1 Denderleeuw naar deficit SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arroniissementele studiedag: "De toekomst van de socialistische bewegini" feftir Technische problemen in de computersek- tor van de drukkerij zijn er de oorzaak van dat u «Voor Allen» slechts vandaag In de bus krijgt. Tevens zijn een paar stukjes weggevallen. Onze ekskuses daarvoor. De Redaktie Amylum is de laatste weken en maanden herhaaldelijk in het nieuws gekomen, zij het veeleer met een negatieve be nadering. Het is inderdaad zo dat deze zetmeelproducent, ingebouwd in het Aalsters stadscentrum, wellicht het on derwerp zal zijn van reaktie i.v.m. vervuiling en milieu hinder. Een ongelukkige inplanting en een aantal vergissingen Een plan voor een grote zetmeelindustrie in het Noorden van Frankrijk De vakbonden begin der zestiger jaren Staking in de Glucuseries Réunies Een bijzonder moeilijke beslissing t mm m mm i tf in mm Het probleem van het leefmilieu De verdere expansie tot 2025 Goede afspraken... en ze ook respekteron Een belangrijke kern «oor de tewerkstelling Conclusie Blikvanger op de voorbije ge meenteraad was de bespre king van de begroting 1986. In afwachting van de resultaten van de gemeenterekening 1985 is deze zowat de barometer van het financiële reilen en zeilen van onze gemeente. Cijfers zijn cijfers Cjfers anders bekeken Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst 48' jaargang^ Weekblad van de S.P Amylum, een andere visie Iedereen mag zijn ideetje daar op nahouden, maar het is zeker een feit dat de dualiteit economie-ecologie nog niet aan haar eindresultaat toe is. Niemand zal durven beweren dat de huidige en in expansie zijnde in dustrie in 1986 een goede inplan tingsplaats is geworden. Om een objektief beeld te geven, moet men nochtans enkele jaren terug. Naast het bedrijf vond men zelfs het mid del om een sociale woonwijk te la ten bouwen. Ieder metertje grond moest maximaal worden benut, de verantwoordelijken van deze poli tiek worden nu niet meer ver noemd, en nochtans... De vroegere directie van de Gluco- series Réunies had inderdaad in het begin van de zestiger jaren ook reeds ingezien dat een verdere ex pansie van het bedrijf te Aalst heel wat moeilijkheden zou oproepen. Bovendien wisten zij dat er meer geschikte en goedkopere mogelijk heden bestonden dan de uitbreiding te Aalst. Zich bewust zijnde van deze uiterst moeilijke situatie werd uitgekeken naar een geschikte Europese part ner om een industrie op wereldni veau op gang te brengen. Tesamen met de Franse groep Rocquettes Frères werd uiteindelijk een plan ontworpen voor een nieuwe vesti ging in het Franse noorden. Deze inplantingsplaats was méér dan verantwoord, de haven van Duin- kerke en het gebruik van Franse maïs voor zetmeel was meer dan aanlokkelijk. Aalst kreeg op het eind der vijftiger en het begin der zestiger jaren harde kloppen: de totale schoenfabricatie ging verloren, textielfabrieken gin gen over de kop, brouwerijen kre gen het moeilijk (Zeeberg-De Blieck), en Fabelta Aalst kwam in ernstige moeilijkheden terecht, en nog andere zouden hun deuren slui ten. Wie deze toestand onderschat ,en op dit ogenblik gebeurt dit wel eens, doet een loopje met de waar heid. Interpellaties in Kamer en Se naat, manifestaties allerhande, sta kingen op verschillende domeinen hebben inderdaad niéts aan deze zorgwekkende toestand veranderd. Wanneer daarbij een plan komt voor het verdwijnen van de Glucoseries Réunies, dan is de wanhoop nabij De G.R. kende trouwens in deze periode een grote en algemene sta king. Het bedrijf dat steeds maar groeide, verzuimde de sociale evo lutie mee te laten groeien met het bedrijf. Na de staking, en dit moet ter ere van de directie gezegd wor den, werden Alle overeengekomen betwiste kwesties opgelost. Een goed jaar na deze memorabele ak- tie werd het sociaal pakket bij de G.R. als een voorbeeld gegeven voor de voedingsnijverheid in Bel gië. Voor het eerst in de geschie denis van dit bedrijf kon men spre ken over syndikale weerbaarheid. Intussen groeiden in Europa alle zetmeelindustrieën, de concurren ten van Amylum. Door een eerdere toevalligheid was er ook het feit dat de zetmeelindustrie in België een semi-continu-stelsel kenden, terwijl in de ons omringende landen reeds 4 N 11 imHb A*»*!»