Karnaval overwint vrieskoude Haalt Wilfried Martens zijn weddenschap?? Platform wil afschaffing KB 244 Het A.C.V. ruikt de Syndikale Verkiezingen! SP-Arrondissementsfederatie Aalst «De toekomst van de socialistische beweging Binnen in Arrondissementele studiedag 3 m f>v&* Motie van de SP- Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 ft". Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 14 februari 1986 48' jaargang nr. 7 Weekblad van de S.P. Ondanks het ongure weer daagden afgelopen zondag opnieuw tienduizenden toe schouwers op voor de Aal- sterse karnavalstoet. Alhoe wel de bijtende vrieskou me nige verkleumde bezoeker voortijdig naar warmere plaatsen dreef, kon dit de pret niet drukken van de ruim tweeduizend deelnemers. Zij brachten andermaal een hart verwarmend spektakel, vol humor en satire, waarbij niets of niemand werd ontzien. Bij de aanvang van de stoet keken vele Aalstenaars tevergeefs uit naar de omstreden karnavalreuzen Iwein en Lauretta. Zij werden allicht «op doktersbevel» vroegtijdig op rust gesteld. Daarom evenwel niet ge treurd. Een vindingrijke eerste- jaarsgroep stelde prompt hun ge slaagde dubbelgangers voor. De «Chunnel» werd door premier Thatcher ingereden met de promo- bus van het stedelijk feestkomitee. Dit afgedankt vehikel mocht ook nog rondjes maken op de felbe- sproken «walletjes», die nogal wat onvermoede charmes bezitten voor de Aalsterse karnavalisten. De 'pro mobus' brengt de toeristen ook naar het 'Mirakelland van Chipper'. De toeschouwers kregen alvast een voorsmaakje met de verschijning van «O.L.V. van Haaltert». In het vredesjaar 1986 toeren Reagan en Gorbatsjov in raketten rondom de wereldbol. Na zijn vele omzwervin gen was de verguisde Baghwan in de karnavalstad geland. Onder het motto «Touche pas...», werden pre sident Mitterrand en premier Fabius gelast Greenpeace met rust te laten. Mobutu mocht een robbertje vech ten met Van Miert en zelfs Baby Doe kwam om de hoek kijken. Verwijzingen naar de Bende van Nijvel waren verboden in de karna valstoet. Wel hield de beruchte CCC-leider Carette Gol, Nothomb, de politie en ook nog Happart in bedwang. De hondenbrigade para deerde in verscheidene maten en gewichten in de Aalsterse karnaval- straten. Voor «Noig» was 't van den hond. De kijkers konden zich nog maar eens vergewissen van de stand der werken van het onvoltooid kul- tureel centrum. De bloedfraude in het OCMW werd evenmin verge ten. De nieuwe Aalsterse figuur Paula D'Hondt werd fel in de ma ling genomen. Niet alleen waren er ettelijke telefoonsolden te verkrij gen doch ook de personeelspolitiek Vastelouvend op stadhuis te Aalst, pag. 2 Groot kippenfeest te Lede, pag. 2 Bevolking loopt verder terug te Denderleeuw, pag. 3 Darts kampioenschappen van Geraardsbergen, pag. 6 Derde avond Grootninoofs kwistornooi, pag. 7 Verbeterings werken aan rijksweg 62 in fazen, pag. 3 Studiedagen socialistisch gemeentebeleid pag. 4 Eddy Dierickx en Willy Merckx (lid Stedelijk Feestcomité) waren de eersten om zaterdag 11. Prins Karnaval Patrick bij de aanvang van Karnaval 1986, ten huize (Forensveld) te gaan feliciteren en een goeie karnaval toe te wensen. Ze nodigen U nu al uit op de Karnavalnamiddag in het Volkshuis op zondag 9 maart a.s. ledereen is welkom! bij de Regie der Posterijen werd over de hekel gehaald met een treffend schampschrift: «Vóór de kiezing 1.700 binnen, na de kiezing 10.000 buiten bij de PTT». Daar naast kruidden weer talloze enkelin gen en niet-ingeschreven groepjes de karnavalstoet met bijwijlen rake persiflages van actuele toestanden. Afgelopen zondagnamiddag vent ten vele Antwerpse diamanthande laars hun taksvrije koopwaar in de Aalsterse binnenstad. Daarbij werd soms om geld gebedeld voor «unse- re Taxen», want «Das haben wir nicht gewüsst». Na de figuur van het jaar kreeg Aalst ook een 'koppel van het jaar', met name 'de paas en moejer Teresa'. De 'stadsloizen- dienst' wou de besmette Aalstenaars wel ontsmetten om nog maar te zwijgen over de «Voil Jeanetten» die dezer dagen steevast de bloe metjes buitenzetten. Karnaval, een uitlaatklep voor de gefrustreerde kleine man? Een jaarlijkse hoogdag voor de plaatse