Strijd tussen verzekeringsondernemingen banken inzake pensioenen T* 10 O (s^KcUe*tr°at 17j Binnen in Nog meer 'nepstatuten' in 1986? Terugblik op het derde jaar SP-VOP- beleid Jaaroverzicht 1985 in woord en beeld op de binnenpagina's 4 en 5 1 ZOuBffum Volgens de statistieken van het jaarverslag van december 1985 van de Beroepsvereni ging der Verzekeringsonder nemingen (B.V.V.O.) zou den er 350.000 tot 400.000 werknemers zijn voor wie een groepsverzekering aangegaan is. Daarenboven zouden 150.000 tot 200.000 werkne mers door een pensioenfonds gedekt zijn. Het Europees Parlement heeft maandenlang gewerkt aan het steeds weerkerend probleem - vooral in crisispe riode - van fascisme en racis me in Europa. Het wankel energie akkoord in Aalst, pag.2 De inpasse van de verzameling, pag. 2 Beste wensen van de vuile-kerre, pag. 3 Toeristische kalender 1986, pag 7 Viering 100 jaar S.P. te Denderleeuw, pag. 7 lillilii Velen herinneren het zich nog. Op 10 januari 1983 had te Zottegem de installatie van een nieuwe gemeenteraad plaats: op zichzelf een niet zo ongewone gebeurtenis, ware het niet van het feit dat de Egmontstede hiermee ook haar eerste socialistische bur gervader kreeg. Drie dagen later, nl. op 13 januari, was het zover: volksvertegen woordiger Herman De Loor werd toen burgemeester benoemd. De 'Egmontstede' werd een echte 'stad' Een open beleid Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 3 januari 1986 48* jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P Er wordt aan toegevoegd: «Zelfs al bieden de ongeveer 130 pensioen fondsen die thans bestaan nu reeds de gewenste veiligheid, toch kun nen de verzekeraars zich terecht afvragen of de wel zeer theoreti sche toelating die de anderen zullen ontvangen, het imago van veilig heid en degelijkheid die de groeps verzekering zich sinds vele tiental len jaren bij het publiek heeft we ten te verwerven, vroeg of laat, zij het onrechtstreeks, niet zal aan tasten.» Er is een strijd aan de gang tussen de verzekeringsondernemingen de pensioenfondsen, die gevoerd wordt door de banken om een gro ter marktsegment ten nadele van de verzekeringsondernemingen te be komen. We kunnen ook verwijzen naar het regeerakkoord dat voor ziet «Het stelsel van de groepsge wijze georganiseerde extra-legale pensioenen zal worden aangemoe digd, en zal een wettelijk statuut krijgen, dat konkurrentieverstorin- gen tussen de groepsverzekeringen en de pensioenfondsen voorkomt». Het gevolg zal waarschijnlijk zijn: aanmoediging door nieuwe fiskale maatregelen. In de eerste maanden van 1985, hebben in een koortsachtige bedrij vigheid politieke, financiële en uni versitaire kringen hun verbeel dingskracht op volle toeren laten werken om een middel te zoeken waarmee een beurskrisis zou kun nen vermeden worden na het aflo pen van de maatregelen tot het fiskaal stimuleren van beleggingen in aandelen. Ontwerpen, colloquia, ronde-tafelgesprekken, interviews, persartikelen waren nauwelijks te tellen en zeggen voldoende over de inzet van die debatten. In die overvloed van ideeën en projecten ging het niet alleen om de ondersteuning van de aandelen markt zonder meer, maar ook om het bevorderen van het individueel sparen en om particulieren aan te moedigen in grotere mate zelf hun pensioen voor te bereiden. In het jaarverslag, oordelen de verzeke ringsondernemingen dat ze zich hebben opgesteld als de behoeders van de orthodoxie op het stuk van levenslange verrichtingen. Ze heb ben zich gedistantieerd van ieder voorstel waarmee de inkomsten van de gepensioneerden zouden af hangen, niet alleen van de beursontwikkeling in de komende tien, twintig of dertig jaar, maar ook van de stemming van de beurs op het ogenblik van hun pensione ring. Maar zo als het spreekwoord zegt: «de wolven verslinden elkander niet». We zijn nu in een nieuwe faze getreden. Men is met een nieu we gezamenlijke aktie van banken en verzekeringsondernemingen be gonnen om in de toekomst hun marktaandeel veilig te stellen om het dan later uit te breiden ten nadele van de sociale pensioensver zekering, waarvan de voordelen stelselmatig zouden afgebouwd worden. Reeds in maart 1985 hebben ban kiers en verzekeraars aan de rege ring en vooral aan de minister van Financiën hun standpunten laten kennen. De verschillende punten van hun gemeenschappelijke ver klaring worden aldus samengevat in het jaarverslag van het B.V.V.O. 1. Het systeem tot aanmoediging van het individuele sparen op lange termijn om een kapitaal te vormen dat beschikbaar is bij de pensione ring, moet de bestaande systemen aanvullen. 