® volop vol-continu werd gewerkt. Zodat ook dit probleem werd gere geld... kwamen steeds meer nieuwe produkten uit de maïskorrel zodat een expansie te Aalst onmogelijk kon uitblijven. En hier namen wij (ook ondergetekende) vakbonden een grote verantwoordelijkheid, re kening houdend met hogervermelde situatie, hebben wij de direktie on der druk gezet om in Aalst te blij ven. Trouwens, de keuze was uit breiden of in Aalst verdwijnen. Na maandenlange onderhandelingen kwam een plan voor de expansie tot stand, een plan dat ongeveer tot het huidig tijdstip zou lopen. Vandaag kan men zich de vraag stellen: Hebben wij verkeerd ge handeld? In geweten meen ik van niet, alhoewel ik de indruk krijg dat sommigen bij wie goedgemeende thuishoort en anderen voor wie ie dere industrie een vijand is er an ders over denken. Politiek of syn- dikalisme bedrijven vraagt bijwijlen ook verantwoordelijkheid, wij heb ben ze genomen en in de mening dat wij de werkende bevolking een dienst bewezen. Zetmeelproducenten ,waar zij zich ook bevinden, zijn niet zó milieu vriendelijk Het komt er dus op aan zoveel mogelijk de nodige voor zorgsmaatregelen te treffen. Reeds in de C.A.O. van 1962 (of 1963) werd op mijn aandringen overeengekomen dat jaarlijks een bepaald bedrag zou uitgegeven wor den aan de verbetering van de mi lieuproblemen (wellicht was dit de eerste overeenkomst op het gebied van het leefmilieu in België). Ik ben ervan overtuigd dat tot op heden Amylum belangrijke bedragen ter zake gespendeerd heeft om de si tuatie enigszins te verbeteren. Het blijft inderdaad zitten met de reuk hinder, die wellicht niet zo eenvou dig kan vermeden worden. Niet zo heel lang geleden heeft de firma haar plannen tot het jaar 2025 bekend gemaakt. Het is immers zo dat wil een zetmeelindustrie over leven en de concurrentie op de we reldmarkt doorstaan, dan moet deze industrie ieder jaar een paar nieuwe produkten op de markt kunnen brengen. De situatie van steeds meer produkten bestemd voor de voe- dingssektor te zoeken is voorbij. Meer en meer zal men onderzoeken doen voor de non-food-sektor, d.w.z. karton, lijmen, staal, enz. En misschien zal men ook op een be paald ogenblik moeten aanvaarden dat een industriële graanproducent het ook in de sektor van de alkohol moet aanwezig zijn. Er ligt dus nog een heel terrein braak, dit invullen betekent ook verdere uitbreiding. Blijft men ter plaatse trappelen, dan zal wellicht op één generatie de on derneming stilaan aan de afbouw beginnen. Wanneer Amylum nu nieuwe plan nen maakt, is het ogenblik aange komen om te zeggen tot waar het kan en ook wat niet kan. Eenmaal de weg openstellen om nadien bar ricaden op te richten, is geen wen selijke politiek; het omgekeerde moet ook van Amylum verwacht worden. Indien aan de verdere uit bouw bepaalde normen zijn verbon den dan moeten zij ook maximaal worden toegepast. Het komt er dus op aan klare en duidelijke afspra ken te maken, een bestendige dia loog over al deze milieuproblemen is dan ook wenselijk Amylum maakt ook wellicht een uitzondering met de komst van de nieuwe technologieën, meestal lei den deze nieuwe produktiemetho- den in sommige gevallen tot een ge voelige vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. Amylum daaren tegen heeft zijn personeelsformatie niet alleen behouden, maar ieder jaar met ongeveer 20 eenheden ver hoogd. En dit niettegenstaande de afbouw van een eigen onderhouds dienst en garage. Al deze feiten in acht genomen kan men zeggen dat er een tewerkstelling is van bij de 1.000 eenheden. Wanneer men er de toeleveringsbedrijven zou bijtellen dan komt men tot, en dat is dan mi niem gesteld, 1.500 gezinnen die bij het werk van Amylum betrokken zijn. Een ander markant feit bij de te werkstelling is de opwaardering van de arbeid; twintig jaar geleden bestond het personeelsbestand uit 50% totaal ongeschoolden, vandaag zijn er bijna geen ongeschoolden meer en behoort het merendeel tot de kategorie van hooggeschoolden. Hetzelfde kan wellicht gezegd wor den van het goed funktionerend Amylum-labo, waar bovendien nog tientallen universitairen hun weg hebben gevonden. De problemen