De trein der traagheid Senator Van der Niepen terug op de bres voor Rijksonderwijs Binnen in Nieuwjaarswensen «Voor Allen» Het onbehagen van het verenigingsleven is£N Senaatsdebat over regeerakkoord Aalst Vrijdag 13 december 1985 47* jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P m Maandagmorgen om 8ul7 ont spoorde een goederentrein even voor het station van Geraardsber- gen. De bestuurder had het rode seinlicht niet opgemerkt en kwam in de verkeerde wissels terecht. De man bleef gelukkig ongedeerd maar werd toch een maand op non- aktief gesteld. Het treinverkeer on dervond grote hinder gezien zowel de lijn naar Zottegem en Gent als die naar Denderleeuw volledijf ge blokkeerd waren. Maandag en dinsdag werd gebruik gemaakt van een noodautobusdienst naar Nino- ve, het laatste station dat aange daan werd vanuit Denderleeuw. Dit zorgde voor de nodige perike len: velen kwamen te laat op het werk of bleven 's avonds uren in de spits steken. De schade aan het net zou in de miljoenen lopen. Ook een paal van het pas geïnstalleerde elektriciteitsnet werd geraakt. Een stoptrein, die uit Denderleeuw kwam, kon op 150 meter van de goederentrein stoppen en zo op het nippertje een ramp vermijden. (f.d.b.) Na de Kamer kwam ook in de Senaat de regeringsverklaring aan bod. Niet minder dan 79 sprekers waren hiervoor op het appel. Senator Paul Van der Niepen behandelde de bezuinigings maatregelen in het onderwijs. Hij hekelde het onderwijsbe leid van Minister Coens en nam de verdediging op van het Rijks- en Officieel gesuh- sidieerd onderwijs, dat ander maal weer zwaar wordt be dreigd. Hier volgt zijn uiteen zetting. Mijnheer de Voorzitter, Mijnheer de Eerste Minister, He ren Ministers, Geachte Kollega's, Aansluitend op de uiteenzettingen van mijn kollega's wens ik ter gele genheid van de bespreking van de regeringsverklaring nader in te gaan op enkele aspekten van de geplande onderwijsmaatregelen. Het ligt voor de hand dat deze maatregelen, die vooral tot doel hebben opnieuw enkele miljarden te besparen in de onderwijssektor, grote onrust teweegbrengen in de onderwijsmilieus. In de voorbije Karnavalmuseum in Aalsters Belfort, pag. 2 Toch een tweede handelscentrum te Geraardsbergen, p. 6 Polyvalente zaal komt aan de Centrumlaan te Ninove, p. 7 Infrastruktuur voor verenigingsleven te Welle, p. 3. NMBS zetten deur open te Zottegem, p. 3 Sterrenkrijg: Hoe werkt het m. a. w. een gebruikswijze, p. 5 legislatuur heeft onderwijsminister Coens onder het goedkeurend oog van de liberale regeringspartners immers zo lelijk huis gehouden, dat men thans het ergste vreest voor het onderwijs in de nabije toe komst. Toen werd zwaar ingeleverd, meer dan 20 miljard door de Nederlands- taligen. Thans is gebleken dat er voor de uitvoering van de begroting 1985 minstens 2 miljard te kort zal zijn voor het lopende jaar en 2 miljard voor de vorige jaren. Men is niet vergeten dat minister Coens onder het mom van bespa ringen toen via tal van volmachten allerhande strukturele ingrepen in het onderwijs heeft gedaan met alle nefaste gevolgen vandien op de tewerkstelling en op de kwaliteit van het onderwijs. Bovendien ligt het nog vers in het geheugen dat hij er in geslaagd is de verschillende geledingen van de on derwijswereld tegen elkaar op te zetten eti dat hijdoor een verstrak king van de normen en een inkrim ping van de kaders, de personeels leden bijzonder kwetsbaar, onze ker en weerloos heeft gemaakt. Vooral het Rijksonderwijs en het Officieel Gesubsidieerd Onderwijs hebben zwaar te lijden gehad, zo dat deze terecht vrezen onder Coens II nogmaals het kind van de