In Zuid-Oost-Vlaanderen worden pendelaars niet verwend Binnen in De eerste stempel Waar ligt de grens V. Zottegem Editoriaal Willy Vernimmen Europees Parlementslid J SP-Arrondissementstederatie Aalst Vergadering arrondissementeel SP-bestuur Commerciële televisie in Vlaanderen ediaforumS.E.V.I. S.I.R.T. Vrijdag 24 januari 1986 48' jaargang nr. 4 Weekblad van de S.P. Op 23 mei 1982 werd het spoorvak Denderleeuw-Zot tegem definitief geëlectrifi- ceerd en sedert maandag 5 ja nuari 11. rijden er tussen Zot tegem en Kortrijk nu ook electrische treinene. Op 14 mei 1983 werd ook het nieu we stationsgebouw van Zotte gem ingehuldigd. Allemaal goed nieuws voor de NMBS- gebruikers die in de Zwalm- streek vooral pendelaars zijn, zou men zeggen. Dat het ech ter lang niet al goud is wat blinkt aan het mirakuleuze rationalisatieplan van onze eerzuchtige verkeersminister De Croo moge genoegzaam blijken uit het onderstaande. Elektrlflkatle van de ll|n 6: Brussel-Oostende In zijn toespraak naar aanleiding van de inhuldiging van het nieuwe stationsgebouw te Zottegem op 14 mei 1983 noemde volksverte genwoordiger en Zottegems burge meester Herman De Loor de elek- trifikatie van het baanvak Dender- leeuw-Zottegem een mijlpaal in de geschiedenis van het regionale spoorwegnet. Tevens keek hij met vreugde ï-it naar de elektrifikatie van het trajekt Zottegem-Kortrijk, want het ligt voor de hand dat elektrische treinen voor de vele duizenden pendelaars van Zuid- Oost-Vlaanderen een sneller en komfortabeler verplaatsing naar en van hun werk betekenen. Nu is men inderdaad zover. Alleen het trajekt Kortrijk-Brugge zal nog tot 1 juni 1986 op netstroom moe ten wachten, doch van de Gulden- sporenstad gaat het nu met de trein volledig elektrisch naar Brussel. Deze intercitylijn G is een van de voornaamste voedingskanalen die het Brusselse van arbeidskrachten voorzien: Kortrijk, Oudenaarde en Zottegem leveren samen zo'n 25.000 pendelaars die elke werkdag naar ons hoofdstedelijk gebied sporen. In Zottegem alleen al stappen liefst zo'n 14.000 'werkmensen' dagelijks op en af de trein. Niet minder dan 190 reizigerstreinen stoppen er en 183 bussen doen de Egmontstede eveneens aan. Een week in Europa, pag. 5 Fascisme en racisme, pag. 4 Al loopt de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt ze wel, pag. 6 Historiek van de A. Vermeylenkring te Zottegem, pag. 3 Verslag kongres Gehandicapten federatie, pag. 8 Publiek hoont jury van prinsenverkiezingen, pag. 2. De onderdoorgang komt rechtstreeks uit op het Stationsplein. Eivolle wagons In ruil voor hogero abonnementen! Na een week 'ervaring' heeft pen delend Zuid-Oost-Vlaanderen al begrepen dat het door zijn bevoeg de minister (van eigen bodem dan nog) flink in de kou gelaten werd. Op de spitsuren zijn de treinstelle tjes veel te klein om de reizigers op een komfortabele, menswaardige en 'klantvriendelijke' wijze te ver voeren: de abonnementen en biljet ten werden op 20 januari fors ver hoogd, doch de spoorgebruikers kregen blijkbaar geen waar voor hun geld. Ook de talrijke scholie ren voelen zich gedupeerd: ook zij moeten 's avonds duwen en wrie melen om een plaatsje te bemachti gen. Ondanks het feit dat door de NMBS heel wat nieuw en peper duur materiaal werd ingezet, on danks een zogenaamde tijdwinst van 4 minuten op het trajekt Brus- sel-Kortrijk en ondanks de zoge naamde 'vlotte overstap' te Zotte gem, zijn de werkelijke problemen dus eigenlijk niet weggewerkt. In tegendeel ze zijn nog toegenomen. Herman De Loor andermaal op de bres voor de Zottegemse trelnpendelaars Al lang was het de Zottegemse burgemeester duidelijk dat de mas sa reizigers die van de perrons ko men, alsook de Zottegemnaren die de onderdoorgang van Bevegem naar het Centrum gebruiken deze roltrap goed zouden weten te be nutten. Daar de bewuste roltrap er na twee en een half jaar nog steeds niet is, besloot Herman De Loor dan op 27 december 1985 maar een parle mentaire vraag te richten aan de minister van Verkeerswezen. Ons kamerlid hoopt aldus Herman De Croo wakker te schudden opdat deze roltrap er eindelijk toch zou komen. Ten behoeve van de (wellicht zeer talrijke) geïnteresseerde lezers, pu bliceren wij hieronder letterlijk de inhoud van deze vraag: 1. Welke is de reden van het lange uitblijven van deze plaatsing? 