Geraardsbergse C.V.P.-P.V.V.-Coalitie in 1985? Binnen in We zijn op een gevaarlijke i Een terugblik op bespreking begroting 1986 Editoriaal samen tegen CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Gewestelijke Kadervorming Sinds de gemeenteverkiezin gen van 1982 is er reeds wat veranderd in ons Geraards- bergen?! Let wel, zowel de C.V.P., maar vooral de P. V. V., voor spelden dat het zou verande ren... vooral verbeteren!? Ik laat het aan de lezers dezes over om te oordelen of er inderdaad iets verbeterd is voor de bevolking van onze stad. Ook ik zal mij trouwens wagen aan een aantal voor spellingen, voorspellingen waarmee ik in de laatste ge meenteraad, naar aanleiding van de bespreking van de be groting 1986, openlijk een aantal betrokken schepenen geconfronteerd heb. Voorbeelden tot 1982 (CVP-SP) 1983 1984 1985 Aalst kiest prins karnaval op pag. 2. In Herzele is het al 1986, pag. 3 Een Ninoofs vervolgverhaal 3de aflevering, pag. 5 Het gaat goed met karnaval in Denderleeuw, pag. 6 Meer financiële armslag voor de gemeente Denderleeuw?, pag. 6 Onrustig weekend te Geraardsbergen, pag. 6 De zoveelste sociale realisatie van het stadsbestuur te Zottegem, pag. 8 Facisme en Racisme, pag. 4 LSlL Herman DE L00R Volksvertegenwoordiger Hadden de verkiezingen van 13 oktober 11. tot gevolg dat de bespreking van de provin ciale begroting 1986 ruim een maand later dan gewoonlijk moest beginnen, dan zorgde bovendien de begeestering van de raadsleden ervoor, dat voor de afwerking van de agenda nog een paar dagen méér nodig waren dan oor spronkelijk gepland. Vooral de SP-fractie - opnieuw in de oppositie gedrongen - bracht onder impuls van de nieuwe fractieleider Piet Van Eeckhaut door een spervuur van tussenkomsten de CVP- PW meerderheid verschil lende malen in verlegenheid en dwong de bestendig afge vaardigden door opbouwen de kritiek tot heel wat toege vingen en beloftes. Vrije wapenverkoop aan banden leggen Provinciale milieubelasting Recreatiebeleld meer regloneei aanpakken Zaterdag 18 januari 1986 om 9u30 Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst 1. «Politiserend vormingswerk, nu een noodzaak» 2. Gewestelijke progi Inleiding: Chris Vanc rammatie 1986 Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 17 januari 1986 48* jaargang nr. 3 Weekblad van de S.P. Wat ik ten zeerste betreur, na 3 jaar te zetelen als oppositie-raads lid, is de vaststelling dat alles, maar dan ook alles, bij de C.V.P.- P.V.V. coalitie als partijpolitiekge- bonden aanschouwd wordt. Zo werden reeds menige écht posi tieve voorstellen zo maar, zonder de minste reden, aan de kant ge schoven. Om er U enkele te siteren: - Diverse voorstellen vanwege raadslid VAN DER MAELEN in zake de overname van de H.H. Kliniek. - Voorstel van kameraad DE- CHOU tot het inrichten van een jaarlijkse «kunstprijs», teneinde het cultureel 1 v in onze stad wat te stimuleren - Diverse voorstellen vanwege raadslid VAN LIEFFERINGE in zake verkeersveiligheid. Zelf ben ik diverse keren tussen gekomen in verband met het dodenkruispunt, gelegen aan de Zonnebloem. - Reeds in mei 1983 had ik een volledige studie gewijd aan het pro bleem van jeugdwerkloosheid jn onze streek. De oplossing die ik geformuleerd had werd niet eens overwogen! Waarom niet...? Om dat ze dan niet meer konden beno men wie ze wild»n... - toen ze vorig jaar besloten het oud gemeentehuis te Nederboelare te slopen, vroeg ik eerst een studie te maken van de staat van alle oud gemeentehuizen. De bedoeling hiervan was uit te maken of dit gemeentehuis te Nederboelare in derdaad zo slecht was in vergelij king met de andere. Ook dat werd gewoon niet overwogen! Waarom niet...? De P.V.V. had