Nieuwe milieuhinder in Aalst LEDE SP-voorziUer Marcel Vernez dood in auto-ongeval Galle promotor nieuw wetsvoorstel tinancien gewesten en gemeenschappen Politieke drukte op komst Voor Allen - lezerswerving '85 Editoriaal CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Gewestelijke Kadervorming 1. «Politiserend vormingswerk, nu een noodzaak» 2. Gewestelijke programmatie 1986 Noteer alvast onderstaande data: Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur Arrondissementele SP-Studiedag - Analyse verkiezingen - Politieke strategie en aktie - Federale struktuur Paul Van oer Niepen Senator 294 143 601 108 137 WÊ Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 januari 1986 48* jaargang nr. 2 Weekblad van de S.P Het bekende Aalsterse bedrijf Amylum heeft bij de bevoeg de overheden een uitbrei- dingsaanvraag ingediend. Naar aanleiding van de ge plande Amylum-uitbreiding waarschuwt Raldes voor bij komende milieuhinder en roept op tot waakzaamheid. te voeren binnen een vastgestelde termijn. De aktiegroep stelt dat het hoog tijd wordt dat het multinatio naal bedrijf naar het voorbeeld van de Aalsterse firma De Wolf-Cosijns overgaat tot de nodige milieu-in vesteringen, die verder gaan dan de voorgenomen uitbreiding van het waterzuiveringsstation Verder dringt Raldes bij de ge meenschapsminister voor leefmi- Met verbijstering ontvingen wij op de tweede dag van 1986 het bericht dat de dag voordien, Nieuwjaars dag zelf dus, Kd. Marcel Vernez, voorzitter van de SP-afdeling Groot Lede en lid van het arrondissemen teel SP-bestuur in een verkeerson geval te Erembodegem jammerlijk om het leven kwam. Bij datzelfde ongeluk stierf eveneens het bijna vierjarig dochtertje Sofie en werd zijn vrouw Nathalie Lemmens met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de recentste mededelingen zou haar toestand evenwel gunstig evo lueren. Marcel Vernez was amper 27 jaar. Beroepshalve was hij met een op leiding als technisch tekenaar te werkgesteld op de technische dienst van de gemeente Lede. Voordien was hij o.a. ook werkzaam op de nationale dienst voor monumenten en landschappen. Eerst gewoon bestuurslid werd hij begin september 1984 voorzitter van de SP-afdeling Lede, na het ontslag van Alice De Coensel. Bij de verkiezing van het nieuwe arron dissementeel SP-bestuur in novem ber van datzelfde jaar werd hij ook van dit orgaan lid. Als afgevaardig de van de afdeling Lede zetelde hij eveneens in het Uitvoerend Be stuur van de federatie. Persoonlijk leerden we hem in deze relatief korte tijdspanne kennen en waarderen als een joviale en dyna mische militant en medewerker voor wie geen inspanning te veel was om de afdeling Lede te helpen uitbouwen. Het doet dan ook pijn iemand te zien verdwijnen met wie men nog net vóór de Kerstperiode verschillende uren mee vergaderd heeft. Zijn dood is zowel voor de federatie als voor de afdeling Lede een zware slag, welke voor deze laatste niet zo gemakkelijk te on dervangen zal zijn. Gisteren, 9 januari, had inmiddels de begrafenisplechtigheid plaats. Uiteraard houden wij eraan in naam van de SP/CSC-Arrondisse- mentsfederatie Aalst en het week blad «Voor Allen» onze blijken van innige deelneming in de rouw over te maken aan de getroffen familie van onze betreurde militant alsook aan de SP-afdeling Lede. Chris Vancoppenolle Het glucosebedrijf Amylum wil zijn raffinaderij voor graanderivaten (tarweverwerking, stockage, fruc- tamyl-kristallisaties uitbreiden. De Regionale