r 200 lezers meer Korrespondenten, opgelet ft Werklozen onder schot SP-Arronilissementsfeileratle Aalst Vergadering arrondissementeel SP-bestuur Willy Vernimmen Europarlementslid Dirk De Meerleer nieuw provincieraadslid voor distrikt Aalst Nieuwe maatregel bij gepensioneerden Editoriaal Vrijdag 25 oktober 1985 47* jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P. Groepen De Redaktie P J té ■m Toespraken Vrijdag 25 oktober 1985 om 20 uur Lokaal Riva, Markt 19 te Lede Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Na de verkiezingsslag werd nogal pessimistisch gedacht over de Vredesbeweging. De mensen uit de komitees zelf zagen het niet meer zitten, de regeringsmeerderheid wreef zich reeds in de pollen en hoopte het laatste restje tegen stand op te ruimen. Ze kwa men bedrogen uit. De antirakettenbetoging te Brussel werd zondag terug een overrompe lend sukses. Nog meer mensen dan in maart van dit jaar! Ze waren er, schreef De Morgen, en dat was maar goed ook. Met deze betoging heeft de vredesbeweging bewezen nog steeds de grootste sociale be weging te zijn die ons land momen teel kent. Drie uur lang schoven de mensen door de straten van Brus sel, met hun slogans, borden, ge zang, kreten... Vanuit het arrondis sement Aalst vertrokken zesen twintig VAKA- en ABVV-bussen: meer dan duizend mensen. Treinen naar Brussel zaten overvol en om één uur konden we op het nieuws reeds horen dat de eerste betogers de twee verschillende pleinen vul den. Oost- en West-Vlaanderen vertrokken samen met Waals-Bra bant en de internationale delegaties van het Zuid. De anderen vanuit het Noord. De betoging was terug representa tief voor de lagen van de bevolking: ouderen, punks, werkmensen, ge handicapten stapten op naast dok ters, juristen, kinderen... We kre gen een sterke delegatie van de kristelijke vleugel met vlaggen van ACW, ACV, KAJ, KWB, Chiro, Scouts enz... Onder hen ook een sterke PAKS-delegatie. Hun slo gans logen er niet om: ACV ja, CVP nee; CVP weg ermee. Een indrukwekkende delegatie religieu zen, Sjaloom zingend. Ook terug een grote delegatie van de socialis tische zijde. Aktieve groepen sym pathisanten van klein links en Aga- lev. De Volksunie was er met zijn beperkte delegatie en slogans als 'Nooit meer Oorlog' en 'CVP'ers Farizeeërs'. De dokters hadden hun witte kiel aangetrokken. De mensen van de Florennade ver kochten broodjes en stapten mee op in gevangenisuniform. We kre gen zelfs een groepje PRL-jonge- ren te zien die zich tegen de raket ten uitspraken. Blijkbaar rommelt het daar ook al. Theatergroep Ste- kelbees had Go-cars gehuurd voor de kinderen en ook dit keer reed er een wagen mee waarop atoom slachtoffers uitgebeeld werden. Al leen was dit zo mogelijk nog grieze liger dan vorige keer. Vuile Mong stond op een hoekje te kelen. De Wereldwinkels verkoch ten Nicaraguaanse bananen langs de weg en de opbrengst hiervan is bestemd voor de betoging. Zo een betoging kost wel wat... De okos- ten worden boven het miljoen ge raamd, niet overdreven als je weet dat er honderdduizenden affiches verspreid werden. De grootste groep betogers was uiteindelijk de ongeorganiseerden, mensen die er gewoon telkens op af komen maar niet behoren tot één of andere politieke vleugel. Daar Voor Allen" volgende week op donderdag verschijnt, één dag vroeger dus, dient alle kopij ten laatste op maandag 28 oktober vóór 14 uur in ons bezit te zijn. Gelieve hier rekening mee te houden. Dank bij voorbaat. A* 4' 4 - V 1 Ik**— T® m