waarschijn lijk een plaats nodig om hun po dium te plaatsen voor de «blauwe appelworp» (trouwens één van de gemeentefeesten waar niet eens de volledige gemeenteraad op uitge nodigd wordt... waarom niet... Bang voor de reklame mis schien...?) - Onlangs vroeg ik naar aanleiding van het angstwekkend stijgen van het aantal verkeersongevallen in onze stad, een ongevallenkaart aan te leggen. De bedoeling hiervan was de gevaarlijke verkeerszones en verkeerspunten concreter te kunnen naar voren brengen en al dus ook voor betere oplossingen te kunnen zorgen. Ik ben benieuwd wat er daarvan zal terecht komen! Veel woorden, tijd en werk... de oppositie zit inderdaad niet stil... misschien tot spijt voor wie het benijdt... Maar kom, af en toe sijpelt er toch iets door, zij het veel later dan de vraag! Waarom...? Heel simpel!... Zo geven ze de indruk dat het van hen komt... - Voorstel van VAN DER MAE LEN om werklozen vrijstelling te geven van het betalen van taks op de noodzakelijke sollicitatie stukken. - Vraag van mijzelf om de openba re verlichting 's avonds en 's nachts- opnieuw aan te steken. - Dankzij DECHOU werd onze stadsvlag in ere gehouden. Inderdaad, heel wat zaken waar U, als inwoner van onze stad, mis schien nog niet eens over gehoord hebt. Waar U echter wél mee geconfron teerd wordt zijn de belastingen!! Een kleine herhaling van de be langrijkste is hier meen ik wel op zijn plaats: zie tabel Gemeentebelast. 6% 9% 8% 8% Onroerende voorheffing 1800 opc. 2500 opc.2500 opc.2500 opc. Veel mensen beseffen (nog) niet wat deze cijfers betekenen! Concreet: Als U in 1982, 20.000 gemeentebe lasting betaalde, betaalt U er sedert de huidige C.V.P.-P.V.V.-coalitie 30.000 fr. Als U voor Uw huisje 10.000 fr. grondlasten betaalde, betaalt U er sinds de CVP-PW-coalitie 14.000 fr. Dit zijn feiten mensen, feiten ver oorzaakt door degenen die U min der belastingen beloofden in 1982! Ik zou onvolledig zijn moest ik U niet vertellen wat U nu reeds gekre gen hebt? Vanaf volgend jaar vervalt de 600 fr. per jaar voor uw inrijpoort. Resten binnen deze coalitie nog 3 jaren, dus 3 x 600 fr. 1.800 frs. besparing. MAAR!!! Reeds vanaf het eerste jaar van deze coalitie was U ongetwijfeld via het betalen van Uw personenbelasting en via de betaling van Uw grondlasten reeds véél méér kwijt dan de volgende 3 jaar tesamen! Onthoud dit, beste mensen, laat U niets wijsmaken. Trouwens, hoe zit het met de huisvuilzakken? Moet U er ook minimum 20 per jaar een verlies van 200 fr.) bijkopen? Vroe ger kreeg U er toch genoeg (één per week)! Ook dat is nu niet meer waar! Om te besluiten ga ik die beloofde voorspelling doen: de huidige CVP- PW coalitie zal de belastingen nog terugschroeven. Misschien de per sonenbelasting naar 7%, of de on roerende voorheffing naar 2.200 opc., of misschien beiden? Denk dan vooral aan de volgende puntjes: 1. Zowel C.V.P. als P.V.V. zullen in hun volgende campagne in 1988 deze zogenaamde belastingsver mindering over de daken schreeu wen. 2. Wij weten echter beter want: a. reeds minimum 4 jaar betalen wij veel te veel (1986 bedraagt de boni van de stad ongeveer 50 miljoen frank). b. zelfs al komt het op 7% en of 2.200 opcentiemen, dan nog beta len wij méér dan voor de C.V.P.- P.V.V. coalitie. 3. In werkelijkheid is er in onze stad noch qua tewerkstelling, noch qua toerisme, cultuur, sport en noem maar op... iets wezenlijks veranderd! Ook dat zijn, spijtig genoeg, trieste feiten! Maar kom, de historiek van onze stad is gebaseerd op overwinnen via doorzetten en vechten... dat blijft ook de S.P. nu nog doen! Ook dat is een feit! Erwin Franceus Gemeenteraadslid LU iv raat 17/ Van bij het van start gaan van de regering Martens VI, heeft de premier aangekondigd dat het zijn bedoeling was opnieuw met volmachten het land te besturen. Men zal zich herinneren dat ook tijdens de voorbije legislatuur de C.V.P./P.V.V./P.S.C.IP.R.L.