Stijgend beroep op het OCMW Martens VI heeft lood in de vleugels Nationale betoging van gehandicapten op 8 maart 1986 Binnen in Socialistische Vrouwen eisen onmiddellijke vrijlating Helene Pastoors SP-Arrondissementsfederatie Aalst «De toekomst van de socialistische beweging Korrespondenten «Voor Allen» SP-Arraodissementsfederitie Aalst Vernam! arrondissementeel SP-bestuur Arrondissementele studiedag Editoriaal van State, Willy Clans om 16.00 uur. mmm overleg gehandicapten Vrijdag 21 februari 1986 48* jaargang nr. 8 Weekblad van de S.P Profiel van het OCMW-publlek Financiële hulp en bestaansminimum Materiële dienstverlening Besluit Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Wat met het nieuw Stedelijk Ziekenhuis pag. 2 Fascisme en racisme in Europa, voorlaatste aflevering, pag. 4 Fiasco wint 11' Grootninoofs kwistornooi, pag. 7 Een aanslag op de gemeentelijke autonomie, pag. 5 Ondanks gure weder, massale opkomst voor statutaire algemene ledenvergadering te Zottegem, pag. 5 Gelieve kopll binnen te brengen ten laatste dins dagmiddag. De teksten wel ke later toekomen zullen dan de volgende week ver schijnen. aart «6 Donderdag 27 februari 1986 om 20 uur Café "Bj Slasj", Ninovestraat te Haaltert (Terjoden) Zaterdag 22 februari om 10 uur Volkshuls, Geraardsbergsestraal 119 te Nlnove Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Uit alle OCMW-statistieken blijkt dat het aantal hulpbe hoevenden de laatste jaren sterk toeneemt. Volgens een recente SEVI-studie verdub belden de uitkeringen voor bestaansminimum in Vlaan deren tussen 1981 en 1984. Ook in Aalst stijgt de nieuwe armoede. In 1984 werd een bedrag van nagenoeg dertig miljoen besteed aan bestaans minimum. Bovendien werd een opmerkelijke verjonging van het OCMW-publiek vast gesteld bij de nieuwe dossiers. In 1984 klopten 1829 personen aan bij het Aalsters OCMW. Vooral Belgen deden een beroep op het OCMW. Daarnaast werden veertig aanvragen van vreemdelingen, waaronder zestien onderdanen van een EEG-lidstaat en één vluchteling geregistreerd. Jonge mensen bene den de 25 jaar doen het minst be roep op het OCMW. Daarentegen blijkt een groei van het aantal nieu we hulpzoekers tussen 25 en 54 jaar, die in 1984 reeds 35 procent van het OCMW-kliënteel uitmaak te. Bijna de helft van de hulpvragers is ouder dan 65 jaar, waarbij de konkrete dienstverlening een be langrijke plaats inneemt. De al- leenwonenden en de éénouderge zinnen zijn belangrijke groepen hulpzoekenden. In deze twee kate- gorieën maakt het vrouwenaantal bijna het dubbele uit van het aantal mannen. Zoals in 1983 zijn vele behoeftigen gepensioneerd (52 pro cent) of werkloos (24 procent). Ruim drie vierden van het OCMW- publiek woont in klein-Aalst en Erembodegem. Het aantal hulpvra gers in de overige deelgemeenten behalve Moorsel daalt, ook de OCMW-rustoorden van Aalst tellen overwegend inwoners van klein- Aalst. Steeds meer gepensioneerden, werklozen, alleenstaanden en jon geren zijn aangewezen op financië le hulp van het OCMW. Vooral de leeftijdskategorie tussen 25 en 64 jaar vraagt geldelijke steun. In 1984 kregen 404 personen in Aalst een OCMW-bestaansminimum. Deze hulpverlening maakt bijna zeventig procent uit van het totaal aantal dossiers voor financiële steun. Verder waren er 232 dossiers voor ziekenfondsbijdragen, 137 voor voorschotten en 129 voor aanvullen de steun. De konkrete hulpverlening bestaan de uit bejaardenhulp, poetsdienst, maaltijdenbedeling en klusjesdienst neemt een belangrijke plaats in bij de sociale dienst van het OCMW. Deze dienstverlening is vooral ge richt op de oudere bevolking. Zoals bij de overige vormen van dienst verlening doen vooral bejaarden van Klein-Aalst en van Erembode gem beroep op deze vorm van hulp verlening. Uit deze gegevens van de sociale dienst van het Aalsters OCMW blijkt dat