiekampan jes moeten er voor zorgen dat het aantal verkochte exempla ren nog dit jaar de 35.000 overschrijdt. De eerste indruk is positief. Vlaanderen heeft nooit erg opgelo pen met de progressieve pers. In 1884 verscheen de eerste progres sieve krant "Vooruit". Dit "petite feuille socialiste" groeide in 15 jaar uit tot de meest gelezen krant in het Gentse. In 1925 bereikte men een oplage van 34.896 exemplaren. Sinds de jaren zestig begon de afta keling. De oplagedaling van Voor uit, het failliet van Volksgazet en de regelmaat van de klok waarmee De Morgen in het nieuws kwam, zijn de meest opvallende klanken. KA" Een progressieve krant uitgeven is nu eenmaal geen luxe. Om één of andere reden lezen de Vlamingen liever de konservatieve pers. De krantenmarkt in Vlaanderen wordt volledig gemonopoliseerd door re- geringsvriendelijke, gemuilkorfde bladen. Sinds het ontstaan van De Morgen in 1978 zijn de problemen nooit Vredescomité Denderleeuw blijft actief, pag. 3 Vredesopvoeding te Klemskerke en Borzée, pag. 4 Uitreiking getuigschrift kantonnaal examen te Erpe-Mere, pag. 3 Herman De Loor hekelt nieuwe wet gemeentepolitie, deze week deel 1: de SP- visie, pag. 5 Wanneer mag ik als werkloze nog werken, pag. 5 Feest Rijksmiddenschool in Geraardsbergen, pag. 6 Bekvechten in Zottegemse raad, pag. 7 Ondanks het slechte weer is het toch VAKANTIE, een pagina vol op 8 echt uit de lucht geweest. De Mor gen werd uitgegeven door NV De Roos. Het startkapitaal bedroeg 30 miljoen en dat bleek al gauw onvol doende. Eind 1979 stond men voor de eerste maal voor de keuze: red den of verdwijnen. In 1981 werd de krant door een koöperatieve uitge geven. Het ABW werd de hoofd aandeelhouder en de mutualiteit en de Sociale Voorzorg bedankten toen reeds voor de samenwerking. Het studiebureau McKinsey werkte een plan uit voor de krant. Mits een aantal drastische ingrepen is een lange probleemloze toekomst mo gelijk. Op 15 januari 1984 instal leert men de nieuwe beeldscher men. Van dan af maken de redak- teurs zelf de lay-out van de pagina. Er wordt volledig rechtstreeks ge werkt. Op één verhakkeld exemplaar na vind je geen schrijf machines meer op de redaktie. On dertussen wenste ook het ABW niet langer mee te werken aan de uitgave van het dagblad. Sindsdien is De Morgen financieel in handen van de v.z.w. Progressief Pers fonds, een v.z.w. die volledig in handen is van de S.P. Toch dient hier benadrukt te worden dat dit geen afbreuk doet aan de autono mie en onafhankelijkheid van de redaktie (ook iets wat je in Vlaan deren weinig of niet zal vinden). De meerderheidsparticipatie van het Progressief Persfonds liep ook niet van een leien dakje. Pas na een door het personeel aanvaarde inle veringsronde werd het bestaan van een progressieve krant een kans gegeven tot eind dit jaar. De nodi ge financiële middelen werden vrij gemaakt om de nieuwe formule een kans te geven. Het formaat werd verkleind, er is meer aandacht voor Sport- en Regionaal Nieuws, de opschik is netter, binnenin de krant vind je een uitneembare katern met de nadruk op ontspanning. Een merkbare verbetering die door ve len positief onthaald is. Kortom, een krant die meer dan het lezen waard is. Ze bestaat ondertussen méér dan zes jaar en ze moet blijven. Het bestaan zelf van een progres sieve krant is anders ook geen luxe voor Vlaanderen. Hoe replikeren op de maalstroom van rechtse in formatie die ons dag aan dag be reikt? Denk maar aan de recente aanvallen van de katholieke pers INNING SOEPELER PROGRESSIE! DXGBLAD OOR V LA ANDEREN K0MPENSATIES VERDEEL Schutter Nieuw NIET VERFSPUIT OP RONDE I GAF TIPS AAN ONDERWERELD De eerste "De Morgen" op vrijdag 1 december 1978 (De Standaard, Het Nieuwsblad, Het Volk) op de vredesbeweging en het Óverlegcentrum voor de Vrede. Indien alleen al de 400.000 die in Brussel waren zich dit niet zouden laten welgevallen... Denk aan de onthullende funktie van De Morgen: met de regelmaat van de klok brengt de krant primeurs naar voor: de BLOSO-affaire, Moboe- toe, de rijkswachtfichier, VMO- trainingskampen, het WNP, de Flandriaboot, het Heizeldrama enz... Het informatieve peil ligt vrij hoog. De dagelijkse focus, over 2 of meer pagina's is kant en klaar NOC MO'7 om uit te knippen en bij te houden. Ook over onze streek brengt de krant regelmatig het verse nieuws: gemeenteraden, aktiviteiten, re- KK'tages, achtergrondinfo... Praktisch komt het er dus op neer de oplagestijging tegen eind dit jaar te verwezenlijken. Een oplagestij ging van 5000 exemplaren is haal baar. De cijfers zijn nu al in de lift. De nieuwe formule dreef het lezersaantal reeds met 15 procent omhoog. Voor het arrondissement Aalst betekent dit een stijging van 220 exemplaren. Je kan hieraan meehelpen door je te abonneren: Knip de bon in de 'Voor Allen' uit en verstuur hem. Je krijgt de krant dan bovendien 4 weken gratis. Help aktief aan de promotie van de 'nieuwe krant. Propagandamate riaal is steeds verkrijgbaar zowel in de lokalen van De Morgen als op de federate. Help er mee voor zorgen dat De Morgen ook binnen de socialistische beweging