-ploeg tweemaal gebruik maakte van bijzondere machten. Deze uitzonderingsprocedure gaf toen zelfs aanleiding tot een fikse rel tussen de bewindvoerders en Kamervoorzitter De- fraigne (P.R.L.), met als gevolg dat deze laatste zich onthield bij de stemming over de toekenning van deze volmachten. Thans hebben de voorzitters van de Kamer en van de Senaat zich in een gemeenschappelijke brief tot de eerste minister gericht om hun ongenoegen te uiten over het opnieuw buiten spel zetten van het Parlement. Ook andere leden van de meerderheid hebben inmiddels hun ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken en hun afkeuring laten blijken ten aanzien van de derde volmachten periode die ons te wachten staat. Ook de Raad van State begint er blijkbaar genoeg van te krijgen, want vorige week kwam het advies van dit hoge rechtskollege over de volmachtteksten slechts met heel wat vertraging klaar, met als gevolg dat de geplande kabinetsraad van vorige week dinsdag gewoonweg diende afgelast te wor den. Al deze feiten zouden voor de premier en zijn steeds talrijker wordende groep ministers en staatssekretarissen een teken aan de wand moeten zijn om in te zien dat het zo niet verder kan en mag! Op een ogenblik dat van vele kanten gepleit wordt voor en dat eenieder de mond vol heeft van de herwaardering van ons Parlement, is het gewoonweg een schande ons democratisch stelsel op die wijze de nek om te wringen. Steeds meer en meer burgers beginnen zich het hart vast te houden met de vrees dat het systeem van bijzondere machten de regel aan het worden is en de normale demokratische werking, de uitzondering. Dat moeten wij als socialisten, die de harde voorvechters zijn van het demokratisch regime waar ook ter wereld, te allen prijze bekampen. We zijn inderdaad op een gevaarlijke weg en het tij moet dringend gekeerd worden. Ook de SP-raadsleden van de fede ratie Aalst lieten zich geenszins onbetuigd: nieuwkomers Dirk De Meerleer en Noël De Smet misten de start niet, en ook Freddy De Chou liet zich «naar jaarlijkse ge woonte» niet pramen voor een tus senkomst. Dirk De Meerleer formuleerde een aantal scherpe bedenkingen bij de ongereglementeerde wapenver koop in ons land en stelde voor een provinciale belasting te heffen op vuurwapens. Gegrond op het gebrek aan wetge ving inzake verkoop van vuurwa pens is het gemakkelijk in België om zich gelijk welk wapen zonder vergunning aan te schaffen. Enkel op de geloofsbrieven inzake jacht wapens wordt heden een provincia le belasting opgelegd. Dit is te beperkend. Dit is niet enkel geble ken uit de recente terreurdaden van de «bende van Nijvel» in Overijse, Eigenbrakel en Aalst, doch dit blijkt ook duidelijk uit de dagelijk se pers, waarin wij al te vaak moe ten lezen dat familiale twisten wor den beslecht door het grijpen naar 'het' wapen dat zich in slaapkamer of living van het gezin in kwestie bevindt. Iedereen in België kan zich zomaar een vuurwapen aan schaffen en heeft dit waarschijnlijk ook reeds gedaan (cfr. enquete NOS-TV). Inmiddels is de nationa le regering van plan om meer doel treffende wetsontwerpen in het ka der van de kontrole op de vuurwa pens in te dienen. Tevens moet een nieuwe en meer concrete coördina tie uitgewerkt worden tussen rijks wacht, politie, BOB, gerechtelijke politie en parket om de terreur tegen te gaan. Ook de provincie dient bij te dragen waar zij kan om dit probleem een oplossing te ge ven. Dit kan zij o.a. door een provinciale belasting op