rekening te zullen worden. De vrees lijkt ons niet ongegrond. De juiste weerslag van de bezuini gingsmaatregelen wordt immers in het regeerakkoord in het vage ge houden en zal pas aan de orde komen in het Parlement bij de algemene toelichting van de begro ting van ontvangsten en uitgaven voor het begrotingsjaar 1986 nadat wellicht inmiddels tal van vol- machtsbesluiten zullen getroffen zijn. Het is trouwens niet uitgesloten dat de bezuinigingsmaatregelen zoals in het verleden niet evenredig zul len worden gespreid, en dat zij, in tegenstrijd met wat het schoolpakt voorschrijft het globaal evenwicht tussen de netten en de vrije keuze verder in het gedrang zullen brengen. Terecht stellen wij ons dan ook vragen omtrent het effekt van de •geplande maatregelen. Is het inderdaad juist, zoals wij langs de media vernamen, dat uw regering minstens 30 miljard op de onderwijssektor wenst te besparen? Houdt zulks in dat uw onderwijsmi nisters zullen moeten overgaan tot het geleidelijk verminderen van het aantal onderwijsinstellingen en dat zij in het bijzonder strengere eisen zullen opleggen aan de normaal scholen? Betekent dit dat er een veralgeme ning komt van het lestijdenpakket in het sekundair onderwijs, waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tussen type I en type II, zodat het Vernieuwd Secondair Onderwijs (VSO) als het ware de genadeslag toegediend krijgt? Bezuinigen in het secundair onder wijs door in het VSO overal - zo wel in het Vrij als in het Officieel net - ambten te doen verloren gaan, heeft echter tot gevolg dat nog ambten kunnen bijkomen in het type II. In deze omstandighe den blijft er evenwel van het VSO niet veel meer over daar enerzijds de studiekeuze zal worden ver vroegd en anderzijds heel wat op ties zullen verdwijnen. Het lijdt geen twijfel dat met deze maatregel eens te meer het Rijks onderwijs en het Officieel gesubsi dieerd onderwijs in beide landsge deelten zwaarder zullen worden ge troffen dan het Vrij Onderwijs, waar het VSO niet overal inge voerd is. Hieromtrent kan ik slechts herha len wat mijn kollega's in de Kamer eerder deze week hebben ver klaard, namelijk dat wij, Vlaamse Socialisten, zeer gehecht blijven aan de grote principes van het VSO als daar zijn uitstel van de studie keuze, geleidelijke oriëntering en blijvende mogelijkheid tot hero riëntering van de leerlingen, voor bereiden op een aktieve participa tie in het maatschappelijk leven, gelijkwaardigheid van de verschil- Lees door pag. 8 Door de Algemene Vergadering van CSC-Vormingswerk werd beslist de werking van het jaar 1986 toe te spitsen op het thema «Rechtvaardigheid». Op het eerste gezicht een tegelijkertijd ruim en vaag begrip waarmee men alle kanten uit kan. Om te verduidelijken waar het precies om gaat en om een konkrete werking mogelijk te maken, werden vier deelthema's afgebakend die - hoewel ze los staan van mekaar - stuk voor stuk om meer rechtvaardigheid vragen. Anders gesteld: de onrechtvaardigheid waarmee men in elk van deze vier deelgebieden gekonfronteerd wordt kan als gemeenschappelijke noemer gezien worden die ons noopt tot bezinning en aktie. Deze vier deelthema's zijn: de nieuwe armoede, de recht spraak, de N.-Z.