CVP-CL-meerderheitl op de bres voor megalomanie OCMW-voorzitter Binnen In Een arrondissementele studiedag rond politieke actie en strategie van de SP Gemeentelijke Bibliotheek erkend Editoriaal Gemeenteraad Erpe-Hlere SP-MisseMRtsfeiMe Aalst SV-Federatle Aalst Heropstartingsvergadering arrondissementele SV-werking CEKTUALE Bij de bespreking van dit agendapunt op de gemeente raadszitting van vorige week donderdag beklemtoonde SP- raadslid Jacques Timmer mans dat het voorstel met gunstig advies van het sche pencollege een doorgeefle- ning van 5.700.000 frank ten voordele van het OCMW (voor financieren aankoop van de eigendom De Cooman in de Burchtstraat) op basis van het voorliggende dossier door de gemeenteraad een voudigweg niet kon goedge keurd worden. SP-fraktle tegen sloping van Persmededeling SP- Moorsel, pag. 3 Huldiging sportlaureaten te Erpe-Mere, pag. 3 Jongsocialisten afdeling opgericht te Lede, pag. 3 Minister Blauwbaard in treinenland, of een oud verhaal in de politieke arena, pag. 5 Racisme en fascisme, pag. 5 Al loopt de leugen nog zo snel,deel 2, pag. 6 Enorme drukte en rekord aantal deelnemers op eerste avond 11' Grootninoofs Kwistornooi, pag. 7 Ontdekt: nieuwe huisvuilzakken te Zottegem zijn 10% kleiner, pag. 8 Kansen voor vernieuwbouw genoeg te Herzele, pag. 7 Stop apartheid: Koop geen Kaapsfruit, pag. 4 Eerste raadszitting in Zottegem in 1986, pag. 8 Chris Vancoppenolle Federaal sekretarls Bij besluit van 23 december 1985 werd de gemeentelijke bibliotheek van Erpe-Mere met ingang van 1 januari 1986 als deeltijds werkende Plaat selijke Openbare Bibliotheek erkend door de Gemeen schapsminister Van Cultuur. Prlnclepsbesllsslng tot oprich ting Een aarzelend begin Stroomversnelling Openingsuren van de Jeugd- en volwassenenafdeling Boekenbezit Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vemimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 31 januari 1986 48' jaargang nr. 5 Weekblad van de S.P. ^AKottestraotW/m h8t 0B*1QUW Artikel 60, par. 6 van de organieke wet bepaalt immers dat de oprich ting van diensten of inrichtingen door het OCMW onderworpen is aan de goedkeuring van de ge meenteraad. Op die bepaling is het volmachtsbesluit nr. 244 dd. 25.1.1984 gekomen dat ertoe strekt aan dat toezicht niet alleen de op richting maar ook de uitbreiding van de diensten en inrichtingen te onderwerpen. Dat dossier moet "een onderzoek bevatten naar de behoeften van de gemeente en/of de streek en naar de gelijkaardige inrichtingen of diensten die reeds in funktie zijn, ?en beschrijving van de wijze van funktioneren, een nauwkeurige raming van de kost prijs en van de uitgaven die moeten gedaan worden, alsook, indien mo gelijk, inlichtingen die een vergelij king met gelijkaardige instellingen en diensten mogelijk maken. De oprichting of de uitbreiding van inrichtingen of diensten die in aan merking kunnen komen voor het genieten van toelagen op het vlak van hetzij de investeringen, hetzij van de werking, kan alleen beslist worden op basis van een dossier, waaruit blijkt dat de door de orga nieke wetgeving of reglementering voor het toekennen van deze toela gen voorziene voorwaarden, nage leefd zullen worden." Het is dus duidelijk dat door voor noemd volmachtsbesluit, de ge meenteraad medebeslissingsrecht verkreeg over dergelijke, mogelij ke initiatieven van het OCMW: met andere woorden het principe zélf van 1. de oprichting van een admini stratief en dienstencentrum; en 2. de aankoop van het gebouw als dusdanig, diende aan deze ge meenteraad ter goedkeuring te worden voorgelegd. Hieraan werd niet voldaan. Jacques Timmermans legde er de nadruk op dat geen enkel gemeen teraadslid echter met kennis van zaken in deze materie kon