2. Is het nog wel de bedoeling van de NMBS deze roltrap ooit aan te brengen? 3. Wanneer zal dit in bevestigend geval gebeuren en welke zal de kostprijs ervan zijn? Op 20 januari kreeg Herman De Loor volgend antwoord van de mi nister: «Wegens budgettaire beperkingen werd de installatie van deze roltrap herhaaldelijk verdaagd. De plaat sing wordt evenwel voorzien voor dit jaar. De geraamde kostprijs bedraagt 4 miljoen frank.» Eén zaak moet voor de zoveelste maal duidelijk zijn: laat Herman De Croo de Zuid-Oostvlaamse treinpendelaars in de kou, daarom doet Herman De Loor dit nog niet! Wie 's morgens naar Brussel spoort, moet dus tevreden zijn met een staanplaats. Om 6u45 vertrekt zo een trein naar Schaarbeek die echter reeds volzet is wanneer de L- trein uit Zuid-Oost-Vlaanderen Zottegem om 6u52 binnenloopt. Op de IC uit Kortrijk die om 6u52 in Zottegem is, zijn zitplaatsen al evenmin nog voorhanden. Voor de treinreizigers van Herzele en ver der ziet het er nog minder rooskleu rig uit: zij dienen zich 's morgens elke dag een rauwe oefening in rechtstaan te laten welgevallen. Besluit: het is een schande om te zien hoe deze asociale regering haar onrechtvaardig beleid voort zet. Alweer worden vooral de so ciaal zwakkere groepen (de meeste pendelaars behoren ertoe) op de stoep gezet. Om van te kotsen. Zottegem kreeg een nieuw station maar de afwerking laat op zich wachten Zoals reeds boven gezegd kreeg de Egmontstede op 14 mei 1983 offi cieel haar nieuwe station. Deze datum was vanzelfsprekend voor de duizenden lokale pendelaars die dagelijks in Zottegem de trein ne men een belangrijke dag. Gedaan met het zich verdringen voor de ouderwetse loketten in een onge zellige wachtzaal. Het nieuwe komplex met een leng te van 140 m aan het Stationsplein en de Musselystraat en bestaande uit twee grote delen, nl. aan de ene kant overdekte fietsenbergplaat sen, een RTT-dienstgebouw en een buffet en aan de andere kant het eigenlijke ontvangstgebouw voor reizigers- en goederendiensten was er eindelijk. Een Zottegemse droom was in vervulling gegaan. Van bij het begin was het evenwel niemand ontgaan dat de beloofde roltrap, die moest aangebracht worden, aan de onderdoorgang die rechtstreeks uitkomt op het Sta tionsplein, er zeer moeilijk zou ko men. Na meer dan 2 1/2 jaar is de roltrap nog steeds niet geplaatst. Op de plaats waar deze gepland was, bleef nl. de vaste trap die naar de tunnel leidt, een diepe koker gapen. Wij schrijven 'bleef, maar het is eigenlijk 'blijft', want nog steeds heeft de minister het niet nodig geoordeeld aan zijn vroegere belofte te denken! In plaats daar van verkiest hij echter blijkbaar zijn NMBS-klanten te vergasten op een weinig fraaie aanblik: een don kere houten trap te midden van het Zottegemse gloednieuwe en presti gieuze stationscomplex. Op woensdag 29 januari 1986 mogen de schoolverlaters na 150 dagen wachttijd voor de êerste maal om hun stempel komen. Zij hebben evenwel geen recht op een werkloosheidsuitkering (Mar tens V en zijn volmachtenpolitiek zorgde hiervoor). Wel liet Martens V een nieuw soort uitkering ont werpen voor de schoolverlaters nl. de wachtvergoeding. Het funda mentele verschil is dat de uitkering merkelijk lager ligt. Het schamele bedrag dat de jongeren vanaf dan maandelijks ontvangen is zeker geen leefbaar minimum inkomen. Het verplicht de jongeren dus ook om thuis te blijven, zelfstandig wo nen en leven kan niet meer! En alsof de jongeren nog niet ge noeg het slachtoffer zijn geworden van de inleveringspolitiek van Mar tens, is er nu de regering Mariens VI met nog meer liberale tinten dan de voorgaande. Geruchten als zou men de wacht tijd willen verdubbelen en ook de legerdienst willen verlengen zijn niet uit de lucht. Dit zijn welkome middelen om de werkloosheidscij fers systematisch te vervalsen. Zoiets kunnen wij als ABW-Jon- geren en ABVV-Werklozenwer- king niet meer aanvaarden. De maat is vol! De jongeren heb ben reeds genoeg ingeleverd. Als