tw mmm of m xmmn ii Ze waren er.en maar goed ook, een momentopname midden in de betoging, (foto fibo) De betoging eindigde op een of ander illuster plein in het centrum, omgeven door kaaien. Daar kregen we toespraken van verschillende vertegenwoordigers van de bewe ging. Pierre Galand werd fel toege juicht wanneer hij de solidariteit van de vredesbeweging tegenover verschillende bevrijdingsbewegin gen uit de Derde Wereld (o.m. het ANC) uitdrukte. A. Bogaert bena drukte het levende entoesiasme van de beweging en waarschuwde de regering met de eisen rekening te houden. Een regering kan dit niet blijven negeren. Na de toespraken kregen we nog muziek voor de fuivers en een klein incident met de Brusselse politie die haar filmende BOB'ers kwam ophalen. Een pracht van een betoging was voor bij. Toch enkele schoonheidsfout jes: het parcours was niet zo aange naam en de stelplaatsen voor de bussen liepen in het honderd. De vredesbeweging leeft nog intens en kan de zware taak op haar schou ders nemen het verzet tegen de bewapeningswedloop verder te zet ten en tot een goed einde te bren gen. Een grondige evaluatie van de verkiezingen en de betoging ligt in het verschiet. Zij zal een aanpas sing van de strategie mogelijk ma ken en wegen openlaten voor aller hande vormen van verzet. Hoe be ter we georganiseerd zijn hoe bete re akties we kunnen voeren, hoe lastiger we het de regering kunnen maken. Een suggestie: groots opge zette blokkade tijdens de verjaar dag van de rakettenplaatsing te Flo- rennes (zestien maart volgend jaar) met eventuele massale overtreding van het daar heersende samenscho lingsverbod en picknick-mogelijk heid voor de liefhebbers. (f.d.b.) fotoreportage pag. 5 Na een maandenlange, onder breking wordt artikel 143 van de werkloosheidsreglemente ring vanaf 1 november aan staande opnieuw toegepast. In 1985 werd het omstreden artikel 143 ingrijpend gewijzigd. De socia listische vakbond ABVV startte on langs een informatiecampagne om zijn leden-werklozen in te lichten. Zopas verscheen ook een herwerk te ABW-brochure over artikel 143. In de brochure wil de ABVV- Werklozenwerking zijn leden werklozen waarschuwen en infor meren over de inhoud en de bete kenis van artikel 143. In het eerste deel van de brochure wordt nadere toelichting gegeven over het gewij zigde artikel 143 en de gevolgen voor de werklozen. Achtereenvol gens wordt een overzicht gegeven van de gemiddelde werkloosheids duur per gewest, per leeftijdskate- gorie en per geslacht, van de kate- gorieën werklozen die in aanmer king komen voor uitsluiting, de uitzonderingen, de procedures van schorsing en uitsluiting, de rechten en de verhaalmogelijkheden van de werklozen. Verder neemt de ABW-Werklozenwerking ook stelling in tegen artikel 143. Vol gens het ABW is artikel 143 volle dig verouderd en mogen de werklo zen niet bestraft worden voor het gebrek aan werkgelegenheid. Daarom eist het ABVV zonder meer de afschaffing van het artikel 143. Vanaf 17 oktober jl. organi seert de ABVV-Werklozenwerking in alle gewesten informatievergade ringen over artikel 143. De her werkte brochure over artkel 143 is gratis te verkrijgen bij het ABVV- Nationaal, Hoogstraat 42, 1000 Brussel of bij de ABVV-Werklo zenwerking, Hopmarkt 45 te 9300 Aalst. Tel.: 053/78.32.71. Luc Demeyere De lezerswerving van Voor Allen is na de vakantie terug gestart. In september wonnen we 46 lezers bij, wat het totaal sinds het begin van de aktie in maart op 202 brengt. De gestage