Aalst wordt gekonfron- teerd met een stijging van de nieuwe armoede. Dit maatschappelijk feno meen veroorzaakt door de sociaal- ekonomische krisis en de averecht se herverdelingspolitiek, manifes teert zich nog scherper in het arron dissement Aalst dan in andere ge westen. Nochtans ziet het er niet naar uit dat de nieuwe armoede onder de rooms-blauw koalitie Martens VI spoedig zal afnemen. Op de laatste Aalsterse gemeen teraadszitting werd het ontoereikend begrotingskrediet van de sociale dienst van het OCMW voor 1985 herzien. Om het tij te keren moet de armoede effektiever bestreden wor den door een ander beleid, gericht op inkomstenherverdeling en grote re participatie voor kansarmen en risikogroepen. Luc Demeyere O?"»*. Op 29 november 1985 legde eerste-minister Martens zijn regeringsverklaring af voor het Parlement. Hierin zei hij ondermeer dat zijn regering verder voorrang zal verlenen aan het sociaal-ekonomisch herstelbeleid, met als voornaamste oogmerk de werkgelegenheid. Vandaag zijn we bijna drie maanden later en van een sociaal-ekonomisch herstelbeleid is er in het geheel nog niets te bespeuren. Zelfs werden nog geen schikkingen getroffen om hier een aanvang mee te maken. Alles blijft gewoonweg bij het oude. En wat dan gezegd van het voornaamste oogmerk, de werkgelegenheid? Ook op dat vlak staat men nog nergens, integendeel zelfs. Opnieuw is in ons land de kaap van 500.000 volledig werklozen overschreden en dit ondanks de vele manipulaties die op dit gebied reeds werden uitgehaald. Van BTK- en DAC-projekten komt niets meer in huis. De gemeentebesturen wachten nog altijd op enig antwoord op de projektaanvragen die zij meer dan zes maanden geleden indienden. Niets gaat vooruit en alles ligt zo goed als lam. Het is duidelijk dat Martens VI lood in de vleugels heeft. Met zijn uitgebreide ploeg ministers en staatssekretarissen geraakt hij maar niet van de grond. Hij hoopt blijkbaar zijn adem terug te vinden na de goedkeuring van de volmachten. De bespreking ervan is deze week in de openbare vergadering van de Kamer begonnen en het zal wel begin maart worden vooraleer de Volksvertegenwoordiging hierover haar stem zal uitbrengen. Dan moet de Premier er nog mee naar de Senaat en ondertussen zullen de eerste zes maanden beleid er ver opzitten. Nochtans heeft Martens beloofd na zes maanden regeren een evaluatie te maken van zijn beleid. Het staat nu al vast dat het zijn zoveelste misrekening zal worden. Van een evaluatie na zes maanden zal er hoegenaamd geen sprake kunnen zijn, want met al dat lood in zijn vleugels, liggen alleen negatieve resultaten over gans de lijn in het verschiet. Georganiseerd door de Vu'.amse Federatie van Ge handicapten i.s.m. het Vlaams Overlegkomitee Ge handicaptenzorg. Ik heb een gerust geweten, zegt premier Martens, mijn regering be schermt de minstbedeelden... Wij denken dat het eerder om een kort geheugen gaat. Want... na de afbouw van tal van sociale verworvenheden, ontsnapte ook het Rijksfonds voor Sociale Reklassering, waar vroeg of laat alle gehandicapten mee te maken krijgen, niet aan de hakbijl! Als gevolg van verschillende bespa ringsmaatregelen ter sanering van de financiële toestand van het Rijks fonds, worden heel wat gehandicap ten geconfronteerd met een inleve ring die kan oplopen tot circa 4.600 frank per maand. Recente onder zoeken wijzen bovendien aan dat deze maatregelen hoofdzakelijk die gehandicapten treffen, die een maandelijks gezinsinkomen hebben tussen de 20.000 en 40.000 fr. De Vlaamse Federatie van Gehan dicapten heeft zich hier altijd tegen verzet en lag mede aan de basis van de oprichting van het Vlaams Over leg Gehandicaptenzorg, waarin naast de vakbonden, de gehandica ptenorganisaties zetelen. Het Vlaams Overlegkomitee Ge handicaptenzorg eist dat: - de maatregelen die aan de gehan