Aktiegroep Dender en Schelde (RALDES) wijst erop dat de geplande bedrijfsuitbreiding van ongeveer 4000 kw het leefmilieu aanzienlijk kan belasten door geur- hinder en waterdamp. Daarom is Raldes van oordeel dat de vergun ning slechts mag toegestaan worden mits het bedrijf bereid is om de bestaande hinder drastisch te be perken door de nodige werken uit lieu aan op een bijkomend weten schappelijk onderzoek van de mi lieuhinder, met begrip van de nodi ge remediëringsmaatregelen, voor aleer te beslissen over de uitbrei- dingsaanvraag. Tenslotte vindt Ral des de uitbreidingsaanvraag be langrijk genoeg om het advies in te winnen van de Amylumcommissie en de adviesraden voor leefmilieu en volksgezondheid. Volgens de aktiegroep zou de milieuhinder im mers nog groter kunnen zijn dan bij het omstreden bedrijf Rendapart. (l.d.m.) Zaterdag 18 januari 1986 om 9u30 Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Inleiding: Eddy Baldewijns (volksvertegenwoordiger en nationaal voorzitter CSC- Vormingswerk) Inleiding: Chris Vancoppenolle (gewestelijk sekretaris) Deze aktiviteit is een must voor alle afdelingsverantwoordelijken! De communautaire proble matiek spitst zich in de afge lopen jaren steeds meer toe op de financiële aspecten van de aan de gemeenschappen en de gewesten overgedragen be voegdheden. Dat financiële aspect houdt twee facetten in: enerzijds de omvang van de financiële middelen waarover de gewesten en de gemeen schappen beschikken, ander zijds de wijze waarop deze financiële middelen aan de gewesten en gemeenschappen ter beschikking worden gesteld. Het eerste facet houdt verband met de omvang van de bevoegdheden die aan de gewesten en gemeen schappen toevertrouwd worden. De uitbreiding van de bevoegdhe den vergt een wetswijziging met gekwalificeerde meerderheden. Het tweede facet kan bij gewone wet geregeld worden en bepaalt in welke mate de gewesten en ge meenschappen autonoom zijn van de centrale staat. In een merkwaardige studie in het Rechtskundig Weekblad van 28.5.1983 getiteld: «De financiering van Gewesten en Gemeenschappen - de nodeloze steen des aanstoots» komt Edgard Van de Velde, Assis tent aan de Rijksuniversiteit te Gent, tot volgende conclusies: «Uit de studie van het financieel (her)verdelingssysteem van vijf fe derale staten en een in de rand behandelde regionale staat, blijkt dat elk financieringssysteem ge grondvest is op het beginsel dat elk deelgebied ten opzichte van zijn 1. Donderdag 30 januari 1986 Zaal COC, Provinciebaan 115 te Zottegem/Velzeke Agenda: - politieke toestand - federale studiedag - financiële toestand - feest "Voor Allen" 1986 - allerlei 2. Zaterdag 22 februari 1986 Volkshuis, Markt 15 te Cieraardsbergen Met medewerking (o.v.) van Willy Claes. bevolking zelf de verantwoorde lijkheid moet dragen om het uitga venbeleid te financieren. Pas wan neer het daaruit voortvloeiende verschil in hoofdelijke rijkdom tus sen twee deelgebieden van eenzelf de Staat zodanig groot wordt, dat zulks niet meer met het samenleven in één Staat verenigbaar wordt geacht, wordt door middel van sub- ventionering ingegrepen. Het zwaartepunt van de onvoorwaarde lijke subventionering ligt bij de ho rizontale. Dat heeft als voordeel dat elk deelgebied beseft wat het geeft of ontvangt, de solidaire band tussen de deelgebieden wordt aan gehaald en de subventionering pe riodiek, meestal jaarlijks, wordt herzien... In België is deze in het buitenland zo beproefde systema tiek