zwakste groep worden zij door deze regering Martens VI nogmaals ge viseerd! Als ABW-Jongeren en ABW- Werklozenwerking zullen wij op woensdag 29 januari 1986 vanaf 9 uur een pamflettenaktie voeren aan de gebouwen van de RVA te Aalst, Keizerlijk Plein. Onze aktie zal toegespitst zijn rond de volgende eisen: - geen verlenging wachttijd - geen verlenging legerdienst - stop schorsing langdurige werk- CENTRALE ~\Katte«traat 17 Deze week startte te bespreking van de volmachtenwet. Dit lijkt voor de bevolking een doodgewoon iets, 25 jaar geleden stond het land nog in rep en roer bij het eerste gebruik van de volmachten. In de huidige ontwikkeling van de maatschappij heeft men blijkbaar de stelregel aangenomen dat politici het voor het zeggen hebben en dat de gewone burger daar eigenlijk niet zoveel kan aan veranderen. Door steeds meer technokratie in ons systeem te stoppen begrijpt de gewone man er inderdaad steeds minder van. Het zijn diezelfde technokraten die nu mordicus beweren dat besturen zonder volmachten onmogelijk is geworden. Als we zien hoever deze regering gaat in het toemeten van volmachten en welk terrein ze bestrijken kan men bezwaarlijk nog van demokratie spreken. Dat er terzake door alle partijen misstappen zijn begaan is duidelijk, maar momenteel holt men steeds verder zonder enige verantwoording. Veel verzet van de bevolking is er blijkbaar niet te verwachten. De CVP, en vooral de ACV-vleugel, draagt hierin een zware verantwoordelijkheid. Enkele ongevaarlijke vriendjes binnen de CVP zullen wellicht terug herhalen dat het de laatste keer is enz.Ondertussen blijft alles bij het oude. Hoelang nog kan men op deze weg verder? Ook op Europees vlak geven de kristendemokraten blijk van een fundamenteel ondemokratische houding. Bij het grote aangekondigde debat over fascisme en racisme in Straatsburg wensten kristendemokraten en konservatieven niet tegen de socialisten te praten en verlieten zij gewoon het debat. Door deze hypokriete houding werd elk gesprek onmogelijk. Ook in verband met de Europese top en de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement stuiten we op dezelfde inkonsekwenties. Maanden geleden was 'veel' niet genoeg. Nu zou men de kristendemokraten met hun Mister Europe eens leren kennen. Op de stemming zelf geeft men dan zonder morren fiat aan de besluiten van Luxemburg. Geen protest. Nee, zelfs boze blikken naar de Vlaamse socialisten die om principiële redenen hun goedkeuring weigerden. Men mag zich terecht de vraag stellen hoelang de CVP onze bevolking nog voor de aap zal mogen houden. Donderdag 30 januari 1986 om 20 uur Zaal C.O.C., Provinciebaan 115 te Zottegem/Velzeke Agenda: - verslag vorige vergadering - politieke toestand - federale studiedag - financiële toestand (SP/CSC Voor Allen) - feest «Voor Allen» 1986 of andere voorstellen - goedkeuring politieke vormingsactiviteiten 1986 - allerlei rondvraag Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. Willy Vernimmen Voorzitter Chris Vancoppenolle Sekretaris Vrijdag 31 januari 1986 Zaal «De Ligne» (Gemeentekrediet), De Lignestraat 2 te Brussel. PROGRAMMA 09.30 u. 10.00 u. 10.15 u. 11.45 u. 13.00 u. 14.14 u. 15.35 u. 17.00 u. onthaal Welkomstwoord door Els De Witte (hoogleraar VUB) Inleidende referaten door: Johan Op de Beeck (TV-journalist) Guido Verdeyen (directeur OTV) Karel Huysmans (beheerder VMM) Gerrie Lybeer (directeur Media Plus) Diskussie met de zaal Middagpauze Inleidende referaten door: Adriaan Verhulst (voort. Raad v. Beheer BRT) Mia Doornaert (voorzitter ABW) Fup Voets (journalist BRT) Herman Balthazar (gouverneur, hoogleraar VUB) Diskussie met de zaal Einde PRAKTISCHE INLICHTINGEN Deze studiedag is ongetwijfeld een must voor allen die zich kunnen vrijmaken. Inschrijvingen dienen te gebeuren via het arrondissementeel SP- sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst (kan best telefonisch 0531 70.51.51), evenwel uiterlijk dinsdagnamiddag 28 januari e.k. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952404-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 9300 Aalst Eddie Quintens AB W-Jongeren

Voor Allen | 1986 | | pagina 1