2. De aan dat systeem verbonden fiskale voordelen moeten, wat de budgettaire kosten ervan betreft, op een redelijk niveau liggen en de inzake sparen en verzekering be staande fiskale stimuli onaangetast laten. 3. Het systeem moet zo eenvoudig en soepel mogelijk zijn en de opsta peling van lasteirSqni qqmpllgaties moeten vermeden wo? 4. Het gevormde spaargeld mag pas beschikbaar zijn op de pen sioengerechtigde leeftijd en een vervroegde opneming is alleen in uitzonderlijke omstandigheden mo gelijk of moet in ieder geval fiskaal onaantrekkelijk gemaakt worden. 4. De belasting van het spaargeld op het ogenblik van de pensione ring mag niet ontmoedigend werken. Onder Martens VI wil men de indi viduele pensioen vorming, die tot nu toe vooral de bedrijfsleiders heeft bevoordeligd, we verwijzen naar de cijfers medegedeeld door het RIZIV, verder uitbouwen. Lukt die fase, dan zal de aanval op de wettelijke rustpensioenen wor den ingezet. Men verwacht dat er minder weerstand zal zijn als de meerderheid van de werknemers reeds een extra-legaal pensioen hebben. De bedoeling is te komen tot een eenheidsstelsel met een klein basispensioen. Het zal leiden tot nog grotere dis- kriminaties onder de arbeiders. Wie het geluk heeft in een sterk bedrijf tewerkgesteld te zijn en zijn ganse loopbaan bij dezelfde onder neming te blijvlen, zal een degelijk bedrijfspensioen kunnen halen. Maar de vele anderen, in zwakke ondernemingen tewerkgesteld, zul len het met veel minder moeten stellen. E. De Nauw Fascisme en racisme Europa Een samenvattende reportage van Willy Vernimmen en Filip De Bodt Een niet zo gemakkelijke opdracht trouwens, vermits «betiteling» en «doelstelling» vaak voor interpreta tie vatbaar zijn. Zelfs bij de talrijk uitgenodigde personaliteiten is het opvallend hoe vaak men tot de meest uiteenlopende meningen komt; een links marxist verschilt in zijn benadering totaal met deze van bv. een Simon Wiesenthal. Merk waardig is ook hoe de meningen beïnvloed worden door tijdelijke situaties en door bepaald korte tijd spannen - bv. 1940-1945 - die in het geheel van een geschiedenis eigenlijk niet van zo groot belang zouden mogen zijn. Van enorme betekenis is wellicht ook het feit dat men bijna als algemene stelregel gaat aannemen dat een ver doorge dreven nationalisme veelal kan lei den tot fascistische tendenzen. Daarom krijgt de oorlogsperiode 1940-1945 en de daaropvolgende jaren een bijzondere betekenis in dit onderzoek. Wij gaan trachten - wat niet zo makkelijk is - ook daar een bepaalde vorm van totale objektiviteit naar voor te brengen. Bij het onderzoek in het Europees Parlement heeft men zich gehou den aan een reeks van normen, die op voorhand in een overeenkomst vastgelegd werden. U zult dan ook in het verslag van de h. D. Evrige- nis (EVP) een bepaald onderscheid moeten maken tussen groeperingen die ongetwijfeld heel wat fascisti sche tendenzen vertonen en diege nen die openlijk naar de bevolking toe deze ideeën verkondigen. Wij zullen wel trachten zoveel mogelijk de aktiemiddelen die sommige groeperingen die niet in organisa tievorm vermeld worden op een rijtje te zetten, om aldus te bena drukken dat de algemeenheid van het probleem ook uit verschillende uitvalshoeken kan bekeken wor den. Wij hopen dat onze lezers van «Voor Allen» met aandacht deze rubriek in de komende weken zul len volgen. Het is ook duidelijk dat na deze informatie wij binnen de federatie Aalst een reeks debatten zullen organiseren teneinde ook de mening van onze lezers te kennen. Binnen de eerstvolgende periode gaan wij niet in op lezersbrieven, alle bemerkingen die wij ontvangen zullen aan de beurt komen bij de vooropgestelde debatten. 