lijke jeugd? Een sociologisch feno meen? Bovenal voor velen een krachtige remedie tegen wanhoop en verbittering in deze sombere kri- sistijden. Tot noaste joar! Luc Demeyere Het is vandaag meer dan ooit duidelijk dat de blinde inleve- ringspolitiek van Martens V geenszins de gewenste resultaten heeft opgeleverd. De werkloosheid groeit steeds verder aan, terwijl de Staatsuitgaven alarmerende hoogten bereiken. Ondanks de stijging van de fiscale en parafiscale druk slaagde de regering er in haar vorige ambtsperiode slecht in het netto te financieren saldo te stabiliseren rond de 500 miljard. Het aanvaarde deficit bij de opmaak van de begroting 1985 heeft ze enorm onderschat. De budgettaire laksheid tijdens de laatste maanden van dat jaar zorgde voor een tekort van 554 miljard inplaats van de voorziene 496 miljard. Verhofstadt spreekt zelfs van 571 miljard tekort. De regering Martens VI neemt zich voor om tegen 1989 het financieringstekort terug te brengen tot 7 procent van het bruto nationaal tekort. Dit betekent dat het tekort op drie jaar met 4,5 procent van het bruto nationaal product moet dalen. Om die doelstelling te bereiken moet de regering op de lopende uitgaven - inklusief intrestlasten -, brutobesparingen vinden ter waarde van 257 miljard. Dit is 82 miljard meer dan de 175 miljard die de regering thans vooropstelt voor de begroting 1986187. Eerste Minister Martens heeft een weddenschap aangegaan dat hij de sanering van de Staatsuitgaven binnen de zes maanden wil oplossen, of dat hij anders zal opstappen. Om in zijn opzet te slagen rekent hij opnieuw op, de volmachten, die in de komende weken door de regeringspar tijen in Kamer en Senaat zullen doorgedrukt worden. Een serie van draconische maatregelen, die nu reeds worden voorbereid, zullen dan als een cascade op de rug van de bevolking neerkomen. De ploeg Martens-Verhofstadt wil immers de financiën saneren door een massale inlevering door de bevolking. Gelukkig blijkt uit de eerste reacties in diverse middens dat de bevolking dit niet goedschiks zal nemen. De recente actie van de stempelgerechtigde jongeren en van de spoormannen is hiervan reeds een eerste aanduiding. Maar bij de overheidsvakbonden, en dan vooral bij de ACOD, is men volop bezig met een grondige voorlichting van hun leden. Intussen worden zowel bij het ABW als bij het ACW kordate standpunten inge nomen. In deze vakbondsmiddens zijn de geplande maatregelen als daar zijn; de verlenging van de wachttijd voor de jongeren, de uitholling van de syndicale demokratie in de KMO's, het invoeren van vormen van behoeftigheidsstaat, de verzwaring van de lasten voor de bruggepensioneerden en andere zwakke re groepen, onaanvaardbaar zoals duidelijk bleek uit de BRT- confrontatie van vorige zondag. Het ziet er zelfs naar uit dat de onderhandelingen tussen de vakbonden en het patronaat met het oog op het afsluiten van een interprofessioneel akkoord tegen 3016186, het weddenschap van Premier Martens niet zullen vergemakkelijken. Ondertussen komt de vervaldatum van het weddenschap steeds maar dichterbij... en hopelijk de afgang van de regering Martens VI. Paul VAN DER NIEREN, Senator. Het bestuur van de SP-Arrondissementsfederatie Aalst, in vergadering bijeen op 30 januari li: - beklemtoont andermaal het grote bedrog van de roomsblau- we regeringscoalitie wanneer deze voorstelt «dat het einde van de tunnel in zicht is»; integendeel, zullen nog verschil lende honderden miljarden extra besparingen dienen te gebeuren, hoofdzakelijk op de rug van de kleine man; - betreurt ten zeerste de geplande uitverkoop van - winstge vende - overheidsbedrijven aan de privé-sector; - is verheugd over de vrijlating van Ronald Van den Bogaert uit zijn Zaïrese gevangenschap; - brengt hulde aan de A.C.O.D.