dicapten jaarlijks remgeld opleg gen voor hun levensnoodzakelij ke revalidatie, dit wil zeggen, voor kosten die voortvloeien uit hun handicap, ongedaan worden gemaakt. - grote spoed wordt gezet achter de uitwerking van de uitvoeringsbe sluiten die een daadwerkelijke en doeltreffende herstrukturering van het Rijksfonds voor Sociale Reklassering mogelijk maken. Dit gezien het Rijksfonds sinds 1984 is afgeschaft, en nu nog altijd niet is uitgemaakt wie de taken van dit fonds zal over nemen. Om deze eisen hard te maken re kent de Vlaamse Federatie van Ge handicapten op de strijdbaarheid van al haar leden en sympathi santen. Zelfs wanneer deze maatregelen U niet onmiddellijk raken, moet u bewijzen dat solidariteit met lotge noten voor U geen holle slogan is. Blijf niet zitten in uw zetel, en laat zien dat ook u het beu bent. De betoging die om 10 uur begint aan de Pachecolaan, zal na een kleine optocht van 1 km. gevolgd door korte toespraken en animatie om 12 uur eindigen. De federatie van Gehandicapten Aalst-Oudenaarde zorgt voor gratis busvervoer naar Brussel. Schrijf U in voor 1 maart op het federaal sekretariaat, De Colfmaeckerstraat 11, 9620 Zottegem, tel.: 091/ 60.13.95 en daarna wordt U de opstapplaats met vertrek en aan komstuur van de bus in uw gemeen te medegedeeld. Let wel, dit geldt enkel voor mensen woonachtig in de federatie. Samen ijveren voor een revalidatie- beleid op maat van de gehandicap ten!!! U komt toch ook? Marijke De Waele Federaal verantwoordelijke Op 28 juni 1985 werd de Belgisch- Nederlandse Helene Pastoors door de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie opgepakt op grond van artikel 29 van de International Security Act. Zeven maanden lang zat ze,-zonder enige formele beschuldiging, volle dig geïsoleerd opgesloten in een kleine cel van de John Vorster Square gevangenis in Johannes burg. Ze werd nooit ondervraagd en het bezoek van een advokaat werd haar geweigerd. Op 10 janua ri 1986 werd Helene Pastoors met een zware depressie overgebracht naar de psychiatrische afdeling van het General Hospital. Ook hier stond ze onder voortdurende bewa king. Als eerste en enige bezoeker kon Marijke Van Hemeldonck, Eu roparlementslid en lid van de Socia listische Vrouwen, Helene Pastoors opzoeken in de kliniek. Volgens Van Hemeldonck ziet de gevangen vrouw er tamelijk gezond uit maar vertoont ze duidelijk sporen van ernstige depressie: namen kan ze zich nog nauwelijks herinneren en ze heeft bijna geen besef van tijd meer. Alles wijst er op dat Helene Pastoors in dit stadium niet rechts geldig kan ondervraagd worden of getuigen. Alleen vrijlating kan Helene Pas toors nog genezen. Het feit dat de vrouw al acht maanden illegaal wordt vastgehouden en dat ze nog altijd niet in beschuldiging werd gesteld, kan er alleen maar op wij zen dat de Zuidafrikaanse overheid geen bezwarende bewijzen kan vinden. De Socialistische Vrouwen dringen er dan ook op aan dat de Belgische overheid haar verantwoorde lijkheid zou opnemen om een eind te maken aan de illegale voorhech tenis van Helene Pastoors. Agenda 1. Goedkeuring verslag vergadering 30.1.1986 2. Problematiek "De Morgen" (inleider: M. Frederix) 3. Evaluatie federale studiedag 4. Politieke toestand inleiderH. De Loor) 5. Gezinsfeest Voor Allen of ander initiatief (cfr. bijlagen federaal bestuur30.1.1986) 6. Arrondissementele SV-werking 7. Allerlei-rondvraag De aanwezigheid van alle leden wordt ten zeerste op prijs gesteld. Leden die om een of andere omstandigheid buiten onze wil om geen persoonlijke uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. IV. Vernimmen Voorzitter C. Vancoppenolle Sekretaris Deelthema's - analyse van de verkiezingen (Mare Galle) - politieke aktie en strategie (Herman De Loor) - federale struktuur (Paul Van der Niepen)

Voor Allen | 1986 | | pagina 1