oordelen omdat het dossier hen niet voorge legd werd. Indien het OCMW (en dan niet in het minst de ietwat megalomane CVP-voorzitter er van, de heer Johnny Timmermans, de gemeenteraad ernstig wil nemen en elk gemeenteraadslid zijn ver antwoordelijkheid neemt bij een enorm belangrijke beslissing met zeer ver reikende financiële en ste- debouwkundige gevolgen, dan moet eerst duidelijkheid komen in zake de oprichting van een admini stratief en dienstencentrum: - wat houdt dit in? - wat zijn dan de eventuele be hoeften? - hoeveel bedragen de werkings kosten? - welke lokalen zijn hiervoor noodzakelijk? - kunnen deze lokalen binnen het huidige OCMW-patrimonium gevonden worden, eventueel door verbouwing en/of nieuw bouw? - indien niet, wat brengt de nabije toekomst bij mogelijke wijzigin gen inzake de zorgenverstrek- king binnen het stedelijk zieken huis? Tenslotte, maar niet het minst on belangrijk, tot wat kunnen huis en magazijn De Cooman, gelegen Burchtstraat 56-58, dienstig zijn? Indien de behoeften aan lokalen voor het administratief en diensten centrum zouden gekend zijn, beantwoordt deze eigendom dan aan deze behoeften? De bevoegde schepen van sociale zaken, Freddy Van Eeckhout (CVP) kon hierop enkel maar be teuterd antwoorden dat door een BTK-ploeg (een van de vele krea- ties van "Freddy BTK", maar wel ke was het juist...?) inderdaad een behoeftenonderzoek verricht werd, maar dat zelfs de OCMW-raadsle- den nog niet eens op de hoogte van de resultaten werden gebracht. Kd. Timmermans vroeg anderzijds nog of de eigendom wel eens functioneel onderzocht werd. Als een eigendom wordt aangekocht wordt toch verondersteld dat de kopers enig idee hebben wat met die eigendom kan aangevangen worden. Indien voor deze eigen dom toch een bestemming wordt gevonden, moet deze dan worden verbouwd, en zo ja, hoeveel bedra gen de verbouwingskosten? Noch schepen noch raadsleden van de CVP/CL-meerderheid konden hier op antwoorden. Schepen Luc Du- rant van gedeelde openbare wer ken, nochtans een specialist terzake - beroepshalve dan - en inmiddels door het OCMW als ontwerper aangeduid, had zich deontologisch gezien zijn directe betrokkenheid Lees door pag. 7 Niets nieuws onder de zon, dergelijke studiedagen. Zo zijn er indertijd o.a. in 1972 een belangrijke federale bijeenkomst te Velzeke geweest en recentere besprekingen n.a.v. de werknota's van Bert Van Hoorick en Herman Van Herzeele "Voor een klare politieke lijn in de federatie" (1978) geweest rond de hierboven aangehaalde thema's. Thans meer dan ooit moeten ook militanten echter beseffen dat de partij in een cruciale fase gekomen en dat bezinning en diepere intense werking meer dan noodzakelijk zijn. Zinvolle bedenkingen uiteraard na het kluwen van analyses, kommentaren, beschouwingen en bijdragen allerhande die na de verkiezingen van 13 oktober het daglicht zagen. Verkiezingen, het dient andermaal beklemtoond, welke voor de SP-federatie Aalst niettegenstaande de beperkte middelen, op een onbetwistbaar succes zijn uitgedraaid, afgezien natuurlijk van het naspel, in casu de regeringsvorming. Nationaal en arrondissementeel dient echter uitgekeken te worden op welke manier de winst van de SP kan bestendigd of uitgebreid worden. We mogen ons geenszins ontveinzen dat er in het arrondissement nog een aantal "braakgronden" overblijven waar beter organiseren, grotere aanwezigheid en harder werken een enorm resultaat kunnen opleveren. Willens nillens krijgen we nu extra tijd om te sleutelen aan de basiswerking en aan het wegwerken van de zelfs in socialistische middens, verregaande onwetendheid in het politieke gebeuren. Dat lijkt ons een der cruciale vragen op deze studiedag: hoe kunnen wij anderen van onze