te leggen op alle vuurwapens en minstens op deze wapens welke statistisch als moordwapens moeten worden aan zien (riot gun, longrifle...). Deputé Jan Vallaeys (CVP) ver klaarde zich akkoord met het voor stel, maar stelde dat het momenteel in de praktijk onuitvoerbaar is om dat men in ons leuke landje gewoon niet weet wie er allemaal een wa pen bezit. Waarop wacht men dan nog om dergelijke lijst proberen samen te stellen? Noël De Smet van zijn kant formu leerde een aantal bedenkingen bij de provinciale milieubelasting. Ondanks het feit dat de milieube lasting reeds sinds 1979 geheven wordt en dus vele honderden mil joenen opgebracht heeft, kan men bezwaarlijk spreken van een verbe tering van de kwaliteit van ons leefmilieu, wel integendeel: de ver vuiling neemt gestadig toe met alle nefaste gevolgen vandien voor de volksgezondheid. De vraag wordt terecht gestelt tot wat de opbrengst van de belasting dient. De bevol king van Oost-Vlaanderen, die moet betalen, verwacht terecht re sultaten. Die blijven echter uit. Meer nog: de provinciale overheid kan moeilijk fier zijn wegens het nemen van doortastende maatrege len op het vlak van het milieu. Bij het afleveren van bouw- en exploitatievergunningen voor be drijven die milieubelastend zijn, leert de ervaring dat milieuaspek- ten maar een zeer beperkte rol spelen. Nochtans heeft de deputa tie reële kansen om strikter op te treden, bijvoorbeeld bij het afleve ren van vergunningen voor hinder lijke bedrijven van klasse 1 of als beroepsinstantie voor hinderlijke bedrijven van klasse 2 of voor bouwvergunningen van dergelijke bedrijven. Door deze positie be schikt de bestendige deputatie over een sleutelrol, die ze veel te weinig waarmaakt. Bijvoorbeeld waar staat de bestendige deputatie met de aanpak van milieuhinder van bio-industriële bedrijven, die onte gensprekelijk een zware milieuhin der betekenen? Aansluitend hierop eist de SP dat de provinciale milieudiensten meer zouden ingezet worden bij de kon trole op de hinderlijke bedrijven, zodat de opgelegde exploitatie voorwaarden minstens nageleefd worden. De opbrengst van de mi lieubelasting kan toch worden aan gewend voor de uitbouw van dege lijke controlediensten. Hoever staat het daarmee? Ook in de bepa ling van de bedragen van de milieu belasting zit het een en het ander scheef: de gezinnen worden forfai tair belast en zorgen voor meer dan de helft van de belasting. Hier kan zeker niet gezegd worden dat zij ook in de zelfde mate voor de verloedering van het milieu zorgen. Daartegenover staat dat de bedrij ven, die de werkelijke vervuilers zijn, maar een ridicule belasting betalen van 25 centiemen per vier kante meter. Tegenover de gezin nen is dit discriminerend. Er moet dus dringend een regeling uitge werkt worden waarbij de bedrijven belast worden naargelang de reële milieuvervuiling en niet per opper vlakte. Grote bedrijven zijn niet altijd de meest vervuilende. Dan zal het principe «de vervuiler be taalt» in praktijk worden omgezet. Met de huidige regeling is dit zeker niet het geval. Ook in het antwoord hierop bleef de deputatie nogal vaag en bleef het bij beloftes. Noël De Smet van zijn kant kwam, weliswaar bondig maar scherp, eveneens nog tussen m.b.t. de forse stijging van de post wedden en vergoedingen van de leden van de B.D. Freddy De Chou hekelde anderzijds het feit dat het recreatiebeleid in de Provincie Oost-Vlaanderen niet re gionaal aangepakt wordt. Het is trouwens niet de eerste maal dat Kd. De Chou inzake deze mate rie - een van zijn stokpaardjes - Lees door pag. 4 Inleiding: Eddy Balde wij ns (volksvertegenwoordiger en nationaal voorzitter CSC- Vormingswerk)

Voor Allen | 1986 | | pagina 1