■wm Pyrrhus-overwinning m Vredesmanifestatie 20 oktober 1985 nek-aan-nek race voor de vrede Mare Balie au Herman De Leor miauw naar He Kamer, Paul Van der Nlepen opnieuw Senator. van 1 Provincieraadszetel Editoriaal Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris Vertrekuren en stopplaatsen van de bussen De Vredesbetoging in Brussel zondag a.s. wordt van groot belang. Zij is de eerste uiting van verzet tegen de politiek van de komende regering. Zij is beslissend voor het voortbestaan van de vredesbeweging. Wij roepen alle militanten, leden en sympathisanten dan ook op zo talrijk mogelijk aanwezig te zijn. Tot zondag! Willy Vernimmen - Paul Van der Niepen Marc Galle - Herman De Loor - Chris Vancoppenolle Vrijdag 18 oktober 1985 47* jaargang nr. 40 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vemimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst In het arrondissement Aalst maakt de SP voor de Kamer de grootste sprong voor waarts (3,9%) gevolgd door de CVP (3,1%). Dit resultaat werd vooral in de kantons Zottegem en Geraardsbergen behaald. De uitstekende re sultaten van burgemeester- uittredende volksvertegen woordiger (verdubbeling van zijn aantal naamstemmen tot bijna 7000) en de eerste op volger Dirk Van der Maelen (méér dan 4000 naamstem men) zijn daar niet vreemd aan. Minister Galle blijft echter de on betwistbare topper op de Kamer lijsten. Hij haalde nipt geen 20.000 voorkeurstemmen. Trouwens, de SP behaalde op arrondissementeel vlak 7.246 stemmen meer dan bij de parlementsverkiezingen van no vember 1981. Met dit resultaat wordt de SP-arrondissementsfede- ratie Aalst de tweede sterkste (27,4%) na Hasselt-Sint-Truiden met 32% in het Vlaamse land. PW'er Van Renterghem ("de voortzetting van de Lowie D'Hae- seleer-traditie"?) deed het nog niet zo onaardig en niettegenstaande de vooruitgang van de CVP (+4,6%) lijdt Ghis Willems weerom een per soonlijk verlies. Hubert Van Wam- beke, in het geheel geen populaire stemmentrekker - was nota bene bij de gemeenteraadsverkiezingen in Zottegem niet eens tot raadslid verkozen - verhoogde t.o.v. 1981 lichtjes zijn persoonlijke score maar bleef toch onder de verwach tingen. De VU boert 5% achteruit en dat geldt eveneens voor kopman Jan Caudron. De KP haalt nog amper 1510 stemmen en kwijnt weg. Bij Agalev ontbreekt duide lijk een gekend figuur om de lisjt gestalte te geven en anderzijds is er de traditionele milieu-gerichtheid (herinner U de "groene minister" Mare Galle) van onze partij in het arrondissement. De kleinere SAP, Mare Galle verkozen voor de Kamer. Vlaams Blok, PvdA komen ge woon niet van de grond. Op de senaatslijsten werd het zoals verwacht een titanenstrijd met zwaargewichten als staatssekreta- rissen Paula D'Hondt en Louis Waltniel in de clinch met Paul Van der Niepen. De SP wint wel meer dan 3% bij, weliswaar met relatief belangrijke verschillen per kanton, maar Paul Van der Niepen boet wel in aan naamstemmen. Het dient wel gezegd dat deze maal in de persoon van Eddie Monsieur het kanton Aalst een elektoraal Freddi Pijck, terug Provincie raadslid. Herman De Loor verkozen voor de Kamer. sterk elemént leverde. Een nieuWkomer in de VU is An- dré Geens uit Zottegem. Door zijn verkiezing krijgt Zottegem nu drie politici in het Brusselse halfrond. Sinds kort is Zottegem een heuse stad, nietwaar... Voor wat betreft de provincieraden gaat de SP in alle distrikten vooruit. Dat varieert van +3,17% in het distrikt aalst, +3,15% in het dis- trikt Zottegem-Herzeie en +1,82% in Ninove-Geraardsbergen. Alles zins zit er 1 provinciale zetel méér in voor de SP. Eerst was die toege- Hubert Callebaut verkozen als Provincieraadslid. Paul Van der Niepen verkozen voor de Senaat. wezen aan de tweede kandidaat van Geraardsbergen-Ninove, in casu Werner Vanden Stockt, maar door een fout op het distriktsbureau zou uiteindelijk de SP in het distrikt Aalst een derde mandaat verwer ven (Maurice Eeckhout) ten koste van de VU. Deze laatste partij zou aldus een zetel in Geraardsbergen behouden. Elders leest u alle uitslagen en o- crzichten van naamstemmen. Volgende week komen we nog maals op de verkiezingen terug. (m.v.a.Ic.v.) Het leven van een politicus kan hard zijn, in casu voor een SP'er zondagavond, een onbetwistbare overwinning, dat wel, maar onmiddellijk een fikse domper op de vreugde want ook de CVP kwam versterkt uit de stembusslag. Arrondissementeel gezien vergrootte de SP haar stemmenaan- deel met 3,9% voor de Kamer en 