korrektie maatschappijvisie overtuigen? Politiek veldwerk, pamflettenakties, via de geëigende vormingskanalen? De afdelingen denken er maar over na. Andere voorliggende diskussiepunten kunnen zijn om de verruimingsaktie van de partij, de impakt van Doorbraak en PAKS, extra-aksenten op aspekten als leefmilieu, algemeen welzijn, cultuur (n.b.: op dit laatste punt lijkt de SP-nationaal ook een meer aktieve koers te varen, cfr. de manifestaties met de Franse cultuurminister Jack Lang en het Mediaforum), communautaire kwesties enz. Zonder uiteraard een hernieuwde diskussie rond het sociaal- economisch "Alternatief' uit de weg te gaan. Over het algemeen was het Alternatief te weinig bekend en te abstrakt om écht mobiliserend te kunnen werken, m.a. w. het is van essentieel belang het dichter te laten aansluiten bij de bekommernissen van de gewone mensen en de soms moeilijke budgettair-economische berekeningen en constructies te vertalen in dagdagelijkse voorstellen met voldoende werfkracht. Hoe dit in concreto dient aangepakt is echter een ander paar mouwen. U ziet dus, de summiere lijst problemen is geenszins limitatief en stof voor een boeiende studiedag is er te over. Afspraak op zaterdag 22 februari e. k. in het Ninoofse Volkshuis. Belangstellenden kunnen nog een exemplaar van de diskussienota op het federaal SP-sekretariaat bekomen. Hierdoor wordt een einde gemaakt aan de erkenningsprocedure, die tijdens de raadszitting van 26 maart 1985, werd opgestart, doch waar van de geschiedenis teruggaat tot 1981. Reeds tijdensde zitting van 16 april 1981 werd de princiepsbeslissing genomen tot oprichten van een openbare bibliotheek. Nog tijdens datzelfde jaar worden de nodige materialen aangekocht, zodat in de loop van 1982 een B.T.K.-projekt kan opgestart wor den, dat de boeken verwerkt, af komstig van de aangenomen kloos terbibliotheek van Mere, die haar deuren sloot. Aldus beschikt de gemeente over een 2.000-tal boeken, die echter opgestapeld worden in het oud gemeentehuis van Erpe bij gebrek aan een aangepaste infrastruktuur. Met de bouw van het Gemeentelijk Administratief Centrum «Steen berg», dat begin 1983 in gebruik werd genomen kwamen de lokalen van het gemeentehuis van Mere vrij, terwijl ook het Gemeentelijk Administratief Centrum voldoende ruim is op een Plaatselijke Openba re Bibliotheek te herbergen. De sinds januari 1983 in dienst gekomen schepen van kuituur kreeg aldus de mogelijkheden om daadwerkelijk een gemeenteüjke bibliotheek uit te bouwen. Hoewel de enige nieuweling in het College van Burgemeester en Sche penen met vrij uitgebreide be voegdheden zoals onderwijs - mili tie - sport - kuituur - ontwikke lingssamenwerking, maakt schepen Jef Van Den Steen reeds tijdens de Gemeenteraad van 31 maart 1983 een begin met de realisatie van de Plaatselijke Openbare Bibliotheek: de formatie van beheer en bestuur wordt samengesteld. Aan dit be stuur wordt tijdens de zitting van 7 juli een adviescommissie toege voegd, samengesteld uit 9 leden, die door de Gemeentelijke Kultu- rele Raad werden voorgedragen. Deze vaste Commissie van Advies wordt op 14 december 1983 ge ïnstalleerd. In de begroting voor 1984 worden kredieten ingeschre ven, die het opstarten van deze Plaatselijke Bibliotheek moet toe laten: voor aankoop van de start- kollektie wordt 1.200.000 fr. voor zien, voor aankoop van bib-ekono- misch materiaal 1.800.000 fr. Reeds op 14 december '83 tijdens haar installatievergadering, zet de vaste commissie van advies het licht op groen voor de aankoop van het nodige meubilair. Een bijzonder bestek wordt opge maakt en een beperkte offerteaan- vraag wordt uitgeschreven na gun stig advies van de commissie van 18 december 1984. Ondertussen werd