geheel op zijn kop gezet. De onvoorwaardelijke verticale sub ventionering die in het buitenland zo met argwaan wordt bejegend, vormt in België sinds 1971 de hoek steen van het financieringssysteem van de deelgebieden. De autonomistische technieken die de uitgangsbasis van elk federaal financieel verdelingssysteem vor men, worden pas sinds 1982 en dan nog op minimalistische wijze als «toetje voor de meer produktieve deelgebieden» bij de terbeschik kingstelling van financiële midde len voor gewesten en gemeen schappen betrokken. Het is de vol strekte negatie van de basisregel voor een gezond financieel beleid.» En verder: «Elke onvoorwaardelijke subven tionering, zij het de horizontale in de Duitse Bondsrepubliek, Zwit serland en Canada, zij het de verti cale in Zwitserland, de Verenigde Staten en Canada, heeft slechts één doel: het dichter bij elkaar brengen van het hoofdelijk fiscaal inkomen van elk deelgebied, zonder dat in komen te egaliseren... Het Belgisch onvoorwaardelijk subventioneringssysteem beoogt net het tegendeel. Het heeft tot fundamentele doelstelling het Brus selse en Vlaamse Gewest een hoof delijk openbaar inkomen te bezor gen dat steeds disproportioneel la ger is dan dat van het Waalse Ge west, en de Vlaamse Gemeenschap een hoofdelijk openbaar inkomen te bezorgen dat structureel steeds la ger moet zijn dan dat van de Franse Gemeenschap.» Met het wetsvoorstel wil de indie ner beklemtonen dat de fundamen tele discussie over de staatshervor ming, hetzij over de bevoegdhe den, hetzij over de financiering in het Parlement moet gevoerd wor den en niet in een of ander Studie centrum. Het voorstel is waarschijnlijk niet perfect maar het heeft de verdien ste dat het bestaat en kan geamen deerd worden. Het is gestoeld op volgende basis principes: 1. De middelen van de gewesten en gemeenschappen worden toegekend volgens het beginsel waarbij de fiskale opbrengsten terugvloeien naar het gewest of de gemeenschap waar zij hun oorsprong vonden: autonomisti sche basis. 2. De solidariteit moet langs duide lijke, omkeerbare mechanismen spelen zoals het hoofdelijk inko men uit de ristorno's per gewest of gemeenschap ten aanzien van het rijksgemiddelde: correctie uit solidariteit. 3. Flexibiliteit ten opzichte van be voegdheidsuitbreiding. De eindejaarsvakantie is opnieuw achter de rug. De relatieve politieke rust tijdens deze periode zal weldra plaats maken voor een toenemende politieke nervositeit en spanning. Dit kan moeilijk anders. Wegens de drukke eindejaarsdagen is het goedkeuren - op Kerstavond dan nog - door de fraktieleiders van de meerderheid van de door Premier Martens voorgestelde politiek voor de komende maanden immers aan de aandacht van de bevolking ontsnapt. De meeste mensen weten niet wat er op komst is. Er zullen twee wetsontwerpen worden ingediend. Het ene slaat op materies die door volmachten zullen worden geregeld. Het ander slaat op maatregelen die via de gewone parlementaire weg moeten worden genomen: veiligheid, fiskale uitgaven en de bescherming van de belastingplichtige. Het hele pakket moet voor 31 maart 1986 worden goedgekeurd. In het wetsontwerp op de volmachten worden twee periodes voorzien: de eerste loopt af op 31 december 1986 en slaat op - de handhaving van het concurrentievermogen - de bevordering van de tewerkstelling - de soepele werking van de arbeidsmarkt - de inkomensvorming en de koopkracht. Dit alles voor een periode van drie jaar die loopt van 1987 tot 