-dialoog en het emancipatiebeleid. De nieuwe armoede die steeds explicietere vormen gaat aannemen kan ons als vormingsinstelling niet onverschillig laten. Reeds heel wat studies en cijfermateriaal werden in de loop van het voorbije jaar door diverse organismen en instanties gepubliceerd. Het ligt niet in onze bedoeling dit werk nog maar eens over te doen. Wel willen we ervoor zorgen dat het probleem de voortdurende aandacht van het publiek krijgt. Streefdoel hierbij is om op een bevattelijke manier een antwoord te formuleren op vragen als: wie zijn deze nieuwe armen?, Hoe komen zij in de nieuwe armoede terecht en wat zijn hiervan de voornaamste oorzaken?, Welke oplossingen kunnen vanuit socialistische visie worden geformuleerd? Toenemende repressie, de verrechtsing van de maatschappij, het probleem van de voorhechtenis, de klassejustitie, de mensenrechten in België, zijn indicatoren van het feit dat onze rechtspraak niet altijd borg staat voor de rechten en vrijheden die ons krachtens de Grondwet en een democratische samenle ving toekomen. Vandaar dat wij het nuttig achten deze verschillende fenomenen wat nader te belichten en aan de kaak te stellen wat zoal mank loopt. Ook de verhouding tussen het rijke westen en de ontwikke lingslanden is gestoeld op heel wat onrechtvaardigheden. Hoe deze N.-Z.-dialoog in wezen een monoloog is van het rijke westen, hoe het ontwikkelingsbeleid in mekaar zit en wat de socialistische visie hieromtrent is, het rapport Willy Brandt, zijn de voornaamste uitgangspunten om vanuit dit deelthema te werken. Tenslotte is het onze bedoeling ook het emancipatiebeleid in een ruimer perspectief te plaatsen. Vandaar dat hierbij niet alleen gedacht werd aan de emancipatie van de vrouw maar evenzeer aan het gastarbeidersprobleem, inspraak en partici patie en aan al wat kan bijdragen tot een meer democratische samenleving. Voor konkrete uitwerking van deze vormingsaktiviteiten ver wijzen we naar de traditionele programmatie-avond van januari 1986. Chris Vancoppenolü Federaal Sekretaris Gewoontegetrouw lanceren wij ook dit jaar een einde- jaarskampagne voor ons weekblad «Voor Allen». Voor deze aktie stellen wij kadertjes ter beschikking van 1.000 fr. en 500 fr. Wij durven de hoop uit te drukken dat opnieuw vele vrienden en verenigingen zullen reageren en een nieuwjaarswens zullen formu leren in «Voor Allen». Gelieve hiervoor de tekst met nieuwjaarswens plus naam en adres en gewenst formaat op te sturen of door te telefoneren naar: Weekblad Voor Allen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Tel.: 053/70.51.51 De onvrede in de Aalsterse socio-kulturele sektor neemt toe. Nadat het verenigingsle ven reeds eerder zijn onge noegen had geuit over het subsidiëringsbeleid, kwam deze politiek geladen materie andermaal ter sprake in de gemeenteraad. Vanuit de op positie werd vooral de on doorzichtigheid en de ondoel matigheid van de betoelaging aan de kaak gesteld. Verder klaagde Gracienne Van Nieu- wenborgh het favoritisme en de bekrompenheid van het schepencollege aan ten aan zien van de medewerking van het stadsbestuur aan kulturele manifestaties. Vooreerst ergerde raadslid Van Mossevelde (VU) zich aan de ver deling van de subsidies in de begro ting 1986, waarbij hij van oordeel was dat sommige verenigingen in het leven zijn geroepen om de sub sidies. Volgens de interpellant ont vangen slechts negen van de zestien Aalsterse voetbalclubs die aange sloten zijn bij de Belgische voetbal bond, een toelage terwijl meerdere liefhebbers- en caféploegen daaren tegen wel genieten van subsidië ring. Willy Van Mossevelde ver wierp derhalve de lukrake toebede ling van stedelijke toelagen en hij gewaagde hierbij van een Sint- Maartenspolitiek. Voorts riep hij op tot betere voorlichting van de verenigingen en keerde hij zich te gen de versnippering van de toela gen. Volgens het raadslid zouden de 500.000 fr. voor de jeugdvereni gingen en de 640.000 fr. voor de sportverenigingen bij samenvoe ging nuttiger worden besteed aan materiaalaankoop