van milieu en vooral reukhinder zijn reëel en moeten op een bestendige wijze aan onderzoek onderworpen worden. Anderzijds kan men niet ontkennen dat Amy lum door de jaren heen zich als de belangrijkste werkgever van de re gio heeft opgedrongen. In iedere onderneming zullen wel misbruiken zijn, maar globaal bekeken kan men er zelfs aan toevoegen dat de so ciale evolutie op hét bedrijf als voorbeeld kan dienen voor vele an dere ondernemingen. Wie dit alles naast zich neerlegt (en dat is ook,een recht) moet zich toch enkele vragen stellen aangaande de verdere ar- beidsontwikkeling in het arrondis sement Aalst. Maar misschien ben ik naïef te denken dat ook dit de zorg van velen is. Willy Vernimmen PSC-PRL huwelijk CtMTff; ^U'atWtrQi Rechts heeft rechts gevonden, nationaal, gewestelijk, gemeentelijk en links of centrum-links worden overal buitengeduwd. We hebben dat met Martens ondervonden, met Geens, in vele van onze gemeenten, en... in Wallonië en de Franse gemeenschap waar men regeert zonder meerderheid, d.w.z. men moest eerst een verkozene buitengooien om één stem meerderheid over te houden. Dit wijst erop, dat de hogere financiële en industriële belangen die het in ons land voor het zeggen hebben, de plak zwaaien. De socialisten zijn voor hen te gevaarlijk want de anderen willen immers dat de gevolgen van de economische crisis gedragen worden door degenen die leven van de opbrengst van hun arbeid (of van hun pensioen), terwijl de socialisten willen dat die gevolgen ook en vooral zouden gedragen worden door de sterke schouders, door degenen die winsten maken, door hen ook die opbrengsten hebben uit kapitaal. De socialisten zijn gevaarlijk voor hen omdat ze als hun heilig ideaal nastreven dat er een betere spreiding zou zijn van arbeid, van inkomen, van macht, van alles wat het belang van het algemeen belang, is, terwijl de anderen het belang van enkele boven alles plaatsen. Ze klitten aan mekaar, hierbij jammer genoeg ook geholpen door degenen die in het ACV monddood zijn gemaakt en door de naïeve werknemers die nog altijd bij verkiezingen worden misleid door loze beloften van de PW. Vandaar dat de PSC-ers van het arrondissement Charleroi zich verzetten tegen het huwelijk tussen PRL en PSC. Zij vinden inderdaad dat dit té ver gaat, dat de werkende klasse de dupe van dit spel wordt. Zullen alle arbeiders (in de ruimste betekenis) ook in Vlaanderen gaan inzien dat ze stemmen voor degenen die hen aan het vernietigen zijn? Een akelig huwelijk dat tegen de natuur ingaat. En die natuur gebiedt dat uit de CVP, PSC en uit de PRL, PW, de werkende klasse zich kordaat losrukt en samen met de SP,PS zich bevrijdt uit de klauwen van de wolf die rechts altijd voor hen is geweest Marc GALLE Zaterdag 22 februari om 10 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Deelthema's: - analyse van de verkiezingen (Mare Galle) - politieke aktie en strategie (Herman De Loor) - federale struktuur (Paul Van derNiepen) Slottoespraak door minister van State, Willy Claes (o.v.) Deelnemers kunnen een middagmaal ter plaatse bekomen. Daartoe dient wel vooraf op het federaal SP-sekretariaat ingeschreven en het bedrag gestort van 200 fr. op rekeningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. In zijn inleiding drukte schepen van Financiën, Marc Van der Poorten, zijn bezorgdheid uit over de finan ciële toestand van de gemeente. Hij wees hierbij op het feit dat de in komsten steeds maar dalen en er men langs de andere kant niet in slaagt de uitgaven af te remmen. Redenen hiervoor zijn enerzijds het feit dat de nationale overheid zijn verplichtingen niet nakomt en de krisis voor een gedeelte afwentelt op de gemeente en anderzijds dat de gemeente met een groot aantal vaste kosten zit. Zo gaat circa 80 miljoen van de begroting naar personeels kosten en betaalt de gemeente jaar- ijks circa 65 miljoen af aan schul den. Ter informatie: de gemeenteschuld bedraagt momenteel 334 miljoen en de begroting 1986 beloopt voor de gewone en buitengewone dienst respektievelijk 227 en 60 miljoen. Namens de SP.fraktie ging Georges Couck dieper in op de voorgelegde cijfers. Een eerste vaststelling van de fraktieleider van de SP was het ga pend tekort eigen aan