1985 1 En toch hoop Ja, in deze tijd waarin alles mogelijk is, staat men voor de keuze: de moed laten zakken en lijdzaam alles ondergaan, of anderzijds de moed niet opgeven en trachten een wending te verkrijgen. Het socialisme is een leer van de hoop, tegen het "laat maar begaan". Toen Chris Borms, de tv-journalist die met zijn ploeg mijn afscheid als minister kwam filmen, mij vroeg: "En wat nu?", heb ik geantwoord: "The Ramblers, die waren het orkest van mijn jeugd. Op het einde van elk optreden zegde men: "Dit waren The Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman. Dat was het voor vandaag, maar. wij komen terug. .."en dan noemde men een datum. Vele militanten en sympathisanten hebben ons gezegd, dat dit hen weer moed had gegeven. En die moed is nodig om te proberen de zaken te keren, op alle gebied. Sociaal en economisch, dat is ons eerste doel. Ook op het gebied van het onderwijs en de cultuur. Vooral in deze crisistijd, waarin Martens-Verhofstadt-Gol nog alleen oog hebben voor het belang van enkelen dat ze plaatsen boven het belang van iedereen, is het nodig dat de cultuur wordt beschermd en uitgedragen en verder ontwikkeld. Nu meer dan ooit. Daarom deed het deugd te zien hoeveel honderden mensen uit de politieke en culturele wereld gevolg hadden gegeven aan de oproep van Karei Van Miert om te komen luisteren naar de Franse cultuurminister Jack Lang, die erin geslaagd is in Frankrijk nieuwe moed te laten ontstaan en tot verdere schepping van cultuur over te gaan. Hij is er in de Franse regering in gelukt zijn budget voor cultuur te verdrievoudigen, terwijl bij ons de cultuurlozen of cultuurbarbaren zich in de doeken hebben laten doen door mensen die nu technologie als de enige Heilige Koe beschouwen (en aanbidden als het nieuwe heilige kalf). Dat men ons niet verkeerd begrijpe: ook wij zijn voor een selectieve heropleving van de economie en niets is minder waar dan dat we iets tegen de bedrijven zouden hebben of tegen een goede gang van de Beurs. Alleen vragen wij dat de overmatige winsten niet naar enkelen zouden gaan maar samen met de arbeid behoorlijk zouden verdeeld worden en dat de opbrengst uit eigen vermogen evenzeer zou belast worden als opbrengst uit arbeid. Ons eerste doel is een betere spreiding van macht, inkomen en arbeid, onderwijs en cultuur, enz.Elke sociafist zal in zijn sector en op zijn niveau dit doel trachten te verwezenlijken. Marc Galle Op 30 november 1985 waren er in het gewest Aalst 24.121 werkzoe kenden, waarvan 9.835 mannen en 14.286 vrouwen. Alhoewel het aan tal uitkeringsgerechtigde volledig werklozen in november 1985 licht afnam, verminderde de werkloos heid in het gewest niet noemens waardig. De daling van de uitke ringsgerechtigde volledig werklo zen is vooral te wijten aan onderlin ge verschuivingen binnen het werk- lozenbestand. Het aantal «andere» werklozen, die niet meer als werk zoekende worden ingeschreven, steeg met 49 en bedraagt thans 2724 of 11,4% van het totaal aantal werkzoekenden. Voorts werden 142 personen meer tewerkgesteld in de zogenaamde alternatieve cir cuits (BTK, DAC, tewerkgestelde werklozen en stagiairs). In novem ber 1985 waren er in het gewest Aalst 4457 werkzoekenden opgeno men in deze kategorieën. Nage noeg één op vijf werklozen is thans tewerkgesteld in een onvolwaardig 'nepstatuut'. Verder aanvaardden 51 werkzoekenden deeltijds werk om aan de werkloosheid te ont snappen. Deze groep omvat nu reeds 2573 personen of 10,7% van het werklozenbestand. Kortom, bijna tienduizend werkzoekenden werden geschrapt als uitkeringsge rechtigd volledig werklozen, zon der dat zij evenwel volwaardig werk kregen. Deze trieste cijfers bevestigen andermaal het falend tewerkstellingsbeleid van de vorige centrumrechtse regering Martens V. De werkloosheid bleef hoog en de regering bleef in gebreke om de verzwakte werkgelegenheid om te buigen. Anderzijds beperkte het vorig roomsblauw kabinet aanzien lijk de werkloosheidsuitkeringen door zware inleveringsmaatrege len. Volgens het nieuwe regeerak koord wil de regering Martens