daling van het lezersaantal te Aalst werd gestopt. Ook Ge- raardsbergen lijkt zijn achterstand te zullen inlopen. Vooruitgang deze maand ook te Herzele, Sint-Lie- vens-Houtem en Zottegem. Zotte- gem realiseerde ondertussen een totale aangroei van 56 lezers, wat 17% is van zijn bestand. Dat is tenminste lezerswerving. Verdere gegevens kan u opmaken uit onder staande tabel. (f.d.b.) Stijging Aantal Aantal Aantal t.o.v. vorige Globale Afdeling maart aug. sept. maand stijging Aalst 1079 1051 1051 - 2,4 D'leeuw 306 303 301 - 0,6 Erpe-M. 146 145 145 - 0,6 G'bergen 604 599 600 0,15% - 0,6 Haaltert 107 109 108 - 0,9 0.9 Herzele 129 135 137 1,4 6,2 Lede 116 116 116 Ninove 377 390 389 - 0,2 3,1 St.-L.-H. 50 50 51 2 2 Zottegem 315 354 371 4,8 17 PCR 35 169 198 17 465 Totaal 3265 3421 3467 1,3 6 Agenda: - Goedkeuring verslag vergadering 5.9. 1985 - politieke toestand (inleiding: M. Galle) - financiën - allerlei - We verwachten Leden die 1 S ttitrtadiginL zodanig te beschouwen. U€ jCCrCwrlS Chr. Vancoppenolle De Voorzitter W. Vernimmer Waarschuwing De vredesbetoging van vorige zondag werd een overdonderend sukses. Tegen de verwachtingen van velen in kwam er terug een massa van méér dan honderdduizend mensen opdagen. Wie gehoopt had op de vernietiging van de vredesbeweging is bedrogen uitgekomen. Nochtans verliep de mobilisatie voor de mars niet in de beste omstandigheden. Veel van onze mensen waren een tikkeltje ontgoocheld over de afloop van de verkiezingen. Ook onder de vredesmilitanten was een zekere lankmoedigheid te bespeuren. Het sukses van de betoging moet voor ons een stimulans zijn om verder te gaan, om het verzet tegen wat gaat komen nu reeds voor te bereiden. We moeten ons klaar maken om een oppositie te voeren die nog energieker en sterker is dan tijdens Martens 5. De betoging heeft aangetoond dat er nog voldoende mensen in dit land zijn die hun gezond verstand bij zich hebben en voor een aantal idealen nog werkelijk iets willen doen. Ook Martens moet dit beseffen. Als zijn koalitie gehoopt had na de verkiezingen zonder een restje tegenstand te kunnen verder boeren heeft ze het mis voor. Nog voor de regering gevormd is kwamen méér dan honderdduizend vredelievenden op straat om Martens te tonen dat zij met het gevoerde én het geplande beleid niet akkoord gaan. Martens zes heeft er zijn eerste anti-regeringsbetoging reeds opzitten voor de ploeg goed van start is gegaan. Dit moet een verwittiging zijn voor de aantredende groep. Een verwittiging dat de burgers die onder deze regering moeten leven zich niet op voorhand zullen gewonnen geven. Martens moet maar niet te arrogant gaan worden. De afstraffing zou wel eens groot kunnen zijn. Een volk dat de vredesgedachte tot de zijne gemaakt heeft en op zes jaar tijd hiervoor vijf keer massaal betoogd heeft zal deze wil nooit laten varen. In verschillende opiniepeilingen werd bevestigd dat 80% van de bevolking de raketten weg wil. Honderden akties, betogingen, tienduizenden handtekeningenlijsten, fakkeltochten en voordrachten onderstreepten deze eis. Martens mag dan misschien wel geluk gehad hebben dat de plaatsing van de eerste zestien raketten niet echt doorgewogen hebben op de verkiezingsuitslag, dat hij maar niet vergeet dat de betrachtingen van de bevolking niet eeuwig zullen verdoezeld blijven. Het volk wil vrede en zal vechten tot het deze eis verwezenlijkt heeft. De eerste kogel is nu door de kerk. De beweging heeft getoond dat ze levendiger is dan