het dienstjaar van 11 miljoen. De begroting 1986 kan immers slechts sluiten met een batig saldo van 828.494 fr. dankzij de overdracht van het batig saldo van vorige dienstjaren. Het SP,raadslid wees hierbij op het feit dat binnen het geheel van de begro ting de 828.494 frank boni bitter weinig ruimte laat voor eventuele begrotingswijzigingen. Verder gaf hij in detail nog een paar voorbeelden, die erop wijzen dat er in de voor gelegde begroting een overschatting zit van de inkomsten en een on derschatting van de uitgaven. Zo wordt de werkingstoelage voor het OCMW verminderd met 1-5 mil joen wat in deze krisistijd weinig realistisch is, baseert men zich voor de inkomsten van Intergem op de strenge winter van 1985 (overschat ting inkomsten van 2 miljoen) en is er het verschil tussen de door het ministerie van Financiën opgegeven cijfer ter bepaling van de waarde van de opdeciem en opcentiem die ver werkt wordt binnen de begroting enerzijds en de echte waarde ervan, die bepaald wordt nadat ook de staat haar inkomsten heeft gerealiseerd. Rekening houdend met het feit dat ook de staat minder ontvangsten boekt, voorziet Couck hier een mi- nontvangst van circa 5 miljoen. De optelsom is dan ook vlug gemaakt: in werkelijkheid is de begroting zwaar deficitair wat betekent dat men de bevolking in een nabije toe komst nieuwe lasten en belastingen zal moeten opleggen. Raadslid Van Isterdael pikte hierop in en wees op de kleine marge, die deze cijfers naar de toekomst toe la ten. Hij wees hierbij eveneens op de besparingen die de nationale over heid op de kap van de gemeenten doorvoert enerzijds en op de schuld die de staat t.o.v. de gemeente nog niet vereffend heeft. Zo heeft de gemeente nog een tegoed van 35 miljoen aan personenbelasting en 5 miljoen inzake onroerende voorhef fing. PW,fraktieleider Eeman en sche pen Van der Poorten hadden het in dit verband over een aantal moge lijke remedies. Eerstgenoemde stelde dat het aantal nieuwe lenin gen sterk gereduceerd zal moeten worden en dat onderzocht moet worden in hoeverre het huidig personeelsbestand, van 80 eenhe den niet te omvangrijk is voor onze gemeente. Schepen Van der Poorten stelde een bezuinigingsproces voor, een aantal diensten zouden in de toekomst be taald moeten worden. Tevens had de schepen het over een mogelijke verhoging van de belastingen ten einde tot een echte sanering te ko men. Belangrijk hierbij was ook dat de CVP,schepen de mogelijkheid van privatisering van een aantal ge meentelijke diensten in overweging nam. Vanuit de SP werd ter afron ding gewezen op de verplichtingen van de nationale overheid, de keuze voor kleinschaligheid en het werken in eigen beheer. Wil men de werk zekerheid van het personeel blijven garanderen en de gemeente ekono- misch, sociaal en kultureel leefbaar houden zal men blijven moeten in vesteren, maar dan wel op basis van een aantal klaaromlijnde prioritei ten. Wie de tabel van de tijdens het dienstjaar uit te voeren inves teringen rustig bekijkt komt wel tot de vaststelling dat de CVP blijkbaar op een andere golflengte zit. Wie de moeite doet om de tabel van de ge meenteleningen eens grondig door te nemen komt ook tot de vaststel ling dat in de voorbije jaren wat betreft openbare werken niet altijd de nodige prioriteiten gelegd wer den en dat een aantal op zichzelf waardevolle initiatieven zoals het kontaktcentrum in Iddergem (kost prijs momenteel miljoen) veel te duur uitgevallen zijn. Dezelfde op merking kan gemaakt worden voor de gebouwenpolitiek. M.a.w. de zorgwekkende financiële toestand van de gemeente en mogelijke nieuwe belastingen hebben hun achtergronden en verklaringen. Niets valt zomaar uit de lucht. Hierbij moet ook rekening gehou den worden met het feit dat de ge meente na de fusies over een flinke spaarpot beschikte en dat Dender leeuw in vergelijking met vele an dere gemeenten over weinig ge meentelijke infrastruktuur beschikt: zo heeft Denderleeuw geen zwem bad, geen bejaardenhuis, geen ei gen sporthal, geen gemeentelijke feestzaal. Denderleeuw heeft niet eens een behoorlijk gemeentehuis, laat staan dat er voor een nieuw ad ministratief centrum nog geld zou Zl)n Werner Van den Stockt

Voor Allen | 1986 | | pagina 1