VI op de ingeslagen weg verder gaan. De wachttijd voor jongeren dreigt verdubbeld te worden. Voor de bruggepensioneerden is een zware belastingsverhoging op til. Boven dien wil de nieuwe roomsblauwe koalitie de werkloosheidsuitkerin gen afhankelijk maken van de duur van de werkloosheid, de draagkracht en de samenstelling van het gezin. Daarentegen ont breekt in het nieuwe regeerak koord enige optie tot herstel van de werkgelegenheid. Weer wordt de werkloosheid niet bestreden, doch andermaal worden de werklozen aangepakt. (l.d.m.) T ffii»tim SS Na wat obstruktie vanwege de plaatselijke CVP kon hij op 18 januari 1983 de eed afleggen in de handen van bestendig afgevaardig de Van Steen berge, die de toenma lige gouverneur De Kinder verving. Centraal in het beleidsprogramma van de nieuwe bewindsploeg ston den: het saneren van de gemeen telijke financiën, het voeren van een open beleid met inspraak voor de bevolking, het voeren van een aktieve tewerkstellingspolitiek, een betere begeleiding en dienstverle ning ten behoeve van de minstbe deelden en tot slot aandacht voor kleinschalige en arbeidsintensieve projekten, zoveel mogelijk in eigen beheer en met eigen personeel. Drie jaren beleid zitten er inmid dels op: de helft van de ambtsperio de ligt al achter de rug. Hoe vlug gaat het allemaal! Zoals wij eind 1983 en eind 1984 even terugblikten op het gevoerde beleid tijdens het voorbije jaar, is nu dus zeker het ogenblik aange broken om hetzelfde te doen voor het derde jaar SP-VOP-beleid te Zottegem. Een jaarbalans dus van 1985! Bij wet van 19 juli 1985 werd aan Zottegem de titel van 'stad' ver leend. Het wetsvoorstel hiertoe was op 14 maart 1985 door burgemees ter-volksvertegenwoordiger Her man De Loor zelf ingediend. Naast historische motieven voerde Her man De Loor vooral een groot aantal criteria van moderne stede- bouwkundige aard aan. Een kleine greep hieruit. Zottegem telde in 1981 meer dan 25.100 inwoners, met voor het centrum een gemid delde dichtheid van 4.109 inw./km2, wat overeenkomt met de bevol kingsdensiteit van een middelgrote tot grote stad. Zottegem is steeds een typische forenzenstreek ge weest en heeft zich dan ook ontwik keld als een verkeersknooppunt van het openbare vervoer, aange vuld met een goed wegennet. Zot tegem kent vooral een grote kon- centratie van kommerciële en am bachtelijke inrichtingen zoals bank filialen, verzekeringskantoren, grootwarenhuizen en detailhandels die in totaal voor 2.885 arbeids plaatsen zorgen. Ook de lokale in dustrie (175 plaatselijke bedrijven) voorziet in een niet onbelangrijk aantal werkplaatsen. Bovendien wordt Zottegem gekenmerkt door een grote dienstenkoncentratie in funktie van onderwijs, ziekenhui sinrichting en ministeriële, gemeen telijke en openbare diensten. His torische gebouwen, monumenten, bossen, parken en kastelen maken van Zottegem een toeristische at- traktiepool. Een goed uitgebouwde sportinfrastruktuur biedt tot slot tal van ontspanningsmogelijkheden. Het vooropgestelde beleid van openheid en openbaarheid ging ook in 1985 onverminderd door. Ten eerste waren er de gemeente raadszittingen van 11 februari, 11 maart, 22 mei, 17 juni, 23 oktober, 18 november, 10 en 30 december, een niet onaardig aantal dus! Opnieuw kwam ook de Zottegemse bewindsploeg met het door haar gevoerde beleid naar de bevolking toe. Dat gebeurde o.a. op 15 april, waar het andermaal tot interessante en boeiende diskussies tussen het talrijk opgekomen publiek en het schepencollege kwam. Na een inlei ding door burgemeester Herman De Loor over de noodzaak van een inspraak- en informatiebeleid, had den de onderscheiden schepenen het vervolgens elk over het domein waar zij voor bevoegd zijn. De VOP-schepen Geens, Galle en De Maesschalck hadden het res- pektievelijk over de gezonder wor dende gemeentelijke financiën, over een aantal nieuwe wegenwer- ken en over een aantal punten betreffende sport, middenstand, jeugd en feestelijkheden. Ook onze schepenen lieten zich niet onbe tuigd! Freddy Van den Bossche verdedigde op schitterende wijze Lees door pag. 3

Voor Allen | 1986 | | pagina 1