1989. Deze bepaling wordt echter alleen toegepast indien de sociale partners - werkgevers en vakbonden dus - er niet in slagen een algemeen akkoord over deze punten af te sluiten vóór 31 juli 1986. De tweede vervaldatum is 31 maart 1987. Tot dan kunnen maatregelen worden genomen voor een hele reeks materies, onder meer - openbare uitgaven beperken en nieuwe niet fiskale inkomsten zoeken om de schatkist te spijzen. Met de mogelijkheid om overheidsbedrijven geheel of deels te verkopen aan de privésektor. Ook zullen de staatssubsidies sterk onder de loep worden genomen. - de sociale zekerheid aanpassen zonder dat aan het fundamentele begrip van solidariteit mag worden geraakt. - de werking van ziekenhuizen, labo's, enz. grondig herzien. - het uitwerken van een regeling in de ziekenhuissektor. - in het kader van het scheppen van werkgelegenheid zullen de aanwervingen in het privé aangemoedigd worden door een herverdeling van de sociale zekerheidsbijdragen. In de openbare sektor zullen de nepstatuten worden herzien. Voor jongeren en leerkrachten worden specifieke maatregelen bedacht, wat ongetwijfeld betrekking heeft op een mogelijke verlenging van de legerdienst, het verdubbelen van de wachttijd voor werkzoekende schoolverlaters en het creëren van jobs voor leraren en sportmonitoren bij het leger. De beoogde volmachtwetten worden voorzien om in de loop van januari, na het advies van de Raad van State te hebben bekomen, ingediend te worden in de Kamer en Senaat. Wanneer deze plannen van Martens dus eerstdaags in konkrete vormen zullen worden gegoten, zal de bevolking pas goed gaan beseffen wat haar opnieuw aan verarming te wachten staat. De reaktie zal voorzeker niet achterwege blijven. Het lijdt geen twijfel dat de meerderheidspartijen onder zeer zware druk van hun achterban zullen komen te staan. Ook de andere mensen zullen zich hopelijk in het verzet tegen dit Martensdiktaat niet ongelegen laten. Voor de komende weken en maanden verwacht men hoe dan ook politiek hoogspanning. 1985 is voorbij en de tijd is dus aangebroken om een al gemeen overzicht te maken van de lezerswerving die ge pland werd in dit jaar. leeuw, Erpe-Mere en Geraardsber- gen. Misschien eens te rade gaan bij Zottegem om te vragen hoe dat eigenlijk kan gebeuren, promotie. Belangrijk is toch dat het lezersaan tal globaal gezien met 6,7% geste- 3>é MEusen IE2EW xJOoR. Allen (V/'ct In totaal kreeg Voor Allen er 222 nieuwe lezers bij. Zottegem en het sekretariaat deden hiervoor de grootste inspanning. Zij wonnen respektievelijk 72 en 180 lezers bij. Ook Ninove en Herzele droegen bij in deze evolutie, 4 van de 10 afde lingen slagen erin een jaar van lezerswerving af te sluiten met eer* verlies aan lezers: Aalst, Dender- gen is. Deze evolutie zou zich voor de gezonde gang van zaken moeten verder zetten n 1986. De traditione le vermindering van het lezersaan tal bij de jaarwisseling mag de be reikte winst niet vernietigen. Wij hopen dan ook dat de bodes en afdelingen hun inspanningen ver der zetten - of starten - om deze taak tot een goed einde te brengen. begin 1985 1079 1045 306 146 Afdeling Aalst Denderleeuw Erpe-Mere Geraardsbergen Haaltert Herzele Lede Ninove Sint-Lievens-Houtem Zottegem 315 PCR (Sekr.) 35 215 Percenten - 3.2 107 129 - 3/- 2 - 3/- 0.4 1/+ 0,9 8/+ 6.2 u' 13/ .ede jift i|ft 0/0 Jinove 377 399 13/+ 3.4 5 int-Lievens-Houtem 50 5} 1/+ 2% 1/+ 2 72/+ 22,9' 18Ü/+ 472 Totaal 3265 3487 222/+ 6.7

Voor Allen | 1986 | | pagina 1