door schepen van kuituur Jeff Van Den Steen kontakt opgenomen met de vrije bibliotheken. Pax Erpe is de eerste Aangenomen Openbare Biblio theek, die zich, na gunstig advies op 18 december 1984 laat overne men door de gemeente op 12.2.'85. Op het moment van de overname was deze echter niet meer erkend, zodat in feite alleen boeken overge nomen werden. Ook de vrije bibliotheek van Aai- gem sluit - op een eigenaardige manier - de deuren. Het boekenbe zit komt eveneensin het bezit van de gemeente. Van dan af komt het dossier in een stroomversnelling terecht: op 26.3.'85 keurt de Gemeenteraad het aanvraagdossier om erkenning goed. Het beheersorgaan wordt samenge steld: in eerste faze wordt geop teerd voor de voltallige Gemeente raad. Later (29.10.'85) werd geop teerd voor een beperkte groep van 11 raadsleden, die onder voorzitter schap van kuituurschepen Jeff Van Den Steen de bibliotheek zal beheren. Ondertussen was de jeugdafdeling geopend - van bij het begin was de belangstelling groot: reeds een 400- tal jonge lezers bezoeken regelma tig deze afdeling. Ondertussen werd het boekenbezit snel uitgebreid door aankopen van een startkollektie, doch ook door de overname van de Aangenomen Openbare Bibliotheek van Burst en Bambrugge. Tijdens de verkiezingsperiode (ok tober 1985) werd ook de volwasse nenafdeling geopend - deze is ge vestigd op het 1ste verdiep boven de jeugdbibliotheek. Op korte tijd werd daarenboven een info-centrum uit de grond ge stampt en de leeszaal op peil ge bracht door aankoop van een ne genhonderdtal standaardwerken. Op de Gemeenteraad van 17/12 laatstleden werd tenslotte de perso neelsformatie van de gemeentelijke Plaatselijke Openbare Bibliotheek goedgekeurd en werd dhr. De Meerleer Valère (overgenomen met de Aangenomen Openbare Bibliotheek van Burst) aangesteld als bibliothekaris. Aldus was het erkenningsdossier volledig. Afwachten dus dat de nieuwe gemeenschapsminister van kuituur het erkenningsbesluit zou tekenen. Op 9 januari jongstleden kreeg het gemeentebestuur tenslotte het be richt, dat reeds op 23 december 1985 het besluit getekend was tot erkenning als deeltijds werkende Plaatselijke Openbare Bibliotheek met ingang van 1 januari 1986. Dinsdag: 18-20 u., woensdag: 10 u.- 12 u., 14u. -16 u., donderdag: 18 u. - 20 u.vrijdag: 10 u. -12 u., zaterdag: 10 u. -12 u. Er is keuze uit meer dan 11.000 boeken. De jeugdafdeling is gevestigd op het gelijkvloers, er zijn een 3.000 tal boeken beschikbaar. De volwassenenafdeling is gevestigd op het eerste verdiep, telt reeds een 8.000 tal boeken bestaande uit 5.500 fiction en 2.500 non-fiction. In de leeszaal van de volwassenenafdeling kan men rustig de encyclopediën en wetenschappelijke werken inkijken. De studerende jeugd komt hier zeker aan haar trekken. Er is een ruime keuze uit dagbladen en tijdschriften. De info-stand beschikt over o.a. treingidsen, telefoongidsen, kiezerslijsten, de kalender van de kulturele aktiviteiten, enz. J.V.M. Maandag 10 februari 1986 om 20 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Voorstellen werkingsprogramma 1986 Inleidingen: Lieve De Ro voorzitter) Agnes Van Rossen (sekretaris) Een must voor alle vrouwelijke bestuursleden en militanten Zaterdag 22 februari om 10 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Deelthema's: - analyse van de verkiezingen (Mare Galle) - politieke aktie en strategie Herman De Loor) - federale struktuur (Paul Van derNiepen) Slottoespraak door minister van State, Willy Claes (o. v.) Deelnemers kunnen een middagmaal ter plaatse bekomen. Daartoe dient wel vooraf op het federaal SP-sekretariaat ingeschreven en het bedrag gestort van 200 fr. op rekeningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1