gelezen wordt. Of geraakt dit land nooit uit het Alles Voor Vlaanderen/Vlaan deren Voor Kristus-tijdperk??? (f.d.b.) t yj - (foto Filip Bogaert) Mogelü^ hN"der^dse -met eennu «el- Tobback hei nieuwe uit- s met ee. fraktie 1 Mogei^P Tobback bet n,euWe uit- schieten de houts idioom met "W De fraVüe_ licht 'een 0ver,6ens houdt drukking verry toespraak mp richt hcl hem te leider besloop 3atient.e van Tobback v° Hu aldus voorstanders plekke sloten voor Mark Galleg derelfde iqcM een goe viel gen sd en geprezen Mark. yc) - W heeft „n beschermen^ Uit "De Morgen" 24 juni 1985 CENTRALE Kattfrtraot Vorige zaterdag en zondag congresseerden in het Gentse Floraliënpaleis een heel pak socialistische militanten over het ontwerp-verkiezingsprogramma. Het voorbereidend werk in talrijke studiegroepen, afdelingen, federaties kende dan ook, na een ultieme bijsturing in een laatste resolutiecommissie, een bekroning in de vorm van een unanieme aanvaarding. "Werk, rechtvaardigheid en vrede", deze thema's zullen, wat betreft de SP, de kiesstrijd bepalen. Kernachtig uitgedrukt wordt dat "raketten weg en méér jobs". En niettegenstaande er in het najaar nog een politiek congres komt over het opstellen van een prioriteitennota binnen het (uitvoerig) kiesprogramma, kunnen we thans definitief met de voorbereiding en de mobilisatie van wal steken. En dat de strijd hard en lang wordt, zal niemand meer betwisten, de reakties van de rechtse partijleiders maandag 11. logen er niet om. De SP is bijvoorbeeld "een gemeen volkje". Wat kunnen we nu uit het congres onthouden? Paul Goossens gaf reeds eerder in De Morgen een korrekte omschrijving, en die was dat "er te weinig radicale ballast werd overboord gegooid". Wat telt is een zo groot mogelijke kiesoverwinning, zelfs indien dit na 8 december een eventuele regeringsdeelname zou kosten. Derhalve bleven de standpunten radikaal, zeker wat de gehele rakettenproblematiek betreft. Ze moeten het land uit, punt en daarmee uit. De SP kan zich niet laten verleiden tot vage beloften of dubbelzinnige uitspraken, anders is het de totale ineenstorting van de politieke geloofwaardigheid. Tevens blijft de SP best weg uit een regering, van welke samenstelling dan ook, indien ze geen absolute prioriteit aan de werkgelegenheid geeft. Arbeidstijdverkorting, herverdelen van de beschikbare arbeid, het scheppen van 5 procent nieuwe banen, het zijn geen holle slogans. Deze zaken kosten inderdaad geld aan de gemeenschap, maar het zal gevonden worden, maar niet zoals het ganse inleveringsgedoe van de regering (de bodemloze put, weet je wel) bij de reeds al te zwaar getroffen zwakste bevolkingskategorieën. De inlevering zal komen van de midden- en grote toongroepen in afspraak met vakbonden en ondernemers. Andere duidelijke congresstandpunten waren er over de staatshervorming (de onmiddellijke uitvoering werd geëist), de schending van het Schoolpact, abortus ("België is thans het achterlijkste land van Europa", zei Louis Tobback) en over de herwaardering van het parlement. Voor de andere behandelde aspecten verwijzen we graag naar het syntheseprogramma (de tekst kan nog bekomen worden op het federaal secretariaat) en naar de besluiten vervat in het sociaal-economisch SP- Alternatief). De kans zit erin dat de SP de grootste partij van Vlaanderen wordt. Dit kan alleen door de inzet van alle militanten, door de sympathie en steun van alle progressieve krachten die een einde willen stellen aan vier jaar conservatief-liberaal beleid met alle nefaste, tastbare (vooral in de portemonnee) gevolgen. "De SP is kandidaat voor de macht en het deelnemen aan een volgende regering, ondubbelzinnig, maar niet onvoorwaardelijk"Deze "gevleugelde" woorden van Willy Claes zijn ons inziens de beste omschrijving van de hele inhoud van het voorbije programmacongres. Donderdag 4 juli 1985 om 20 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Agenda: 1. "VoorAllen" - analyse financiële toestand - lezerswerving: eerste evaluatie - publiciteit: evaluatie 2. Gezinsfeest "Voor Allen" 3. Ledenbeweging SP 4. Huisvesting federaal sekretariaat 5. Allerlei - rondvraag De Voorzitter W. Vernimmen De Sekretaris Chr. Vancoppenolle Bestuursleden die wegens een of andere omstandigheid buiten onze wil om geen uitnodiging zouden ontvangen hebben, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. Het Europees Parlement heeft de Franse en Britse regering opgeroe pen een snelle beslissing te nemen over de toekomst van de Kanaal verbinding. Beide regeringen had den in april geïnteresseerde groe pen uitgenodigd voorstellen te doen. Een vaste verbinding, liefst een van weg en spoorweg, zou de kosten drukken, banen creëren en de handel doen toenemen, aldus het Parlement. Daarbij zou het ook nog een belangrijke bijdrage tot de Europese eenheid zijn. De twee regeringen zouden het idee van financiële steun voor de beginstadia van het projekt van de Gemeen schap in overweging moeten nemen. Eurofocus Met o.a. barbecue, diverse culinaire specialiteiten attrakties, playback-show enz...

Voor Allen | 1985 | | pagina 1