3,6% voor de Senaat. Na Hasselt wordt de federatie Aalst de sterkste socialistische in Vlaanderen. Alle redenen tot tevredenheid dus voor mandata rissen en militanten en de voor maandagavond geplande optocht was dan ook terecht. Natuurlijk, er is de algemeen tegenvallende context: de katholiek-liberale regeringskoalitie kreeg niet de vooropgestelde elektorale klap (hebben opi niepeilingen nog zin?), zodat alles laat voorzien dat Wilfried Martens opnieuw met - zij het op bepaalde departementen gewijzigde - dezelfde regeringsformatie voor een aantal jaren aan de slag kan. Zelfde situatie in de provincie Oost- Vlaanderen: de PVV gaat wel vier zetels achteruit, maar dat wordt net goed gemaakt door de CVP en men kan dus hand in hand blijven gaan m.b.t. de Bestendige Deputatie. Idem voor de Vlaamse Exekutieve. Ligt Aalst te dicht bij Gent het Martens-effekt)? Er zijn uiteraard de politieke zwaargewichten als de staatssekretaris- sen Paula D'Hondt en Louis Waltniel in het arrondissement. Belangrijker in de consolidatie van de regering in zijn totaliteit (het was pas de 2de naoorlogse uittredende regering die haar stemmen zag aangroeienis waarschijnlijk het in extremis overtuigen van een relatief aanzienlijk aantal onbeslisten dat stemmen voor links gelijk stond met de totale chaos - het hanteren van een identieke slogan heeft De Gaulle indertijd in Frankrijk ook geen windeieren gelegd - en uiteraard het op alle terreinen loshakken op de socialisten. Ook het aspect gemeentepolitiek mag in het gegeven niet verwaarloosd wor den (bijv. de uitslag van De Loor, Uyttersprot, De Munk...). Niettegenstaande het feit dat de verkiezingsoverwinning geen verlengstuk dreigt te krijgen toch een optimistische noot: de SP lijkt er duidelijk in geslaagd de partij en haar aanhang te vernieuwen en te verjongen. Ook bij ons is dat het geval, zie maar naar de leeftijd van onze kandidaten en hun meer dan behoorlijke resultaten. Alleszins een wissel op de toekomst. Voor de rest zullen de arrondissementele partijverantwoorde lijken zich best bezinnen over de te voeren oppositie-strategie, het uitstippelen van een hernieuwde politieke aktie en betere uitbouw van de lokale strukturen. Verder eensgezins samen werken zoals in deze kiesstrijd kan enkel leiden tot identieke positieve resultaten bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkie zingen tenzij.Martens en Compagnie er voordien het bijltje bij neerleggen. Men weet immers nooit. Het bestuur dankt alle leden en de prachtige van de SP-Arrondissementsfederatie Aalst kandidaten en militanten voor hun wekenlan- en propaganda-aktiviteiten alsook alle sympathisanten die door hun stem en/of steun uitslag van de SP in het arrondissement Freddy De Chou, opnieuw naar de Provincie. De Smet Noël, verkozen voor de Provincie. Het ABW legt over het ganse arrondissement bussen in. Voor de vervoerskosten wordt een bijdrage van 50 frank gevraagd (deelnamesticker). Deze deelna mestickers zijn te verkrijgen op de ABW-kantoren en bij de beroeps centrales. Voor meer inlichtingen Hopmarkt 45, 9300 Aalst (053/78.32.71). Lyn 1 Velzeke, Romeinsplein 12.30 Velzeke, COC, Provinciebn. 12.40 Elene, Kerk 12.50 Lyn 2 St ,-Maria-Oudenhove Erwetegem, Station Zottegem, Volkshuis, Markt Hillegem, café Coppi Lyn 3 St.-Lievens-Esse, Volkshuis Herzele, Germinal Markt Borsbeke, café De Brug St.-Lievens-Houtem, Dorpspl. 12.25 12.30 12.40 12.50 12.15 12.20 12.45 12.50 Lijn 4 Ede, café Olympia 12.15 Heldergem, Gemeentehuis 12.25 Kerksken, café Simonne, Dorp 12.30 Haaltert, Dorp 12.40 Denderhoutem, Volkshuis 12.55 Terjoden, café Mia, Ninovestr. 13.05 Lijn 5 Burst, station Bambrugge, Steenweg Mere, Dorpsplein Erpe, Oud-gemeentehuis 12.30 12.35 12.45 12.55 12.20 12.25 12.40 12.50 13.00 Lyn 6 Ninove, Parking GB Ninove, Volkshuis Denderleeuw, Strokapel Denderleeuw, Achturenhuis Welle, 't Sportwiel Lyn 7 Goeferdinge, café Wymeersch 12.00 Overboelare, café Forum 12.10 Geraardsbergen, Volkshuis 12.30 Lijn 8 Idegem, café D'Hoker 12.00 Schendelbeke, Kerk 12.10 Onkerzele, Volkshuis 12.20 Zandbergen, café Denderhof 12.25 Geraardsbergen, Volkshuis 12.30 Lyn 9 Lede, Volkshuis 12.20 Hofstade, Volkshuis 12.30 Herdersem, café Klein Dorp 12.50 Gijzegem, café Royal 13.05 Lyn 10 Aalst, Houtmarkt 13.25 In eerste telling ging de zetel naar Geraardsbergen-Ninove maar na hertelling bleek deze naar Aalst te gaan voor Maurits Eeckhout Prachtige uitslag voor SP in arrondissement Aalst

Voor Allen | 1985 | | pagina 1