-sector Spoor voor de wijze waarop zij naar de actiemiddelen grijpt om de aandacht te op de flagrante afbouw van een aantal sociale heden. In een memorandum aan de nieuwe regering stelt het «plat form KB 244» waarvan ook het CSC-Vormingswerk deel uitmaakt, dat het beoogde be- sparingseffekt inzake OCMW-hulpverlening en on derhoudsplicht met deze maatregel niet werd bereikt. Uit verscheidene kosten-batenana- lyses blijkt dat het KB 244 inzake de terugvorderingsplicht door de OCMW's zijn doel is voorbijge schoten. Het uiteindelijke resultaat weegt niet op tegen de middelen die ervoor worden ingezet. Vooreerst is er de onmiskenbare stijging van de administratiekosten. Voorts besteden de welzijnswerkers en maatschappelijke assistenten veel tijd en energie aan de terugvor deringsplicht, waarbij de eigenlijke OCMW-werking in het gedrang komt. Bovendien heeft het KB 244 ongetwijfeld een drempelverho- gend effekt. Vele praktijkmensen vrezen dat het OCMW aldus de voeling met de echte noodsituaties dreigt te verliezen. Het «platform KB 244» legt derhal ve een vierpuntenmemorandum aan de nieuwe regering voor: 1. Het bestaansminimum moet ge waarborgd blijven en op gelijke voet worden gesteld met de overige bestaansminima. De mogelijkheid tot terugvordering moet afgeschaft worden. 2. Het OCMW moet de «werkbe- reidheid» van de behoeftigen niet onderzoeken. Dit is een taak van de RVA. Daarentegen moet het OCMW wel de kansen van de hulp vragers op de arbeidsmarkt bevor deren. 3. Het bestaansminimum moet inte graal deel uitmaken van de sociale zekerheid en verhoogd worden tot een socio-vitaal minimum. 4. Voorts moet een overleg gestart worden over de opvang en huisves ting van bejaarden en de terugvor dering van de financiële tussenkom sten van het OCMW ten overstaan van de onderhoudsplichtigen. Luc DEMEYERE Dhr. Houthuys - die meestal de kunst heeft niet duidelijk te zijn - was het wel in zijn laatste radio- en T.V. -inter view. De man is van mening - eigenlijk wat laat - dat de Regering Martens nu genoeg ontnomen heeft aan de gewo ne man en dat het bijgevolg nu maar eens moet veran deren. Flinke taal, wij verheugen ons er over, maar het komt eigenlijk toch zo plotseling en onwaarachtig op ons af. Het is inderdaad geweten dat alle regeringen Martens voordien steeds ruim en in overvloede de steun kregen van Houthuys en de zijnen. Zijn stellingnamen zijn klaar en duidelijk nu: - geen herstrukturering van de so ciale zekerheid h la Verhofstadt - geen langere wachttijd voor schoolverlaters - geen bijkomende inlevering - totale prioriteit aan de tewerkstel ling. Een programma waarmee men wel licht kan opstappen in een gemeen schappelijk vakbondsfront. De vraag is echter: Is dit alles niet ingegeven door de nakende syndikale verkiezingen van begin 1987? Speelt in het achterhoofd van lepe Jef reeds nu niet het feit dat in zijn sterk A.C.V.-bastion Limburg, het A.C.V. in de eerst volgende weken totaal ten onder gaat gaan in de aktie rond het verder bestaan van onze kolenindustrie? Is die «stoere» taal geen afleiding om in een «gemeenschappelijke pot» de zware kritiek op bepaalde vakbondsakties te delen met het A.B.V.V.? Is Houthuys nu reeds vergeten, dat door zijn A.C.V.-houding alle syn dikale akties, stakingen, inbegre pen, door hem en zijn organisaties onmogelijk worden gemaakt? Het zal bijgevolg niet zo eenvoudig zijn om zijn zogezegde vrienden van het A.B.V.V. zijn oprechtheid te overtuigen. Zeker, de beste stra tegie zal er mogelijks in bestaan bij de onderhandelingen met klem te verdedigen dat wat de A.C.V.-baas zo plechtig heeft gezworen, met an dere woorden beginnen met het A.C.V. op hun woord te nemen om nadien de zwenkingen te ontmaske ren. Want die komen er vlugger dan wij denken. De Regering Martens is vandaag gegijzeld door de P.V.V.-strategen, een P.V.V. die ook méér en méér hulp krijgt van het rechtse blok binnen de C.V.P. Mijn indruk is trouwens dat deze Regering nooit de syndikale verkie zingen overleeft! Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Zaterdag 22 februari om 10 uur Volkshuls, Geraardsbergsestraal 119 te Nlnove Deelthema's - analyse van de verkiezingen (Marc Galle) v - politieke aktie en strategie (Herman De Loor) - federale struktuur (Paul Van derNiepen) Slottoespraak door minister van State, Willy Claes Deelnemers kunnen een middagmaal ter plaatse bekomen. Daartoe dient wel vooraf op het federaal SP- sekretariaat ingeschreven en het bedrag gestort van 200 fr. op rekeningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1