en andere logis tieke steun van de verenigingen. Tenslotte drong Willy Van Mosse velde nogmaals aan op duidelijke criteria, waarbij alle verenigingen op gelijke voet worden behandeld. Jeugd- en Sportschepen Bourlon replikeerde dat de sportsubsidies volgens een erkend puntenstelsel worden toegekend aan de aanvra gende verenigingen. De subsidië ringscriteria van de jeugdverenigin gen werden verworpen door de al gemene vergadering van de jeugd raad en zullen nader worden uitge werkt. Dolores Baita pleitte voor een ondersteuning van het vereni gingsleven door toelagen en andere middelen. Zij nam daarbij het hui dige subsidiëringsbeleid fel op de korrel. Volgens het socialistische raadslid leidt het huidig stelsel tot willekeur en diskriminatie waarbij slechts een tachtigtal van de hon derden Aalsterse kulturele vereni gingen een toelage ontvangen. Daarenboven laakte zij het gebrek aan raadpleging van de kultuurraad over de verdeling van de kuituur subsidies. Kuituurschepen Borms bevestigde dat de stad geen uitge werkt subsidiereglement heeft. Verder betreurde zij uitdrukkelijk de versnippering van de toelagen. Dolores Baita vond dat de houding van de schepen in scherp kontrast stond met de afbouw van de samen voeging en het gemeenschappelijk beheer van de jeugdsubsidies door het stadsbestuur. Anderzijds on derstreepte Patrick De Smedt dat de versnippering nog wordt gesti muleerd door de vooropgestelde presentiegelden volgens deelname aan de vergaderingen van de stede lijke jeugdraad. De ondoorzichtigheid van het ste delijk cultuurbeleid werd eveneens aangeklaagd door Gracienne Van Nieuwenborgh. Zij informeerde naar de criteria van het schepencol lege inzake de medewerking van het stadsbestuur aan diverse kultu rele manifestaties. De burgemees ter verklaarde dat er geen precieze criteria worden gehanteerd. Elke aanvraag tot medewerking van het stadsbestuur wordt individueel on derzocht waarbij rekening wordt gehouden met de aard en de uit straling van de aktiviteit, het al dan niet kommercieel karakter, de her komst van de inrichtende vereni ging, de periodiciteit of het eenma lig karakter van de manifestatie, de traditie en de herdenkingen (jubi leumvieringen). Het antwoord van de burgemeester beviel Gracienne Van Nieuwenborgh geenszins. Zij vertoonde dat het schepencollege almachtig beslist over het verlenen van medewerking aan verenigin gen. Verwijzend naar een recente kunsttentoonstelling verduidelijkte de interpellante dat bij het verlenen van medewerking door het stadsbe stuur de begunstigden genieten van kosteloos gebruik van de stedelijke kulturele infra-struktuur. Daarbij houdt het schepenkollege, volgens Gracienne Van Nieuwenborgh, en kel rekening met de politieke kleur van de organisatoren, wat blijk geeft van een grote bekrompen heid. De burgemeester ontweek evenwel het debat ten gronde en beperkte zijn verweer tot de mede deling dat het gebruik van stadslo- kalen niet steeds kosteloos is doch ook aan halve prijs kan zijn. Verder informeerde Gracienne Van Nieuwenborgh nog naar de vergoeding van de schade die toe gebracht werd aan de Belfortgevel bij de verwijdering van zgn. kunst werken van 'Le Gentil Godgo', waarop de schepen van openbare werken verklaarde ontwetend te zijn over eventuele schade. De in terpellante nam daarmee geen ge noegen en kondigde aan een grote spijker mee te brengen naar de gemeenteraad om haar interpella ties kracht bij te zetten. JvOtt TkALc ÜSt-QOt 17/^J Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst CSC-Vormingswerk Jaarthema 1986: «Rechtvaardigheid (l.d.m.)

Voor Allen | 1985 | | pagina 1