ooit. Laat dit een stimulans zijn om akties voor de vrede te blijven ondersteunen, zelfs al moeten we er nog tien jaar voor vechten. Ook verwezenlijkingen als het Algemeen Stemrecht konden we niet veroveren op één dag tijd. Integendeel, daar is hard voor gevochten, honderdduizenden hebben er ontbering en kou voor over gehad tijdens langdurige harde stakingen. De SP zal alleszins op haar standpunt blijven staan.t Die raketten moeten hier weg, die 32 anderen hoeven we niet! Punt uit! De vredesbeweging kan verder op onze partij blijven rekenen, zowel voor de mobilisatie van onze leden bij akties als voor de politieke vertaling van haar eisen in het parlement. Voor de SP is een gegeven woord een woord! Verleden week meldden wij U reeds dat na een hertelling der stemmen de SP in het distrikt Aalst een derde zetel haalde, daar waar eerst Werner Van den Stockt (dis trikt Geraardsbergen-Ninove) ver kozen was. Deze ultieme wijziging kon echter enkel door de nieuwe provincieraad goedgekeurd worden. De derde zetel voor het distrikt Aalst, na de verkozenen Freddi Pyck en Hubert Callebaut, ging in eerste instantie naar Mare Galle, wat echter onverenigbaar was met zijn mandaat als parlementair, zo dat Maurits Eeckhout (Lede) logi scherwijze zijn intrede zou doen. Voor de verkiezingen bereikten de drie fusiegemeenten van het dis trikt echter een overeenkomst met betrekking tot de spreiding der mandaten bij een eventuele derde verkozene. De afdeling Lede en Maurits Eeckhout ten persoonlijke titel hielden zich korrekt aan deze overeenkomst. Laatstgenoemde Dirk De Meerleer, allicht een ernstige versterking van onze fe derale provincieraadsfraktie. nam dan uiteraard ontslag en zo kon Dirk De Meerleer nog vrijdag morgen ter gelegenheid van de in stallatie van de nieuw verkozen provincieraad de eed afleggen. Om recht te hebben op een overlevingspensioen moet de weduwe of weduwnaar ver schillende voorwaarden inza ke huwelijk, leeftijd en stop zetting van de beroepsbezig heid vervullen. Ze moeten bijv. 45 jaar oud zijn, behalve wanneer er een kind ten laste is of dat er een arbeidsonge schiktheid van tenminste 66% is. Vroeger wanneer één van die voor waarden niet meer vervuld was, ■kon de overlevende echtgenoot zijn of haar rechten op een overlevings pensioen niet meer doen gelden. Voortaan zal de weduwe of de weduwnaar die jonger dan 45 jaar is en die een overlevingspensioen heeft, omdat hij of zij een kind ten laste heeft of omdat hij of zij een arbeidsongeschiktheid heeft, steeds recht hebben op een minimumover levingspensioen. Een koninklijk be sluit van 1 oktober 1985. versche nen in het Staatsblad van 8 oktober 1985 heeft dat beginsel in werking gesteld. In de praktijk zal de overlevende echtgenoot die de voorwaarden niet meer vervult om recht te heb ben op een overlevingspensioen eerst een jaar lang zijn overlevings pensioen trekken, en vervolgens een overlevingspensioen aan het mi nimumbedrag ontvangen. Zij die het recht op een overle vingspensioen vóór 1 april 1985 verloren hebben omdat ze de voor waarden niet meer vervulden, moe ten een nieuwe aanvraag indienen bij het gemeentebestuur om op nieuw een overlevingspensioen te kunnen ontvangen. Het gebeurt niet ambtshalve. Die aanvraag heeft uitwerking vanaf de eerste dag van de maand volgend op die tijdens dewelke zij wordt inge diend. zij heeft evenwel uitwerking vanaf 1 april 1985, indien zij vóór 1 januari 1986 wordt ingediend. E. De Nauw

Voor Allen | 1985 | | pagina 1